Právě si prohlížíte Otázky a odpovede (č.1 až č.5)

Otázky a odpovede (č.1 až č.5)

1.Môžu AAS znižovať chuť do jedla?

Áno, samozrejme, že môžu a existujú 2 hlavné faktory zodpovedné za zníženú chuť do jedla počas užívania AAS:

  • Toxicita = AAS vo všeobecnosti všetky bez rozdielu mierne zvyšujú chuť do jedla, ale ak je ich dávka príliš vysoká a dochádza k akútnej alebo chronickej toxicite, chuť do jedla sa začne znižovať. Všetky AAS sú toxické pre telo, aj TST, pretože aj ten sa musí v tele metabolizovať a vylučovať.
  • Ulcerogénnosť AAS = androgény sú ulcerogénne (zvyšujú riziko žalúdočných vredov) a zvyšujú náchylnosť žalúdočnej sliznice na peptické pôsobenie žalúdočnej šťavy, čo znamená že zvyšujú produkciu žalúdočnej šťavy a zhoršujú regeneráciu sliznice.

2.Prečo niektorý rastový hormón mi spôsobuje viac negatívnych účinkov a iný menej?

Zoznámime sa s pojmom dimér rastového hormónu. Rastový hormón existuje vo forme monoméru a diméru. Monomér je ten, ktorý je žiadaný, pozostáva z jednej molekuly RH a prirodzene v krvi koluje takmer vždy len RH vo forme monoméru. Dimér je odrazom spojenia dvoch molekúl RH. Dimér, čiže spojenie dvoch molekúl RH dohromady ovplyvňuje aktivitu RH a jeho väzbu na receptory. Dimerická forma RH vzniká pri procese výroby a má priamy vplyv na vlastnosti a aktivitu samotného RH.

Čím je hladina diméru vyššia, tým vyšší predpoklad negatívnych účinkov spojených s užívaním RH, predovšetkým spojených s edémom (nadmerné zadržiavanie vody) a hyperglykémiou. Väzba RH s vysokým dimérom na receptor je nedostatočne silná a tým pádom nie je dostatočne stimulovaná ani tvorba IGF-1.

V skratke vysoký dimér znižuje účinnosť a znášanlivosť rastového hormónu u ľudí. Laicky si dimér môžete predstaviť ako poškodené molekuly RH. Takže myslím, že väčšina z Vás pochopila, raz sa v UG podmienkach podarí vyrobiť kvalitnejší RH s nižšou hladinou diméru a raz menej kvalitný s vysokou hladinou diméru.

3.Aká je prijateľná úroveň hematokritu v TRT?

Hematokrit (HCT) vyjadruje pomer objemu červených krviniek k objemu celkovej krvi a vyjadruje sa v percentách. HCT je počas užívania AAS vhodné sledovať, pretože príliš vysoká úroveň môže byť životu nebezpečná. Aká je ešte rozumná miera HCT v TRT? V prvom rade si povedzme, aké sú referenčné hodnoty = tie sa pohybujú v rozmedzí od 39 % až po 48 %. Počas TRT môže úroveň HCT stúpnuť na 52 % a je to ešte v celku rozumná úroveň, ktorá neprináša klinicky významné zvýšenie rizika kardiovaskulárnych-trombotických príhod. Hladiny nad 53 % je nutné riešiť a to buď znížením dávky alebo odberom krvi/flebotómiou.

 

4.Pri akej dávke TST už musím užívať inhibítor aromatázy?

Odpoveď bude vysoko individuálna, ale aj napriek všetkému sa bude snažiť čo najviac priblížiť k správnej odpovedi pre všetkých. Pri premene TST na estrogén je nutné brať do úvahy mieru telesného tuku a genetické faktory. Prečo je dôležitá miera telesného tuku? Pretože tukové tkanivo je domovom pre enzýmy aromatázy, ktoré sú zodpovedné za premenu TST na estrogény. Existuje preto veľká pravdepodobnosť, že s vyšším % telesného tuku je väčšia pravdepodobnosť, že hladiny enzýmov aromatázy budú vysoké a tým pádom sa bude značná časť TST v tele muža premieňať na E2. Tiež vek hrá svoju rolu a aj hladiny SHBG. Čím je muž starší, tým väčšia pravdepodobnosť k výraznejšej aromatizácii.

Podstatný vplyv na vysoké hladiny E2 majú dávky užívaného TST, čím vyššie dávky, tým samozrejme bude väčší potenciál k vyšším hladinám E2. Svoju rolu tiež hrá rozloženie dávkovania TST,  pretože nižšie hladiny E2 sú dosiahnuté pri každodenných nižších dávkach TST ako pri jednorazovej vysokej dávke raz za 5 dní. Ak si to premietneme do praxe, tak vyššiu hladinu E2 v krvi budete mať ak aplikujete 600 mg TST Enanthátu raz za 7 dní, ale nižšiu ak by ste aplikovali 200 mg TST Enanthátu každý druhý deň. Aj keď rozdiely až tak veľké z dlhodobého hľadiska nebudú.

Hladina E2 v cykle by sa vždy mala udržiavať na úrovni do 60 pg/ml (220 pmol/L) z dlhodobého časového hľadiska. Referenčné hodnoty u mužov sa pohybujú vo väčšine prípadov od 20 do 40 pg/ml (od 74 pmol/L do 147 pmol/L). Ako môžete vidieť, počas steroidového cyklu je fajn udržiavať hladiny E2 na mierne vyššej úrovni ako sú referenčné hodnoty.

Dobre, zatiaľ stále som neodpovedal na otázku, pri akej dávke TST už je nutné užívať IA? Na to existuje jednoznačná odpoveď, je nutné si urobiť krvné testy po zhruba 4-roch až 6-tich týždňoch užívania a podľa toho sa zariadiť, hodnoty som Vám uviedol. Vo väčšine prípadov u zdravých mužov vo veku do 40 rokov pri týždennej dávke do 250 mg nie je nutné užíva IA, ale väčšia z Vás bude určite užívať vyššie dávky a preto už vo vyšších dávkach bude vhodnejšie zaradiť IA. A hlavne, čo je dôležité, netreba sa riadiť pocitmi, pretože až príliš často počúvam/čítam, že mnohí z Vás užívajú 500 aj 1000 mg TST bez toho, aby užívali IA, pretože nepociťujú žiadne negatíva. Tie pociťovať vôbec nemusíte, ale hladiny E2 máte určite vyššie/vysoké! Estrogénne negatívne účinky nevnímate preto, lebo pomer TST a E2 je vysoký a vzhľadom na vysokú androgénnu aktivitu v pozadí sú estrogénne symptómy potlačené. Ale vplyv vysokej hladiny E2 na kardiovaskulárne zdravie je z dlhodobého hľadiska je veľmi výrazné:

  • Zvýšené riziko aterosklerózy
  • Zvýšené riziko tvorby krvných zrazením
  • Negatívny vplyv na endotelovú funkciu (vnútorná vrstva cievnych stien), vysoká hladina E2 zhoršuje endotelovú funkciu ciev.

 

5.Je nutné po skončení užívania rastového hormónu venovať sa obnove jeho prirodzenej tvorby?

Tak ako sa postupne znižuje tvorba vlastného TST počas užívania AAS, až sa pri dlhodobom užívaní, predovšetkým pri injekčných AAS úplne vypne, tak to platí aj pre užívanie RH, kde počas jeho užívania sa prirodzená sekrécia ihneď vypína. Výhodou pri užívaní RH je, že zhruba do 24 hodín sa jeho tvorba/sekrécia sama obnoví vždy po poslednej dávke. Citlivosť na inzulín sa tiež v tomto časovom rozsahu vracia do normálu, pretože inzulínová rezistencia vyvolaná užívaním RH je dôsledkom jeho účinkov na HSL (enzým senzitívnej lipázy). RH inhibuje činnosť HSL, čo vedie k zníženiu rozkladu tukov na voľné mastné kyseliny a glycerol, čo vedie k inzulínovej rezistencii. Ale trvá mesiace, kým sa HbA1C vráti do normálu, pretože je produktom glykozylovaného hemoglobínu, ktorý ma dlhý polčas rozpadu. Skrz HbA1C sa v krvných testoch určuje priemerná hladina glukózy v krvi za posledné 2 až 3 mesiace v tele človeka, je to dôležitý ukazovateľ dlhodobej kontroly hladiny cukru u ľudí trpiacich diabetom.

Takže hoci sa inzulínová rezistencia vráti v podstate takmer okamžite do normálu, tak na krvných testoch v prípade merania hladín HbA1C by Vám krvný test ukázal zvýšené priemerné hladiny glukózy za posledné 2-3 mesiace.

Už keď sa bavíme o prirodzenej sekrécii RH, tak len pre zaujímavosť, denná produkcia RH v pubertálnom veku je v priemere aj 3,6 iu denne a viac. Vo veku medzi 20-tým a 30-tým rokom života je to v priemere 1,5 iu denne. U mužov vo veku 40 rokov je to už zhruba 0,9 iu denne. A takto postupne produkcia klesá.

Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi. 

Napsat komentář