DNP sa historicky na začiatku 20-teho storočia používalo ako farbivo a vo Francúzsku ako prísada do bômb počas prvej svetovej vojny. V tridsiatych rokoch 20-tého storočia táto zlúčenina pritiahla pozornosť výskumníkov zo Stanfordu, pretože zistili, že DNP je veľmi vhodné na účely energetického výdaja. Ich výsledky na malej vzorke subjektov boli skutočne pozoruhodné, u väčšiny mužov zaznamenali zvýšenie energetického výdaja o najmenej 40 %. Neskoršia správa od tých istých autorov uvádza, že zistili priemerné zvýšenie bazálneho metabolizmu o 11 % na každých 100 mg DNP.
V jednej štúdií bol zaznamenaný nárast metabolizmu o 20 % po hodine od užitia, po 10 hodinách až 70 % nárast a metabolizmus sa vrátil do normálnu po 24 hodinách od podania DNP. V 30-tých rokoch minulého storočia sa aj DNP dostalo na trh v USA ako liek na chudnutie. V roku 1938 bol tento liek zakázaný, pretože niektorí ľudia počas jeho užívania zomreli.
DNP zvyšuje metabolizmus pôsobením na mitochondriálnej úrovni, konkrétnejšie DNP narušuje a zoslabuje oxidatívnu fosforyláciu, ktorá je kľúčová v bunkách pre zabezpečenie syntézy ATP (a práve ATP je základnou jednotkou energie v bunkách). Zvýšenie rýchlosti metabolizmu skrz zvýšenie hladín hormónov štítnej žľazy je tiež do značnej miery výsledkom narušenia oxidatívnej fosforylácie. Poďme si to povedať trošku viac laicky, aby sme tomu rozumeli. Bunky v našom tele neustále vykonávajú najrôznejšie funkcie, aby nás udržali nažive a tieto procesy potrebujú pre svoju činnosť energiu, ktorú dostávame z konzumácie potravín. Takže bielkoviny, sacharidy a tuky majú energiu uloženú vo svojich chemických väzbách. Úlohou tela je túto energiu extrahovať a premeniť ju na niečo užitočné. Vnímate tú podstatu áno? Bunkové procesy v tele nefungujú priamo z prijatých makroživín z potravy, ale drvivá väčšina týchto procesov si vyžaduje energiu z molekuly adenozintrifosfát (ATP). Uvedieme si priamy príklad na molekule glukózy (sacharidu). Ak bunka použije molekulu glukózy na získanie ATP, najskôr podstúpi proces nazývaný ako glykolýza = je to proces rôznych enzymatických krokov, ktoré rozdelia molekulu glukózy na:
- molekuly pyruvátu, počas toho sa spotrebuje niekoľko molekúl ATP
- Zároveň sa ale aj vyprodukuje niekoľko nových ATP molekúl
A práve proces oxidatívnej fosforylácie získa z molekúl pyruvátu novú energiu (nové ATP), čiže molekula glukózy sa rozdelí na molekuly pyruvátu a počas tohto procesu sa spotrebuje niekoľko molekúl APT, ale DNP už zabráni vzniku nových ATP molekúl.
Ale poďme podrobnejšie, aj keď pre väčšinu z Vás asi nudnejšie:
- Glukóza sa glykolýzou rozdelí na 2 molekuly pyruvátu
- Pyruvát sa dostane do mitochondriálnej matrice, kde sa premení na acetly-CoA
- Acetyl-CoA sa oxiduje a prenáša svoju energiu na energetické nosiče NAD a FAD v ich redukovaných formách NADH a FADH2 prijatím elektrónového páru
- Tieto molekuly NADH a FADH2 darujú svoje elektrónové páry veľkému proteínovému komplexu zabudovanému vo vnútornej membráne, ktorý sa potom prenáša ďalej a ďalej, až kým sa nespojí s vodíkom a kyslíkom za vzniku vody. Pri týchto procesoch sa časť energie využíva na pumpovanie protónov (H+) z mitochondriálnej matrice. To vytvára elektrochemický gradient = nízka koncentrácia protónov vo vnútri mitochondriálnej matrice, vysoká koncentrácia protónov mimo mitochondriálnej matrice.
- Tok protónov po ich koncentračnom grandiente poskytuje energiu syntáze ATP, aby vykonala svoju prácu a vytvorila ATP, dostávame sa k podstate veci…
A práve DNP umožňuje protónom uniknúť späť do mitochondriálnej matrice! A tým všetky mitochondriálne procesy DNP zničí, čím zabráni tvorbe ATP a tak sa aj vytvára teplo, ktoré je tak príznačné pre užívanie DNP.
Predpokladá sa, že DNP tiež uvoľňuje vápenaté ióny z mitochondrií aj sarkoplazmatického retikula do cytosolu, ktoré je potrebné následne čerpať naspäť. A práve toto spätne čerpanie si vyžaduje energiu. Tiež sa predpokladá, že DNP zasahuje a narušuje absorpciu anorganických fosfátových skupín do mitochondriálnej matrice, a práve tie sú potrebné na syntézu ATP, no ak DNP naruší ich absorpciu, tak naruší sa aj syntéza ATP.
Existuje vzťah medzi dávkou DNP a teplotou tela, ktorý sa ale lineárne mení. V Simkinsových skúškach v 30-tých rokoch 20-tého storočia ak teplota u ľudí pri užívaní DNP stúpala na 37,33 stupňov Celzia, tak sa užívanie DNP prerušilo alebo dávka sa znížila, pretože takéto zvýšenie teploty sa už považuje za AKÚTNU TOXICITU. Ako sme si vyššie podrobne vysvetlili. Mechanizmus účinku DNP spočíva v narušení protónovej pumpy počas oxidatívnej fosforylácie, čím sa zvyšuje energetický výdaj tela v stave pokoja (RMR) a výsledná znížená účinnosť metabolizmu spôsobuje, že telo musí odvádzať tepelnú energiu. Takže áno, účinnosť DNP je priamo úmerné teplote, ale nikdy by ste nemali počas jeho užívania mať vyššiu teplotu ako 37,33 stupňov Celzia. Dávka 4 mg na 1 kg telesnej hmotnosti v priemere dokáže zvýšiť RMR o 40 %, čo je ohromné číslo. Čiže u 80 kg-vého jedinca by šlo o dávku 320 mg DNP. A to je dávka, ktorá sa zvykne zneužívať u ľudí. Ale účinnou dávkou je aj 2 mg na 1 kg hmotnosti, aj keď samozrejme efekt nie je až tak ohromný, ale zároveň aj negatíva sú výrazne nižšie. Sú takí jedinci, ktoré zvýšenie teploty nad 37,4 stupňov Celzia ignorujú a užívajú DNP ďalej, títo ľudia zväčša hovoria, že DNP treba vysadiť alebo dávku znížiť až keď telesná teplota stupne nad 38,5 stupňov celzia. Títo ľudia následne podstupujú časté sprchy s cieľom schladenia a zdržiavajú sa v klimatizovaných miestnostiach.
Vo všeobecnosti sa odporúča začať DNP užívať v nízkej dávke a to 50 mg až 200 mg denne. Pri tejto dávke väčšia ľudí normálne funguje s pomerne dosť vysokým životným komfortom. Pri vyššej dávke je to už iné a celkovo by sa nemala prekračovať dávka 400 až 500 mg denne, s tým, že by sa neustále mala sledovať telesná teplota. Ak znížite príjem sacharidov počas užívania DNP, pomôžete telu, aby sa až tak neprehrievalo. Je tiež veľmi dôležité piť dostatok vody, aby Vaše telo nebolo dehydrované, ale naozaj VEĽA. Aj keď Vás to bude lákať piť studenú vodu, nie, nerobte to! Piť treba vlažnú vodu. Ešte sa vrátim ku stravovaniu. Aj keď DNP je TOP látka v pomoci so stratou tuku, aj pri ňom je nutné dodržiavať stravu. Ideálne je nastaviť stravu tak, aby ste mali vyšší obsah bielkovín, nižší obsah sacharidov a tukov, tak aby ste mali 22 až 26 kalórii na 1 kg hmotnosti denne. Nebude to ale ľahké, pretože hlad počas užívania DNP zvykne byť šialený a bude Vás nútiť jesť, no treba mať pevnú vôľu a odhodlanie. Ľudia samozrejme rôzne experimentovali pri užívaní DNP so stravou, našli sa takí, ktorí sa vôbec neobmedzovali s jedlom a DNP im aj tak fungovalo, ale mali veľmi zlé negatívne prejavy hlavne s prehrievaním tela a potením sa. Čím menej sacharidov tým lepšie. Našli sa aj takí, čo šli takmer nulové sacharidy a paradoxne práve tí sa cítili pri užívaní DNP najlepšie a mali najmenší prejav negatívnych účinkov a to aj pri dennej dávke 600 mg.
Ako dlho je možné užívať DNP? Tí z Vás, ktorí ho budú užívať rozumne v nižších dávkach okolo 200 -250 mg denne, ho môžete spokojne užívať aj 1-2-3-4 týždne, len je nutné samozrejme sledovať si telesnú teplotu. Niektorí ho užívajú aj na striedačku, 7 dní „on“ a 7 dní „off“ a takto dookola.
Aj dávka 50 mg denne má svoj zmysel a účinok, množstvo ľudí DNP užíva počas celého steroidového cyklu, čiže napríklad aj 3 mesiace, ale v takto nízkej dávke ako som napísal a to 50 mg denne s tým, že počas celého cyklu vnímajú veľkú spokojnosť so spaľovaním tukov.
Jeho half-life je dlhý, pravdepodobne je to 36 hodín. A tu si treba uvedomiť, že ak užívate DNP každý deň, jeho množstvo v tele sa bude postupne zvyšovať aj napriek tomu, že budete užívať stále rovnakú dávku a to práve kvôli dlhému half-life. Preto by som bol aj opatrný pri zvyšovaní dávky DNP a praktizoval by som zvýšenie dávky postupne a pomaly. Ak začnete s dávkou 200 mg denne, bude trvať zhruba 2-3 dni kým pocítite účinok a kým sa hladina DNP v krvi dostane na požadovanú hladinu. Ak budete užívať vyššie dávky, napríklad 300 a viac mg denne, je dobré si dennú dávku rozdeliť na 2 krát:
- Denná dávka 300 mg = 150 mg ráno + 150 mg večer
- Denná dávka 400 mg = 200 mg ráno + 200 mg večer
- Denná dávka 500 mg = 250 mg ráno + 250 mg večer
- Denná dávka 600 mg = 300 mg ráno + 300 mg večer
DNP je možné užívať aj tak, že v niektoré dni, kedy sa už naozaj cítite veľmi unavene dávku vynecháte a budete pokračovať ďalší deň, to je úplne v poriadku. Kľudne môžete dávku zvyšovať a znižovať podľa potreby. Niektorí DNP užívajú tak, že jeden deň idú len 200 mg a druhý 400 mg a takto dookola. Vždy sa užíva spolu s jedlom alebo až po jedle, pretože jeho užívanie na lačný žalúdok spôsobuje u väčšina ľudí nepríjemné pálenie žáhy a tráviace ťažkosti.
Ešte pre ozrejmenie, aby ste mali komplexný prehľad. V Simkinsovej štúdií, ktorá je jedna z najlepších štúdií s DNP vôbec, väčšina pacientov užívala 300 mg DNP denne s pomerne dobrými výsledkami. Za toxickú dávku DNP sa považuje 14 až 43 mg na 1 kg hmotnosti človeka, čiže môžeme hovoriť o 1 až 3 g DNP denne a práve dávka 3 g DNP denne počas 5-tich dní za sebou sa už ukázala ako smrteľná. Medzi prvé príznaky predávkovania sa s DNP patria:
- Nevoľnosť
- Vracanie
- Bolesti brucha
- Hnačky
Veľmi veľa krát som videl na rôznych fórach, ako sa mnohí pokúšali užívať a zrejme asi aj užívali spolu Klenbuterol a DNP. Ich cieľom bolo vytvoriť synergetický efekt v spaľovaní tukov a tiež zabrániť strate svalovej hmoty spôsobené užívaním DNP. Úprimne neodporúčam túto kombináciu, pretože Klenbuterol sa ani zďaleka nevyrovná sile DNP z hľadiska straty tuku a bude len zvyšovať negatívny pocitový prejav z DNP a to hlavne tým, že u väčšiny z Vás bude spôsobovať výrazne búšenie srdca, čo vôbec nie je vhodné. V prípade ako chcete zabrániť strate hmoty, je lepšie spolu s DNP užívať AAS v nízkej dávke. Ak veľmi chcete kombinovať Klenbuterol s DNP, tak robí sa to taký spôsobom, že 1-2 týždne užívate DNP, vysadíte ho a hneď nasadíte Klenbuterol na 2 týždne a takto dookola striedate dovtedy, kým nedosiahnete požadované výsledky.
Pri DNP môžeme hovoriť o fenoméne sezónnosti. Pri prechode z teplejších do chladnejších mesiacov je jeho užívanie spojené so zníženou účinnosťou pravdepodobne v dôsledku homeostatických regulačných zmien v rovnováhe tekutín. To znamená, že pri dlhodobejšom užívaní DNP a pri prechode z teplejších do chladnejších mesiacov je možné vidieť výraznejšie zastavenie chudnutia.
DNP znižuje hladiny T4 v tele zvýšením metabolizmu T4 a znížením sekrécie hormónov štítnej žľazy a to tým, že sa silne viaže na globulín viažuci tyroxín. Celková funkcia štítnej žľazy by nemala byť nejako zásadne ovplyvnená.
Najčastejší negatívny prejav DNP je potenie, ktoré je zvládnuteľné pri dávke 50-100 až 150 mg denne u väčšina ľudí. Pri vyšších dávkach je tento efekt už výraznejší. Kvôli zvýšenej teplote a poteniu je u mnohých spánok dosť problematický. S potením je u mnohých vidieť nárast akné na celom tele, ktoré rýchlo zmizne po vysadení. Inak taká zaujímavosť, tí čo užívajú DNP v zime, sa vôbec nesťažujú na zimu a zároveň do značnej miery eliminujú potenie. Len pre zaujímavosť, ruskí vojaci v tuhých zimách užívali nízke dávky DNP s cieľom zahriať sa a prežiť silné ruské zimy. Medzi ďalšie nepríjemné pocitové účinky DNP patrí:
- Ťažšie dýchanie
- Únava
- Kŕče
- Strata chuti do jedla
- Je takmer nemožné robiť kardio, pretože sa človek veľmi rýchlo vyčerpá, respektíve ani sa to neodporúča, pretože DNP v podstate zdvojnásobuje účinok každého pohybu, aj taký pohyb ako je obyčajná chôdza, a kardio bude telo výrazne zohrievať, čo je v podstate veľmi nebezpečné pre telo, keď užívate DNP! Samozrejme všetko závisí od dávky, čím vyššia dávka, tým bude ťažšie alebo rizikovejšie robiť kardio. Pri dávkach 50 až 200 mg denne by to problém byť nemal.
- Nadúvanie a nepríjemný zápach plynatosti (áno mam namysli prdy), to čo budem písať teraz bude do istej mierny nechutné, sprostredkúvam Vám vyjadrenie jedného užívateľa DNP: „Keď som bol na DNP a vo fitness-centre som pustil prd, nedalo sa tam dýchať, zapáchalo to ako keby mi zo zadku vyliezol zhnitý potkan.“ Aký je dôvod tohto diania? DNP zrejme ovplyvňuje APT aj v črevách a práve v črevách je koncentrácia DNP najvyššia. A zrejme to bude ovplyvňovať absorpciu živín, tým pádom v črevách sa nachádza viac „potravy“ pre baktérie a to bude zrejme spôsobovať tento negatívny prejav.
Užívanie DNP spôsobuje stratu elektrolytov, najmä draslíka. Je dôležité si toto ale vysvetliť. Treba brať do úvahy:
- Intracelurárne hladiny draslíka (vo vnútri bunky), tie sú pri užívaní DNP nízke
- Extracelurárne hladiny draslíka (mimo buniek, čiže v krvi) tie by mali byť prirodzene nižšie v porovnaní s intracelurárnymi hladinami, no bohužiaľ sú počas užívania DNP vysoké
To znamená, že užívanie väčšieho množstva draslíka počas cyklu s DNP nie je vôbec vhodne, dokonca to môže mať zlý dopad na človeka, hlavne u tých, ktorí majú zlú funkciu aldosterónu. Ak sa pozriete na možné negatíva u DNP, že spôsobuje hypertermiu, respiračnú acidózu a metabolickú acidózu, tak to všetko vedie k akumulácii draslíka v krvi (hyperkaliémii). Ale vo vnútri buniek je draslíka veľmi málo, teda tam kde by mal byť, je ho proste málo. Ak počas užívania DNP budete pridávať draslík a jesť stravu bohatú na draslík, bude sa ešte viac zvyšovať jeho hladina v krvi, čo nie je požadovaný efekt. To bude viesť k väčšej acidóze, čo následne spôsobí rýchle dýchanie a to je jedno z častých negatívnych účinkov pri užívaní DNP. Čo je dôležité si uvedomiť? Ak hladina draslíka v krvi bude príliš vysoká, môže to vieš až k zástave srdca! Dobre, a čo teda nízka hladina draslíka v bunkách? Tá sa bohužiaľ ovplyvniť nedá a práve táto nízka hladina draslíku v bunkách spôsobuje svalové kŕče a letargiu. Bohužiaľ s tým sa nedá urobiť nič, aspoň ja inú vedomosť k dnešnému roku (2023) nemám.
Bunkový hyper-metabolizmus je pravdepodobne ďalší faktor spôsobujúci sťažené dýchanie. DNP spôsobuje zvýšenie ventilácie a spotreby kyslíka prostredníctvom hyper-metabolizmu buniek.
Ako jedna z pozitívnych správ pri DNP, je zníženie inzulínovej rezistencie a to už pri dávke 50 mg denne, ale jedna sa o veľmi mierny efekt, DNP je veľmi mierne anti-diabetikum. Ale pozor, pri vyšších dávkach dochádza k opačnému efektu. DNP zvyšuje produkciu glukagónu a ten zvyšuje hladinu glukózy v krvi. A aj keď DNP zvyšuje príjem glukózy v bunkách, tento efekt je slabší ako zvýšenie produkcie glukózy stimulovanej glukagónom, čo spôsobí hyperglykémiu (zvýšenú hladinu cukru v krvi). A práve tento efekt je zrejme jednou z príčin vzniku šedého zákalu pri užívaní DNP. Jedným z možných negatív pri užívaní DNP je vznik šedého zákalu (predovšetkým u žien), ktorý je nezvratný a trvalý! Tento nežiadúci efekt sa zväčša vyskytuje pri vyššom dávkovaní a nie pri bežných dávkach. Samozrejme ale genetika v tomto môže hrať zásadnú rolu. Preto tí z Vás, ktorí v rodine máte šedý zákal, ak chcete skúsiť DNP, tak naozaj len v nízkych dávkach. Aké sú to nízke dávky? To bude určite veľmi individuálne, ale zväčša to bude tých 150 až 250 mg denne. Toto nie je bežný jav pri užívaní DNP, skôr ojedinelý, ale možný! Ak ste diabetik, určite by som sa do užívania DNP nehrnul.
Prejdem ale k ďalšiemu negatívu a tým je hlboký edém (zadržiavanie tekutín), ktoré vie DNP spôsobiť, vtedy je nutné DNP vysadiť na určitú dobu, kým edém ustúpi a tak môžete postupne začať ho užívať znovu. Teraz Vám to zrejme nedáva logiku, ako je možné, že DNP spôsobuje dehydratáciu ale zároveň spôsobí aj zadržiavanie vody? Nelogické, však? Vysvetlíme si to. Vysvetlenie je veľmi jednoduché, vnútro-svalová voda sa z tela dostáva počas užívania DNP veľmi rýchlo preč, ale naopak voda pod kožou sa pri užívaní DNP vie hromadiť s cieľom pomôcť hladeniu tela. Čiže trošku odbornejšie, DNP z tela odčerpáva intracelurárnu vodu a udržiava extracelurárnu vodu v tele.
Ďalším možným negatívom pri užívaní DNP je dočasná neutropénia = znížený počet neutrofilných bielych krviniek v krvi, ktoré sú veľmi dôležité pre obranu tela pred infekciami. Tento efekt vie nastať už po pár dňoch od užívania DNP. DNP spôsobuje aj žltkasté sfarbenie spermií a vedia im dať akúsi mazľavú konzistenciu.
Odčerpanie ATP z tela znamená, že človek sa počas užívania DNP cíti unavene a nemá zväčša dostatok síl na vykonávanie silového tréningu. Mnoho ľudí sa počas jeho užívania cíti celkovo zle a oslabene (pocit, ako keď ste chorý). To sa deje samozrejme zväčša pri vyšších dávkach, u každého je to trošku inak. Pri nízkych dávkach do 100 mg denne väčšina nemá problém s intenzitou tréningov, vyššie dávky už môžu začať poukazovať na deficit ATP. A ako je to s anabolickými procesmi v tele pri užívaní DNP? To či bunka v tele prechádza anabolickými alebo katabolickými procesmi závisí od energetického stavu bunky. Ako už viete, DNP narúša oxidačnú fosforyláciu, čím silne prispieva k energetickému deficitu. Keď je bunka v energetickom deficite, tak na anabolické procesy môžeme zabudnúť! Prichádzajú na rad katabolické procesy, čiže dochádza k rozkladu bielkovín a triglyceridov, z ktorých si telo berie energiu na syntézu ATP. DNP je anti-proteolytický, čiže používa na svoju prácu predovšetkým sacharidy a tuky, to znamená, že šetrí bielkoviny, ale nevytvára anabolické prostredie, lepšie povedané, do značnej miery bráni anabolickým procesom! Spolu s DNP je vhodné užívať vždy aspoň nízke dávky AAS, ktoré budú vytvárať aspoň silné anti-katabolické procesy. Na internete nájdete odporúčania, že spolu s DNP by ste mali užívať inzulín s cieľom podporiť anabolické procesy, to ale nie je možné a DNP priamo blokuje možné anabolické účinky exogénne podávaného inzulínu.
Zopár pozitívnych správ v skratke v súvislosti s DNP:
- DNP v štúdiách nepreukázal takmer žiadny zásadný vplyv na cholesterol
- V štúdiách nebol zistený žiadny silný negatívny vplyv na pečeň u zvierat
- Neboli zistené ani žiadne toxické účinky na obličky (u zvierat) a to dokonca ani u tých, ktorým bola podaná smrteľná dávka. V klinických štúdiách u ľudí v normálnych dávkach sa tiež nezistila žiadna toxicita obličiek
- DNP nemá žiadny priamy vplyv na kardiovaskulárny systém a len minimálne vplýva na zmeny rytmu v pulze. Nezaznamenala sa ani žiadna priama toxicita pre srdce. V štúdiách sa sledovali aj hladiny glykogénu v srdci a nebol nikdy zaznamenaný jeho úbytok počas užívania DNP u zvierat.
- V štúdiách na zvieratách nebolo nikdy pozorované zníženie hustoty kostí, ani odčerpávanie fosfóru či vápnika.
Aký je môj záver k DNP? Je to najlepší dostupný doplnok na spaľovanie tukov, ale musíte rešpektovať jeho silu a vedieť ho správne používať! To ako na Vás bude vplývať DNP z hľadiska negatív závisí od toho ako sa budete stravovať. Čím menej sacharidov a čím menej tukov, tým menší negatívny dopad to na Vás bude mať. V súvislosti s DNP sa spomína možná smrť, ktorá ma byť dôsledkom predávkovania či prehrievania, to nie je pravda. V súvislosti s DNP sa zomiera na dehydratáciu, ktorá je vyvolaná z tepla, ktoré vzniká pri užívaní DNP.
Čo by som ešte poznamenal na záver je, že DNP je sýtej žltej farby a všetko čo sa dostane do styku s ním, vrátane pokožky a vlasov, oblečenia, podlahy, steny bude do žlta zafarbené! Problém je ten, že veľmi sa to žlté sfarbenie odstraňuje, zväčša je neodstrániteľné. Prechádza cez plast, plastové nádoby, nitrilové aj latexové rukavice, preto v prípade ak si ho budete sami kapsulkovať, je nutné nasadiť si 2 páry. V prípade zafarbenia oblečenia je možné ho vyčistiť s horúcou vodou a prípravkami, ktoré obsahujú fenolové zlúčeniny. Ak by niekoho napadlo použiť acetón, rôzne riedidlá, je to zbytočné, pretože DNP nie je solvatovaný týmito druhmi rozpúšťadiel. Ak sa Vám podarí zafarbiť si ruky, je nutné si ich hneď umyť gama-butyrolaktónom (GBL) a následne mydlom, značnú časť žltej farby zo seba dáte dole. A teraz v rámci srandy, takto vlastne viete zistiť, či Vaše DNP je pravé, dajte si ho na ruky alebo na koberec, a skúste si ruky či koberec vyčistiť, ak to nepôjde, tak viete, že máte na 100 % prvé DNP 🙂 Veď v podstate, ako som spomínal na začiatku článku, DNP je farbivo, takže čo iné sa od neho aj dá očakávať.
Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi.