Právě si prohlížíte HCG (Pregnyl) a HMG (Menopur, Merional), časť I.

HCG (Pregnyl) a HMG (Menopur, Merional), časť I.

HCG je skratkou Human Chorionic Gonadotropín. Je to glykoproteín zložený z 237 aminokyselín s dvoma podjednotkami, alfa a beta, pričom posledná z nich je jedinečná pre HCG.  Je to hormón produkovaný u tehotných žien, ktorý je veľmi podobný luteinizačnému hormónu (LH). HCG bol objavený v roku 1920 a v roku 1931 bol uvedený na trh spoločnosťou Organon pod názvom Pregnon, nakoniec v roku 1932 sa tento obchodný názov zmenil na Pregnyl, ktorý sa používa do dnes.

HCG a LH dokážu aktivovať ten istý receptor LHCGR, vďaka čomu dochádza u mužov k stimulácii Leydigových bunkách v semenníkoch k tvorbe vlastného TST. Ibaže HCG a LH nie je to isté, aké sú medzi nimi rozdiely?

  • LH je vylučované hypofýzou, zatiaľ čo HCG sa vylučuje z placenty u žien po otehotnení a práve ženský moč ho obsahuje vo veľkom množstve
  • LH vylúčený hypofýzou má veľmi krátky half-life, zhruba 20 minút, ale HCG má veľmi dlhý half-life a to až 30 hodín (cca)

Počas užívania AAS sa v tele postupne zastaví tvorba LH a FSH.  Ako už vieme, tak LH má za úlohu v Leydigových bunkách v semenníkoch spustiť produkciu vlastného TST. No tento proces sa logicky počas užívania AAS zastaví a to má za následok atrofiu semenníkov (ich zmenšovanie). Ak muži užívajú HCG počas steroidového cyklu, ktoré sa podobná na LH a v mužskom tele dokáže v podstate napodobniť jeho funkciu, dokáže to priniesť tieto výhody:

  • Zabránenie atrofii semenníkov (tým že napodobňuje LH, tak aj počas cyklu semenníky budú produkovať TST, tým pádom nedôjde k úplnej atrofii, o tom ešte píšem podrobnejšie nižšie)
  • Urýchlenie zotavanie sa v PCT (tým, že HCG napodobí LH, a LH pôsobí v Leydigových bunkách, udržuje ich v „pracovnom“ tempe, čo je veľmi dôležité)
  • Vyrovnávanie hormonálnych výkyvov (správnym načasovaním užívania HCG počas cyklu viete zabrániť poklesom hladín v sére, predovšetkým sa jedná o TRT cykly)
  • Podpora procesu výroby DHEA, kortizolu a pregnenolónu (HCG sa podieľa na výrobe HDEA, kortizolu aj pregnenolónu, čím sa znižuje únava, stres, zlepšuje sa nálada, stimuluje imunita, zlepšuje pamäť a podobne). Pravdou je HCG zvyšuje aj koncentrácie androstendiónu a tiež aj 17-hydroxy-progesterónu (o 70 % pri dávke 500 iu). Pocit zlepšenej nálady a pohody pociťujú najmä muži, ktorí zaradia HCG do TRT.

Poďme sa pozrieť na štúdie, kde bolo HCG podávané mužom počas užívania syntetického TST, ktorí mali potlačenú produkciu LH a FSH. Mužom boli podávané dávky 125, 250 a 500 iu HCG každý druhý deň a už pri dávke 250 iu každý druhý deň bola dosiahnutá intratestikulárna koncentrácia TST prakticky na rovnakej úrovni ako to bolo pre začatím užívania syntetického TST. Dávka 125 iu HCG bola tiež účinná a vďaka nej boli dosiahnuté takmer fyziologické hladiny TST. Takže vyzerá to tak, že dávka 250 iu HCG každý druhý deň dokáže počas steroidového cyklu udržať produkciu TST v semenníkoch na rovnakej úrovni ako je to za normálnych okolností, ak sú samozrejme semenníky v poriadku. Tu sú konkrétnejšie výsledky k štúdii:

