Bol vyvinutý vo východnom Nemecku v roku 1961/2 a vo veľmi krátkej dobe bol hneď aj schválený pre medicínske účely. Už v roku 1966 bol zneužívaný v atletike, tak ako aj u mužov tak aj u žien. Existujú záznamy o tom, že bol podaný viac ako 10 000 športovcom v priebehu 25 rokov. Východní Nemci v tej dobe chceli mať svoj vlastný AAS, ku ktorému budú mať neobmedzený prístup a to sa im aj nakoniec podarilo. Bol vyrábaný v 1 mg a 5 mg verziách a v medicíne bol predpisovaný tak ako deťom, tak aj ženám a mužom. Z nemeckých zachovaných dokumentov vieme, že vzpieračom bolo podávaných v priemere 27 mg Turinabolu denne. Ostatným športovci (ako muži tak aj ženy) užívali od 15 do 35 mg denne. Šprintérom bolo podávaných dokonca až 2 mg Turinabolu na kilogram telesnej hmotnosti, čo je už pomerne naozaj veľmi vysoká dávka.
Všetky tieto informácie vyšli na svetlo sveta po roku 1989 (po páde Berlínskeho múru), takže o Turinabol začal byť aj masmediálny záujem a v roku 1994 spoločnosť Jenapharm ho prestala vyrábať.
Turinabol je športovcami vnímaný ako látka vhodná predovšetkým pre atlétov, pretože ho Nemci takto využívali. Podstatou ale je, že oni nemali inú možnosť. Preto ide o mylné presvedčenie, že táto látka je vhodná pre atlétov, keďže je to veľmi slabý androgén a práve vysoká androgénna aktivita je dôležitá pre zvýšenie výkonnosti v dôsledku zvýšenia nervového stimulu.
Turinabol je derivátom Testosterónu, štrukturálne sa podobá na Methandienón, len na rozdiel od neho má pridaný chlór v polohe -4, ktorý znižuje schopnosť tejto látky aromatizovať a tým pádom celkovo mení jeho vlastnosti. Takže Turinabol nepodlieha enzýmu aromatázy vďaka účinkom 4-substitúcie, zároveň nepodlieha ani enzýmu 5-alfa redukcie, vďaka čomu vykazuje mierne androgénne účinky. Je naozaj veľmi slabým androgénom a vďaka tomu je vhodnou látkou pre ženy, samozrejme aj pre mužov. Jeho užívanie so sebou prináša mierny svalový nárast bez zbytočného zadržiavania vody, mnohí užívatelia sú spokojní aj so silovými prírastkami počas jeho užívania. Pomerne dosť dobre sa viaže na SHBG a tým znižuje jeho hladiny.
Má len mierne anti-gonadotropné účinky, čiže je mierne supresívny voči znižovaniu tvorby vlastného TST a sekrécie LH a FSH. Patrí do skupiny 5-alfa-androstan-3-one steroidov, a všetky tieto steroidy sú len minimálne supresívne v bežných dávkach. V porovnaní s Methandienónom má len 20 % gonadotropného účinku. Ak sa pozrieme na Methandienón, tak ten už pri dennej dávke 15 mg znižuje hladiny LH a FSH v priemere o 50 %. Turinabol pri dennej dávke 15 až 20 mg znižuje hladiny LH a FSH v priemere len o 10 %.
Turinabol patrí do skupiny 17-Aa látok a tým pádom jeho užívanie bude predstavovať zvýšenie záťaže pre pečeň. Jeho hepatoxicita by mala byť na priemernej úrovni v porovnaní s ostatnými bežných orálnymi AAS, samozrejme za predpokladu, že je užívaný v normálnych dávkach. Poďme ku konkrétnostiam. Z nemeckých záznamov dávka do 30 mg denne nespôsobovala žiadne výrazne zmeny v pečeňových hodnotách u väčšiny športovcov. Vyššie dávky už ale áno, no k presným číslam som sa nedostal.
Jeho kardiotoxicita bude zrejme o niečo vyššia ako je to u Methandienónu, ale zároveň nižšia ako je to pri Oxandrolóne či Stanozole. Podarilo sa mi nájsť krvné testy môjho známeho, ktorý užíval Turinabol samotný bez pridania iných AAS. Po troch týždňoch pri dennej dávke 60 mg mal namerané tieto hodnoty:
- HDL mal znížený na 17 mg/dL (referenčná hodnota je 40 a viac mg/dL)
- LDL mal zvýšený na 174 mg/dL (referenčná hodnota je 110 a menej mg/dL)
Ide o pomerne dosť výraznú kardiotoxicitu v jeho prípade, ale treba brať do úvahy aj to, že ho užíval ako samotný, čím samozrejme sa začala znižovať aj tvorba vlastného TST a zároveň aj hladiny E2, čo samozrejme tento efekt vie zvýrazniť. Aj keď pravdou je, že Turinabol nie je veľmi supresívny v tomto smere. Čo je škoda, nemáme krvné testy pred tým, ako Turinabol začal užívať, aby sme si vedeli porovnať hodnoty.
Podobne ako Stanozol tak aj Turinabol má fibrinolytické účinky skrz zníženia produkcie inhibítora tkanivového plazminogénu. To znamená, že pomáhajú rozkladať krvné zrazeniny a uvoľňujú krvný obeh. Aj napriek tomu, že chemickou štruktúrou sa podobná Methandienónu a často krát sa Turinabolu hovorí aj „baby methan“, by som ho s Methandienónom vôbec neporovnával, pretože v rámci účinkov sú diametrálne odlišné látky. Turinabol v rámci svojich účinkov má v praxi veľkú podobnosť práve s Oxandrolónom. V praxi sa ukázalo, že Turinabol je o niečo málo viac anabolickejší ako Oxandrolón a tiež je aj o niečo málo viac androgénnejší.
Dávkovanie Turinabolu
Najčastejšie dávky u mužov sa pohybujú v rozmedzí 40 až 80 mg denne. U žien je to od 5 do 20 mg denne, niektoré nemecké atlétky už pri dávke 15 mg denne vykazovali virilizačné negatívne účinky. Čo je aj celkom uveriteľný fakt, pretože Turinabol určite užívali dlhodobo a teda určite dlhšie ako 4 až 6 týždňov. Ale z dokumentov vieme, že dávka 10 mg denne ani pri dlhodobom užívaní tieto prejavy nemala. Čiže u žien dávka 5-10 mg denne je zrejme bezpečná a dávka 15 až 20 mg denne už môže začať spôsobovať virilizačné problémy, preto je nutné Turinabol v týchto dávkach u žien užívať len krátku dobu.
Jeho half-life je 14 až 16 hodín, preto jedno dennú dávku je dobré rozdeliť na 2 x, ráno a večer. Po podaní budú jeho maximálne hladiny v krvi zhruba po 3 hodinách. Jeho metabolity sa vylučujú prednostne obličkami.
Zvykne sa užívať po dobu 4 až 8 týždňov ako väčšina orálnych AAS, pri nižších dávkach do 40 mg denne je ho možné užívať aj 12 týždňov.
Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi.