Ľudský rastový hormón (somatropín) je tvorený hypofýzou a pozostáva z reťazca zo 191 aminokyselín. V detstve vďaka RH rastieme, keď sme už dospelí, RH nám pomáha s udržiavaním svalovej hmoty, podporuje imunitný systém, reguluje aspekty nášho metabolizmu, ktoré sú cielené na metabolizmus tukov, prispieva výrazne k regenerácii pokožky a tkanív. Naše hladiny RH vrcholia v čase dospievania (denne vieme produkovať aj 3,6 iu) a potom začnú klesať a to hlavne zhruba okolo 30-teho roku života (medzi 20-tým až 30-tým rokom produkujeme zhruba 1,5 iu denne). Okolo 60-tého roku života je produkcia RH na úrovni niekde okolo 10 % v porovnaní s tým, ako to bolo v mladosti, ak hladiny RH takto klesnú, prináša to tieto negatíva:
- Nárast tuku
- Strata svalovej hmoty
- Strata mladistvého vzhľadu pokožky
- Znížená hustota kostí
- Znížená funkcia mozgu, strata intelektu
- Zníženie celkovej psychickej a fyzickej pohody
- Nárast porúch spánku, nižšia kvalita spánku
- Depresie a únava
Prirodzene sa RH v tele produkuje niekoľko krát do dňa v menších dávkach a vo väčších v noci. Produkcia môže byť stimulovaná aminokyselinami, cvičením, nízkou hladinou cukru v krvi, ale aj spánok stimuluje tvorbu RH. Počas niekoľkých prvých hodín spánku (cca 2 hodiny po zaspaní) sa vypne somatostatín a aktivuje sa GHRH, čo vedie k pulzom RH. Následne ak je už hladina RH alebo aj IGF-1 vysoká, tak to spôsobuje spätnú väzbu, čo to znamená? Zvýšenie hladín RH a IGF-1 spôsobí zníženie tvorby GHRH a takto to funguje dookola. Aby ešte bolo zrejmé, tak somatostatín znižuje tvorbu RH, jeho úloha je inhibičná! Hladiny somatostatínu zvyšuje vysoká hladina cukru v krvi, vysoká hladina IGF-1, vysoká hladina GHRH.
Ghrelín je peptídovy hormón vylučovaný v žalúdku, viaže sa na receptory somatotrofov, čím silne stimulujú tvorbu RH.
Účinok RH je pomerne krátkodobý, vo všeobecnosti sa metabolizuje a zmizne z tela do 30 minút. Počas tejto pol hodiny putuje do pečene a iných tkanív, kde indikuje vylučovanie IGF-1. A práve vylučovanie IGF-1 je nepriamy a pomerne dlhodobý účinok RH. IGF-1 je najviac produkovaný v pečeni. Kostrové svalstvo je tiež významný zdrojom IGF-1, ale tam sa jedná o IGF-1 s lokálnym účinkom, pretože sa neviaže na komplex nosičového proteínu IGF-BP3 a ALS.
Takže RH ma svoje priame (krátkodobé) a nepriame (dlhodobé) účinky. Priame účinky sú výsledkom väzby RH na receptory v tukových bunkách (adipocyty) a aj vo svalových bunkách (myocyty). V tukových bunkách RH spôsobuje rozklad triglyceridov a potláča schopnosť tukových buniek vychytávať cirkulujúce lipidy. Vo svalových bunkách vie podporiť anti-katabolické účinky skrz zníženú oxidáciu bielkovín a zvýšený príjem aminokyselín.
Nepriame účinky, ako som už vyššie spomínal, je zvýšenie hladiny IGF-1. A práve IGF-1 následne stimuluje proliferáciu chondrocytov, (bunky chrupaviek) čo vedie k rastu kostí. Hrá tiež dôležitú úlohu pri stimulácii proliferácie a diferenciácie myoblastov (predchodcovské bunky, z ktorých sa vyvíjajú svalové bunky). IGF-1 tiež stimuluje príjem aminokyselín a syntézu bielkovín vo svaloch a iných tkanivách.
RH dokáže ovplyvniť funkciu iných hormónov. Najviac preberaným je práve inzulín, pretože RH dokáže potlačiť schopnosť inzulínu vychytávať glukózu v tkanivách a zvýšiť syntézu glukózy v pečeni. Hoci paradoxne podávanie RH v skutočnosti zvyšuje sekréciu inzulínu, takto sa ale postupne dopracuje človek užívajúci RH k zníženiu citlivosti na inzulín a tak následne bude rásť hladina cukru v krvi, čo je samozrejme nežiadúci účinok. RH má tiež mierny vplyv na štítnu žľazu, ale o tom budem písať neskôr, tiež aj o RH a hladine cukru v krvi.
Ak sa rozhodnete pre užívanie RH, musíte si uvedomiť, že samotné RH nie je tak anabolický, ako si väčšina z Vás myslí. Jeho samotné užívanie prinesie len veľmi mierne svalové prírastky. Výsledkom jeho užívania je lepšia plnosť svalov a výrazne nižšia hladina tuku, čiže telo vyzerá na pohľad naozaj oveľa lepšie. Ale treba sa zmieriť s tým, že samotné RH Vám prinesie len minimum novej svalovej hmoty! Samotný RH je skôr vhodný na udržiavanie svalovej hmoty, získanej z užívania AAS, no ani v tomto nebude jeho účinok stopercentný, ale pomerne slušný bude, to určite. Aký má teda prínos RH v tomto smere?
- Podporuje regeneráciu po cvičení prokolagénovou aktivitou
- Pomáha pri urýchlení hojenia zranení mäkkých tkanív (svalové, tukové tkanivo, koža, nervové tkanivo, väzy a šľachy, vnútorné orgány)
- Má anti-katabolické účinky skrz znížený katabolizmus aminokyselín a skrz zlepšenej dusíkovej bilancie.
- Lepšia kvalita spánku, pretože RH podporuje spánok s pomalými vlnami (človek preto pri užívaní RH zvykne mať aj viac snov), na druhej strane, zvyšuje nočné prebúdzanie sa. Zároveň tiež podporuje obštrukčné spánkové apnoe (OSA). Čo OSA je? Ide o opakované epizódy úplného alebo čiastočného zastavenia dýchania počas spánku!
- Zlepšuje mitochondriálnu oxidačnú kapacitu
RH v spojení s AAS alebo aj inzulínom, to je kombinácia, ktorá vytvára silnú synergiu a podnecuje k svalovému rastu. Treba si uvedomiť aj to, že RH dokáže vytvárať nové svalové bunky a AAS zase tieto bunky rozširujú, preto ich vzájomné pôsobenie vytvára veľmi príjemný efekt.
Vedľajšie účinky spôsobené užívaním RH
- Bolesti kĺbov, vysoké hladiny RH sú často spájané s bolesťou kostí a opuchom mäkkých tkanív vedúcim k zovretiu nervov. RH zvyšuje aktivitu kolagénu typu I a typu III, ktoré prirodzene odrážajú zmeny v šľachách, väzivách a kostiach, to ale nemusí nevyhnutne hneď viesť k výhodám ako takým, ale práve naopak, môže to mať škodlivé účinky. Pretože nadmerné ukladanie kolagénu typu III vedie k stuhnutosti šliach, čo samozrejme zároveň aj zvyšuje náchylnosť na zranenia. Nadmerné ukladanie vedie tiež k opuchom mäkkých tkanív a k artralgii (bolesti kĺbov).
- Syndróm karpálneho tunela
- Vysoký krvný tlak
- Bolesti hlavy
- Zavodnenie
Najväčšie negatívne účinky v súvislosti s užívaním RH sa preukazujú pri dávkach 10 a viac iu denne, samozrejme v závislosti od citlivosti jedinca.
Skladovanie a využiteľnosť RH
RH sa má skladovať v chladničke, pred rozrobením a aj po. Po rozrobení s infúznym roztokom vydrží plne funkčný zhruba 3 až 5 dní. Ideálne je ho ale spotrebovať do 3 dní, pretože zhruba po 3 dňoch pomaličky začne degradovať. Čo znamená degradovať? V roztoku, v ktorom je RH rozrobené sa začnú tvoriť baktérie, ktoré nie sú pre človeka nebezpečné, toho sa báť nemusíte. Ale tie sa bohužiaľ samotným RH živia a takýmto spôsobom samotné RH stráca na účinnosti.
V prípade ak sa RH rozrobí s bakteriostatickou vodou (sterilná voda + 0,9% benzylalkoholu), tak by mal vydržať aj 3 až 4 týždne.
Nezabudnite prosím, že ak budete vstrekovať infúzny roztok alebo BA vodu do vialky s RH, nikdy sa nevstrekuje priamo do lyofilizovaného prášku, ale vždy po stene aby roztok stiekol po stene vialky k prášku a nikdy sa roztok nevstrekuje prúdom ale pomaly až skoro po kvapkách. Následne je nutné asi 30 – 60 sekúnd krúžiť vialkou tak, ako keby ste písali písmeno O. Krúžite dovtedy, kým sa rozpustí všetok lyofilizovaný prášok. Následne môžete aplikovať.
Do vialky sa vstrekuje 1 ml roztoku aby sa Vám následne aj ľahko počítali dávky, pretože skoro všetky vialky od RH obsahujú 10 IU, takže ak do vialky vstreknete 1 ml roztoku, tak:
- 0,5 IU = 0,05 ml, čo je 5 čiarok na inzulínke
- 1 IU = 0,1 ml, čo je číslo 10 na inzulínke
- 1,5 IU = 0,15 ml, čo je číslo 10 + 5 čiarok na inzulínke
- 2 IU = 0,2 ml, čo je číslo 20 na inzulínke
- 2,5 IU = 0,25 ml, čo je číslo 20 + 5 čiarok na inzulínke
- 3 IU = 0,3 ml, čo je číslo 30 na inzulínke
- A tak ďalej …
Dávkovanie RH
Prirodzená denná produkcia RH u muža je 0,5 až 1,5 iu denne a jeho half-life je pomerne krátky a to zhruba 5 až 30 minút, ak je prirodzene produkovaný v tele. Ale exogénny, do tuku podávaný RH má half-life 2-3 hodín s tým, že jeho účinok pretrváva pod dobu 4-6 hodín.
Existuje mnoho spôsobov užívania RH, každý ma niečo do seba. RH je v podstate doplnkom, ktorý pomáha udržiavať nízke % tuku a primeranú úroveň svalovej hmoty. Tí, ktorí užívajú RH spolu s AAS, je pre nich veľkým prínosom, pretože sa znovu vedia posunúť ďalej. Sú takí, ktorí RH užívajú na liečenie zranení.
Najčastejšie užívanou dávkou sú 2 až 6 iu denne, ale samozrejme je možné užívať aj menej alebo aj viac, v závislosti od toho, čo sa od RH očakáva.
- 1 až 2 iu denne
-Lepšia kvalita spánku, zdravšie vlasy, pokožka, nechty, rýchlejšie hojenie poranení, rýchlejšia regenerácia, lepšie hodnoty cholesterolu…
-Tejto dávke sa často krát hovorí ako anti-aging dávka, čiže dávka, ktorá spomaľuje starnutie, čo je samozrejme hlúposť, pretože RH v žiadnom prípade nijako pozitívne nevplýva na biomarkéri starnutia. Mnohí si myslia, že užívaním nízkych dávok RH si predlžujú život. Nič také sa do dnes nepreukázalo žiadnou štúdiou, treba chápať aký je rozdiel medzi predĺžením života a zlepšením kvality života, pretože áno, RH dokáže v niektorých smeroch zlepšiť kvalitu. Ak sa pozrieme na štúdie so zvieratami, tak napríklad u myší podávanie RH spôsobilo rýchlejšiu úmrtnosť a tiež rýchly mentálny úpadok v neskoršom veku. Predpokladá sa, že je to tým, že pri zvýšenej hladine RH sa v tele produkuje viac kortikosteroidných hormónov a inzulínu a bohužiaľ obe tieto hormóny urýchľujú starnutie! Samozrejme, to čo sa deje u zvierat, nemusí sa diať u ľudí, ale tak či tak, neexistujú dôkazy o tom, aby RH predlžoval život u ľudí.
- 3 až 4 iu denne
-Predchádzajúce benefity + tuk spaľujúci účinok. Strata tuku pri užívaní RH je naozaj veľmi obľúbený a žiadaný efekt, kvôli ktorému ho väčšina z Vás aj bude chcieť užívať. RH viem podporiť stratu tuku skrz inhibície lipogenézy aj v prítomnosti podstatného prebytku, čiže laicky povedané, RH bráni tukovým bunkám ukladať v sebe prebytočné kalórie vo forme tuku.
-dávka 3 iu denne je inak dostačujúcou dávkou pre väčšinou mužov, pretože predstavuje dvojnásobok priemernej náhradnej dávky pre dospelého 20 až 30 ročného muža. U žien je to trošku inak, tie produkujú výrazne vyššie hladiny RH ako muži a to až 3,6 iu denne, ale zároveň naň aj menej reagujú, čiže to je dôvod prirodzenej vyššej produkcie.
- 5 a viac iu denne
-Všetky predchádzajúce benefity + podpora svalového rastu
RH je nutné užívať dlhodobo, pretože kým sú viditeľné prvé výsledky, trvá to zhruba 2-3 mesiace a vysadiť v tom najlepšom určite nikto nechce. Najideálnejšie je užívať ho aspoň 6 a viac mesiacov. Ak začnete užívať RH, tak postupne, čiže začať treba s 1 IU alebo maximálne 2 IU denne, túto dávku užívate 1 týždeň a ak je všetko v poriadku, tak dávku po 0,5 IU postupne týždeň čo týždeň zvyšujete na požadovanú dennú dávku. Ak v ktorejkoľvek fáze budete pociťovať niektoré z nepríjemných negatív ako bolesti kĺbov alebo extrémne zavodnenie, vysoký krvný tlak a podobne, skúste dávku znížiť o cca 25% a čakajte, kým negatívna odznejú, môže to trvať aj par týždňov, ak odznejú, tak potom znovu postupne po 0,5 IU budete pridávať. Ak neodznejú, tak musíte zvážiť čo ďalej, či je vôbec RH pre Vás vhodný a či chcete podstupovať riziká jeho užívania.
Ako často aplikovať v rámci dní v týždni? Existuje niekoľko spôsobov:
- Nonstop užívanie počas celého týždňa, čiže 7 dní v týždni
- Užívanie v štýle 5 dni „on“ a 2 dni „off“
- Užívanie RH každý druhý deň
- Užívanie RH každý druhý deň spolu s GHRP-6 alebo GHRP-2 vo voľných dňoch
Ako rozdeliť dennú dávku RH? Opäť nájdete mnoho spôsobom a každý si môže vybrať sám.
- Denná dávka sa rozdelí na ráno a po tréningu (s cieľom využiť zvýšenú hladinu IGF-1, ktorá nastáva po aplikácii RH)
- Denná dávka sa rozdelí na ráno a večer
- Denná dávka sa celá aplikuje naraz večer pred spaním
- Denná dávka sa rozdelí na ráno + po tréningu a večer pred spaním sa užíva GHRP-2 alebo GHRP-6
Nočné jednorazové užívanie RH (pred spaním), sa považuje za štandardné užívanie aj z medicínskeho hľadiska. Nočné podávanie je obzvlášť anti-katabolické, rieši mnohé problémy s letargiou a únavou počas dňa a tiež je vhodné pre hyperglykemické účinky, ktoré minimalizuje, pretože kým človek spí tak neprijíma stravu. Napomáha oveľa lepšiemu spánku.
Určite ste aj počuli, že RH sa má vždy užívať na lačno. Z čoho vychádza táto myšlienka? Z prirodzených dejov v tele. Prirodzená sekrécia RH je stimulovaná počas obdobia hladovania v tele, vrátane nočného hladovania (čiže počas spánku). RH a IGF-1 pôsobia komplementárne, čiže doplňujú svoje účinky tak, že vytvárajú jeden celok. S tým, že RH funguje ako signál regulácie dostupnosti energetického metabolizmu z pečene, rezervoárov a tukových buniek, zatiaľ čo IGF-1 uľahčuje jeho tok do periférnych buniek.
Kedy by sa malo jesť a kedy cvičiť počas užívania RH?
Na začiatok si pripomenieme zopár faktov. Treba si uvedomiť, že užívanie RH spôsobuje zníženie účinku inzulínu, čo spôsobuje zvýšenie hladiny cukru v krvi. Tento efekt nastáva zhruba po 1-2 hodinách od podania RH a následne trvá 5 až 8 hodín v závislosti od dávky, čím vyššia dávka, tým dlhší efekt zvýšenej hladiny cukru v krvi skrz znížený účinok inzulínu.
Ďalší fakt, ktorý si pripomenieme je, že RH dokáže uvoľniť tuk z tukových zásob do krvného obehu. A to znamená, že ak v tomto čase budete cvičiť, telo využije tuk v krvi a spáli ho, čím dochádza k výraznejšej strate tuku.
A posledný fakt, ktorý spomeniem je, že cvičenie zvyšuje citlivosť na inzulín a tým sa umožňuje, aby živiny, ktoré prijímate stravou sa dostali do svalov, namiesto toho, aby tieto živiny ostávali v krvnom obehu a ukladali sa vo forme tuku. Deje sa to vďaka tomu, že počas cvičenia GLUT4 migruje na povrch buniek a ten funguje ako transportér živín, čiže všetky cukry a bielkoviny, tiež aj vitamíny sa dostávajú priamo do svalových buniek. Na základe týchto faktov si vieme vytvoriť logické myslenie, ktoré je zhrnuté dole v bodoch:
- Počas užívania RH je dobré minimalizovať príjem potravy v čase, kedy je znížený účinok inzulínu. Týmto zabránite veľmi vysokým hladinám cukru v krvi.
- Počas užívania RH je ideálne cvičiť vtedy, keď je hladina RH v krvi najvyššia, čím sa bráni rozpadu svalov a podporí sa spaľovanie tukov.
- Jedlo je ideálne prijímať po cvičení, kedy by mala byť citlivosť na inzulín pomerne slušná, čím sa zabraňuje zbytočne vysokým hladinám cukru v krvi a potrebné živiny sa dostanú do svalov, čiže tam kam chceme.
Takže tí, čo užívajú RH niekoľko krát denne, by to u nich mohlo vyzerať nasledovne:
- 8:00 ráno = Výdatné raňajky ráno po prebudení
- 9:00 = zhruba po 1-2 hodinách od raňajok nasleduje prvá aplikácia RH
- 10:00 až 11:00 = číže zhruba po 1-2 hodinách od prvej dávky RH nasleduje tréning v trvaní zhruba do 1 hodiny vo väčšine prípadov, čiže tréning skonči medzi 11:00 až 12:00
- 12:00 až 13:00 = zhruba po hodine od skončenia tréningu nasleduje výdatné jedlo
Ako môžete vidieť, tak po prebudení sa začína výdatnými raňajkami, následne po hodine sa aplikuje RH, ktoré po zhruba 2 hodinách zníži citlivosť na inzulín, hladina cukru v krvi stúpne, čo zabezpečí príjemný pumpovací efekt, počas tréningu sa citlivosť na inzulín ale bude zvyšovať a zhruba po hodine od skončenia tréningu nasleduje ďalšie výdatné jedlo medzi 12:00-13:00, ktoré v podstate začínate jesť po 4 hodinách od aplikovania RH, lebo RH sa aplikuje o 9:00, kedy by už negatívny vplyv RH na zníženie citlivosti na inzulín mal byť minimálny. Tým pádom prijatú stravu využijete na plno! Poďme ešte ďalej, takže máme jedlo medzi 12:00 – 13:00, čo nasleduje potom?
- 13:00 až 14:00= aplikácia ďalšej dávky RH
- 17:00 až 18:00 = ďalšie výdatné jedlo
- 18:00 až 19:00 = nasleduje posledná dávka RH
- 22:00 až 23:00 = posledné jedlo
Určite budete namietať, že jedla v tomto protokole je málo, áno máte pravdu, pretože jedná sa o 4 hlavné veľké porcie jedla počas dňa, samozrejme medzi nimi je nutné dať si menšie dávky jedla alebo proteín. Toto je jeden z možných protokolov užívania RH v rozvrhnutia tréningu a jedla počas dňa. Samozrejme tréning sa dá posúvať aj na večer systematicky a vyzeralo by to asi nejak takto
- 8:00 ráno = Výdatné raňajky ráno po prebudení
- 9:00 až 10:00 = zhruba po 1-2 hodinách od raňajok nasleduje prvá aplikácia RH
- 13:00 až 14:00 = ďalšie výdatné jedlo
- 14:00 až 15:00 = zhruba po 1-2 hodinách od jedla nasleduje ďalšia aplikácia RH
- 16:00 až 17:00 = čiže po 2 hodinách nasleduje tréning v trvaní zhruba 1 hodinu
- 18:00 až 19:00 = nasleduje ďalšie výdatné jedlo
- 20:00 až 21:00 = zhruba 2 hodiny po jedle nasleduje posledná dávka RH
- 22:00 až 23:00 = spánok
Opäť platí to isté, že počas dňa je možné zaradiť menšie dávky jedla alebo proteín. Takže toto je teoreticky návrh, ktorého cieľom je čo najviac eliminovať vyššiu hladinu cukru v krvi. Môžete to vyskúšať, otázkou je, či má zmysel sa týmto zapodievať, pretože každý z Vás bude mať iné vyprázdňovanie žalúdka a hlavne ak budete užívať aj orálne AAS, ktoré vedia dosť výrazne brániť dostatočnému prekysleniu žalúdka a čriev, čím sa mení trávenie a vstrebávanie sacharidov. Užívanie orálnych AAS tiež bude ovplyvňovať množstvo vyprodukovanej žlče, ktorá ovplyvňuje predovšetkým trávenie tukov, ak sa tuky nestrávia dostatočne rýchlo, tak využitie živín z jedla bude zhoršené. Inak povedané, existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú proces a rýchlosť Vášho trávenia.
Tiež je veľmi dôležité čo zjete, je rozdiel zjesť ryžu s kuracím mäsom a zeleninou a je rozdiel zjesť jedlo s väčším obsahom tukov a sacharidov. Možno si to väčšina z Vás neuvedomuje, ale v komunite užívajúcej AAS je veľké množstvo metabolických problémov, kedy skonzumované jedlo ostáva dlho v črevách, mnohí z Vás majú zápaly v črevách, ani o tom neviete. Čo tým celým chcem povedať? Je fakt otázne, či daný protokol užívania AAS bude sedieť každému z Vás a či naozaj bude jedlo strávené tak, že hladina cukru v krvi bude nízka v rámci týchto intervalov. To treba naozaj vychytať a pohrať sa a s tým.
Rovnako tiež ak by ste si chceli kontrolovať hladinu cukru v krvi na lačno, tak ako sa to robí na krvných testoch u lekára, ani táto hodnota nevypovedá o tom, čo sa vo Vašom tele deje počas dňa. Pri užívaní RH sú v podstate dôležité hladiny cukru po jedle a nie na lačno!
Čo by som možno doplnil ja k danému protokolu, mohol by fungovať v zmysle kontroly hladiny cukru a inzulínovej rezistencie vtedy, ak by sa výrazne obmedzil príjem sacharidov, ktoré v podstate sú zodpovedné za hladinu cukru v krvi.
Takže ako som uviedol, čím menej sacharidov, tým lepšie v tomto smere. Tí z Vás, ktorí by ste to chceli skúsiť, tak asi najväčšiu porciu sacharidov by som zaradil do jedla pred tréningom, aby ste mali dostatok energie na tréning a potom počas dňa už len menšie dávky sacharidov. V podstate aj ketodiéta je veľmi vhodný spôsob stravovania počas užívania RH, ak chcete eliminovať inzulínovú rezistenciu a vysokú hladinu cukru v krvi. Aby ste ale chápali, toto je pre tých, ktorí užívajú RH, AAS a iné látky, no snažia sa eliminovať čo najviac možné vedľajšie účinky. Toto nie je osnova, podľa ktorej sa teraz máte všetci riadiť, toto je osnova, ktorú si môžete vyskúšať ak radi experimentujete.
Nedá mi ešte nespomenúť, že pôvodný protokol bol navrhnutý na 2 vyššie dávky RH denne a nie na tri. Prečo, pretože cieľom bolo zamedziť inzulínovej rezistencii čo najviac. Takže uvediem ešte príklad ako by to vyzeralo, ak by ste užili len 2 denné dávky RH, napríklad 2 x 4 IU, vyzeralo by to nasledovne:
- 8:00 ráno = Výdatné raňajky ráno po prebudení
- 9:00 = zhruba po 1-2 hodinách od raňajok nasleduje prvá aplikácia RH (4IU)
- 10:00 – 11:00 = zhruba po 1-2 hodinách od prvej dávky RH nasleduje tréning v trvaní zhruba do 1 hodiny vo väčšine prípadov, čiže tréning skonči zhruba okolo 11-12:00
- 12-13:00 = zhruba po hodine od skončenia tréningu nasleduje výdatné jedlo
- 13:00 až 14:00= druhá aplikácia RH (4IU)
- 17:00 až 18:00 = ďalšie výdatné jedlo
- 19:00 až 20:00 = ďalšie ľahšie jedlo
Budete sa ma pýtať, ktorý je lepší, že? To si musí každý z Vás vyskúšať a každému bude ozaj sedieť niečo iné.