  • HCG 125 iu, hladina intratestikulárneho TST bola o 25 % nižšia východiskové hodnoty
  • HCG 250 iu, hladina ITT bola o 7 % nižšia ako východiskové hodnoty
  • HCG 500 iu, hladina ITT bola o 26 % vyššia ako východiskové hodnoty

Poďme k inej štúdii, ktorá sledovala zvýšenie hladiny TST spôsobené užívaním HCG, ktoré je lineárne závislé od dávky, tu sú údaje pri jednotlivých dávkach:

  • HCG v dávke 93,75 iu, pri takto nízkej dávke do 12 až 16 hodín od aplikácie HCG sa hladiny TST vrátili k normálnym, čiže táto dávka je naozaj nízka
  • HCG v dávke 375 iu, maximálne hladiny TST boli dosiahnuté 48 hodín po aplikácii
  • HCG v dávke 1500 iu, maximálne hladiny TST boli dosiahnuté 96 hodín po aplikácii
  • HCG v dávke 6000 iu, maximálne hladiny TST boli dosiahnuté 144 hodín po aplikácii

Po dosiahnutí maximálnej hladiny TST začína samozrejme TST klesať k normálnym hladinám. U všetkých týchto jednorazových dávok HCG sa hladiny E2 vrátili k normálu do 6-tich okrem dávky 6000 iu.

Ešte sa na chvíľu vrátim k atrofii semenníkov. Tá zvykne byť postupom času viditeľná po vizuálnej stránke. Ale vizuálna stránka nie je relevantným ukazovateľom toho, či semenníky produkujú TST alebo nie. Pretože len zhruba 3% z objemu semenníkov sa podieľa na tvorbe TST a zvyšok produkuje spermie. Ale to len taká poznámka, pretože je možné, aj napriek užívaniu HCG k značnej atrofii dôjde, ktorá bude pretrvávať aj počas PCT alebo krátko po PCT a to nie je dôvod k panike. V cykle sa bude znižovať produkcia spermií v semenníkoch a práve to je zodpovedné za najväčšiu mieru atrofie semenníkov.

Zvýšenie intratestikulárnej koncentrácie TST vďaka užívaniu HCG bude viesť aj k určitému zachovaniu spermatogenézy, aj keď nie k úplnej, pretože stále tu absentuje FSH, ktoré hrá veľmi dôležitú úlohu pri spermatogenéze. Existuje štúdia, kde mužom bol podávaný TST spolu s 500 iu HCG každý druhý deň a táto kombinácia dokázala zachovať plnú spermatogenézu, ale vo väčšine prípadov to tak nebude. A práve HMG je v tomto smere najlepšou alternatívou, o ňom ale budem písať neskôr.

Tiež spomeniem jednu zaujímavosť, ako jednu z ďalších výhod užívania HCG. Ak sa počas cyklu užíva TST, zvyšuje sa v tele hladina cholesterolu. Cholesterol je v našom tele veľmi dôležitý, pretože je počiatočnou štruktúrou mnohých hormónov, no ak ho je v tele veľmi veľa, to nie je dobré, samozrejme. Cytochróm p450 je enzým, ktorý je stimulovaný práve hormónom LH, mení cholesterol na ďalšie dôležité hormóny. Takže vďaka HCG takto vieme premieňať nadbytočný cholesterol na potrebné hormóny.

 

Desenzibilizácia (znecitlivenie) Leydigových buniek

-Ide o stav, kedy Leydigové bunky už nebudú reagovať na LH, čiže následne prestanete produkovať vlastný TST. V princípe existujú 2 spôsoby ako by mohlo dôjsť k znecitliveniu Leydigových buniek:

  1. Dlhodobé užívanie AAS môže spôsobiť to, že sa Leydigové bunky „stiahnu“ a prestanú reagovať v budúcnosti na LH. Tento efekt je dosť ťažko zvrátiteľný, aj keď nie je nemožný, len je časovo veľmi náročný. V podstate stačí len málo, a to preventívne užívať HCG počas cyklu a k tomuto efektu nikdy nedôjde.
  2. Nadmerná stimulácia Leydigových buniek. Tento efekt môže nastať vtedy, ak sa budú užívať zbytočne vysoké dávky HCG. Kedysi sa užívali aj 5000 iu HCG naraz v jednej dávke u mužov, čo samozrejme nikdy nebol dobrý nápad. Bohužiaľ ešte dnes sa nájdu takí, čo tomuto podľahnú. Na stimuláciu Leydigových buniek plne postačuje dávka 250 až 500 iu !!! Zároveň si treba uvedomiť, že pri vysokých dávkach HCG dochádza k zvýšeniu E2, ktorý sa bude tvoriť priamo v semenníkoch a bohužiaľ tam žiadny inhibítor aromatázy nedokáže pôsobiť, čiže užívanie IA Vám nepomôže. Preto, tak ako píšem, plne postačujú dávky 250 až 500 iu, ktoré nedokážu spôsobiť znecitlivenie Leydigových buniek a zároveň nebudú zbytočne zvyšovať hladinu E2 v tele muža.

 

Estrogény v súvislosti s HCG

Užívanie HCG zvyšuje aktivitu aromatázy v Leydigových bunkách v semenníkoch. Za normálnych okolností dochádza zhruba k 20-tim %-tám aromatizácie TST v semenníkoch. V prípade ak muži začnú užívať AAS, ktoré sú supresívne a znižujú tvorbu endogenného TST v semenníkoch, tak aromatizácia v nich upadne. Pridaním HCG do cyklu sa zase vráti na pôvodnú úroveň, ktorá by nemala presiahnuť 20 % pri normálnych dávkach HCG od 250 do 500 iu raz za 3 až 4 dni. Inak povedané, pri normálnych dávkach HCG sa nemusíte obávať príliš zvýšenej aktivity aromatizácie a teda ani vysokej hladine E2. Samozrejme ale u citlivých ľudí sa to udiať môže.

Najvyššie hladiny TST po podaní HCG v dávke od 250 od 500 iu sú dosahované v rozmedzí 2 až 4 dní, ale najvyššia hladina E2 je dosahovaná už 24 hodín po aplikácii. A to je dôležité si zapamätať, pretože našli sa takí, ktorí sa snažili užívať HCG každý deň v nízkych dávkach, aby eliminovali nárast hladín E2, ale pozor, vzhľadom na jeho farmakodynamiku najvyššie hladiny E2 sú dosahované vždy 24 hodín po aplikácii a potom začínajú klesať, to znamená, že ak by ste aplikovali každý deň nižšie dávky, budete hladinu E2 udržiavať na vysokej hladine stále, ale ak budete aplikovať HCG pri dávke 250 iu každý tretí deň alebo 500 iu každý štvrtý deň, tak hladina E2 sa zvýši  na maximum do 24 hodín od aplikácie a následne začne prudko klesať. V skratke, aplikácia HCG každý deň v nižších dávkach vyvolá vyššiu syntézu E2 ako aplikácia HCG v dávke 250 až 500 iu každý tretí až štvrtý deň.

Stále platí informácia, že pri monotónnom užívaní HCG, ktoré je účinné, tak hladiny E2 sa po niekoľkých injekciách stabilizujú! Môžete to vidieť nižšie na grafe, sa bolo podané HCG v dávke 3000 iu tri po sebe idúce dni. Vidíte ako postupne stúpala hladina TST a ako postupne klesali hladiny E2.

HCG počas PCT

PCT je obdobie po cykle, kedy cieľom naštartovať tvorbu vlastného TST. Čiže ide o snahu vrátiť HPTA to prirodzenej funkcie. Ale HCG potláča funkciu HPTA !!! Keďže napodobňuje LH, načo bude telo produkovať vlastné LH z hypofýzy? A je veľmi nelogické, aby sa v období PCT potláčala činnosť hypofýzy, ktorá je vtedy veľmi potrebná. Takže HCG sa používa v steroidovom cykle, ale v PCT už nie! Do PCT je nutné zaradiť SERMs a to konkrétne Clomid a Tamoxifén. Tie dokážu stimulovať Vašu prirodzené tvorbu LH!

Aby som to upresnil, tak HCG samo o sebe v nízkych dávkach nie nejako extra supresívne, ale má sa používať v cykle na udržanie steroidogenézy (udržanie produkcie TST v Leydigových bunkách v semenníkoch) a tiež mierne udržiava aj spermatogenézu. Je, ale pravdou, že vysoké dávky HCG môžu stimulovať suprafyziologickú sekréciu TST, ktorá bude negatívne ovplyvňovať vlastnú produkciu LH.

Ako HCG užívať?

Half-life HCG je zhruba 24 až 36 hodín. Preto stačí ho užívať raz za 3 až 4 dni. Začať ho užívať je dobré hneď od začiatku cyklu, ale nespravíte chybu ani keď ho začnete užívať až niekedy v druhom alebo až štvrtom týždni steroidového cyklu. Môžete ho následne užívať nonstop celý cyklus alebo byť mesiac „on“ a potom 2 týždne „off“ a tak znovu mesiac „on“ a 2 týždne „off“.

Jednorazová dávka sa pohybuje v rozmedzí 250 až 500 iu, nie viac! Váš týždenný súčet by nemal presiahnuť 1000 iu! V praxi by to mohlo vyzerať takto:

1.Pondelok = 250 až 350 iu HCG

2.Utorok

3.Streda

4.Štvrtok = 250 iu až 350 iu HCG

5.Piatok

6.Sobota

7.Nedeľa = 250 iu  až 350 iu HCG, čiže každý tretí deň

Alebo

1.Pondelok = 500 iu

2.Utorok

3.Streda

4.Štvrtok

5.Piatok = 500 iu, čiže aplikácia každý štvrtý deň

6.Sobota

7.Nedeľa

Tí z Vás, ktorí ste užívanie HCG dlhodobo zanedbali a užívate AAS dlhodobo, môžete začať užívať prvé 2 – 3 mesiace vyššie dávky HCG a to 2 až 3 x týždenne 1000 až 2000 iu v jednorazovej dávke.

V prípade ak už dlhodobo užívate AAS a nikdy ste HCG do cyklu nezaradili, je veľmi pravdepodobné, že ste si vytvorili zníženú gonadálnu odpoveď semenníkov na LH a tým pádom aj na HCG. To znamená, že semenníky nebudú reagovať dosť dobre na gonadotropíny, a preto ak sa v tejto fáze rozhodnete užívať HCG, je lepšie dávky HCG zvýšiť na 1000 až 3000 iu každý druhý deň! Do dnes presne nevieme, ako silne vie byť znížená gonadálna odpoveď semenníkov a ako dlho vie pretrvávať. A presne práve preto je lepšie užívať HCG priebežne stále počas steroidových cyklov, aby nedošlo k zníženej citlivosti semenníkov na LH a aj FSH. Na druhej strane si mnohí určite poviete, že časté užívanie HCG môže tiež viesť k desenzibilizácii, no do dnes neexistuje jediný dôkaz o tom, aby počas dlhodobého užívania HCG alebo HMG dochádzalo k zníženiu reaktivity semenníkov, aj keď samozrejme je to možné.

Kedy ukončiť užívanie HCG? Zhruba týždeň pred začiatkom PCT by mala byť posledná dávka HCG.

Aplikovať sa môže do tuku alebo aj do svalu, väčšine z Vás bude určite vyhovovať aplikácia do tuku, keďže je najpohodlnejšia. Pri aplikácii do tuku trvá zhruba 16 až 20 hodín kým hladina HCG dosiahne maximum v krvi. Pri aplikácii do svalu trvá zhruba 6 hodín kým hladina HCG dosiahne maximum v krvi. Zároveň účinok HCG aplikovaného do tuku je výrazne dlhší ako keď sa aplikuje do svalu.

V jednej štúdii, kde 8 zdravým mužom bolo podávaných 5000 iu HCG 2 x týždenne počas 7 mesiacov sa zistilo, že došlo k výraznému zníženiu hladín FSH až natoľko, že sa nedala detekovať skrz krvné testy. Prečo sa to udialo? Pretože vysoká dávka HCG výrazne stimulovala semenníky k produkcii TST, čo následne viedlo k negatívnej spätnej väzbe inhibujúcej sekréciu gonadotropínov, čo je prirodzený jav. Toto zníženie hladín FSH viedlo k zníženiu koncentrácie spermií z 88 miliónov na 1 ml na 22 miliónov na 1 ml. Po 7 mesiacoch bolo mužom podávaných okrem HCG aj 200 mg TST Enanthátu týždenne počas ďalších 6 mesiacov. Koncentrácia spermií sa o niečo malo v priemere zvýšila na 26 miliónov na 1 ml, ale jeden z mužov sa stal azoospermickým, čiže mal nezistiteľne nízku hladinu spermií. Experiment pokračoval ďalej, TST sa vysadil a mužom k HCG bolo pridaných 100 iu FSH alebo 75 iu HMG denne počas 5 až 8 mesiacov, čo viedlo k úplnému obnoveniu koncentrácii spermií na 103 miliónov na 1 ml. Takže ako vidíte, HCG dokáže udržať určitú spermatogenézu, ale len pridanie FSH k HCG dokáže zvrátiť spermatogenézu na pôvodné hodnoty.

V inej štúdii bolo mužom so sekundárnym hypogonadizmom podávané 250 až 2500 iu HCG dva krát týždenne a dospelo sa k rovnakým záverom, že na dosiahnutie kvantitatívnej spermatogenézy bolo potrebné pridať FSH a to konkrétne 150 iu HMG 3 x týždenne. V tejto štúdii sa sledovala aj atrofia semenníkov, ktorá počas uživania HCG bole len veľmi mierna, zistilo sa zmenšenie semenníkov o 13 %.

Rekombinantné a extrakciované HCG

HCG môže byť vyrobený dvoma spôsobmi:

  • Rekombinantná technológia = Pri tejto metóde sa HCG vyrába synteticky pomocou genetického inžinierstva. To znamená, že gén, ktorý obsahuje kód pre HCG, sa vloží do hostiteľskej bunky (často do bakteriálnej bunky), kde bunka použije tento gén na produkciu HCG. Tento proces umožňuje produkciu čistej HCG bez potreby získavať ľudský hormón z ľudí.
  • Extrakcia z moču tehotných žien = Tradičný spôsob získavania HCG spočíva v extrakcii hormónu z moču tehotných žien. Tento proces zahŕňa zber moču od tehotných žien a následné čistenie a separáciu HCG z tejto moču.

Rozdiel medzi týmito dvomi spôsobmi spočíva hlavne v zdroji a čistote HCG. Rekombinantná technológia zabezpečuje konzistentnú a čistú výrobu HCG, zatiaľ čo extrakcia z moču tehotných žien môže byť náchylnejšia na variabilitu a kvalitu výsledného produktu. Rekombinantná HCG je často preferovaná kvôli svojej čistote a spoľahlivosti vo farmaceutických aplikáciách.

Na čiernom trhu v podstate všetky HCG sú rekombinantného charakteru, otázkou je v akej kvalite, čo nejdem rozoberať, pretože nie som odborníkom na túto tému.

 

HCG a jeho vplyv na IGF-1

V štúdiách sa zistilo, že počas užívania HCG sa v prvých 24 hodinách znižuje v semenníkoch hladina mRNA IGF-1 čo má za následok zníženie hladiny IGF-1 v semenníkoch. Ale nemalo by to mať vplyv na celkovú hladinu IGF-1 u mužov v tele, v  štúdiách sa preukázalo buď veľmi mierne zvýšenie hladiny IGF-1 v tele mužov alebo nenastali žiadne zmeny. 

 

Skladovanie HCG

HCG, kým je ešte nerozrobené je možné skladovať v izbovej teplote zväčša do 25 °C, tak, aby nebolo na priamom slnku. Po rekonštituovaní je nutné ho udržiavať v chlade pri teplote 2 až 8 °C. HCG po rekonštituovaní s 0,9 % benzylalkoholom vydrží funkčné 30 až 60 dní. HCG by sa nikdy nemá zmrazovať,  pretože to môže ovplyvniť jeho funkčnosť, tak ako to platí pre všetky polypeptídy, pretože sa v nich po zmrazení a následnom rozmrazení vytvárajú nerozpustné častice. Tie sa zvyknú vytvárať predovšetkým u dlhých polypeptídov a nie u krátkych. Ak si porovnáme HCG a HMG, tak HMG je dlhší polypeptíd, takže HMG bude skôr náchylnejšie na zmrazovanie ako HCG.

 

HCG a spaľovanie tukov

Určite ste už počuli o tom, že niektorí ľudia sa snažili HCG používať s cieľom spaľovať tuk, pretože verili, že má schopnosť stimulovať štítnu žľazu. Pravdou je, že HCG sa v minulosti používalo na liečbu obezity, čo bol ale fatálny omyl! Pôvod tejto praxe pochádzal z nesprávne interpretovanej štúdie z roku 1954, ktorá tvrdila, že subjekty v nej stratili významné množstvo telesného tuku po užití HCG pri veľmi nízkom kalorickom deficite (500 kalórii denne). Štúdia sa ale verejne interpretovala zle a zabudlo sa na fakt, že pacienti boli vystavení kalorickému deficitu. O 20 rokov neskôr bola štúdia prehodnotená a v roku 1974 bolo používanie HCG s cieľom liečby obezity takmer úplne eliminované. FDA dokonca vydala stanovisko, že HCG je v odbúravaní tuku absolútne neúčinné.

 

HCG a tehotenský test

Určite mnohí z Vás už ste počuli o tom, že to, či máte skutočné HCG alebo len fake, je možné otestovať lacným tehotenským testom. Rekombinované HCG, čo v podstate každý z Vás od svojho zdroja bude mať len rekombinované HCG, na tehotenskom teste zväčša nevykazuje pozitivitu. Tieto tehotenské testy bývajú koncipované na detekciu špecifických štruktúr HCG, ktoré sú prítomné v moči počas tehotenstva. Rekombinantné HCG má podobnú molekulovú štruktúru ako prirodzené HCG, ale môže sa líšiť vo svojej zložitejšej molekule. Je možné, že test nebude schopný detegovať rekombinantné HCG, pretože testovanie zvyčajne zahŕňa špecifické chemické interakcie a identifikáciu prítomnosti špecifických foriem HCG. Avšak, presný výsledok by bol skôr závislý od konkrétneho tehotenského testu a jeho schopnosti rozpoznať rekombinantné HCG.

V praxi som sa stretol ale s tým, že úplne vysoká koncentrácia rekombinovaného HCG bude v tehotenskom teste vykazovať negatívny výsledok, preto je nutné natiahnuť do striekačky 500 iu a vstrieknuť ho do pohárika, kde bude 10 ml vody a do toho následne ponoriť tehotenský test na 20-30 sekúnd. Takto Vám zobrazí reálny výsledok.

Tí z Vás, ktorých by napadlo merať si hladiny LH počas užívania HCG s tým, že budú očakávať ich zvýšenie, bohužiaľ, HCG je analógom LH a preto v krvných testoch sa neukazuje ako LH!

 

HCG a jeho vplyv na libido či erektilnú funkciu

Existujú 2 randomizované štúdie v jednom časopise, kde v prvej štúdii bolo 29 mužov s erektilnou dysfunkciou užívalo 5000 iu HCG až 2 x týždenne alebo TST Propionát v dávke 50 mg 2 x týždenne. Kde u 49 % mužov bola zaznamenaná lepšia erektilná funkcia a zvýšené libido v porovnaní len s 28 % u mužov užívajúcich TST Propionát. V druhej štúdii sa zúčastnilo 45 mužov a tí buď užívali HCG v dávke 5000 iu 2 x týždenne alebo boli zaradení do placebo skupiny. U mužov užívajúcich HCG sa erektilná funkcia zlepšia u 47 %, a len pre zaujímavosť u 12,5 % u mužov v placebo skupine. V tejto druhej štúdii bolo zaznamenané aj výrazne zvýšenie hladín TST u mužov užívajúcich HCG a žiadne zvýšenie TST u mužov v placebo skupine. Ako teda môžete vidieť, HCG dokáže zlepšovať aj erektilnú funkciu, čo zrejme bude mať úzky súvis so zvýšenými hladinami TST.

Užívatelia HCG, ktorí jasne vnímajú jeho účinnosť majú semenníky po krátkej dobe (zhruba po 2 týždňoch) očividne v inom tvare po vizuálnej stránke. Semenníky nemajú tendenciu visieť ako keby boli starecké, ale sú skôr bližšie k telu (vyzerajú mladšie). Zároveň u mnohých zvykne byť zakončenie žaluďa citlivejšie ako za bežných okolností, ale to bohužiaľ neplatí pre všetkých.

 

HCG a progesterón a 17-OH-progesterón

Počas užívania HCG je možné v krvných testoch vidieť zvýšenú hladinu progesterónu. Pretože HCG zvyšuje štiepenie bočného reťazca cholesterolu cez cytochróm P450, čím sa zvyšuje pregnenolón , ktorý cez 3B-HSD produkuje progesterón. Viac nás ale teraz bude zaujímať 17-OH-progesterón.

Spomeniem ešte jednu zaujímavosť, ale HCG v štúdiách často krát poukazuje na mierne zvýšenie hladiny triglyceridov a celkového cholesterolu, často krát vie mierne znížiť HDL a zvýšiť LDL. Jedná sa o veľmi mierne zmeny, ktoré zväčša nie sú ani štatisticky významné, no osobne pre mňa je to prekvapením, očakával by som od HCG skôr pozitívny ako negatívny vplyv v tomto smere.

Tak a poďme k 17-OH-progesterónu, jeho sérové hladiny silne korelujú s intratestikulárnym TST u mužov s potlačeným gonadotropínom, ktorí dostávajú rôzne dávky HCG a v podstate podľa 17-OH-progesterónu by bolo možné titrovať dávky HCG. Ak sa pozrieme na štúdiu 29 normálnych mužov, ktorí dostávali exogénny TST s cieľom blokovať endogénny gonadotropín a potom následne dostávali HCG v dávke 0, 125, 250 alebo až 500 iu každý druhý deň po dobu 3 týždňov, tak si všimneme súvislosť medzi 17-OH-progesterónom a výškou ITT a tiež môžeme vidieť, že pri podávaní TST sa 17-OH-progesterón znížil, ale pri podávaní HCG, už ako sme si napísali, zvýšil. So zvyšujúcou dávkou HCG sa zvýšil aj 17-OH-progesterón. Dá sa povedať, že hladiny 17-OH-progesterónu sú náhradným biomarkérom v krvných testoch voči ITT a môže byť veľmi užitočným vo výskume u mužov, ktorí užívajú exogénny TST a spolu s ním HCG s cieľom dosiahnuť/udržať čo najvyššiu úroveň plodnosti.

Aby ste úplne pochopili zmyslu, meranie hladín ITT je náročné a v štúdiách sa používa aspirácia testikulárneho tkaniva na stanovenie ITT, čo je riskantné a nepohodlné. Podáva sa lokálna anestéza a využíva sa tenká ihla na punkciu semenníka a odsaje sa tak malá vzorka tkaniva (už teraz ma bolia semenníky, keď to píšem). A toto zrejme by nechcel nikto z Vás postupovať dobrovoľne len tak, že? A preto je lepšie nechať si zmerať hladiny 17-OH-progesterónu, ktoré ak výrazne stúpajú, tak viete, že stúpajú aj hladiny ITT! Síce nebudete mať presný údaj ITT, ale určite to stačí takto, že? 

V druhej časti si opíšeme viac o HMG.

Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi. 

Napsat komentář