6.Prečo krvné testy počas užívania IGF-LR3 neukazujú zvýšené hladiny IGF-1 v sére?
Mnoho ľudí ostalo sklamaných, že počas užívania IGF-LR3 nedokázali v krvných testoch namerať zvýšené hladiny IGF-1 v sére a samozrejme hneď ich prvé myšlienky viedli k tomu, že majú v rukách fake. Pravdou je, že užívanie IGF-LR3 nevedie k zvýšeným hladinám IGF-1 v sére, dokonca ich môže aj mierne znížiť. Poďme si to vysvetliť.
Increlex (mekasermín) je jediné IGF, ktoré dokáže zvýšiť hladiny IGF-1 v sére! Ale IGF-LR3 je odlišný peptíd, je to analóg IGF-1, ktorý obsahuje 13-aminokyselinové predlženie a má arginínovú náhradu za kyselinu glutamánovú. Čoho výsledkom je, že je odolný voči väzbe IGFBP, čím sa dramaticky znižuje jeho biologický polčas a na dosiahnutie skutočného biologického účinku si vyžaduje časté a viacnásobné denné injekcie, čo nikto z Vás nerobí nie len kvôli náročnosti častej aplikácie, ale aj z finančných dôvodov. V jednoduchosti povedané, aj napriek tomu, že IGF-LR3 bol vyvinutý s cieľom, aby jeho účinok bol predlžený a systémový, opak je pravdou kvôli jeho extrémne slabej väzbe na IGFBP, čo znamená, že dosahuje minimálny biologický účinok po aplikácii, čiže v krvnom teste nie dôvod k tomu aby boli hladiny IGF-1 v sére zvýšené.
7.Existujú ľudia, ktorí majú prirodzene slabú odozvu na užívanie RH, čo títo ľudia môžu od RH očakávať?
Ľudia so slabou odozvou na RH budú mať len minimálne zvýšenie hladín IGF-1, čo samozrejme nie je vôbec potešujúce, pretože prakticky IGF-1 je zodpovedný za väčšinu žiadúcich účinkov RH v súvislosti so stratou tuku. Ľudia, ktorí majú nízku odozvu na RH môžu očakávať hyperglykémiu a obmedzené lipolytické účinky. Zároveň RH dokáže priamo, bez nutnosti zvýšených hladín IGF-1, zosilniť niektoré menšie mechanizmy v zosilnení lipolýzy, rastu a prokolagénovej aktivity.
Čo môže stáť za zníženú odozvu RH u ľudí? Zvýšená hladina E2 v tele človeka! Áno, estrogény majú výrazný vplyv na zníženie účinnosti RH, aj keď tých faktorov je viac, no v praxi najčastejšie hlavným aspektom je zanedbanie kontroly hladín E2.
8.Zvyšujú AAS prolaktín alebo ho znižujú?
Nearomatizovateľné AAS ako napríklad Trenbolón, Drostanolón, Methenolón a iné, prolaktín v praxi skôr znižujú ako zvyšujú. Aromatizovateľné AAS ako TST, Nandrolón či Trestolón a iné, majú tiež tendenciu znižovať hladiny prolaktínu, ale len ak sú hladiny E2 nízke alebo normálne! Ak sú E2 vysoké tak hladiny prolaktínu sa môžu zvýšiť!
9.Je možné užívať aj nízke dávky Trenbolónu s pomerne bohatými výhodami?
Trenbolón niektorí z Vás znášajú veľmi dobre aj vo vyšších dávkach ako sú 400 a viac mg týždenne, a iní už pri týždennej dávke 200-300 mg začínajú mať problémy s nočným potením, nespavosťou, podráždením, refluxom a podobne. Trenbolón predstavuje tiež určité riziko pre nefróny (funkčná jednotka v obličkách), pretože je silným androgénom a dokáže výrazne aktivovať androgénne receptory v nefrónoch, čo môže mať za následok negatívny vplyv na činnosť obličiek. Zaujímavé je, že štúdie naznačujú ochranný účinok estrogénov u nefrónov. Ak sa týmto a aj ďalším negatívam chcete vyhnúť, môžete užívať dávku 100 mg Trenbolónu týždenne, táto dávka dokáže dostatočne zvýšiť v tele človeka citlivosť na IGF-1, podporiť spaľovanie tukov a priniesť dostatočné svalové prírastky za predpokladu, že sa bude užívať s TST, ktorý aromatizuje a zvýši hladinu E2, ktoré by mali mať dostatočný ochranný účinok na nefróny. Zároveň tiež TST bude pomerne dosť intenzívne zvyšovať hladiny IGF-1 a Trenbolón ako som už uviedol, zvýši citlivosť tela na IGF-1, čo predstavuje veľmi peknú synergiu. Takže áno, aj takto nízka dávka dokáže priniesť skutočne veľké plus do cyklu, hlavne u skúsených užívateľov, ktorí majú poriadne zvládnutú stravu a kvalitné tréningy.
10.Aké výhody a nevýhody so sebou prináša užívanie Metformínu v kulturistike?
Metformín je anti-hyperglykemikum, ktoré zvyšuje citlivosť na inzulín. Účinnosť Metformínu s predlženým uvoľnením je 12 hodín a 6 hodín pri verzii s okamžitým uvoľnením.
Možné riziká užívania Metformínu:
- Znížená miera hypertrofie = aktivovaním enzýmu AMPK vzniká signál, že bunky sa nachádzajú v energeticky náročnom stave, a tým sa inhibuje fosforylácia mTORC1/P70S6K1, čo sú proteínové komplexy zapojené do regulácie bunkového rastu a proliferácie. Zároveň Metformín ruší adaptívny preferenčný posun z vlákien typu I na vlákna typu II, čo spôsobuje zníženú pevnosť svalových prírastkov. Zároveň Metformín tiež znižuje celkový a voľný TST a zvyšuje hladinu SHBG u zdravých mužov, ale táto posledná informácia sa užívateľov AAS netýka.
- Znižuje oxidáciu lipidov počas kardio činnosti.
- Blokuje kardio efekt na zvýšenú inzulínovú citlivosť.
- Problémy s nadúvaním, hnačky, nevoľnosť.
- Nedostatok vitamínu B12.
Možné pozitíva užívania Metformínu:
- Tlmí zvýšenú hladinu glukózy v krvi počas užívania RH
- Zlepšená oxidácia glukózy a mastných kyselín prostredníctvom aktivity AMPK
- Zlepšuje symptómy erektilnej dysfunkcie ak sa užíva spolu s inhibítormi PDE5 o niečo viac ak sa užíva len samotný inhibítor PDE5
- Zvyšuje sérové hladiny IGF-1 ak sa užíva spolu s RH
- Pravdepodobne zlepšuje palmitátom indukovaný zápal v kostrovom svale
- Ak sa užíva spolu s TST, tak zrejme znižuje riziko benígnej hyperplázie prostaty a zrejme asi aj môže zlepšiť srdcové zmeny vyvolané užívaním AAS (zatiaľ sa okolo toho vedú špekulácie, r.2023)
Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi.