Právě si prohlížíte Melanotan I (MT-1) a Melanotan II (MT-2)

Melanotan I (MT-1) a Melanotan II (MT-2)

Opaľovanie je cenné nie len pre estetické účinky, ale aj preto, že dokáže zvýšiť produkciu vitamínu D a zlepšiť náladu. Problém opaľovania pomocou UV svetla je však v tom, že urýchľuje starnutie pokožky a môže podporiť rast rakoviny kože. Aby sme sa vyhli škodlivým účinkom UV žiarenia, je v posledných desaťročiach trendom stimulovať prirodzený proces opaľovania bez UV svetla. Táto forma bez-slnečného opaľovania získava na atraktivite, jednak preto, že vytvára prirodzený estetický výsledok a vo všeobecnosti sa dúfa, že poskytne ochranu pred UV svetlom. UV svetlo spôsobuje opálenie tým, že zvyšuje kožný pigment melanín stimuláciou bunkového procesu skrz tumor-supresorovým génom p53. Zmysel tohto procesu je chrániť kožné bunky pred UV svetlom, ktoré môže poškodiť DNA a viesť k problémom ako je rakovina, bunková smrť a rozpad proteínov extracelurárnej matrice (napríklad kolagénu) v koži. Tento posledný efekt vedie k pozorovateľnému starnutiu pleti vo forme vrások, liniek, strate pružnosti a podobne.

Takže proces opálenia cez UV svetlo sa začína poškodením DNA v horných vrstvách kože, čo následne spustí stabilizáciu a aktiváciu nádorového supresorového proteínu p53. To následne podporuje aktiváciu proopiomelanokortínu (POMC). POMC sa štiepi na produkt hormónu stimulujúceho alfa-melanocyty (a-MSH), ktorý sa potom viaže na receptor melanokortínu (MC1R). To spôsobuje, že melanocyty produkujú viac melanínu a tiež sa delia a zvyšujú ich počet. Spoločne všetky tieto účinky spôsobujú zvýšenie pigmentu melanínu, čo vedie k stmavnutiu pokožky. Melanonín potom absorbuje škodlivé UV svetlo, čím zabraňuje ďalšiemu poškodeniu.

Všimnite si jednu dôležitú vec, že k opaľovaniu prostredníctvom UV svetla dochádza až po poškodení DNA, čiže potenciál pre rozvoj rakoviny je prítomný už pred samotným opálením, pretože už k poškodeniu DNA došlo. A teda súčasný výskum vedcov je zameraný na podporu produkcie melanínu bez vystavenia UV žiarenia, čím by sa získali výhody ochrany melanínu bez toho, aby došlo k poškodeniu DNA.

Alfa-melanocty stimulujúci hormón (a-MSH) je prirodzený peptídový hormón a agonista MC1R. Jeho úloha pri podpore produkcie melanínu je známa už od 60-tych rokov minulého storočia. Je dôležitý pre pigmentáciu vlasov a pokožky, stravovacie návyky, energetickú homeostázu a sexuálnu aktivitu. Viaže sa nie len na MC1R, kde ovplyvňuje produkciu melanínu, ale aj na MC3R, 4R a 5R, okrem MC2R. A práve práca s a-MSH je potenciál k úspechu, vedci to samozrejme vedia a vytvárajú jeho syntetické analógy. A o nich budem stručne písať nižšie.

Melanotan I (Afamelanotid, MT-1)

Bol vyvinutý v 80-tých rokoch 20-tého storočia, je to syntetický analóg alfa-MSH, o ktorom je známe, že sa viaže predovšetkým na MC1R. Je jedným z najdôležitejších peptídov vo výskume opaľovania. V súčasnosti sa používa pri liečbe erytropoetickej protoporfýrie a prešiel klinickým testovaním na liečbu a prevenciu aktinickej keratózy, spinocelulárneho karcinómu a iných kožných porúch súvisiacich so svetlom. Je známe, že melanotan stimuluje sexuálne vzrušenie a znižuje hladinu amyloidných plakov v mozgu ľudí trpiacich Alzheimerovou chorobou. Predpokladá sa tiež, že dokáže podporiť rast neurónov v mozgu, čo môže viesť ku kognitívnym výhodám u niektorých ľudí.

Melanotan II (MT-2)

Je derivátom MT-1, má široké účinky, ako je zvýšenie sexuálneho vzrušenia, zníženie nutkavého správania sa, ochrana pred cukrovkou a boj proti hladu. Je obzvlášť zaujímavý pre svoju schopnosť ovplyvňovať príjem alkoholu/chutenstvo. Peptíd sa skúma najmä ako alternatíva k inhibítorom fosfodiesterázy, ako je Sildenafil (Viagra) u mužov.

PT-141 (bremelanotid)

Je metabolitom MT-2 a teda aj derivátom alfa-MSH. V súčasnosti je schváleným liekom u žien na liečbu ženskej hypoaktívnej poruchy sexuálnej túžby. Zvyšuje krvný tlak ale neinteraguje s alkoholom. PT-141 spôsobuje pigmentáciu kože len vtedy ak sa používa vo vyšších dávkach a dlhodobo. V nízkych dávkach spôsobuje predovšetkým sexuálne vzrušenie.

