Akné je jednou z vecí, ktoré trápia väčšinu užívateľov AAS. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že akné je výsledkom týchto 4 patogénnych faktorov:
- Zvýšená produkcia mazu
- Abnormálna keratinizácia
- Uvoľnenie zápalových mediátorov do kože
- Bakteriálna hyperkolonizácia vlasového folikulu Cutibacterium acnes (CA)
Zvýšená produkcia kožného mazu sama o sebe nie je až taký problém, spôsobuje primárne len mastnú pleť, ale predpokladá sa, že kožný maz prispieva k akné tým, že poskytuje pohodlnejšie prostredie pre CA a zároveň mení zloženie mastných kyselín v kožnom maze. A to najmä znížením obsahu kyseliny linolovej. Celý tento proces naruší bariérovú funkciu folikulárnych stien keratinocytov a to vedie k zápalovej kaskáde.
Abnormálna keratinizácie zabraňuje normálnemu vylučovaniu z buniek a to spôsobí upchatie priamo vo vlasovom folikule. Predpokladá sa, že ide o skorú udalosť vo vývoji komedónu, ktorá vedie k mikrokomedómu.
Androgény ovplyvňujú obe tieto spomenuté procesy, ktoré sú vyššie stručne opísané. Sú muži, ktorí sú menej citliví na androgény a u nich sa nikdy nepreukázalo zvýšenie kožného mazu a následne sa u nich ani nevyvíjalo akné. Je teda určite viac než jasné, že na tvorbu akné je nutná určitá androgénna aktivita. Existujú aj štúdie, kde sa sledovalo, čo sa bude diať, ak mužom potlačia produkciu vlastného TST a čo sa udeje ak mužom budú TST podávať vo vyšších dávkach. Výsledkom bolo zistenie, že podávanie TST viedlo k výraznému zvýšeniu produkcie kožného mazu. V jednej zo štúdií, kde bolo mužom podávaných 50, 125, 300 a 600 mg TST týždenne v jednej skupine s inhibítorom 5-alfa reduktázy a v druhej bez, počas 20-tich týždňov došlo k zvýšeniu kožného mazu v oblasti čela, ale nie v oblasti nosa alebo chrbta. V tejto štúdií sa v podstate zistilo, že aj napriek tomu, že kožný maz nebol až taký značne zvýšený u mužov, tak akné bolo u mužov dosť časté. Je teda viac než jasné, že kožný maz v súvislosti s užívaním steroidov teda nebude hlavným problémom. Určite už viete z článkov o štúdii Haarlem, áno, aj v tejto štúdii sa hodnotila miera vzniku akné. Zistenie bolo nasledovné = 13 % užívateľov malo akné ešte pred začatím užívania steroidov, 29 % mužov malo akné na konci cyklu, miera akné klesla na 23 % po 3 mesiacoch od skončenia cyklu a rok po skončení cyklu malo akné len 10 % mužov. Aj z tejto štúdie je zrejmé, že v podstate každý tretí muž mal akné v súvislosti s užívaním AAS. Ako s akné bojovať? Vypíšeme si niekoľko možností.
Zinok, jeho užívanie v perorálnej forme je účinné proti akné. Už v 70-tých rokoch 20-tého storočia v jednej zo štúdií sa zistilo, že podávanie zinku u pacientov s nedostatkom zinku spôsobilo zlepšenie ich akné. V ďalšej štúdii sa porovnával aj účinok zinku s antibiotikom (oxytetracyklínom) pri liečbe s akné. Zistilo sa, že 45 mg zinku denne (vo forme síranu zinočnatého) malo rovnaký účinok ako skupina užívajúca antibiotikum. Inak povedané, u oboch skupín bol zaznamenaný rovnaký pokles akné o 70 % Tých štúdií je samozrejme viac, podstatou, ktorú chcem uviesť je, že zinok ale podľa zistení pomáha bojovať s ťažkým akné a nie s ľahkým alebo stredne ťažkým akné. V prípade, ak by ste chceli skúsiť užívať zinok s cieľom zmierniť mieru akné, Vaša denná dávka by sa mala pohybovať okolo 40 mg.
Vitamín D tiež dokáže pomôcť s akné. V štúdiách sa zistilo, že u ľudí s deficitom vitamínu D podávanie 1000 iu vitamínu D denne počas 8 týždňov výrazne znížilo mieru akné. Vzhľadom na to, že väčšina populácie ma nedostatok vitamínu D, môže to byť nápomocný faktor pri boji s akné. Jedna holandská štúdia zistila, že až 2/3 zo 128 trénovaných športovcov mali nedostatok vitamínu D, a to je to, o čom som písal pár riadkov vyššie, že väčšina z Vás bude mať hladiny vitamínu D nízke. Denná dávka 1000 iu počas 8 týždňov v štúdii u ľudí dokázala zvýšiť hladinu vitamínu D z 20 nmol/l na 40 nmol/l, čo ešte stále nie je požadovaný efekt podľa smerníc, pretože za primeranú hladinu sa považuje 75 nmol/l. Preto je zrejmé, že ideálnejšia dávka bude 2000 IU vitamínu D denne. Pozor ale, maximálny denný príjem vitamínu D by nemal prekročiť hranicu 4000 IU.
