V tomto článku si napíšeme podstatné informácie o prolaktíne a progestíne v súvislosti s užívaním AAS, ktoré by mali byť pochopené u každého z Vás, pretože v mnohých článkoch píšem o prolaktíne a aj o progestínoch a viem, že mnohí z Vás tomu zrejme nie úplne rozumejú. Tak poďme na to. Nebude to nijako zábavný článok, skôr zmes krátkych ale podstatných informácii.
Prolaktín: je proteín, ktorí primárne pôsobí na mliečnu žľazu a podporuje laktáciu
Progesterón: ženský pohlavný steroidový hormón, ktorý primárne pôsobí na udržanie tehotenstva a zníženie kontraktility maternice
Prolaktín sa vyskytuje u mužov a aj u žien, je produkovaný hypofýzou v mozgu. Jeho hlavnou úlohou je produkcia mlieka a to samozrejme predovšetkým u žien. V podstate do dnes presne nevieme, akú presnú úlohu prolaktín u mužov má. Aj napriek tomu, že nevieme presne, akú úlohu má prolaktín u mužov, tak veľmi dobre vieme, čo sa deje ak je jeho hladina vysoká:
- Znižuje prirodzenú tvorbu TST
- Znižuje počet spermií (čo vedie až k neplodnosti)
- Znižuje sexuálne libido
- Môže zvýšiť citlivosť v oblasti hrudníka
- Znižuje hladinu ejakulátu
- Aktivuje činnosť mliečnych žliaz u mužov, čo má za následok laktáciu z bradaviek (tvorba mlieka)
- Má nepriaznivý vplyv na funkčnosť semenníkov
- A mnohé iné
V súvislosti s prolaktínom sa často krát spomína aj vznik gynekomastie, nevieme do dnes ale, aký presný mechanizmus je za to zodpovedný. Špekuluje sa, že medzi prolaktínom a RH vzniká akási interakcia a to by mohlo byť možnou príčinou vzniku gynekomastie.
Aké steroidy zvyšujú hladinu prolaktínu? Práve aromatizujúce androgény môžu zvyšovať hladiny prolaktínu. A to všetko skrz ich metabolizovanie na E2, ktoré pôsobia stimulačne na sekréciou prolaktínu z prednej hypofýzy. Takže o aké AAS sa jedná?
- Nandrolón
- Trestolón
- Testosterón
- Boldenón
- Methandienón
- Oxymetholón
- Methyltestosterón
Nandrolón patrí medzi látky, ktoré hladiny prolaktínu vie zvyšovať mierne, ale taký Trestolón, TST, Methandienón už je v tomto smere výraznejší. Základom vždy je zvýšená hladina E2! Tá následne vie spôsobiť zvýšenie hladín prolaktínu. V skratke povedané, interakcia s estrogénnymi receptormi zvýši tvorbu prolaktínu. Ako preventíva k zvýšenej hladine prolaktínu je užívanie IA počas cyklu! Čo je podstatné, že u 98 % prípadov, ak nastane problém s vysokou hladinou prolaktínu a laktáciou, tak je viac než isté, že sa zanedbala kontrola hladiny E2!!!
Nearomatizujúce AAS majú tendenciu znižovať hladiny prolaktínu, o akých AAS sa bavíme?
- Trenbolón
- Oxandrolón
- Stanozol
- Stenbolón
- Methenolón (Primobolan)
- Turinabol
- Fluoxymesterón
Ako kontrolovať prolaktín? Na jeho kontrolu sa používajú lieky, ktoré AGONISTI DOPAMINU, ale opäť dovolím si zopakovať, prakticky každé zvýšenie hladín prolaktínu počas užívania aromatizujúcich androgénov je spôsobené vysokou hladinou E2, takže ak si budete kontrolovať hladiny E2 vďaka inhibítorom aromatázy, tak hladina prolaktínu by mala byť tiež vždy v poriadku. Vrátime sa ale k agonistom dopamínu:
- Kabergolín
-jeho half-life je 2,5 až 4,5 dňa
-odporúčaná dávka je 0,25 mg každý tretí deň, ak sa cítite dobre tak po 3-4 dávkach môžete zvýšiť na 0,5 mg každý tretí deň
- Bromokriptín
-jeho half-life je 12 až 14 hodín
-odporúča sa užívať 0,625 mg pred spaním pár dní, ak túto dávku zvládate, tak dávku je možné zvýšiť na 1,25 mg až 2,5 mg postupne
-ak počas užívania zažívate nevoľnosť, triašku, pocit na zvracanie, je nutné dávku znížiť alebo zvoliť iný inhibítor prolaktínu
- Pramipexol
-jeho half-life je 8 až 12 hodín
-odporúčaná dávka je 0,25 mg pred spaním, ak táto dávka je v poriadku a nerobí Vám problém, môžete dávku zvýšiť po 3 dňoch na 0,5 mg a znovu po 3 dňoch na 0,75 mg a potom na 1 mg, takáto dávka musí stačiť.
-v prípade ak liek spôsobuje nevoľnosť, nespavosť, bolesti hlavy, závraty, je nutné dávku znížiť
Progesterón je dôležitým hormónom v ženskom tele, ale nachádza sa v malom množstve aj v mužskom tele. U mužov je progesterón prekurzorom pre TST a ďalšie androgény. Aby ste rozumeli, tak progesterón sa v tele muža vie premieňať na TST, čo je vhodné pre obdobie PCT alebo mimo cyklu. Tiež má vplyv na hladiny prolaktínu, LH a FSH. Má vplyv na imunitný systém. Vyzerá to tak, že má tiež prospešné účinky pri ochrane mozgu pred neurologickými poruchami či zraneniami.
