Právě si prohlížíte Vypadávanie vlasov počas užívania AAS

Vypadávanie vlasov počas užívania AAS

Podarilo sa mi nájsť od jedného autora pomerne dosť komplexné informácie o vypadávaní vlasov v súvislosti s užívaním AAS, tak Vám sprostredkujem jeho preklad v stručnejšej verzii tak, aby bol čo najviac zrozumiteľný.

V roku 1942 bol publikovaný článok, ktorý sa zaoberal súvislosťou medzi androgénmi a androgénnou alopéciou (vypadávaním vlasov u mužov) a priniesol tieto pozoruhodné postrehy:

  • Zistilo sa, že predpubertálne vykastrovaní muži nemali rozvinutú alopéciu, neobjavil sa ani pokles línie vlasov na spánkoch a na čele
  • Po podaní TST u niektorých mužov došlo k vypadávaniu vlasov
  • Ak sa prerušilo užívanie TST u 2 mužov, tak plešatosť prestala napredovať, ak im nasadili TST znovu, tak sa vypadávanie vlasov obnovilo
  • Tiež sa zistilo, že u mužov, u ktorých sa vyvinula alopécia po užívaní TST, patrili do rodín, v ktorých dospelí muži bežne trpeli plešatosťou. A zase tí muži, u ktorých nedošlo k alopécii po užívaní TST, patrili do rodín bez sklonov k plešateniu v dospelosti. Čo jasne naznačuje, že tu existuje silný faktor genetickej predispozície k alopécii. Dôležitosť genetickej predispozície na vypadávanie vlasov bolo zdôraznené v jednej štúdii, ktorá bola trošku rozsiahlejšia, ja poukážem len na záver. Zistilo sa, že u 92,3 % monozygotných párov dvojčiat (zdieľajú spoločné DNA) bolo pozorované zhodné vypadávanie vlasov, ale u dizygotných párov dvojčiat (zdieľajú len 50 % identických génov) sa zistila 68,7 % zhoda pri vypadávaní vlasov. Čo jasne preukázalo na prítomnosť a dôležitosť genetického faktora na vypadávanie vlasov.

V roku 1974 bola publikovaná práca, ktorá preukázala kľúčovú úlohu DHT na vypadávanie vlasov. DHT je metabolit TST, ktorý je tvorený enzýmom 5-alfa reduktázy. DHT je silnejší androgén ako TST. A v tejto práci sa zistilo, že u mužov s deficitom 5-alfa reduktázy nedošlo k recesii ich vlasovej línie.

Fajn, takže máme nejaké základné informácie skrz vyššie spomenutých informácii, ktoré nám hovoria, že androgény, predovšetkým DHT, podnecujú vypadávanie vlasov, predovšetkým u tých, ktorí k tomu majú genetickú predispozíciu. Teraz sa pozrieme na to, ako vypadávanie vlasov spôsobené androgénmi funguje. Vlasy rastú v nasledovných fázach:

  • Rast (anagénna fáza)

-táto fáza určuje, aký dlhý bude prameň vlasov

-v spodnej časti vlasového folikulu je populácia buniek (bunky vlasovej matrice), ktoré sa nepretržite delia, pridávajú sa k rastúcemu prameňu vlasov a tlačia ho nahor

-táto fáza trvá niekoľko rokov, ak sa bavíme o vlasoch na hlave.

  • Involúcia (katagénna fáza)

-V tejto fáze v spodnej časti vlasového folikulu odumrie množstvo buniek v dôsledku apoptózy a vlasový prameň sa oddelí od buniek vlasovej matrice. Táto spodná časť vlasového prameňa tvorí zaoblenú štruktúru = vlasový klub. Od tohto bodu vlas už nevie rásť a čaká už len na vypadnutie

-táto fáza trvá zhruba 2 týždne

  • Odpočinok (telogénna fáza)

-v tejto fáze sa v podstate nič nedeje, vlasový folikul je v pokojovej fáze a čaká sa, kým opäť nezasiahne anagénna fáza (čiže tá prvá v poradí)

-táto fáza normálne zvykne trvať asi 3 mesiace

Aký vplyv majú AAS na tieto fázy? Tak za prvé, skracujú dĺžku anagénnej fázy a predlžujú dĺžku telogénnej fázy vo vybraných vlasových folikuloch. S každým nasledujúcim vlasovým cyklom sa dĺžka anagénnej fázy skracuje a telogénna predĺžuje. Čoho výsledkom je, že na hlave bude viac vlasov v telogénnej fáze, čiže ľahko vypadávajúcich vlasov a menej vlasových folikulov v anagénnej fáze, tým pádom postupom času bude stále menej vlasov vidieť na hlave a v určitom bode príde fáza, kedy nový prameň vlasov sotva v anagénnej fáze dosiahne povrch pokožky.

Okrem toho androgény vyvolávajú miniaturizáciu, čiže vlasový folikul sa postupne zmenšuje, rovnako ako vlasový kmeň a výsledný prameň vlasov. To má za následok, že koncové chĺpky (normálne chĺpky na vrchu hlavy) sa zmenia na vellusové, čo sú veľmi krátke a makké chĺpky bez pigmentu.

Aké sú možnosti liečby? FDA schválila len 2 lieky na androgénnu alopéciu. Prvým z nich bol schválený v roku 1988, šlo o liek Minoxidil, ktorý nebol vyvinutý pre túto indikáciu, ale pri podávaní pacientom s hypertenziou sa zistilo, že u mnohých sa vyvinula ako vedľajší účinok hypertrichóza (abnormálny rast vlasov), kedy mnohí z týchto pacientov zaznamenali zvrátenie plešatosti. Druhý, FDA schválený liek, sa zameriava na enzýmy 5-alfa reduktázy, ktoré sú zodpovedné za premenu TST na DHT. Ide o Finasterid, schválený od roku 1997 na liečbu androgénnej alopécie, je inhibítorom 5-alfa reduktázy. Existuje ešte aj iný 5-alfa inhýbior a to Dutasterid. Poznáme 3 rôzne izozými 5-alfa redukátzy, typ I, typ II a typ III a teraz sa pozrieme na to, ako na nich tieto lieky pôsobia:

  • Finasterid je účinný predovšetkým pri inhibícii typu II a III
  • Dutasterid je účinný predovšetkým pre typ I a III

Izozým typu III je všadeprítomný vo vysokých koncentráciách, vrátane kože. V koži sa značnej miere prejavuje aj izozým typu I. Užívanie Finasteridu vedie k neúplnému potlačeniu aktivity 5-alfa reduktázy a preto vlasové folikuly vedia byť stále dostatočne vystavené nepriaznivému pôsobeniu DHT. Nižšie si prejdeme pár štúdií a ich výsledky.

V štúdii u mužov s benígnou hyperpláziou prostaty sa porovnávala účinnosť Finasteridu a Dutasteridu. Preukázala sa vyššia účinnosť Dustasteridu v porovnaní s Finasteridom, pokiaľ ide o znižovanie hladín sérového DHT. Tu je výsledok z danej štúdie počas užívania 24 týždňov:

  • Dutasterid v dennej dávke 0,5 mg = zníženie DHT o 94,7 %
  • Dutasterid v dennej dávke 5 mg = zníženie DHT o 98,4 %
  • Finasterid v dennej dávke 5 mg = zníženie DHT o 70,8 %

V jednej zo štúdii sa zistilo, že hladiny DHT na pokožke hlavy sa znížili o 43 % po 28 dňoch užívania 5 mg Finasteridu denne. V druhej štúdii sa zistilo 69 % zníženie hladín DHT v pokožke hlavy po 42 dňoch užívania Finasteridu v dávke 5 mg denne. V tretej štúdii sa porovnával účinok Finasteridu a Dutasteridu počas 24 týždňoch, kde sa zistilo nasledovné zníženie hladín DHT v pokožke hlavy:

  • 5 mg Finasteridu denne o 41 %
  • 0,5 mg Dutasteridu denne o 51 %
  • 2,5 mg Dutasteridu denne o 79 %

Záver je jednoznačný, a to taký, že Dutasterid je účinnejší v potlačení DHT v pokožke hlavy v porovnaní s Finasteridom. Ak sa pozrieme na výsledky zvýšenia rastu vlasov po užívaní Finasteridu, tak sa zistilo, že 48 % mužov zaznamenalo zvýšený nárast vlasov. Ak sa pozrieme na výsledky metaanalýzy z roku 2014, zistíme, že Finasterid a Dutasterid je v podstate rovnako účinný vo zvýšený rastu vlasov, aj keď Dutasterid vo väčšine štúdií preukázal o niečo málo lepšie výsledky.