Zistilo sa tiež, že suplementácia 3 omega mastných kyselín (1 g EPA a 1 g DHA) denne dokáže výrazne znižovať mieru akné. Je ale účinné len voči miernej až stredne ťažkej forme akné. Dobre, toľko k vitamínom stačí, poďme k liekom, ktoré by bolo možné použiť v boji proti akné.
Medzi najčastejšie užívané lieky s cieľom liečby akné patria topické látky ako benzoylperoxid a retinoidy. Benzoylperoxid je krém, ktorý je primerane účinný, ale má nulovú účinnosť na CA. Trochu vie pomôcť pri folikulárnej keratinizácii. Výrazne vysušuje pokožku, ale nedokáže znižovať produkciu mazu, pretože pravdepodobne vysušuje pokožku vďaka svojej oxidačnej kapacite = oxiduje lipidy, ktoré by inak spôsobili to, že pokožka by bola hladká. Pri používaní sa odporúča naniesť tenkú vrstvu benzoylperoxidu na postihnuté miesta raz denne. Odporúča sa uprednostňovať prípravky s koncentráciou maximálne 2,5 až 5 %. Samozrejme jeho užívanie so sebou prináša aj negatívne účinky ako suchú pokožku, začervenanie kože, podráždenie kože, svrbenie. Neodporúča sa chodiť na slnko počas jeho užívania. A je tiež známy tým, že dokonale zničí obliečky na vankúšoch, uteráky alebo goliere košiel 🙂
Lokálne retinoidy sú účinné hlavne proti keratinizácii a v menšej miere aj proti zápalovej kaskáde. Preto práve retinoidy sú tou lepšou voľbou v prípade akné vyvolané užívaním AAS v porovnaní s benzoylperoxidom. Tretinoín je snáď najčastejšie užívaným retinoidom, ale užíva sa aj Adapalén a Tazarotén. Všetky fungujú pomerne dosť dobre s malými rozdielmi. Adapalén vykazuje skoro rovnaké výsledky ako Tretinoín, dokonca o niečo rýchlejšie a zväčša je aj lepšie tolerovaný. Pri vyššej koncentrácii funguje lepšie, teda 0,3 % je lepšia verzia ako 0,1 %. Existuje štúdia, ktorá porovnávala účinok Tazaroténu a Adapalénu, ako účinnejší sa zdá byť Tazarotén, ale lepšie tolerovaný je práve Adapalén. Negatívne účinky u všetkých spomenutých látok sú v podstate rovnaké, len ich miera je najnižšia práve u Adapalénu.
Máme tu ešte ale Izotretinoín (Roaccutan, Accutan), a toto je top liek na liečbu akné, pretože sa zameriava na všetky 4 faktory podieľajúce sa na patogenéze akné. Užíva sa zväčša v dávke 0,5 až 1 mg na 1 kg telesnej hmotnosti denne. Ale aj nižšie dávky sú vo väčšine prípadov naozaj účinné a hlavne oveľa lepšie tolerované. Ale, tak ako je veľmi účinný a fakt vie zbaviť ľudí snáď všetkého akné, tak so sebou prináša celkom dosť veľa negatívnych účinkov:
- Suché popraskané pery
- Suché oči
- Suchú pokožku
- Svrbenie
- Krvácanie z nosa
- Zvýšenie hladín cholesterolu
- Zvýšene hladín triglyceridov
- Zvýšenie pečeňových markérov
- V niektorých prípadoch dokáže znižovať hemoglobín
Zo štúdií vieme aj relevantne posúdiť jeho hepatoxicitu, kde len 1 z 200 pacientov muselo liečbu s Izotretinoínom prerušiť. Čo je ale zaujímavé, zistilo sa pri vyšších dávkach sa zvyšuje o 50 % riziko vzniku psychosomatickej príhody = najčastejšie ide o samovražedné účinky. Nie je do dnes zistená príčinná súvislosť, a toto negatívum je skôr uvádzané v letáku len ako nejaká opatrnosť. Pri užívaní Izotretiénu sa akné zvykne v prvé týždne zhoršiť a až tak sa začne prejavovať pozitívny účinok. Izotretion je nutné užívať dlhodobejšie, niekoľko mesiacov.
Mnohí sa snažili riešiť akné počas užívania AAS aj skrz inhibítory 5-alfa reduktázy, tie ale nefungujú. Aj keď by sa očakával opak, no pravda je taká, ako som uviedol. Existuje aj štúdia, ktorej sa zúčastnilo 182 mužov a v nej sa porovnával účinok inhibítora 5-alfa-reduktázy typu I a antibiotikom (minocyklín). 5-alfa reduktáza typu I je bohato exprimovaná v mazových žľazách a účinok inhibítoru typu I vykazuje silný pokles DHT v kožnom maze. (nebavíme sa o Finasteride, ten je inhibítorom typu II a III, nie typu I). V štúdii sa teda zistilo, že samotné užívanie inhibítoru typu I nefungovalo vôbec. Ale ak sa užíval spolu s minocyklínom, tak táto kombinácia fungovala lepšie, ako keď sa užíval minocyklín spolu, čo je dosť zaujímavé. Existuje aj štúdia, ktorej sa zúčastnilo 106 ľudí, ktorým bol podávaný Finasterid v dávke 23,5 alebo 33,5 mg denne pri liečbe akné. Štúdia bola dokončená v roku 2017, ale jej výsledky neboli do dnes zverejnené, tak si musíme počkať. Čo je zrejmý fakt už teraz, dávky Finasteridu boli príliš vysoké.
Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi.