Právě si prohlížíte Telmisartan (liek na krvný tlak)

Telmisartan (liek na krvný tlak)

Telmisartan je perorálny lieku určený na liečbu vysokého krvného tlaku, patrí do skupiny blokátorov receptorov angiotenzínu (ARB). Krvný tlak je častým problémom užívateľov AAS a práve Telmisartan je pomerne dosť vhodnou voľbou. Má aj niekoľko ďalších výhod, pre ktoré je veľmi zaujímavý, konkrétne:

  • Redukcia viscerálneho tuku
  • Zvýšenie citlivosti na inzulín
  • Zlepšenie vytrvalosti
  • Zníženie rizika aterosklerózy a srdcového infarktu
  • Zmenšenie hypertrofie ľavej komory srdca, v štúdiách u ľudí bolo zistené, že už pri dávke 80 mg denne dokáže zvrátiť zväčšenie o 27%. Konkrétne index hmotnosti ľavej srdcovej komory sa znížil z priemernej hodnoty 184,67 gm/m2 na 133,41 mg/m2.

Ešte chvíľu zostaneme pri hypertrofii ľavej komory (LVH). LVH indukovaná užívaním AAS je iná ako LVH spôsobená tlakovým preťažením, ale aj napriek tomu, užívanie ARB liekov a tiež aj ACE inhibítorov môžu skutočne do určitej miery eliminovať LVH, ale predovšetkým to, ktoré je spôsobené tlakovým preťažením. Tieto lieky znižujú aktivitu aldosterónu a angiotenzínu II, čím sa zväčšuje vnútorný priestor ciev a zvyšuje sa vylučovanie vody a sodíka, čo samozrejme zníži retenciu vody. Netreba nikdy zabúdať na estrogény, ktoré regulujú rovnováhu tekutín v tele prostredníctvom pôsobenia na aldosterón a CNS, reguláciou smädu. Preto je nutné vždy udržiavať aj E2 v normálnych hladinách. Vrátim sa k LVH spôsobenej tlakovým preťažením, áno, existuje skupiny užívateľov AAS, u ktorej sa tento typ LVH vyskytuje a samozrejme ARB a ACE inhibítory sú vtedy priam žiadúce. Čo ešte považuje za dôležité spomenúť je, že užívanie RH spolu s AAS pôsobí synergeticky pri zväčšovaní LVH. Ešte jedna zaujímavosť z Haarlem štúdie, zväčšenie LVH u užívateľov AAS bolo viditeľné po 16-tich týždňoch od začiatku užívania AAS, išlo o priemerné zväčšenie o 28,3g a do 1 roka od skončenia užívania AAS sa vrátilo do normálu.

Poďme trošku viac do hĺbky u Telmisartanu, ktorý má mnoho účinkov na génovú expresiu, ktoré sú vo všeobecnosti priaznivé pre metabolizmus, vytrvalosť a zloženie tela, ide o tieto účinky:

  • Zvýšenie PPAR-delta (Nachádza sa v tukovom tkanive, svaloch, v pečeni a črevách. Jeho hlavnou úlohou je regulovať gény a procesy spojené so spracovaním tukov a oxidáciou mastných kyselín na energiu)
  • Zvýšenie GLUT4 (ide o glukózový transportér, ktorý sa nachádza vo svalových bunkách a v adipocytoch, čo sú tukové bunky. Jeho úlohou je regulovať príjem cukru z krvi do týchto buniek, umožňuje jeho použitie ako zdroj energie alebo ukladá ho vo forme glykogénu vo svaloch či v pečeni. GLUT4 má teda priamy vplyv na energetický metabolizmus, reguláciu hladiny cukru v krvi, inzulínovú reguláciu)
  • Zvýšenie UCP1 (Nachádza sa predovšetkým v hnedom tuku, ten sa u dospelých nachádza predovšetkým v oblasti krku, hrudníka a chrbta. UCP1 hrá kľúčovú úlohu pri termogenéze, má veľký význam pri regulácii telesnej hmotnosti a má tiež vplyv na energetický metabolizmus)
  • Zvýšenie SIRT1 (je to proteínový enzým, ktorý má významnú úlohu v regulácii metabolizmu, starnutia a ochrane bunkového zdravia)
  • Zvýšenie AMPK (enzým, ktorý hrá dôležitú úlohu v regulácii energetického metabolizmu a homeostázy energie v bunkách, reguluje hladiny cukru v krvi a tiež má pozitívny vplyv na ochranu bunkového zdravia)
  • Zvýšenie dobrého cholesterolu (HDL), zníženie zlého cholesterolu (LDL) a tiež zníženie hladiny triglyceridov
  • Zvýšenie adiponektínu, leptínu (Sú to hormóny produkované tukovým tkanivom, čím regulujú metabolizmus, hladinu cukru v krvi a energetickú homeostázu organizmu. Leptín potláča chuť do jedla a stimuluje metabolizmus tukov. Adiponektín v prípade ak sú jeho hladiny vysoké, zvyšuje sa citlivosť na inzulín)
  • Zvyšuje oxidačnú kapacitu svalových vlákien typu II, čo celkovo zvyšuje svalovú vytrvalosť.

Jednou z podstatných nevýhod Telmisartanu je, že čiastočne blokuje receptory vitamínu D. Tento receptor sa nazýva 1,25-dyhydroxyvitamín-D a pomáha kontrolovať vstrebávanie vápnika a fosforu z tráviaceho traktu. Takto napomáha udržiavať správnu mineralizáciu kostí a normálnu hladinu vápnika a fosfóru v krvi. Zrejme bude vhodné spolu s Telmisartanom užívať aj vitamín D.

Pri používaní Telmisartanu je možné u niektorých z Vás (zväčša je to naozaj len výnimka), zaznamenať „opuch“ tváre, tento efekt vie nastať po 2-3 týždňoch od začiatku užívania. Ide o reakciu z precitlivenosti = anafylaxia a angioedém. Ak by tento efekt u niekoho z Vás nastal, treba si dávať na to pozor a zrejme liek prestať užívať, pretože tento negatívny efekt môže byť život ohrozujúci, najmä pri anafylaktickom šoku alebo angioedéme hrtana.

Pri dlhodobom užívaní Telmisartanu je vhodné sledovať funkcie obličiek skrz tieto ukazovatele:

  • Kreatinín
  • eGFR (odhadovaná rýchlosť flomerulárnej filtrácie)
  • Elektrolity (môže nastať hyperkalémia = zvýšená retencia draslíka nerovnováha elektrolitov)

Je to dôležité, pretože existuje niekoľko vážnych prípadov poškodenia obličiek v súvislosti s užívaním Telmisartanu, ale aj iných liekov používaných na zníženie krvného tlaku. Spomínal som aj hyperkalémiu, u tých, ktorí sú na tento nežiadúci efekt náchylní, je potrebné obmedziť určité typy jedál ako brokolicu, špenát, avokádo, sušené ovocie, mandle, arašidy, banány, zemiaky, džús… a tiež zbytočne nedopĺňať draslík skrz vitamínové doplnky. Mnoho užívateľov ak užívalo Telmisartan a spolu s ním aj draslíkové doplnky, pociťovali výrazné búšenie srdca. Takže aj hladiny draslíka by bolo vhodné sledovať počas dlhodobého užívania Telmisartanu. 

Celkovo Telmisartan na jednej strane chráni obličky, keďže znižuje krvný tlak a tiež má prospešné účinky pri niektorých ochoreniach obličiek (diabetickej nefropatii). No na druhej strane podporujú dysfunkciu obličiek u zdravých ľudí a osôb so zníženou funkciou srdca.

Telmisartan, tak ako všetky lieky, so sebou prináša aj rôzne liekové interakcie, poďme sa pozrieť na tie, ktoré by nás mohli zaujímať:

  • znižuje metabolizmus Tamoxifénu, čo je samozrejme negatívny efekt
  • znižuje vylučovanie Raloxifénu z tela, čo má za následok vyššiu hladinu Raloxifénu v krvi, ťažko povedať, či je to pozitívny alebo negatívny efekt
  • znižuje rýchlosť vylučovania TST v tele, čo vedie k jeho vyšším hladinám v krvi, čo môžeme považovať za pozitívny efekt

Veľmi zaujímavým pozorovaním u užívateľov AAS je, že ak užívajú 40-80 mg Telmisartanu denne, znižuje úroveň hematokritu a hladiny hemoglobínu, dokonca pomerne dosť výrazne. Mnohí užívatelia takto nemusia riešiť „hustú“ krv a nechodia sa zbavovať krvi počas steroidových cyklov. Tejto téme sa ešte v budúcnosti budem venovať, pretože rád sa opieram aj o fakty zo štúdií a k tomuto zatiaľ nemám dostatok kvalitných informácií.

Aké dávky Telmisartanu sa užívajú? Zväčša ide o dávku 40 až 80 mg denne, sú aj také prípady, kedy si niektorí jedinci zvolia až 160 mg denne. V prípade ak chcete redukovať krvný tlak v AAS cykle, denná dávka sa pohybuje od 40 do 80 mg denne. Ak chcete zlepšovať aj vytrvalosť a výraznejšie spaľovať viscerálny tuk, tak sa užívajú vyššie dávky a to 120 až 160 mg denne.

Jeho half-life je 24 hodín, preto jeho dennú dávku je možné užiť naraz, ideálne vždy ráno po prebudení.

Telmisartan patrí do skupiny liekov ARB, ako som už spomínal hneď v prevej vete tohto článku. Veľmi často sa stáva, že jeden samotný liek na tlak nestačí a je nutné k nemu pridať ešte ďalší, z inej skupiny. Vo všeobecnosti sa odporúča pridať Lisonipril, ktorý patrí do skupiny ACE inhibítorov. Ak si ale zvolíte túto kombináciu, prioritným liekom má ostať Telmisartan a Lisonipril len ako doplnkovým v nižšej dávke, pretože ten dokáže znižovať objem krvi v tele a to znižuje Vašu schopnosť dokončiť tréning podľa Vašich požiadaviek.

Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi. 

Napsat komentář