Veľkým záujmom v prostredí AAS sú nezodpovedané otázky ohľadom progestínov. Čo sú to progestíny? Sú to analógy progesterónu. Konkrétnejšie v našom prípade ide o progestagénne androgény ako Nandrolón, Trenbolón či Trestolón, toto sú androgény, ktoré majú afinitu k progesterónovým receptorom (PR). Otázkou je, aké účinky vedia v tomto smere vyvolať. Trenbolón je síce progestín, čiže viaže sa na progesterónové receptory, ale vykonáva v nich len nízku aktivitu. Za dôležitejšie ale považujem spomenúť, že progesterón určite nie je anabolický! Táto myšlienka vznikla z toho dôvodu, že Nandrolón, Trenbolón a Trestolón sú významne anabolické látky a sú progestínmi, tak mnohí uvažovali o tom, že ich anabolický účinok môže byť podporený práve skrz ich účinok na progesterónové receptory. Ale, nie je to pravda! Neexistuje žiadny anabolický a ani žiadny anti-katabolický účinok modulovaný skrz progesterón.
Účinky progestínov súvisia s ich interakciou na rôzne receptory:
- Androgénne receptory = akné, negatívne účinky na lipidy
- Glukokortikoidové receptory = zadržiavanie solí a vody
- Mineralokortikoidné receptory = zníženie zadržiavania vody a hmotnosti
Štúdiami sa zistilo, že progesterón a jeho deriváty (v našom prípade Nandrolón, Trenbolón, Trestolón) majú zväčša mierne väzby na androgénny receptor (mierna väzba neznamená ale miernu aktivitu, tá môže byť stále veľmi vysoká), nevykazujú žiadnu väzbu na estrogénny receptor. Ukázalo sa tiež, že progesterónové deriváty dokážu meniť reakcie tkanív sprostredkované skrz androgénne a progesterónové receptory. Progesterón a jeho deriváty môžu spôsobiť vznik gynekomastie zosilnením účinku estradiolu na tkanivá prsníkov.
Hladina progesterónu v mužskom tele ale musí byť v normálnych medziach, pretože jeho vysoká hladina spôsobuje problémy:
- Depresia a letargia
- Únava
- Znížené libido
- Vypadávanie vlasov
- Podpora vzniku gynekomastie
- Problémy s erekciou
- A mnoho ďalších
Hladina progesterónu sa môže zvyšovať v tele muža užívaním progestínov. Aké progestíny mam na mysli? Ide o 19-Nor látky, čiže o Nandrolón a Trenbolón, či Trestolón. Ale opäť tu hrajú veľkú úlohu E2, ak je ich hladina vysoká a užívajú sa v cykle 19-Nor látky, tak hladina progesterónu sa zvyšuje a spolu s E2 podporujú rast prsného tkaniva zvýšením IGF-1 v oblasti pŕs. Takže opäť sme sa dostali k hlavnej podstate, že hladina E2 musí byť pod kontrolou! Je v podstate všeobecne známe, že progesterón zvyšujú citlivosť na E2, čím sa zároveň výrazne potláča produkcia LH a FSH. To má za následky výrazne potlačenie HPTA. U žien sa progestíny používajú v ženskej anti-koncepcii a menopauzálnej hormonálnej terapii. V jednej štúdii bolo jednej skupine mužov podávaných 100 mg TST Enanthátu týždenne a druhej skupine tiež 100 mg TST E ale bol k nemu pridaný aj progestín (Levonorgestrelom). Zistilo sa výrazne silné zníženie LH a FSH v skupine, kde bol TST podávaný spolu s progestínom. Takže áno, chápete správne, progestíny majú silný vplyv na znižovanie tvorby vlastného TST.
Na samotnú kontrolu progesterónu sa používajú lieky SPRM, čiže selektívne modulátory progesterónových receptorov. Ide ale o veľmi agresívne lieky a preto sa užívajú minimálne alebo vôbec! Ide napríklad o Asoprisnil. Ich užívanie môže veľmi rýchlo viesť k extrémnemu zníženiu hladiny progesterónu a následným závažným problémom. Preto zopakujem to, čo som už napísal viac krát, je lepšie užívať IA a predísť takto aj zvýšenej hladine či aktivite progesterónu.
Cholesterol sa v tele muža vie premieňať na pregnenolón a ten sa vie následne syntetizovať na progesterón. Čiže je dosť možné, že aj keď budete mať E2 pod kontrolou, tak hladina progesterónu môže byť v cykle vyššia a nebude to kvôli tomu, že sa v cykle používa 19-Nor látka, ale bude to kvôli premene, o ktorej som písal pár riadkov vyššie. Otázkou je, čo s tým, v túto chvíľu nemám inú odpovedať na to, ako takú, že pokiaľ človek nepociťuje žiadne problémy, tak by som nechal robiť telo to, čo samé potrebuje a nijako by som do toho nezasahoval.
Aký je teda záver?
Progestagénne androgény určite prispievajú kú gynekomastii a narušeniu fungovania osi HPG (hypotalamus-hypofyza-gonáda) a to hlavne ak je zvýšená hladina E2. Zvýšená hladina prolaktínu vie tiež prispieť k tým istým problémom ale musí dôjsť k interakcii s RH, ale tiež hlavným faktorom syntézy prolaktínu v steroidovom cykle je zvýšená hladina E2.
V praxi to teda znamená jediné a to, že použitie inhibítora aromatázy v steroidovom cykle, v ktorom sa užíva aromatizujúci androgén alebo aj gestagénny androgén má obrovský význam, pretože takto vieme predchádzať mnohým negatívnym účinkom, ktoré sú vyvolávané vysokou hladinou prolaktínu alebo progesterónu.
Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi.