Po skončení užívania AAS je v podstate každý užívateľ hypogonadálny, čiže má nedostatok vlastného TST a preto väčšina sa snaží tvorbu vlastného TST obnoviť čo najrýchlejšie a to za pomoci rôznych typov liekov a to:
- Pomocou SERMs, čo sú selektívne modulátory estrogénnych receptorov, používa sa zväčša Tamoxifén a Clomid
- Pomocou HCG, čo je ľudský choriový gonadotropín
Absolútnym základom každej PCT sú SERMs, ako som už spomenul, predovšetkým Tamoxifén a Clomid. HCG by sa malo skôr užívať pred PCT s cieľom akejsi predprípravy na PCT, ale nie v samotnej PCT. Asi Vás teraz všetkých sklamem, ale je pomerne dosť veľkým mýtom, že SERMs alebo dokonca aj IA pomáhajú reštartovať HPTA. Jediné čo tieto látky robia je, že prudko zvýšia LH a hladiny TST, takže aktuálne v danej chvíli sa cítite lepšie, no v skutočnosti prispievajú k oneskoreniu normalizácii endogénnej sekrécie TST. To, čo robia SERMs, že zvyšujú TST prostredníctvom antagonizmu estrogénnych receptorov v hypotalame/hypofýze v čase, keď estrogény v tele sú už nulové, pretože telo si vlastný TST netvorí a AAS sa už neužívajú, takže nemá čo konvertovať na estrogény.
Ak sa pozrieme na HAARLEM štúdiu z roku 2021, tak tá nám priniesla celkom zaujímavý výsledok. Tejto štúdii sa zúčastnilo 100 mužov, ktorí užívali vlastne zostavené steroidové cykly a potom následne užívali vlastne zostavené PCT, respektíve 79 z nich malo fázu PCT a 19 z nich nie. Tí, čo mali PCT, tak v nej užívali Tamoxifén a Clomid po dobu 4 týždňov. A tu sú výsledky:
Čiže ako môžete vidieť, skupina, ktorá nemala PCT, zaznamenala vyššie hladiny TST už po 3 mesiacoch od skončenia užívania AAS a celkovo bola zotavená skôr ako skupina, ktorá PCT užívala. Je to teda na zamyslenie, čo? Nechcem tvrdiť, že PCT nemá žiadny význam, určite hladiny TST v skupine, ktorá mala fázu PCT, boli rýchlejšie zvýšené predovšetkým v prvom mesiaci.
Vysvetlenie pojmov
- Sekundárny hypogonadizmus: je stav, kedy hypofýza nedokáže vylučovať dostatočné množstvo gonadotropínov (LH, FSH) na udržanie spermatogenézy (tvorba spermií) a steroidogenézy (endogénna tvorba TST).
- Primárny hypogonadizmus: je stav, kedy hypofýza produkuje LH a FSH v dostatočnom množstve, ale zlyhávajú Leydigove a Sorteliho bunky v semenníkoch.
- Idiopatický sekundárny hypogonadizmus: je stav, kde príčina nízkeho LH a FSH je vrodená, čo sa prejavuje chýbajúcim sexuálnym vývojom, proces dozrievania a puberta tu prakticky neexistuje
Na začiatku PCT je každý z Vás hypogonadálny, s nízkou hladinu LH a FSH, a teda aj nízkou hladinou TST a zväčša aj s nízkou hladinou E2. Môžeme teda hovoriť o sekundárnom hypogonadizme, ktorý je (mal by byť) len dočasný. Prečo to píšem, pretože som si istý, že mnohí z Vás sa budú čoskoro oháňať tým, že veď existujú štúdie, ktoré jasne sledujú vplyv Tamoxifénu, Clomidu, inhibítorov aromatázy na hypogonadizmus u mužov a výsledky sú predsa jasné v porovnaní s placebo skupinou. Ale pozor, vo všetkých štúdiách majú muži idiopatický alebo primárny hypogonadizmus a nie sekundárny, ktorý zaujíma nás! A to je naozaj veľký rozdiel.
Neplánujem sa tejto téme nejako extra venovať, pretože naozaj existujú dôkazy o tom, že PCT v dnešnej podobe, ako ho väčšina z Vás užívanie, je zbytočné. Nevravím, že je neúčinné, ale v podstate len predlžuje znovu-obnovu prirodzených dejov v tele muža. Pozrieme sa na typické PCT protokoly, ktoré sú zväčša užívané po cykloch.
Vždy sa odporúča užívať HCG počas steroidového cyklu, čo schvaľujem a je to naozaj veľmi potrebné. Ale HCG je nutné následne vysadiť a až tak sa môže začať PCT, ak teda do nej chcete ísť.
Protokol č.1
1.Týždeň = 20 mg Tamoxifénu denne + 50 mg Clomidu denne
2.Týždeň = 15 mg Tamoxifénu denne + 50 mg Clomidu denne
3.Týždeň = 10 mg Tamoxifénu denne + 50 mg Clomidu denne
4.Týždeň = 10 mg Tamoxifénu denne + 25 mg Clomidu denne
5.Týždeň = 10 mg Tamoxifénu denne + 25 mg Clomidu denne
6.Týždeň = 10 mg Tamoxifénu denne + 25 mg Clomidu denne
Protokol č.2
1.Týždeň = 20 mg Tamoxifénu denne + 50 mg Clomidu denne
2.Týždeň = 20 mg Tamoxifénu denne + 25 mg Clomidu denne
3.Týždeň = 15 mg Tamoxifénu denne + 25 mg Clomidu denne
4.Týždeň = 15 mg Tamoxifénu denne + 25 mg Clomidu denne
5.Týždeň = 10 mg Tamoxifénu denne + 25 mg Clomidu denne
6.Týždeň = 10 mg Tamoxifénu denne + 25 mg Clomidu denne
Dávky Tamoxifénu by nemali presiahnuť 20 mg denne a dávky Clomidu 50 mg denne s tým, že ich je nutné postupne znižovať. Ak uvidíte protokoly, kde sú dávky Tamoxifénu 40 mg denne alebo Clomidu 100 mg denne, ani im nevenujte pozornosť, je to zbytočnosť.
V minulosti existovali pokusy o užívanie inhibítorov aromatázy v PCT, čo je samozrejme nie je správnou voľbou a rovnako ak by ste videli protokol, kde by sa nachádzal Anastrozol alebo Exemestán, tak mu ani nevenujte pozornosť.
Inhibítory aromatázy zvyšujú hladiny TST v krvi u mužov, to je pravda, ale to sa dokázalo len pri hypogonadálnych mužov s obezitou a tiež pri hypogonadizme s neskorým nástupom, čo sa nedá porovnať s tým, čo vzniká po skončení užívania AAS. Prečo? No hypogonadizmus (nedostatok TST) u mužov s obezitou úzko súvisí s tukom, v ktorom sa nachádza enormné množstvo enzýmu aromatázy a ten samozrejme premieňa TST na estrogény, preto sú hladiny TST nižšie alebo nízke. Samozrejme, že ak títo muži začnú užívať inhibítor aromatázy, tak hladiny TST sa im zvýšia, pretože sa nebude už premieňať na E2. Zároveň E2 pôsobí supresívne na produkciu LH a FSH, takže ak sa zníži hladina E2 skrz užívania enzýmu aromatázy, tak sa aj mierne zvýši produkcia LH a FSH. Zhrnieme si to v bodoch:
Hypogonadizmus u obéznych mužov
- (znížená) Produkcia LH a FSH je v rovnováhe s tvorbou vlastného TST
- Nízka až stredná hladina TST
- Vysoká hladina E2
Pri oneskorenom hypogonadizme je HPG os v rovnováhe rovnako ako to bolo u obéznych mužov a užívanie IA zníži hladinu E2, keďže aj u oneskorenom hypogonadizme sú hladiny E2 vyššie alebo vysoké a tým sa zvýšia hladiny TST v krvi u mužov. Ale hypogonadizmus po užívaní AAS je iný, ide o prechodný stav, kedy endokrinná os nie je v rovnováhe. Produkcia LH a FSH je veľmi silne potlačená, hladiny androgénov sú veľmi nízke a aj hladiny estrogénov. Ako by v tejto situácii mal pomôcť inhibítor aromatázy? Ak ste čítali s porozumením, tak u obéznych mužov s hypogonadizmom inhibítor aromatázy zabránil už existujúcemu TST v premene na E2 a tým, že znížil E2, tak zabránil jeho supresii na produkciu LH a FSH. Ale muži s hypogonadizmom po užívaní AAS majú nulovú hladinu TST a minimálne hladiny E2, čiže inhibítor aromatázy tu nemá ako zohrávať svoju úlohu. Zhrnieme si to v bodoch:
Prechodný hypogonadizmus u mužov po skončení užívania AAS
- (výrazne znížená) Produkcia LH a FSH nie je v rovnováhe s tvorbou vlastného TST
- Minimálna hladina TST
- Minimálna hladina E2
Takže, aj keď je pravdou, že IA dokážu zvyšovať hladiny TST u mužov v niektorých (vyššie opísaných) prípadoch, neplatí to pre prechodnú situáciu, ktorá vzniká u mužov po vysadení AAS, preto v tejto fáze s veľkou pravdepodobnosťou nie je vhodné užívať IA.
Ak plánujete užívať AAS dlhodobo a ísť viac cyklov za rok, oplatí sa skôr medzi cyklami mostovať, ako ísť PCT. Čo znamená mostovať? V podstate ideálne je prejsť na TRT s nízkymi dávkami TST ako je 100 mg týždenne a spolu s ním užívať HCG. To je jedna z najlepších možností, pretože predpokladám, že medzi steroidovými cyklami budete mať prestávku aj tak pár mesiacov, možno 1, možno 2 alebo aj 3, málo kto z Vás zaradí dlhšiu prestávku. A to je presne to obdobie, kedy sa tvorba vlastného TST aj tak nestihne obnoviť na plno ani s PCT a ani bez PCT u väčšiny z Vás. Za to obdobie väčšina z Vás stratí väčšinu svalovej hmoty a neberie pomerne dosť veľa tuku. Preto treba si dobre zvážiť, ako chcete postupovať, no z môjho pohľadu, ak plánujete AAS užívať dlhodobo, tak medzi jednotlivými cyklami je ideálne vždy ísť TRT s HCG. Do tohto TRT teoreticky môžete zaradiť aj GHRH alebo GHRP peptídy, čo by mohlo mať celkom pekný prínos na jej skvalitnenie.
Čo chcem podotknúť, dávka 250 mg TST týždenne už nie je TRT a ani ak k 100 mg TST pridáte nízke dávky iného AAS, už ani to nie je TRT. Jednoducho za TRT sa považuje nízka dávka TST, ku ktorej je možné pridať HCG alebo aj niektoré peptídy.
Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi.