Právě si prohlížíte DHT, jeho dôležitosť v mužskom tele, ale aj v steroidovom cykle

DHT, jeho dôležitosť v mužskom tele, ale aj v steroidovom cykle

Hlavným androgénom v tele muža je samozrejme TST, ktorý je produkovaný v semenníkoch. Avšak vo väčšine tela nie je androgény signál prenášaný skrz TST, ale práve cez DHT! Takže hlavným aktívnym androgénom v mužskom v tele v mozgu (centrálna nervová sústava), koža, pohlavné orgány a tak ďalej je práve DHT, akurát vo svaloch má hlavné slovo práve samotný TST. Ak sa nad tým zamyslíme, tak TST je v tomto ponímaní ako prohormón, ktorý skrz enzým 5-alfa-reduktázy (5-AR) sa vie premeniť na aktívny androgén DHT.

Enzým 5-AR je silne koncentrovaný v každej androgén-dependentnej oblasti tela, okrem kostrového svalstva (svalová hmota). To znamená, že do všetkých častí tela sa dostáva len minimum TST, keďže je v nich okamžite konvertovaný skrz 5-AR na DHT, samozrejme okrem svalov, tam sa ho dostane dostatočne veľa. Z toho vieme usúdiť, že DHT je silnejší androgén ako TST, bohužiaľ. Aj zo štúdií je jasné, že jeho afinita na androgénne receptory je 3 až 5 krát vyššia v porovnaní s TST.

Čo by sa udialo, ak by sme zredukovali 5-AR v určitých častí tela? Zablokovali by sme tvorbu DHT v daných miestach a to by spôsobilo zmeny vo fyziológii. Aké? Veľmi dobrým príkladom je mužský pseudohermafroditizmus, ktorý vzniká v dôsledku nedostatku 5-AR. Pri tejto poruche sa muži rodia s minimálnou alebo žiadnou mierou 5-AR. Tým pádom majú nejednoznačné črty tela a genitálie, preto sú aj často krát vychovávaní ako dievčatá. V časte puberty sa im hladina TST normálne zvýši tak ako aj prirodzene sa zvýšiť má, ale hladiny DHT skrz chýbajúceho 5-AR ostávajú veľmi nízke. Čiže ich svalstvo sa vyvíja normálne, ale títo muži nemajú ochlpenie v intímnej oblasti, nemajú dostatočne vyvinutú prostatu a ani penis. Zároveň zvykne byť narušené aj libido a celkovo sexuálne funkcie.

Myslím si, že teraz ste pochopili aký silný význam má DHT v tele muža a že DHT nie je nepriateľ, ale je veľmi potrebný! TST je aktívny androgén vo svaloch a DHT je aktívny androgén v ostatných tkanivách tela. Vo svaloch sa nachádza aj veľmi málo 5-AR, čiže vo svaloch sa preto tvorí veľmi málo DHT z TST. A zároveň akékoľvek DHT, ktoré sa z TST skrz 5-AR vytvorí vo svaloch je rýchlo deaktivované enzýmom 3-alfa-hydroxysteroid reduktázou (3a-HSD). Z toho čo ste si teraz prečítali, Vám musí byť jasné, že vo svaloch je primárne aktívny androgén TST a aj keď sa do tela dodáva exogénny DHT, čiže ak sa užívajú AAS, ktoré sú DHT derivátmi, tak ich anabolický účinok vo svaloch je minimálny.  A to práve kvôli enzýmu 3a-HSD, ten premieňa DHT na slabší metabolit 5-alfa-androstan-3a 17b-diol. Ak by sme tento enzým dokázali zablokovať, je celkom zrejmé, že by DHT malo veľmi silné anabolické účinky vo svaloch!

V jednom starom nemeckom dokumente sú informácie o metabolickom osude DHT po intravenóznom injekčnom podaní u 3 ľudí. Vzorky svalového tkaniva sa odoberali 20 až 60 minút po injekcii. Zo vzoriek boli zistené tieto skutočnosti:

  • Nameraná hladina 3-alfa-androstenediol = 29,4 až 51 %, je to 3a-HSD redukovaný metabolit, našlo sa aj niekoľko ďalších metabolitov
  • Nameraná hladina DHT = len 18,1 až 26,2 %

Tu môžete vidieť, k akému silnému rozkladu DHT v tkanive kostrového svalstva dochádza. V tomto dokumente urobili aj rovnaký pokus s TST pre porovnanie a u neho sa zistili hladiny enormne vysoké, a to  69,5 až 79,8 %  TST vo vzorkách svalového tkaniva. Takže tu vidíte aj rozdiel medzi potencionálnymi anabolickými účinkami medzi DHT a samotným TST.

