Právě si prohlížíte Vysoký krvný tlak a lieky na vysoký krvný tlak počas užívania AAS

Vysoký krvný tlak a lieky na vysoký krvný tlak počas užívania AAS

Je všeobecne známe, že krvný tlak počas užívania AAS u väčšiny užívateľov skôr či neskôr začne stúpať. Z krátkodobého hľadiska to až taký problém nie je, pretože po vysadení AAS sa tlak zväčša vždy upraví. Problém nastáva ak sa AAS užívajú dlhodobo a krvný tlak ostáva zvýšený dlhodobo. Každý kto užíva AAS by si mal pravidelne merať krvný tlak a sledovať ho. Na to samozrejme potrebuje tlakomer. Ak si zvolíte variant, ktorého manžeta sa dáva okolo bicepsu, je potrebné si zakúpiť manžetu s väčšou veľkosťou, pretože predpokladám, že väčšina z Vás bude mať objemnejší biceps ako bežní ľudia. U manžiet existujú tieto veľkosti:

  • M, tá je určená pre objem 31-33 cm
  • L, tá je určená pre objem 41-43 cm
  • XL, tá je určená pre objem 51-53 cm

V podstate všetky bežne predávané majú manžetu s veľkosťou M a pre väčšinu z Vás bude potrebný tlakom s manžetou L, čo je veľmi dôležité, pretože príliš malá manžeta vie krvný tlak nadhodnotiť, teda ho umelo zvýšiť. Existuje štúdia, ktorá sledovala presne tento problém a 193 kulturistov, merali im tlak s manžetou o veľkosti M a potom aj L. Dospelo sa k týmto výsledkom = Tí, ktorí mali ruky príliš veľké, tak s manžetou M mali o 8,2 mmHg systolický krvný tlak vyšší v porovnaní s manžetou L. Diastolický krvný tlak bol o 1,6 mmHg vyšší. Existujú aj iné štúdie, u obéznych ľudí, ktoré poukazujú na ten istý fakt, že ak im bol meraný krvný tlak s manžetou M a obvod ich ruky bol väčší ako 35 cm, tak ich systolický krvný tlak bol falošne vyšší o 2 až 5 mmHg a diastolický o 1-3 mmHg. Takže väčšina z Vás bude potrebovať tlakomer s manžetou o veľkosti L. Hádam viete, ako sa meria krvný tlak, v sede, v kľude, chrbát by mal byť opretý, nemali by ste rozprávať a ruka by mala byť voľne položená na stole a nohy sú na zemi, nemáte ich mať nijako prekrížené. Tlak si treba zmerať 2-3 x po sebe a urobiť si z toho priemer.

Vysoký krvný tlak sa označuje aj pojmom hypertenzia. Patrí k jedným z najčastejších príčin úmrtí a kardiovaskulárnych komplikácii vo svete celkovo. Pri meraní krvného tlaku sledujeme 2 hodnoty:

  • Systolický krvný tlak, ktorý poukazuje na hodnotu najvyššieho dosiahnutého tlaku počas kontrakcie srdca
  • Diastolický krvný tlak, ktorý poukazuje na najnižší tlak dosiahnutý pri relaxácii srdca

Za normálnu hodnotu sa považuje 115 až 125 / 75 až 85 mmHg. Aký tlak je už naozaj vysoký a je nutné ho riešiť? Štúdie preukazujú, že krvný tlak nad 140/90 už výrazne zvyšuje riziko rôznych kardiovaskulárnych a iných ochorení. U mnohých z Vás už aj krvný tlak 135/85 mmHg bude rizikový a hlavne ak je dlhodobo takto vysoký. Takže ak teda máte takto vyšší krvný tlak a dlhodobo, je na mieste to začať riešiť. Pretože zníženie systolického krvného tlaku o 10 mmHg znižuje riziko:

  • Závažných kardiovaskulárnych príhod o 20 %
  • Ischemickej choroby srdca o 17 %
  • Mozgovej príhody o 27 %
  • Zlyhania srdca o 28 %
  • Úmrtnosti o 13 %