Dôležité je uvedomiť si, že všetky tieto štúdie sa vykonávajú u mužov s normálnymi fyziologickými hladinami TST. Iná situácia nastáva u mužov užívajúcich TST a spolu s ním aj iné AAS. Nie je zrejmé, ako účinný je Finasterid alebo Dutasterid pri vysokých dávkach TST, žiadna takáto štúdia neexistuje, ktorá by sledovala nárast vlasov či obmedzenie vypadávania vlasov pri vysokých dávkach TST. Tiež vieme, že tieto lieky nebudú pôsobiť na iné AAS žiadnym spôsobom, pretože sú to len inhibítory 5-alfa reduktázy a v podstate zo všetkých AAS, ktoré sú dostupné, len TST výrazne podlieha účinku enzýmu 5-alfa reduktázy. Veď pozrime sa na to detailnejšie nižšie.

  • TST podlieha 5-alfa reduktáze a premieňa sa na silný androgén (DHT)
  • Nandrolón podlieha 5-alfa reduktáze a premieňa sa na mierny androgén (DHN)
  • Boldenón nijako výrazne nepodlieha 5-alfa reduktáze
  • Trenbolón nijako výrazne nepodlieha 5-alfa reduktáze
  • Methandienón nijako výrazne nepodlieha 5-alfa reduktáze
  • Turinabol nijako výrazne nepodlieha 5-alfa reduktáze
  • Fluoxymesterón nijako výrazne nepodlieha 5-alfa reduktáze
  • Methenolón (Primobolan) už je 5-alfa redukovaný
  • Drostanolón už je 5-alfa redukovaný
  • Methyldrostanolón už je 5-alfa redukovaný
  • Stanozol už je 5-alfa redukovaný
  • Oxandrolón už je 5-alfa redukovaný
  • Oxymetholón už je 5-alfa redukovaný

Ako vidíte, tak Finasterid a Dutasterid môže byť účinný v teoretickej rovine len pri TST a aj to zrejme pri nízkych dávkach.

Čo sa týka negatívnych účinkov, tak Finasterid a Dutasterid sú pomerne dosť dobre tolerované. Ale sú hlásené prípady sexuálnej dysfunkcie a psychiatrické vedľajšie účinky. Spomínajú sa aj depresívne symptómy, ktoré sú veľmi zriedkavé, skôr sa ale vie objaviť erektilná dysfunkcia, ktorá podľa záznamov postihuje jedného z 80-tich mužov. Rovnako tiež aj 1 z 80-tich mužov môže počas užívania týchto liekov dostať gynekomastiu.

Vedľajšie účinky perorálneho Finasteridu vyplývajú z jeho systémovej expozície, preto v prípade jeho topickej verzie, ktorá by sa zamerala iba na pokožku hlavy, by sa mal podiel vedľajších účinkov výrazne eliminovať. Topická verzia lieku znamená, že liek je vo forme gélu, spreja či peny a aplikuje sa priamo na postihnuté miesto. Orálna forma Finasteridu bola FDA schválená v roku 1997 a ešte v tom roku bola publikovaná štúdia, v ktorej sa použil roztok Finasteridu 0,005% s lokálnym použitím na androgénnu alopéciu. V tejto štúdii, ktorá trvala 16 mesiacov, bol mužom podávaný lokálne tekutý Finasterid 2 x denne po 1 ml. Žiadny zo zúčastnených pacientov nezaznamenal systémový nežiadúci účinok. Neboli pozorované ani žiadne zmeny celkového či voľného TST alebo tiež aj DHT v sére. Čo jasne potvrdzuje jeho minimálnu systémovú expozíciu. V inej štúdii, kde sa použil lokálne roztok Finasterid 0,25 %, sa už ale zistilo výrazne potlačenie sérového DHT po viacnásobných dávkach (dva krát 1 ml denne), čo preukázalo účinok porovnateľný s perorálnym Finasteridom v dávke 1 mg, kde je pozorované zníženie sérovej hladiny DHT až o 70 %. Tak neskôr sa uskutočnila ďalšia štúdia, kde sa dávky znížili na 1 ml denne alebo 0,1, 0,2, 0,3 a 0,4 ml raz denne. Dávka jeden krát 1 ml denne stále viedlo k výraznej supresii DHT v sére, podobne ako orálna forma Finasteridu, pri nižších dávkach to už bolo lepšie:

  • 0,4 ml = 47,7 %-tné zníženie DHT v sére
  • 0,3 ml = 44,1 %-tné zníženie DHT v sére
  • 0,2 ml = 26,2 %-tné zníženie DHT v sére
  • 0,1 ml = 24,2 %-tné zníženie DHT v sére

Dobre, ale čo potlačenie DHT v pokožke hlavy? Pretože zatiaľ sme si teraz prečítali informácie o znížení celkového DHT v sére, ale nie DHT v pokožke hlavy. Pozrime sa na výsledky:

  • 1 mg Finasteridu denne viedlo k zníženiu DHT v pokožke hlavy o 51,1 %
  • 0,4 ml Finasteridu denne = zníženie o 54,3 %
  • 0,3 ml Finasteridu denne = zníženie o 37,2 %
  • 0,2 ml Finasteridu denne = zníženie o 46,8 %
  • 0,1 ml Finasteridu denne = zníženie o 52,3 %

Ako môžete vidieť, tak nižšie dávky topického Finasteridu podávaného lokálne dokáže menej znižovať sérové hladiny DHT, čo je žiadúci efekt, ale výrazne znižovať hladiny DHT v pokožke hlavy, čo je tiež žiadúci efekt, teda porovnateľne ako 1 mg orálnej formy Finasteridu, ktorá na druhej strane ale výrazne znižuje aj celkové hladiny DHT v sére, čo je už nežiadúci efekt.

Nedávna štúdia fázy III dospela k záveru, že topicky Finasteridový sprejový roztok je podobne účinný ako perorálny Finasterid, ale s výrazne nižšou systémovou expozíciou a menším vplyvom na sérové DHT. V tejto štúdii boli zaznamenané tieto výsledky:

  • Pri topickej forme Finasteridu = 34,5 % zníženie sérového DHT
  • Pri orálnej forme Finasteridu = 55,6 % zníženie sérového DHT

Je určite otázkou času, kedy bude topický Finasterid schválený FDA k užívaniu v medicíne. Čo sa týka negatívnych účinkov, ktoré sú pri topickom Finasteride zaznamenávané v štúdiách, tak najčastejšie ide o:

  • Lokálne podráždenie pokožky
  • Svrbenie
  • Pálenie
  • Sčervenanie

 

Minoxidil

Minoxidil je náhodne objavený liek na liečbu androgénnej alopécie, ktorý sa pôvodne užíval na liečbu hypertenzie. Avšak počas jeho užívania si lekári a pacienti všimli nárast vlasov a v mnohých prípadoch došlo aj k zvráteniu androgénnej alopécie. Bohužiaľ pri tomto lieku je jedno nepríjemné negatívum a to hypertrichóza, čiže rast ochlpenia na celom tele. Preto ideálne by bolo mať tento liek v topickej forme, aby sa užíval iba lokálne a v roku 1998 bola vyrobená topická forma a následne aj schválená FDA na liečbu androgénnej alopécie.

Minoxidil funguje ako proliečivo, to znamená, že sa musí premeniť na aktívny metabolit = Monoxidilsulfát. Účinok tohto lieku na androgénnu alopéciu nie je do dnes úplne objasnený, zrejme tkvie v spojení s účinkom tohto lieku na draslíkové kanály, zvýšením prietoku krvi do dermálnej papily. Bez ohľadu na to, dnes vieme, že Minoxidil skracuje telogénnu fázu a zvyšuje anagénnu fázu, a zároveň tiež vedie k zvráteniu miniaturizácie.

Lokálny Minoxidil existuje v 2 až 5 % koncentrácii s tým, že samozrejme 5 %-tná koncentrácia poskytuje skoršiu odpoveď na liečbu. Zdá sa, že orálny Finasterid je účinnejší ako 2 % Minoxidil, ak sa pozrieme na metaanalýzu, tak uvádzaný priemerný rozdiel v počte vlasov na cm štvorcový bol nasledovný:

  • Finasterid = 18,37 vlasov v priemere na 1 cm2
  • 2 % Minoxidil 2 x denne = 8,11 vlasov v priemere na 1 cm2
  • 5 % Minoxidil 2 x denne = 14,94 vlasov v priemere na 1 cm2

Existuje veľké množstvo mužov, ktorí nebudú reagovať na liečbu Minoxidilom v dôsledku nízkej expresie enzýmu SULT1A1 zodpovedného za premenu Minoxidilu na jeho aktívny sulfátovaný metabolit. Už sa rieši aj táto situácia a existuje vývoj lieku pre zvýšenie aktivity SULT1A1, dokonca už prebehla aj v celku úspešná štúdia.

Ako už bolo spomenuté, Minoxidil dokáže spôsobiť hypertrichózu, predovšetkým na tvári, krku, rukách a nohách, predovšetkým ak sa užíva v orálnej forme, výrazne menej ak sa užíva v topickej forme. Kým začne zaberať liečba Minoxidilom, trvá to celé mesiace a z počiatku je možné paradoxne badať aj nežiadúce vypadávanie vlasov. Je to spôsobené zrejme tým, že Minoxidil spúšťa prechod vlasových folikulov z telogénnej fázy do anagénnej.

Tento liek vyzerá byť celkom nádejný, ale je ťažké posúdiť, ako bude fungovať u užívateľov AAS, no potenciál tam určite je. Odporúča sa užívať v jeho topickej forme 1 ml 2 krát denne pre dosiahnutie požadovaných účinkov. Celkovo sa perorálna forma Minoxidilu už takmer vôbec nepredpisuje, pretože dnes už máme účinnejšie lieky na liečbu krvného tlaku. No nájdu sa aj dnes prípady, kedy predpisovaný je a to v dávkach 5 až 40 mg denne. Medzi  jeho najčastejšie vedľajšie účinky patrí vysoká srdcová frekvencia a zmeny v elektrickej aktivite srdca, ktoré je vidieť na EKG. Ale na účely liečby androgénnej alopécie sa v štúdiách používali oveľa nižšie dávky a to od 0,25 do 5 mg denne.

Existuje štúdia, kde sa 30-tim mužom podával orálny Minoxidil 2,5 až 5 mg denne po dobu 24 týždňov a výsledky naznačujú, že účinnejší ako lokálny Minoxidil či perorálny Finasterid a Dutasterid. Nevýhodou sú možné vedľajšie účinky ako abnormality EKG a opuch nôh či chodidiel. Hypertrichóza bola zistená takmer u všetkých subjektov. Čiže isto chápete, že medzi vedľajšími účinkami a priaznivým nárastom vlasov u tohto lieku je tenká hranica. Preto v prípade, ak by ste sa rozhodli skúsiť užívať tento liek, tak určite v nízkych dávkach.

Aký je záver? Perorálny Finasterid je vo všeobecnosti pomerne dostatočne účinný. Lokálny Finasterid je tiež dobrou voľbou, pretože nezvykne spôsobovať negatívne sexuálne účinky v dôsledku absencie systémovej expozície, ale môže postrádať účinnosť pri súčasnom užívaní s AAS. Minoxidil môže byť pri užívaní AAS účinnejší ako Finasterid, len nevýhodou je, že nefunguje u každého, vysvetlili sme si prečo, ale pravdou je, že ani Finasterid nefunguje u každého užívateľa. Nevýhodou Minoxidilu ešte je, že nemáme k dispozícii dlhodobé štúdie, kde by sa tento liek užíval viac ako rok, aby sme vedeli posúdiť jeho negatívne účinky z dlhodobého hľadiska. Minoxidil sa vyrába v orálnej forme s obsahom 2,5, 5 a 10 mg, ale pre účely, o ktorých v tomto článku „hovoríme“ sa užíva v nízkych dávkach 0,25 až 0,5 mg denne, čo je dosť náročné dávkovať ak budete mať k dispozícii 5 alebo 10 mg tabletku.

 

Iné formy liečby

Existujú ale aj iné možnosti liečby, ako topická forma antagonistov androgénneho receptora, terapia plazmou bohatou na krvné doštičky (PRP), modulátory signalizácie Wnt a prostaglandíny.

  • Antagonisty androgénneho receptora

Antagonisti AR blokujú androgénny účinok, ale iným mechanizmom ako 5-alfa inhibítory (Finasterid, Dutasterid). Tieto látky blokujú androgénny účinok tým, že bránia androgénom vo väzbe na AR. Čím je zablokované ich pôsobenie a platí to pre všetky androgény, čo je výrazný rozdiel v porovnaní s 5-alfa inhibítormi, ktoré v podstate redukujú len premenu TST na DHT. Samozrejme, v prípade užívateľov anabolických steroidov je neprípustné užívať antagonistov AR, pretože tak priamo by bránili účinku steroidov. Preto jediná možnosť je lokálne užívanie na pokožke hlavy v topickej forme, aj keď aj tu je otázne, do akej miery by účinok ostal lokálnym.

V súčasnosti prechádza klinickými skúškami Clascoteron, skúma sa na bunkách ľudskej dermálnej papily, kde preukázal svoju účinnosť celkom spoľahlivo. Jeho afinita k AR je dosť nízka, asi 100 krát nižšia v porovnaní s DHT, to ale nepredstavuje problém, pretože sa to dá kompenzovať vysokou koncentráciou danej zlúčeniny v topickej forme. Problém skôr nastáva v tom, že ak má tato látka nízku afinitu k AR, akú bude mať voči glukokortikoidným receptorom, pretože zväčša v praxi je to tak, že ak ma nejaká látka nízku afinitu voči AR, tak má vyššiu afinitu na iné receptory, čo môže so sebou priniesť zbytočné negatívne účinky. Ale, ani to nemusí byť problém, ak by sa minimalizovala systémová expozícia a maximalizoval lokálny účinok v prípade topickej formy.

V roku 2019 sa uskutočnila štúdia vo fáze II so 404 mužmi na liečbu androgénnej alopécie s klascoterónovým roztokom. Muži boli rozdelení na skupín podľa dávok:

Koncentrácia 2,5 % na 1 ml, ktorý bol aplikovaný 2 x denne počas 1 roka

  • Koncentrácia 5 % na 1 ml, ktorý bol aplikovaný 2 x denne počas 1 roka
  • Koncentrácia 7,5 % na 1 ml, ktorý bol aplikovaný 1 x denne počas 1 roka

Počet vlasov na celkovej ploche hlavy sa významne zvýšil u všetkých skupín a veľmi podobne. V štúdii neboli sledované sexuálne účinky a tiež nevieme nič o systémovej expozícii. Zo štúdie bolo zverejnených len málo údajov a existuje ešte jedna štúdia z roku 2016, kde sa porovnával Klascoterón 5 % roztok a Minoxidom a do dnes neboli výsledky nikde publikované, prečo? Zrejme výsledky Klascoterónu neboli dostatočne uspokojivé.

Existuje ešte ďalší antagonista AR, známy pod názvom RU58841, ktorý v roku 2004 bol už v druhej fáze skúšok a od vtedy sa vývoj zastavil, vraj kvôli finančným dôvodom, keďže šlo o dosť malú spoločnosť, ktorá nemala dosť investorov na financovanie skúšok vo fáze III. Skúšky vo fáze III sú veľmi nákladné. Aj keď zväčša pravdou je, že lieky sa nedostanú do fázy III kvôli nedostatočnej účinnosti alebo nízkej bezpečnosti. Kto vie, kde je pravda. Tento liek má pomerne dosť vysokú afinitu na AR, len o niečo málo nižšiu ako TST, čo je veľmi pozoruhodné, pretože väčšina antagonistov ma zvyčajne nízku afinitu. Máme k dispozícii len predklinické štúdie na zvieratách, kde táto látka vykazovala rovnakú účinnosť ako Finasterid v liečbe androgénne alopécie.

Pri RU58841 stojí za zmienku, že pravdepodobne môže alostericky ovplyvniť AR, čo to znamená? Účinok tejto látky je nie závislý od koncentrácie androgénov, čo je v podstate ideálne pre užívateľov AAS, pretože suprafyziologické dávky AAS, ktoré užívatelia steroidov používajú, by neovplyvnili činnosť daného lieku.

Ďalším lokálnym antagonistom AR je Fluridil, známy ako Topilutamid, ktorý je schválený pre kozmetické použitie v Českej republike. Bola publikovaná jedna malá klinická štúdia, ale jej výsledky nie sú ničím ohurujúce. Zúčastnilo sa jej 43 mužov v androgénnou alopéciou a boli rozdelení do týchto skupín:

  • Skupina, ktorej bol podávaný Fluridil roztok 2 % po dobu 9 mesiacov
  • Placebo skupina

Štúdia v 9-tom mesiaci nepreukázala žiadny významný rozdiel medzi skupinou užívajúcou Topilutamid a placebou skupinou, čo je dosť veľké sklamanie. No dalo by sa polemizovať, že na to aby bol účinný je potrebná vyššia než 2 %-tná koncentrácia Fluridilu.

  • Plazma bohatá na krvné doštičky (PRP)

Čo to PRP je? Koncentrát krvi s vysokou koncentráciou krvných doštičiek s odstránením červených krviniek. Koncentrácia krvných doštičiek je 2 až 8 krát vyššia ako v normálnej krvi. Krvné doštičky sú dôležité pre koaguláciu, ale obsahujú aj rôzne rastové faktory a cytokíny, a práve tie sú dôvodom, prečo sa používajú krvné doštičky pri liečbe androgénnej alopécie. Krvné doštičky uvoľňujú tieto rastové faktory a cytokíny po aktivácii, ktorá môže nastať buď po injekcii do pokožky hlavy alebo sa môže uskutočniť pridaním vápenatých soli či trombínu k doštičkám pred injekciou. Predpokladá sa, že tieto rastové faktory pôsobia na bunky vlasového folikulu a tým majú priaznivý účinok pri liečbe alopécie. Neexistuje štandardizovaný postup, ktorý by jasne poukazoval na to, ako sa má PRP aplikovať.

Ak sa pozrieme na metaanalýzu z roku 2017, tá zistila, že Finasterid a topický Minoxidil 5 % zvýšil hustotou o 18 a 15 vlasov na m2, no terapia PRP viedla k priemernému zvýšeniu o 33 vlasov na cm2. Vyzerá to tak, že PRP je veľmi účinná forma liečby, účinnejšia ako Finasterid či Minoxidil.

Aké nežiadúce účinky boli hlásené pri PRP?

  • Bolesť v mieste aplikácie
  • Začervenanie
  • Krvácanie
  • Prechodné bolesti hlavy
  • Ospalosť
  • Hematómy
  • Citlivosť pokožky hlavy

Neboli hlásené nikdy žiadne závažné nežiadúce účinky. Táto terapia vyzerá byť naozaj veľmi sľubná.

  • Modulátory Wnt/beta-katenínovej dráhy

Dráha Wnt/beta-katenínu sa podieľa na mnohých bunkových procesoch, táto dráha sa podieľa aj na raste a vývoji vlasových folikulov. Aktivátor Wnt, ktorý sa v súčasnosti skúma na liečbu androgénnej alopécie, je SM04554 (Dalosirvat). Do dnešného dňa boli dokončené 3 klinické štúdie, ale do dnes nie sú zverejnené výsledky z nich. A zaujímavé je, že po roku 2021 tento liek zmizol z webu spoločnosti, ktorá ho vyvinula, takže vyzerá to tak, že sa vzdali ďalšieho vývoja z určitých dôvodov. Zrejme si ešte budeme musieť počkať na to, kedy bude schválený FDA nejaký modulátor signálnej dráhy Wnt.

  • Prostaglandíny

Prostaglandíny sa objavili ako dôležité regulátory cyklu vlasových folikulov, pretože sa zistilo, že niektoré lieky z tejto skupiny vedú k lokalizovanému rastu vlasov. Prostaglandíny sú syntetizované z mastnej kyseliny arachidónovej. Najmä prostaglandín D2 (PGD2) sa považuje za najviac dôležitý v inhibícii rastu vlasov pri androgénnej alopécii. Ďalej prostaglandín F2a (PGF2a) a prostaglandín E2 (PGE2) stimulujú rast vlasov.

Boli vyvinuté už aj lieky vo forme lokálneho roztoku, ide o Bimatoprostu (analóg PGFE2) a lokálny roztok Latanoprostu (analóg PGF2a). Obe lieky sa pôvodne používali na liečbu očnej hypertenzie alebo glaukómu, pretože znižujú očný tlak. Náhodne sa zistilo, že vedú k rastu mihalníc.

Ďalším liekom je Setipiprant, ktorý pôsobí ako selektívny antagonista prostaglandinového D2 receptora. Liek sa v súčasnosti skúma a v roku 2021 boli zverejnené výsledky štúdie fázy II. Účastníci dostávali orálnu formu Setipiprant dvakrát denne (2 x 1g) alebo 1 mg Finasteridu jeden krát denne alebo placebo počas 24 týždňov. Výsledky ale nepreukázali nič zásadné.

Prostaglandíny sú ešte len v začiatkoch vývoja v tomto smere liečby a ešte je potrebný čas na to, aby sa skrz vývoja vedci dopracovali k lieku, ktorý bude schválený FDA na používanie pre androgénnu alopéciu.

 

Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi. 

Napsat komentář