Teraz začínate premýšľať, či vôbec má zmysel užívať DHT v steroidových cykloch, že? Samozrejme, že má, pretože DHT je veľmi dôležité pre dosiahnutie plného účinku vo svaloch z hľadiska stimulácie k výkonu. DHT má priamy účinok na centrálny nervový systém, čo vedie k zvýšeniu neurologickej účinnosti (sily) a tiež k zvýšeniu odolnosti voči psychickému a fyzickému stresu. Zároveň má veľmi pozitívny vplyv na sexuálnu funkciu a libido. Zároveň DHT je dôležitým androgénom v pečeni s nepriamou podporou produkcie IGF-1. Ďalšou dôležitou funkciou DHT je antagonizmus estrogénu, inak povedané anti-estrogénne účinky. Akým spôsobom dokáže DHT znižovať účinky estrogénov?

  • DHT dokáže priamo inhibovať účinky estrogénov v tkanivách. Robí to buď tým, že pôsobí ako antagonista estrogénneho receptora alebo znižuje účinok samotného E2 v receptore.
  • DHT a jeho metabolity (androsterón a 5-alfa androstandion) dokážu priamo blokovať produkciu E2 z androgénov znižovaním aktivity enzýmu aromatázy.
  • DHT tiež pôsobí na hypotalamus/hypofýzu, čím sa znižuje sekrécia gonadotropínov, čím sa znižuje produkcia „surovín“ na tvorbu E2, ale to platí hlavne vtedy, ak sa DHT podáva exogénne, čiže ak sa užíva nejaký DHT derivát v steroidovom cykle.

Pre dostatočný androgénny účinok počas mužského sexuálneho vývoja sa vyžaduje, aby sa TST premenil na DHT v tkanivách exprimujúcich 5-alfa-reduktázu. V dospelosti sa však premena na DHT nezdá byť nevyhnutná na udržanie dostatočného androgénneho účinku vo väčšine, ak nie aj vo všetkých tkanivách. Pokiaľ sú hladiny TST v norme, tak TST sám o sebe je dostatočne androgénny. Zdá sa, že pri určitých účinkoch je prítomný „efekt stropu“ v súvislosti s hladinami DHT v tele. Premena TST na DHT nezosilňuje efekt budovania svalovej hmoty, pretože existujú štúdie, kde bol užívaný TST v rôznych dávkach až do 600 mg týždenne s inhibítorom 5-alfa-reduktázy a nebol zaznamenaný žiadny výrazný rozdiel medzi skupinami, ktorí užívali TST samotný a skupinami užívajúcimi inhibítor 5-alfa-reduktázy. Rovnako tiež u ľudí s prirodzeným deficitom 5-alfa reduktázy v tele prebieha normálny vývoj svalov počas pubertálneho prechodu. V krvi prirodzene máme len veľmi nízke hladiny DHT a to 0,47 až 2,65 nmol/l, pretože takmer všetko DHT sa premieňa vo svaloch na slabé formy metabolitov. Je teda naozaj veľmi málo pravdepodobné, aby sa DHT nejak výrazne podieľalo na budovaní svalovej hmoty.

Je zaujímavé, že vo všeobecnosti sa uznáva, že silnejší androgénny účinok má DHT v porovnaní s TST, čo je spôsobené jeho vyššou väzbovou afinitou na androgénny receptor. Pre jednoduché vysvetlenie a pochopenie, je potrebných 5 molekúl TST na to, aby aktivovali androgénny receptor tak silno ako jedna molekula DHT. Takže každá molekula DHT je 5 x silnejšia pri aktivácii androgénneho receptoru v porovnaní s TST, no ale aj napriek tomu účinky na svalový rast v štúdiách, v ktorých boli použité DHT bol mierny. Pozrime sa na výsledok jednej z nich v tabuľke.

Čo je dôležité, aby ste si všimli, že DHT sa užívalo v dennej dávke 70 mg, čiže za týždeň to bolo 490 mg! A ani takto vysoká dávka nedokázala priniesť lepšie svalové prírastky v porovnaní s 50 alebo 125 mg TST týždenne. Takže aj na tomto príklade musíte jasne chápať, ako malý podiel ma DHT na budovaní svalovej hmoty.

A čo DHT a prostata? Väčšinou je DHT vnímaný len ako veľký nepriateľ prostaty, zodpovedný za hypertrofiu a rakovinu, že? Skúsime si to vysvetliť čo najjednoduchšie. Prvé obdobie rastu prostaty je vývojové, spojené s pubertou a testikulárnou sekréciou androgénov. Takto sa prostata dostane z predpubertálneho pokoja do normálnej, zdravej a funkčnej podoby. Čiže počas rannej a strednej dospelosti zostáva prostata v tomto štádiu aj napriek vysokým hladinám androgénov v tele. Neskôr v živote muža nastáva druhá fáza rastu prostaty, čo sa nazýva už benígna hypertrofia prostaty (BPH). Ale tento rast je už v úplne inom hormonálnom prostredí ako to bolo predtým pri vývojovom raste. V štúdiách pribúdajú dôkazy o tom, že práve vysoký nepomer E2 vs androgény bude mať silný vplyv na rozvoj BPH. Čo sa vlastne zistilo štúdiami? Že androgény, ktoré nedokážu aromatizovať, prostatu nezväčšujú a práve androgény, ktoré dokážu aromatizovať, dokážu podporiť hypertrofiu prostaty. Ak bol pridaný inhibítor aromatázy, efekt hypertrofie bol zvrátený. Vyzerá to teda tak, že ak sa v mužskom tele nachádza vyššia hladina E2 a nižšia hladina androgénov, tak je to nepriaznivé prostredie pre prostatu. A teraz prídeme k tomu podstatnému, DHT vieme použiť ako liečbu k BPH! Ako je to možné? Nahradí TST v tele, čím sa eliminuje tvorba E2 v tele. Aby som bol konkrétnejší. Ak sa užíva exogénny DHT, tak ako silný androgén signalizuje hypofýze, aby znížila tvorbu gonadotropínov, čo spôsobí zníženie tvorby vlastného TST a tým poklesnú hladiny E2. Čo sa udeje? V tele bude vysoké DHT a nízka hladina E2 a to zabráni BPH, vidíte to? Vysoká hladina DHT v tele priamo nedokáže spôsobovať neželaný rast prostaty. Takže na zväčšovanie prostaty bude mať vplyv nepomer E2 a androgénov a nie len samotné DHT.

Tento článok by Vám mal pomôcť pochopiť, že DHT má svoju dôležitú funkciu v tele muža. Že počas steroidových cyklov, užívanie exogénneho DHT (Oxandrolón, Stanozol, Turinabol a iné) bude prinášať minimálne svalové prírastky a bude mať väčší vplyv práve na svalovú silu, eliminovanie stresu a zvýšenie regenerácie. Zároveň by mal mať ako samotný minimálny vplyv na zväčšovanie prostaty (BPH) a bude tiež prinášať do určitej miery aj anti-estrogénne účinky. Tu ešte sa na chvíľku zastavím, netreba sa spoliehať na to, že DHT bude vykazovať výraznú mieru anti-estrogénnych účinkov, tie sú naozaj len mierne a je nutné stále v cykle, kde sa užívajú AAS s možnosťou aromatizácie užívať ešte aj inhibítory aromatázy.

Stretol som sa už viac krát s otázkami typu, či užívanie inhibítorov 5-alfa reduktázy (Finasterid, Dutasterid) dokážu znižovať účinnosť DHT derivátov v cykle ako napríklad Primobolan, Drostanolón, Oxandrolón a podobne. Samozrejme, že nie, pretože Finasterid a Dutasterid inhibujú enzým 5-alfa reduktázy, ten premieňa TST na DHT. Ale samotné DHT deriváty už nie sú ovplyvnené 5-alfa reduktázou. Čo je tiež zaujímavé, že Finasterid alebo Dutasterid len minimálne znižuje potenciál prírastkov samotného Testosterónu, čo je fakt dokázaný aj štúdiami, pozrieme sa na jednu z nich:

  • Skupina, ktorej bol podávaný Dutasterid a ich priemerná získaná hmotnosť bez tuku
  • Muži užívajúci Dutasterid + 50 mg TST týždenne = 0,6 kg
  • Muži užívajúci Dutasterid + 125 mg TST týždenne = 2,6 kg
  • Muži užívajúci Dutasterid + 300 mg TST týždenne = 5,8 kg
  • Muži užívajúci Dutasterid + 600 mg TST týždenne = 7,1 kg

 

  • Skupina, ktorej nebol podávaný Dutasterid
  • Muži užívajúci 50 mg TST týždenne = 0,8 kg
  • Muži užívajúci 125 mg TST týždenne = 3,5 kg
  • Muži užívajúci 300 mg TST týždenne = 5,7 kg
  • Muži užívajúci 600 mg TST týždenne = 8,1 kg

Tu jasne môžete vidieť, že skupiny užívajúce Dutasterid mali o niečo nižšie prírastky, ale stále miera prírastkov bola pomerne dosť vysoká. Ešte by som rád podotkol, že všetky anabolické látky, ktoré sa nazývajú DHT derivátmi (Stanozol, Oxandrolón, Oxymetholón…), je to len názov látok, ktoré už sú 5-alfa redukované. Všetky DHT deriváty sú slabým anabolickými látkami, pretože v kostrovom svale sa rýchlo rozkladajú pomocou 3a-HSD na výrazne slabšie metabolity. To som už ale písal aj na začiatku článku. Existujú samozrejme aj výnimky ako napríklad Methyldrostanolón, ktorý je pomerne dosť odolný voči metabolickej inaktivácii, nepodlieha tak výrazne rozkladu skrz 3a-HSD.

Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi. 

Napsat komentář