Toto je ale len akýsi povrchný pohľad na vec, pretože dlhodobo zvýšený krvný tlak o všetkých z Vás postupne a nezvratne bude poškodzovať určité orgány a neskoré liečenie vysokého krvného tlaku už nijako nepomôže zvrátiť tieto škody. V prípade ak užívate AAS a Váš krvný tlak už siaha až tak vysoko, že jeho hodnota je 160/100 mmHg, je nutné riešiť okamžité zníženie dávok užívaných AAS alebo aj ich vysadenie.

K dispozícii máme aj dokument publikovaný v časopise Lancet z roku 2002, v ktorom sú zhromaždené údaje o jednotlivých pacientoch zo 61 štúdií, čo dokopy zahŕňalo 1 milión ľudí. Tieto zozbierané údaje preukázali na fakt, že úmrtnosť na ischemickú chorobu srdca a cievnu mozgovú príhodu sa zvyšuje so systolickým tlakom vyšším ako 115 mmHg a diastolickým tlakom vyšším ako 75 mmHg. Každé zvýšenie systolického tlaku o 20 mmHg a každé zvýšenie diastolického tlaku o 10 mmHg nad hodnoty 115/75 mmHg zdvojnásobuje pravdepodobnosť úmrtia. Inak povedané, ten kto má tlak 135 mmHg má dvojnásobné riziko úmrtia na ischemickú chorobu srdca alebo mozgovú príhodu v porovnaní s niekým, kto má tlak 115 mmHg. Samozrejme, veľkú rolu tu hrá aj vek, čím je človek starší, tým je riziko vyššie.

Okrem tohto faktu zvýšenia úmrtnosti, hypertenzia vedie tiež k štrukturálnym a funkčným zmenám viacerých orgánov a tým ich samozrejme poškodzuje. Najčastejšie ide o poškodenie srdca (ischémia, hypertrofia ľavej komory), mozgu (demencia), očí (retinopatia) a obličiek (albuminúria alebo glomerulopatia).

Existujú aj štúdie, ktoré sledovali vplyv AAS na hodnoty krvného tlaku, nevýhodou týchto štúdií je, že užívané dávky AAS sú zväčša nízke v porovnaní s tým, aké dávky sa reálne zneužívajú v steroidových cykloch. Výsledky môžete vidieť nižšie v tabuľke. Je viac než isté, že s vyššími dávkami by boli namerané vyššie hodnoty krvného tlaku.

Máme ale aj štúdiu, ktorú zastrešil Hartgens a kol, takzvanú prospektívnu štúdiu, kde zúčastnení siloví športovci užívali rôzne kombinácie AAS podľa vlastného uváženia v priemernej dávke 400 mg týždenne, po dobu 8 týždňov, s tým, že 8 mesiacov pred začatím štúdie neužívali AAS vôbec. Čiže boli v steroidovom cykle, ktorí si sami navrhli. Aký bol výsledok? Bolo zistené priemerné zvýšenie systolického tlaku o 3 mmHg a diastolického o 2 mmHg, čo popravde nie sú nejako extra výrazne hodnoty, no ide stále o priemerný výsledok, kde niektorí jednotlivci mali aj krvný tlak zvýšený o viac ako len o 3 mmHg.

Poďme na inú štúdiu, kde sa sledoval krvný tlak bežných užívateľov AAS bez ohľadu na to, aký mali cyklus a ako dlho boli už v cykle, a potom sa sledoval ich tlak po skončení ich cyklov. Na konci cyklu mali priemerný krvný tlak 141/84 mmHg a 9 týždňov po skončení užívania AAS mali tlak 140/83 mmHg, a len pre zaujímavosť, v danej štúdii boli aj športovci, ktorí neužívali AAS a ich priemerný tlak bol 136/87 mmHg a ešte tam bola aj jedna skupina ľudí, ktorí viedli sedavý spôsob života a neužívali AAS, ich priemerný krvný tlak bol 139/85 mmHg.

Ideme ďalej na ďalšiu štúdiu pod vedením Palatiniho a kol., kde sledovali krvný tlak počas 24 hodín u užívateľov AAS, ktorí užívali v priemere 500 mg AAS týždenne počas 9-tich týždňov. Priemerný krvný tlak na konci cyklov bol 128/83 mmHg a po 12-tich týždňoch od skončenia užívania AAS bol priemerný krvný tlak na úrovni 129/84 mmHg. Čiže v podstate bez nejakého vplyvu AAS na zmeny v krvnom tlaku.

V štúdii Haarlem bolo sledovaných 100 užívateľov AAS, ktorí mali vlastné cykly s priemernou týždennou dávkou 898 mg týždenne. Merania krvného tlaku sa robili pred začatím užívania AAS, počas užívania a aj 3 mesiace po skočení ich cyklu a 1 rok po začatí cyklu. Zistilo sa priemerné zvýšenie systolické krvného tlaku o 7 mmHg a diastolického o 3 mmHg počas užívania AAS a tiež sa zistilo, že po vysadení sa hodnoty vrátili do normálu.

Aký je teda záver? Zo štúdií to vyzerá tak, že užívanie AAS dokáže zvýšiť systolický krvný tlak vo väčšine prípadov o 5 až 10 mmHg a diastolický krvný tlak o 2 až 4 mmHg. Je ťažké na základe toho vyvodiť, aké to môže mať následky, pretože ja osobne vnímam výrazne vyššie zvýšenie krvného tlaku u väčšiny užívateľov AAS, hlavne u tých, ktorí užívajú rastový hormón.

Vysoký krvný tlak je možné liečiť liekmi alebo je možné skúsiť aj iné stratégie, poprípade je možné zvoliť si kombináciu a rôzne stratégie. Účinnou stratégiou pre zníženie krvného tlaku je kontrola príjmu sodíka (soli). Ak sa pozrieme na výsledky 34 štúdií z roku 2013, tie preukázali priemerné zníženie krvného tlaku o 4,2/2,1 mmHg na každé zníženie príjmu soli o 4,4 g denne, čo je asi 1,8 g sodíka. A v dôsledku toho sa určil aj zdravý príjem soli denne na 5 g (2 g sodíka). Mnohí z Vás si určite ani neuvedomujú, kde všade sa soľ nachádza a denný príjem soli majú ďaleko vyšší. Ale ako to už býva, ani veľmi nízky príjem soli nie je v poriadku, štúdie preukázali, že denný príjem soli pod 3g tiež zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb rovnako ako denný príjem nad 7 g denne. Takže ideálny denný príjem soli bude niekde v rozmedzí 4 až 6 g denne.

Poďme ale k liekom, existuje ich pomerne dosť veľa, na tento účel sa odporúča týchto 5 hlavných druhov liekov:

  • ACE inhibítory
  • Blokátory receptorov angiotenzínu (ARB)
  • Betablokátory (tie sa nezvyknú podávať športovcom)
  • Blokátory vápnikových kanálov (CCB)
  • Tiazidové diuretiká

U užívateľov AAS sa zväčša zvyknú využívať najmä tieto 3 druhy a to ACE inhibítory, ARB a Tiazidové diuretiká. Inhibítory ACE a blokátory ARB sa zapájajú do systému RAAS,  tento systém zohráva veľmi dôležitú úlohu pri regulácii krvného tlaku, rovnováhy elektrolytov a tekutín v tele. Tento hormonálny systém funguje skrz obličky, ktoré uvoľňujú enzým renín, vždy keď zaznamenajú pokles krvného tlaku. Enzým renín spúšťa kaskádu udalostí, ktoré vedú k tvorbe angiotenzínu I, ktorý sa následne pôsobením ACE mení na angiotenzín II. A práve angiotenzín II je hormón, ktorý je zodpovedný za zúženie ciev, zvyšuje krvný tlak a stimuluje uvoľnenie aldosterónu, čo vedie k zadržiavaniu sodíka a vody v tele. Ak ste aspoň trošku čítali s porozumením, tak ste pochopili, ako fungujú inhibítory ACE, tie zabraňujú premene angiotenzínu I na II. A pochopili ste tiež, ako fungujú blokátory ARB, tie obsadzujú receptory angiotenzínu a zabraňujú naviazať sa angiotenzínu II na svoj receptor.

Zistilo sa, že ACE inhibítory a blokátory ARB majú podobné účinky na znižovanie krvného tlaku. V priemere vedia znížiť krvný systolický tlak o 8 mmHg  a diastolický o 5 mmHg. Aké dávky sa užívajú? Vo všeobecnosti stačí užívať polovičku z maximálnej možnej dávky určenej v letáku. Užívať vyššie dávky nemá zmysel z hľadiska ich pozitívneho účinku. Obe tieto typy liekov sú pomerne bezpečné, ale tiež majú svoje negatíva, medzi najčastejšie patrí:

  • Akútne poškodenie obličiek
  • Vysoká hladina draslíka (problémy so srdcovým rytmom, svalové kŕče….), nie je to úplne častý jav, skôr sa objaví ak užívate kombináciu oboch týchto liekov, ak by ste s týmto mali problém, je lepšie prejsť na tiazidové diuretiká
  • Kašeľ, je jedným z najčastejších vedľajších účinkov, ide o suchý a dráždivý kašeľ
  • Hepatoxicita (toxicita pečene), tá je ale u týchto liekov nízka, ale existujú aj prípady, kedy bola výraznejšia, no to sú skôr z môjho pohľadu len výnimky
  • Angioedém, ide o závažný vedľajší účinok, je to hromadenie tekutín pod kožou a v slizniciach, najmä v oblasti tváre, pier, jazyka a krku. Tento nežiadúci efekt môže byť život ohrozujúci, pretože dokáže blokovať dýchacie cesty. Ide o veľmi zriedkavý účinok! Dokáže sa ale prejaviť aj po rokoch užívania, preto treba mať vedomosť o tomto negatíve aby ste vedeli v prípade potreby rýchlo reagovať.
  • A iné

Z vyššie spomenutých vedľajších účinkov má skupina liekov blokátorov ARB výhodu v tom, že nespôsobujú kašeľ, je to skôr negatívom ACE inhibítorov. Tiež ARB nespôsobujú angioedém. A práve preto je aj lepšou voľbou skupina liekov ARB pre všetkých z Vás, ktorí ste na steroidovom cykle, ak máte možnosť si vyberať.

ACE inhibítory = benazepril, kaptopril, enalapril, fosinopril, lisinopril, perindopril, quinapril, ramipril, zefenopril….

Blokátory ARB = kandesartan, eprosartan, irbesartan, losartan, olmesartan, telmisartan, valsartan…

Ak sa budete rozhodovať, ktorý z ACE inhibítorov je účinnejší, alebo ktorý z blokátorov ARB je účinnejší, je to jedno pretože nezistilo sa, aby niektorý z ACE inhibítorov vykazoval lepšie výsledky naproti iným a to iste platí  aj pre ARB. U nás najčastejšie užívanými budú:

  • Telmisartan ako blokátor ARB v dennej dávke 40 až 80 mg
  • Lisinopril ako inhibítor ACE v dennej dávke 5 až 10 mg

Ak sa rozhodnete pre samotné užívanie Telmisartanu, denná dávka 80 mg môže byť ideálna. AK sa rozhodnete pre samotné užívanie Lisoniprilu, tak denná dávka 10 mg by mohla byť ideálna. Ak sa rozhodnete pre kombináciu, je možné skúsiť 40 mg Telmisartanu a 5 mg Lisoniprilu, ktoré užijete naraz. Treba si uvedomiť, že plný účinok týchto liekov sa prejaví po 4 až 6 týždňov od začiatku užívania a Váš krvný tlak sa nemusí vrátiť do normálnu, ale môže sa znížiť zo 140/90 na 130/80 mmHg. To je ale uspokojivý výsledok, dávky liekov netreba zvyšovať, pretože už k výraznejšiemu zníženiu tlaku nedôjde vo väčšine prípadov.

Boli spomenuté ešte aj Tiazidové diuretiká. Tie sa používajú na liečbu krvného tlaku a súčasne aj na odstraňovanie prebytočne zadržiavanej vody v tele. Pôsobia priamo na funkciu nefrónov v obličkách, ktoré zabezpečujú filtračný proces, cez ktorý sa tvorí moč a ktorý sa následne upravuje a koncentruje. Ich hlavným účinkom je zvýšiť tvorbu moču a s ním zvýšiť vylučovanie solí a vody z organizmu. Zároveň tieto lieky znižujú objem krvi a tým aj krvný tlak.

U týchto liekov zase je možné dosiahnuť veľmi nízke hladiny draslíka, čo môže mať za následok ospalosť, únavu, zápachu, ale aj arytmie srdca. Tu si treba uvedomiť jednu podstatnú vec, že aj zaradíte do cyklu tiazidové diuretikum, treba si dávať pozor na ďalšie látky, ktoré v cykle máte, či tiež nespôsobujú straty draslíka v tele! A to sú napríklad beta-agonisty (Klenbuterol, Salbutamol…) alebo tiež aj inzulín, či vysoké dávky kofeínu. Kofeín sa môže nachádzať v rôznych drinkoch, predtréningovkách a na to si treba dávať pozor, pretože dávka 180 mg vie znížiť hladinu draslíku o 0,26 mmol/l  a to po dobu 4 hodín po užití alebo pri dávke 360 mg ide o zníženie o 0,44 mmol/l. V prípade ak by ste v krvných testoch videli, že hladina draslíka je nižšia alebo nízka, je možné jeho príjem pridať zo stravy či doplnkov. Spomenul som aj inzulín, áno ten vie spôsobiť prechodný presun draslíka z prostredia mimo buniek priamo do vnútra buniek. Tento účinok zväčša trvá len niekoľko hodín, ale môže mať fatálne následky.

Pri užívaním tiazidových diuretík sa môže vyvinúť aj hyponatrémia, čo je nízka hladina sodíka, ale vo všeobecnosti je riziko nízke. V prípade ak budete vnímať nevoľnosť, bolesti hlavy, svalové kŕče, únavu, poruchy chôdze, vracanie, ťažkosti s myslením, je treba to riešiť! Netreba ani dlhodobo prijímať veľké množstvo tekutín, pretože to vie tiež prispieť k strate sodíka z tela.

Najčastejšie sa užívať Amicloton a to polovička tabletky denne a v niektorých prípadoch aj 1 tabletka denne. Vyššie dávky nemajú zmysel. Alebo potom ešte aj Indapamid, užíva sa 1 tabletka denne, čiže 1,25 až 1,5 mg.

Záver je teda taký, že ak si budete doma merať tlak na steroidovom cykle a namerané hodnoty budú 140/90 alebo aj 135/85 mmHg, a budete ich mať dlhodobo, je ideálne začať liečbu s liekmi, ktoré boli opísané vyššie v článku. Ideálne následne je dosiahnuť krvný tlak v rozmedzí 120/80 až 130/80, väčšina z Vás ale ak má vysoký krvný tlak pri užívaní AAS, tak môže byť rada, ak po užívaní liekov sa tlak zníži na 130/80.

Ešte si niečo napíšeme o krvnom tlaku pri užívaní rastového hormónu. Pri užívaní RH je vysoký krvný tlak veľkým problémom u mnohých. Problém spočíva vo výraznom zvýšení hladín sodíka a to skrz:

  • Priamy účinok na obličkové tubuly, tie regulujú rovnováhu vody a elektrolytov v tele
  • Nepriamy účinok prostredníctvom potlačenia atriálneho natriuretického peptídu ANP, je to hormón produkovaný srdcovými komorami a hrá veľmi dôležitú úlohu pri regulácii krvného tlaku a homeostáze tekutín v tele.
  • Inzulínovej rezistencie, čo vedie k zvýšeniu hladín inzulínu, ktorý následne stimuluje retenciu sodíka

Ak sa RH kombinuje s AAS, krvný tlak vie stúpať aj na hodnoty 160/90 alebo 160/100 a vtedy je naozaj už na každom z Vás, ako bude riešiť túto situáciu, pretože môžete užívať akékoľvek dávky liekov na zníženie krvného tlaku, nepomôžu Vám, respektíve znížia tlak možno na 150/85 a to je aj tak stále vysoká hodnota.

Častým vizuálnym prejavom vysokého krvného tlaku je začervenanie tváre, ale začervenanie tváre môže mať aj iné dôvody, ktorým je zvýšený prietok krvi a zvýšenie telesného tepla z užívania androgénov, na tvári totižto mame veľké množstvo krvných ciev a kapilár. Ďalší dôvod je tiež zvýšená hladina hemoglobínu a hematokritu.

 

Lieky na krvný tlak a ich vplyv na erekciu

Lieky na krvný tlak patria medzi najbežnejšie príčiny zníženého poklesu sexuálnej túžby a erektilnej dysfunkcie. Zoradíme si ich podľa ich sily v negatívnom pôsobení na erekciu:

  • Centrálne pôsobiace antihypertenzíva = majú najsilnejší negatívny vplyv na erekciu
  • Diuretiká = majú tiež pomerne dosť silný negatívny vplyv na erekciu
  • Beta-blokátory = majú mierny negatívny vplyv na erekciu
  • Kalciumoví antagonisti (CCB) = majú neutrálny efekt, teda nemali byť mať žiadny
  • ACE inhibítory = majú neutrálny efekt, teda nemali byť mať žiadny
  • Alfa-blokátory = majú priaznivý efekt na erekciu, aj keď len mierny
  • ARB = majú priaznivý efekt na erekciu, aj keď len mierny

Medzi lieky na krvný tlak, ktoré najviac znižujú sexuálne libido patria:

  • Diuretiká, predovšetkým Thiazidy a Spironolactone
  • Centrálne pôsobiace antihypertenzíva

Mnoho ľudí, ak začne ma problémy s erekciou počas užívania liekov na vysoký krvný tlak, spolu s ním užívajú aj nízke dávky Tadalafilu s cieľom eliminovať tento problém a v celku úspešne.

 

Losartan a myostatín

Zistilo sa, že Losartan je inhibítorom myostatínu. V štúdii rozdelili vedci 28 zdravých mužov vo veku 64 až 90 rokov do 2 skupín, kde jedna užívala 100 mg Losartanu denne počas 3 týždňov a druhá dostávala placebo. Zistilo sa, že svalové vlákna typu I reagovali o niečo lepšie ako vlákna typu II na liečbu Losartanom v zmysle anabolických účinkov (boli samozrejme veľmi mierne), ktoré podľa všetkého pochádzali z miernej inhibície myostatínu, čo môžete vidieť na grafe nižšie.

V štúdii sa nezistil žiadny iný možný anabolický účinok, nezistila sa žiadna odpoveď satelitných buniek alebo iný panel génov súvisiacich so svalmi či spojivovým tkanivom. Jediné čo sa zistilo bola inhibícia myostatínu, čo je v celku ale pozitívna správa.

 

Lieky na tlak a ich vplyv na hemoglobín a hematokrit

Niektoré lieky na krvný tlak dokážu znižovať hladinu hematokritu, ak sa pozrieme na 4 týždňovú štúdiu s Losartanom, kde sa denná dávka zvyšovala o každý týždeň o 25 mg, čiže

  • Prvý týždeň 25 mg
  • Druhý týždeň 50 mg
  • Tretí týždeň 75 mg
  • Štvrtý týždeň 100 mg

Štúdie sa zúčastnilo len 9 ľudí so sekundárnou erytrocytózou, to znamená, že ich hematokrit bol vyšší ako 52 % počas doby minimálne 3 mesiacov. Ich priemerný vek bol 62 rokov. Po skončení liečby Losartanom boli následne sledovaní ešte 3 mesiace po liečbe. Hladiny hematokritu a hemoglobínu postupne každý týždňom liečby sa znižovali:

  • Hladiny hematokritu sa znížili z priemernej hodnoty 56 % na 46 %
  • Hladiny hemoglobínu sa znížili z priemernej hodnoty 1,72 g/l na 1,45 g/l

Po skončení liečby sa hladiny po 3 mesiacoch zvýšili nasledovne:

  • Hladiny hematokritu sa zvýšili na priemerné hodnoty 50 %
  • Hladina hemoglobínu sa zvýšili na priemerné hodnoty 1,59 g/l

Zaujímavé bolo, že čím vyššia hladina hematokritu bola, tým účinnejší Losartan bol.

Existujú aj záznamy napríklad s Enalaprilom (Vasotec), ktorý sa použil na liečbu erytrocytózy u príjemcov transplantovanej obličky, teda u tých, ktorí mali potransplatnačnú erytrocytózu a samozrejme úspešne.

Existujú záznamy aj u iných liekov na tlak v zmysle znižovania hematokritu a hemoglobínu.

 

Lieky na tlak a rakovina

ACE a ARB lieky na tlak znižujú výskyt kardiovaskulárnych chorôb, ale nedávna metaanalýza vybraných štúdií naznačila, že ARB môžu zvyšovať riziko rakoviny. Boli hodnotené lieky ako Kandesartan, Irbesartan, Telmisartan, Valsartan a Losartan a výskyt rakoviny v 15-tich štúdiách, v ktorých sa dokopy zúčastnilo 138 769 účastníkov. Robili sa rôzne porovnávania týchto liekov v rámci ich užívania 23 až 60 mesiacov a nedošlo k žiadnemu významnému zvýšeniu celkového alebo miestne špecifikovaného rizika rakoviny.

Ale existujú iné údaje od vedcov, ktorí upozorňujú na to, že riziko rakoviny počas 4 rokoch užívania napríklad u Telmisartanu sa zvyšuje o 1,2 %. Toto riziko je mierne, ale významné. Jedna štúdia z roku 2003 u pacientov so srdcovým zlyhaním však zistila, že Atacand alebo Kandersartan od Astra Zeneca výrazne zvyšuje riziko smrteľných rakovín v porovnaní s placebo skupinou. Tých údajov je viac a nebudem tu všetky písať, všade sa to hýbe zhruba na úrovni 1%. Neexistuje zatiaľ dostatok dôkazov na vyvodenie jasných pevných záverov o tom, ako môžu lieky na krvný tlak ovplyvniť riziko rakoviny, vyžaduje si to ďalšie výskumy, ktoré budú zamerané len na to.

FDA vydalo vyjadrenie o ARB liekoch, že sú bezpečné a takto to aj uzavrelo. Keď sa ale pozrieme na ich dáta, z ktorých čerpali, tak do svojej analýzy zhrnulo 31 štúdií v dlžke trvania 39 mesiacov, no na posúdenie možných rakovinových účinkov je 3,5 roka jednoducho málo. A práve v roku 2022 vyšla nová štúdia (PloS One), ktorá je v rozpore s vyjadrením FDA, pretože poukázala na to, že zvýšené riziko sa začne objavovať po 3 rokoch s vysokým dávkovaním ARB a časom sa zvyšuje a dokonca pri rakovine pľúc je to už po 2,5 rokoch.

Budem priebežne sledovať nové informácie a v prípade nových informácií budem informovať.

Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi. 

Napsat komentář