Ide o jeden z ďalších selektívnych modulátorov androgénneho receptora (SARMs) a je jedným z prvých, ktorý bol zaradený do rýchleho vývojového programu FDA s cieľom schváliť ho ako liek na prevenciu a liečbu úbytku svalov u pacientov s rakovinou. Prešiel snáď najrozsiahlejšími klinickými štúdiami so všetkých SARMs. Ale v roku 2013 spoločnosť GTx oznámila , že Ostarín zlyhal v štúdiách vo fáze III, čiže už v poslednom štádiu, kde mal byť používaný ako podporný liek proti úbytku svalov u ľudí chorých na rakovinu pľúc. V týchto štúdiách dostávalo 325 pacientov 3 mg Ostarínu denne, štúdia celkovo zlyhala, aj napriek tomu, že sa preukázal celkom významný, aj keď len mierny nárast čistej hmoty bez tuku a sily, tiež bolo zaznamenané mierne zvýšenie citlivosti na inzulín. V roku 2016 prebehla ďalšia štúdia vo fáze II na posúdenie schopnosti Ostarínu pri liečbe stresovej inkontinencie moču u žien, nezistila sa žiadna prospešná štatistická významnosť. Celkovo Ostarín bol skúmaný takmer v 30-tich štúdiách u zhruba 1500 subjektov (ľudia a zvieratá) s dávkami od 0,1 mg až po 100 mg denne. Najvyššiu dennú dávku u ľudí, ktorú som v štúdiách našiel, konkrétne u žien, bola 18 mg denne. Neviem sa dopátrať k dôvodom, prečo Ostarín v štúdiách zlyhal, v podstate sa to nikde neuvádza.
Našiel som nejaké témy na fórach, kde ľudia užívajú Ostarín s cieľom podporiť mineralizáciu kostí a hojenie rôznych zranení. Nič také sa u ľudí nikdy nezistilo, a v štúdiách na zvieratách sa zistil v celku negatívny vplyv s týmto záverov vedcov, citujem: „Ostarín negatívne ovplyvnil hojenie kostí znížením hustoty a plochy kalusu a oneskorením premostenia osteotómie. Liečba Ostarínom po zlomenine sa neodporúča, ale mohla by sa ešte ďalej skúmať.“ Tak si urobte vlastný názor.
Čo sa týka jeho vplyv na cholesterol. Tak sú štúdie, kde aj napriek nízkym dávkam dokázal znížiť hladiny HDL, čo je negatívny efekt, a sú aj také štúdie, kde dokonca znižoval aj LDL, čo by bol celkom pozitívny efekt. Celkovo v štúdiách priemerný pomer HDL/LDL ostal priaznivý v kategórii nízkeho kardiovaskulárneho rizika. Lenže dávky v štúdiách boli naozaj nízke, existuje preto všetkým predpoklad, že so zvyšujúcou dávkou sa bude zvyšovať aj kardiotoxický účinok Ostarínu.
Dávka tak nízka ako 1 mg denne dokázala významne znižovať hladiny SHBG a tiež aj hladiny celkového TST. V štúdiách neboli zaznamenané zníženia hladín LH a FSH, ale to bolo určite kvôli nízkym dávkam, som si viac než istý, že u dávok 20 – 30 mg denne dôjde k značnej supresii LH, FSH a celkového TST.
Je tiež zaujímavé, že v dávke do 3 mg dokázal u niektorých pacientov zvýšiť hladiny ALT a dokonca u jedného z pacientov až o 4,2 viac oproti normálnym referenčným hodnotám. Tých pacientov, ktorí mali zvýšené pečeňové hodnoty bolo naozaj málo, no je zrejme, že pri vyšších zneužívaných dávkach sa už toxicita Ostarínu prejaví, aj keď nepôjde o žiadny extrém.
Poďme sa teda pozrieť priamo na výsledky konkrétnej štúdie v číslach, ktorej sa zúčastnilo 120 zdravých mužov a žien, ktorí boli rozdelení do týchto 5 skupín:
- Placebo skupina
- Skupina užívajúca Ostarín v dennej dávke 0,1 mg
- Skupina užívajúca Ostarín v dennej dávke 0,3 mg
- Skupina užívajúca Ostarín v dennej dávke 1 mg
- Skupina užívajúca Ostarín v dennej dávke 3 mg
Nižšie na grafe môžete vidieť nárast čistej hmoty bez tuku v jednotlivých skupinách naľavo a napravo nárast svalovej sily.
Najvyšší nárast čistej hmoty bez tuku bol zaznamenaný v skupine, ktorá užívala 3 mg denne a to konkrétne 1,4 kg. Rovnako tiež pokles tuku bol zaznamenaný v najväčšej miere v skupine užívajúcej 3 mg a to konkrétne o 300 g.
Nižšie v tabuľke môžete vidieť aký vplyv mal Ostarín na hodnoty TST, LH, FSH, SHBG a E2 v porovnaní s placebom.
Pokles HDL je v podstate celkom zásadný, keďže už dávka 3 mg denne dokázala znížiť HDL o 27 %, tak pri vyšších dávkach, ktoré sú u športovcov zneužívané bude tento efekt ešte výraznejší. Rovnako tiež hladiny celkového TST sa znížili o 43 % a to len pri dávke 3 mg denne. Hladiny FSH sa pri tej istej dávke znížili o 14 %. V tejto štúdii sa hladiny ALT zvýšili u 20 % subjektov. Sledovali v tejto štúdii tiež, či ženám narástlo nežiadúce ochlpenie, nič také ale pozorované nebolo.
Ostarín je slabšou anabolickou látkou ako Ligandrol, no má tú výhodu, že je o niečo menej supresívnejší voči LH a FSH či celkovému TST v porovnaní s LGD. Jeho androgénna aktivita je veľmi mierna a preto je vhodný pre ženy. U žien v štúdiách boli použité dávky aj 9 a 18 mg denne a boli celkovo dobre tolerované. Priemerná dávka u žien sa pohybuje od 5 do 10 mg denne a u mužov od 15 do 30 mg denne.
Jeho half-life je 24 hodín a preto stačí užívať celodennú dávku naraz, ale aj tak ideálnejšie vždy si dávky rozdeliť na 2 x do dňa.
Aj napriek tomu, že je jeden z najviac študovaných SARMs, je pomerne dosť málo informácií zverejnených, respektíve je ich dosť, ale nie tie, ktoré by nás zaujímali. Nájdete určite mnoho informácií na rôznych fórach od užívateľov, ale som viac než presvedčený, že mnohí z nich mali fake produkty, ktoré neobsahovali Ostarín, ale niečo iné, poprípade to bola len reklama nejakého dílera.
Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi.