Právě si prohlížíte Semaglutid (GLP-1 agonista, Ozempic)

Semaglutid (GLP-1 agonista, Ozempic)

Semaglutíd je GLP-1 agonistom, čiže napodobňuje účinky prirodzeného GLP-1 v tele väzbou na GLP-1 receptory, čím v nich vyvoláva aktiváciu. Tieto receptory sa nachádzajú v oblasti pankreasu a tu regulujú sekréciu inzulínu a glukagónu a potom ešte aj v mozgu, kde regulujú chuť do jedla. Prirodzene v tele to funguje tak, že ak človek niečo zje, hladina cukru v krvi sa dvíha, tak aktiváciou GLP-1 receptorov sa z pankreasu vylučuje inzulín a zase inhibuje sa sekrécia glukagónu, pretože ten uvoľňuje cukor do krvného obehu. A práve Semaglutíd robí to isté, čiže:

  • stimuluje uvoľňovanie inzulínu z pankreasu
  • potláča uvoľňovanie glukagénu

Tým, že zvyšuje uvoľňovanie inzulínu a potláča uvoľňovanie glukagónu, tak sa v krvi znižuje hladina cukru. Čo by som ešte rád podotkol je, že nemusíte sa báť, aby užívanie Semaglutídu viedlo k neustálemu a neopodstatnenému uvoľňovaniu inzulínu, práve naopak, inzulín sa počas užívania Semaglutídu vylučuje iba v reakcii na zvýšenie glukózy v krvi!

Je veľmi populárny liek pre diabetikov, ktorý preukázal svoju účinnosť pri znižovaní BMI. Je to peptíd podobný glukagónu, ktorý sa zameriava na časti mozgu, ktoré regulujú chuť do jedla a príjem potravy. Semaglutíd je dostupný pod rôznymi obchodnými menami, najznámejší obchodný názov je Ozempic, ktorý sa v medicíne používa v USA, v Austrálii a v Kanade na prevenciu rizika mŕtvice, srdcového infarktu u ťažko obéznych ľudí a pacientov s diabetom typu 2, nikdy nie u tých, ktorý ma diabetes typu 1, pretože agonista receptora GLP-1 nie je užitočný pri stavoch, ako je diabetická ketoacidóza. Semaglutíd napodobňuje hormón GLP-1, ktorý sa produkuje v mozgu a kontroluje chuť do jedla a pocit plnosti. Semaglutíd je svojím zložením glukagónu podobný peptíd-1 (GLP-1), ktorý sa vylučuje v črevách a zameriava sa na receptory v tele súvisiace s chuťou do jedla a s hladom = Pôsobí tak, že vysiela signály do mozgu, keď je človek nasýtený.

V roku 2022 bol na trhu nedostatok tohto lieku, pretože až 70 % tohto lieku bolo predpísaný ľuďom, ktorí dovtedy lieky proti obezite neužívali a v podstate išlo o zneužívanie daného lieku. Semaglutid sa zvyčajne predpisuje v dávkach pri diabete od 0,5 do 2,4 mg týždenne. Účinnosť injekčného Semaglutidu pri chudnutí bola stanovená klinickou skúškou, ktorá bola zverejnená v roku 2021. V tejto štúdii sa zisťovala aká dávka je dostatočne účinná pre pomoc obéznym pacientov schudnúť. Boli rozdelení do 2 skupín, jedna dostávala Semaglutíd a druhá bola placebo skupinou. Priemerný úbytok tuku v skupine, ktorá dostávala Semaglutíd bol 14,9 %, zatiaľ čo v placebo skupine len 2,4 %, čo je fakt ohromný rozdiel. Semaglutíd je účinný v chudnutí aj u zdravých ľudí, kde v štúdiách sa prišlo na to, že v priemere dokáže znížiť BMI u zdravých ľudí o 4,33 kg/m2, čo je tiež slušné číslo. Ale iné dávky sa užívajú u diabetikov a iné u zdravých pacientov. V medicíne je predpisovaný výlučne tým pacientom, ktorí majú BMI vyšší ako 30 kg/m2. U diabetikov sa sleduje dlhodobý ukazovať hladiny cukru v krvi, ktorý preukáže priemernú hodnotu cukru za posledné 2-3 mesiace, označuje sa ako HbA1C a jeho hladiny klesajú o 1,9 % pri dávke 1 mg týždenne a o 2,2 % pri dávke 2 mg týždenne.

Celkovo ako prvý účinok pri užívaní Semaglutídu je vždy pozorované zníženie hladiny cukru v krvi, k nemu dôjde tak zhruba po týždni. Následne trvá asi 8 a viac týždňov, kým sa dostavia jeho plné účinky, ale chudnutie už prebieha skôr a to týždenne v priemere o 0,2 až 1 kg.

Semaglutid sa neodporúča užívať tým, ktorý v rodine niekedy mali alebo aj majú rakovinu štítnej žľazy alebo tiež ochorenie endokrinného systému = mnohopočetná endokrinná neoplázia (MEN2). A tiež sa neodporúča tým, ktorí majú diabetes typu I.

Má mnoho vedľajších účinkov, medzi najčastejšie patrí:

  • Nevoľnosť až bolesť
  • Nepohodlie v epigastriu
  • Zníženie chuti do jedla
  • Nadúvanie, zápcha alebo hnačky
  • Úzkosť, zmätok, depresia
  • Rozmazané videnie
  • Studený pot a zimomriavky, bledé sfarbenie pokožky
  • Kašeľ
  • Tmavý moč
  • Ťažkosti s prehĺtaním
  • Závraty
  • Rýchly tep srdca

Medzi zriedkavé vedľajšie účinky patrí ochorenie žlčníka, poškodenie obličiek a pankreatitída. Ochorenie žlčníka sa objavuje u tých, ktorí pociťujú neustálu nevoľnosť, často vracajú a hnačkujú, čo vedie k dehydratácii a následne k tvorbe žlčníkových kameňov alebo zápalu žlčníka. Môže sa prejavovať bolesťou pravej hornej časti žalúdka hlavne po zjedení mastnejších jedál.  Teraz si určite poviete, že Vám to za to všetko nestojí, ale v praxi ak sa užívajú normálne dávky sa zvykne prejaviť zväčša len mierna nevoľnosť, ale o tom si ešte napíšeme.

Dávkovanie

Semaglutíd je dostupný v orálnej a v injekčnej forme. V orálnej forme (Ozanimod) je menej účinný v porovnaní s injekčnou formou a zároveň prináša so sebou dosť viac negatív, hlavne nevoľnosť, hnačky a žalúdočné kŕče, tiež aj vracanie. Je možné ho nájsť vo verzii 3 mg, 7 mg a 14 mg. Jeho half-life je 1 až 2 týždne.

V injekčnej forme u obéznych diabetikov sa Semaglutíd môže užívať subkutánne (pod kožu/do tuku) v nasledovných dávkach, ale tento protokol nás nebude zaujímať:

  • až 4. týždeň = 0,25 mg raz za 7 dní, čiže celkom 4 dávky po 0,25 mg
  • až 8. týždeň = 0,5 mg raz za 7 dní, čiže celkom 4 dávky po 0,5 mg
  • až 12. týždeň = 1 mg raz za 7 dní, čiže celkom 4 dávky po 1 mg
  • až 16. týždeň = 1,7 mg raz za 7 dní, čiže celkom 4 dávky po 1,7 mg
  • Od 17-teho týždňa sa užíva 2,4 mg raz týždenne

Tu môžete vidieť aký protokol sa používa pri ťažko obéznych diabetikov, ale nie je to pravidlo ísť až k takto vysokým dávkam. Je úplne bežné, že sa užívajú dávky len 0,5 mg raz týždenne počas celej doby liečby, aj pacient na nich dobre reaguje.

V kulturistike sa nezvyknú užívať vyššie dávky ako 1 mg týždenne, najčastejšie sa užívajú dávky 0,25 až 0,5 mg raz týždenne, takže dávkovanie v praxi je nasledovné:

  • až 4. týždeň = 0,25 mg raz za 7 dní, čiže celkom 4 dávky po 0,25 mg
  • až 8. týždeň = 0,5 mg raz za 7 dní, čiže celkom 4 dávky po 0,5 mg
  • až 12. týždeň = 0,75 mg raz za 7 dní, čiže celkom 4 dávky po 0,75 mg
  • Od 13-teho týždňa je možné dávku zvýšiť na 1 mg raz za 7 dní a užívať ho potom v tejto dávke dlhodobejšie

V Ktorejkoľvek fáze sa môžete zastaviť a danú dávku si ponechať a užívať ju dlhodobo, nie je vôbec nutné dávku zvyšovať nad 0,5 mg týždenne, kľudne túto dávku môžete užívať dlhodobo. Je jednoducho už na každom z Vás, ako bude vnímať negatívne prejavy a ako bude spokojný s úbytkom tuku. Zapamätajte si prosím Vás, že najväčšiu stratu tuku je možné zaznamenať v priebehu prvých 6 až 12 mesiacov a potom sa to už ustáli. Preto je naozaj nutné ho užívať dlhodobejšie. Inak jeho half-life je cca 7 dní, preto naozaj trošku trvá, kým začnete pociťovať jeho pozitívne účinky. Dávka 0,25 mg by mala byť pre každého z Vás iba odrazovou dávkou, od ktorej v podstate neočakávajte nič iné ako mierne zníženie glykémie a mierne potlačenie chuti do jedla. Táto nízka počiatočná dávka je dôležitá na otestovanie reakcie Vášho tela na Semaglutid, preto sa užíva 4 týždne po sebe, pretože jeho half-life je natoľko dlhý, že jeho hladiny v krvi sa budú stále každou dávkou postupne zvyšovať a účinok samozrejme bude narastať. Tak snáď rozumiete aj prečo to pyramídové dávkovanie smerom na hor nie je tak rýchle, ale pomalé, má to svoj dôvod.

Pri týchto dávkach môžete očakávať:

  • Potlačenie chuti do jedla, celkové zníženie hladu a záujmu o jedlo, toto môže niekto vnímať ako pozitívny ale aj ako negatívny účinok, tieto účinky majú tendenciu klesať po pár týždňoch, ale so zvýšením dávky sa opäť objavujú
  • Spomalené trávenie, čím budete mať pocit plnosti aj pri menších porciách jedla
  • Zmenu preferencii jedla, mnoho ľudí hlási zníženú chuť na sladké a nezdravé jedlo
  • Redukciu tukových buniek skrz účinkov na metabolické dráhy zapojené do ukladania a uvoľňovania tuku
  • To boli pozitíva, ale samozrejme sú tu aj negatíva ako nevoľnosť a zvracanie, čo sa prejavuje zväčša na úplnom začiatku užívania a pri zvýšení dávky. Pre elimináciu je tohto negatíva je možné dávky zvyšovať v miernejších skokoch alebo tiež použiť lieky pro nevoľnosti a zvracaniu.
  • Opäť v úplnom začiatku používania alebo pri zvyšovaní dávky sa môžu prejaviť gastrointestinálne problémy ako hnačka, kŕče, nadúvanie alebo zápcha, aj keď zväčša čo viem, tak v praxi sa zvyknú prejaviť skôr len kŕče či nadúvanie
  • Tí z Vás, ktorí budete držať prísnu diétu tak môžete zažiť únavu, slabosť či točenie hlavy, čo je samozrejme znakom nižšej hladiny cukru v krvi. V prípade ak pociťujete zmätenosť, rýchly tlkot srdca, studený pot či veľmi výrazný hlad, je nutné zjesť nejaké tie sacharidy, pretože Vaša hladina cukru v krvi bude veľmi nízka.

Čo by som ešte rád spomenul je, že potlačenie chuti do jedla, ako som už písal vyššie má tendenciu postupom času klesať, ale zvýšenie citlivosti na inzulín neklesá ani pri dlhodobom užívaní. Semaglutid zvyšuje citlivosť na inzulín centrálne, čo sa dá veľmi pekne využiť počas užívania RH, ktorý spôsobuje inzulínovú rezistenciu, preto ich spoločné užívanie dáva ohromný zmysel v tomto smere + navyše vzájomná podpora straty tuku. Doteraz väčšina ľudí, ktorí sa snažili zmierniť zvýšenú hladinu cukru pri RH, tak užívali spolu s ním Metformín, ktorý zároveň zvyšoval aj hladiny IGF-1 na vyššiu úroveň ako sa to deje pri samotnom užívaní RH. Ale pri Semaglutíde tento efekt nenastáva, čiže nemal by mať žiadny vplyv na hladiny IGF-1. Takže už je na každom z Vás, pre akú kombináciu sa rozhodne, čo je pre neho dôležitejšie. Považujem ale za veľmi dôležité napísať, že Metformín sa nekombinuje spolu so Semaglutídom! Takže buď si vyberiete jedno, alebo druhé. Ešte čo by som chcel podotknúť, že tí z Vás, ktorí si vyberiete kombináciu RH + Metformín s cieľom maximalizovať hladiny IGF-1, nezabúdajte na fakt, že estrogény znižujú biologickú dostupnosť IGF-1, takže aj tie musíte mať pod kontrolou!

Extrémny synergetický efekt v spaľovaní tukov vytvára spoločné užívanie Semaglutídu (agonista GLP-1) spolu s Tirzepatídom (duálny agonista GIP a GLP-1). O Tirzepatíde píšem v inom článku, ktorý tiež stojí za prečítanie.

Inak ešte taká zaujímavosť, väčšina látok, ktorá sa používa na chudnutie zvyšujú citlivosť na inzulín, ako napríklad väčšina stimulantov, Klenbuterol, samozrejme tiež aj RH, ale aj DNP, aj keď u neho je to diskutabilné, pretože síce mierne zvyšuje hladiny cukru v krvi, ale na druhej strane zvyšuje toleranciu glukózy/sacharidov. Dobre, čo je pointou tohto odstavca? Vyzdvihnúť pozitívnu vlastnosť Semaglutídu (tiež aj Tirzepatídu) oproti iným tuk spaľujúcim látkam, keďže tieto dve látky na rozdiel od iných zvyšujú citlivosť na inzulín.

Mnohí klienti sa ma pýtali, či môžu užívať Semaglutíd spolu s AAS, samozrejme môžu a ja osobne by som to ani sám inak neurobil. Majte na pamäti, že všetky AAS zvyšujú citlivosť na inzulín, spoločne vytvárajú synergetický efekt v tomto smere a preto spoločné užívanie Semaglutídu spolu s AAS si bude vyžadovať nižšie dávkovanie práve u Semaglutídu.  Napríklad Trenbolón a Methyldrostanolón sú AAS, ktorý zvyšujú citlivosť na inzulín najviac zo všetkých AAS, preto práve pri nich si treba dávať najviac pozor na príliš nízku hladinu cukru v krvi.

Semaglutíd je tiež miernym až stredným inhibítorom myostatínu, ale nebuďte z toho nejako extre rozrušení, ak ste začali myslieť na možnú svalovú hypertrofi. Prečo? Pretože aj mnoho iných látok inhibujú myostatín a ani možno o tom neviete. AAS sú pomerne dosť silnými inhibítormi myostatínu, rovnako tiež Klenbuterol alebo Salbutamol, ale aj Semaglutíd. A ako iste všetci viete, svalová hypertrofia u AAS je indukovaná skrz iné významnejšie procesy ako skrz inhibície myostatínu. 

Čo sa týka srdcovej frekvencie, tak Semaglutíd nemá významný vplyv na ňu a ani nezvyšuje krvný tlak, tento negatívny efekt sa objavuje u Tirzepatídu a v závislosti od dávky, ale nateraz nie je vysvetlený mechanizmus, prečo sa to u neho deje.

V jednej z novších štúdií sa zistilo, že Semaglutid obnovuje funkciu imunitných buniek, ktoré zabíjajú nádorové bunky. Čo by bolo veľké plus pre tento liek, ale na to budú potrebné ešte ďalšie štúdie samozrejme.

Na niektorých stránkach môžete nájsť pojem ako „Ozempic face“, ide o vizuálne zostarnutie tváre u ľudí, ktorí užívajú Semaglutíd a výrazne sa im podarilo aj schudnúť. Ide o normálny prejav, pretože ak stratíte tuk z tváre tak sa samozrejme ukážu vrásky, keďže pokožka už nebude tak napnutá. To sa ale týka ľudí, ktorí sú naozaj obézni a nie u ľudí, ktorí dodržiavajú stravu a pravidelne sa venujú športovaniu, u Vás by tento efekt nemal nikdy nastať, pretože všetci títo ľudia, ktorí tento efekt zaznamenali mali dvoj/troj bradu a nemali ani náznak toho, že ich tvár má lícnej kosti. Tak je jasné, že ak v priebehu 2-3 mesiacov sa im podarilo zhodiť aj tuk na tvári, tak tvár jednoducho vyzerá inak.

Aký je teda záver? Semaglutíd je veľmi zaujímavou látkou, ktorú je nutné užívať dlhodobo pre dosiahnutie uspokojivých výsledkov. Chudnutie s ním je pomalé, ale isté! Nie je vhodný do cyklov, ktoré sú zamerané na naberanie svalového objemu, pretože svojím účinkom znižujúcim chuť do jedla a možnými nevoľnosťami by toho objemu ozaj veľa nebolo. Pochopiteľne je extra zaujímavou látkou v diétnych cykloch ale aj v cykle s RH, kde sa vedia vzájomné dopĺňať v dvoch smeroch, a to je inzulínová citlivosť a spaľovanie tukov, čo som vysvetľoval už v tomto článku. Úplne posledné vety budú u jeho možných neznámych účinkov z dlhodobého hľadiska. Tento liek je na trhu pomerne krátko a preto nie je známe aké sú jeho negatívne účinky z dlhodobého hľadiska.

Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi. 

Napsat komentář