Porovnanie MT-1 a MT2  

  • obe sú syntetické deriváty hormónu stimulujúceho alfa-melanocyty (a-MSH)
  • viažu sa na melanokortínové receptory, čím vytvárajú rôzne zaujímavé účinky
  • majú tiež vplyv na expresiu melanínu a tým aj na pigmentáciu kože
  • obe ovplyvňujú aj sexuálne vzrušenie, stravovacie návyky, krvný tlak, funkciu centrálneho nervového systému

 

Obe sú naozaj veľmi podobné na „prvý pohľad“, ale existujú medzi nimi zásadné rozdiely:

  • ak sa pozrieme na ich molekuly, sú odlišné, MT-1 je oveľa viac podobný a-MSH ako MT2 a preto si aj zachováva oveľa viac vlastností rodičovských molekúl, najmä vo vzťahu ku pigmentácii
  • MT-1 má odlišné receptorové väzby afinity ako MT-2, viažu sa síce na rovnaké melanokortínové receptory, ale robia to s rozdielnou silou a to mení ich vplyv. Obe sa dokážu naviazať na MC1R, MC3R, MC4R a MC5R, okrem MC2R, na tento druh receptoru sa viažu len minimálne alebo vôbec

MT1 má zvýšenú afinitu predovšetkým k MC1R receptorom, preto má silnejšie pigmentačné účinky.

MT1 sa tiež celkom dosť výrazne viaže k MC5R receptorom, ktoré sa nachádzajú na bunkách pankreasu, čím podporuje metabolizmus mastných kyselín a môže pomôcť pri chudnutí.

MT2 má zvýšenú afinitu predovšetkým k MC4R receptorom, preto má silnejšie sexuálne účinky, vrátane pozitívneho vplyvu na erektilnú funkciu a vzrušenie. Zároveň skrz účinok na tento receptor sa mení preferencia príjmu jedla v pozitívnom slova zmysle, znižuje chuť na mastné jedlá a znižuje chuť do jedla.

MT2 sa tiež celkom dosť výrazne viaže k MC3R receptorom, o danom receptore vieme zatiaľ veľmi málo, existujú špekulácie, že môže byť zapojený do určitých porúch autistického spektra, pretože v štúdiách s MT-2 sa preukázalo, že dokáže prekonať zníženú komunikáciu, opakujúce sa správanie a narušené sociálne interakcie, ktoré sú pozorované pri autizme. Tento účinok by mal byť sprostredkovaný skrz stimuláciu uvoľňovania Oxytocínu, keďže je známe, že MT-2 podporuje signalizáciu Oxytocínu. Čo vlastne Oxytocín je? Je to hormón a neurotransmiter, ktorý hrá dôležitú úlohu v rôznych fyziologických procesoch a správaní sa, predovšetkým v sociálnych a reprodukčných kontextoch. Často krát je označovaný aj ako hormón lásky alebo sociálnej väzby

Medzi ďalšie rozdiely medzi MT-1 a MT-2 patria:

  • MT-1 podporuje spaľovanie tukov ale MT-2 o dosť menej
  • MT-1 podporuje kognitívne funkcie ale MT-2 len minimálne
  • MT-1 ovplyvňuje krvný tlak viac ako MT-2
  • MT-1 má pozitívny vplyv na zdravie ciev
  • MT-2 výrazne podporuje sexuálne funkcie v porovnaní s MT-1
  • MT-2 výraznejšie reguluje pocit hladu a sýtosti v porovnaní s MT-1

Z hľadiska výskumu a vývoja si prešli obe tieto látky veľmi odlišnými cestami. MT-1 bol vyvinutý ako prostriedok na opaľovanie bez slnka.  V štúdiách bolo dokázané zvýšenie pigmentácie o 75 % a zníženie rizika spálenia o 47 %. MT-2 bol študovaný ako kandidát na liek na ženskú hypoaktívnu poruchu sexuálnej túžby a mužskú erektilnú dysfunkciu. MT-1 bol schválený na liečbu dospelých s erytropoetickou protoporfýriou v Európe, Austrálii a v USA a prvá liečba pacientov s MT-1 prebehla v apríli 2020.

Užívanie a dávkovanie MT-1 a MT-2

V klinických štúdiách bola pre MT-2 určená dávka 0,03 mg/kg denne. To znamená, že pre 80 kg človeka by sa jednalo o dávku 2,4 mg denne, ale najviac preferovanou dávkou v štúdiách bola 0,025 mg na kg hmotnosti človeka, čiže pre 80 kg človeka by to predstavovalo presne 2 mg MT-2. Len pre zaujímavosť u MT-1 v štúdiách bola určená dávka 0,21 mg na 1 kg hmotnosti, čo je pre 80 kg človeka až 16,8 mg denne, ale najčastejšou dávkou použitou v štúdiách bolo 0,16 mg na kg hmotnosti, čo predstavuje dávku 12,8 mg u 80 kg človeka. Ako môžete vidieť, medzi MT-1 a MT-2 je obrovský rozdiel vo výške dávky v štúdiách.

Ako si môžete všimnúť, tak dávky u MT-1 sú výrazne vyššie ako u MT-2, prečo? MT-1 má 13 aminokyselín a MT-2 má až 20 aminokyselín, a práve väčší počet aminokyselín u MT-2 mu dáva nižšiu potrebu dávkovania, keďže má viac peptídových reťazcov. A to vlastne dáva aj do popredia MT-2 v praxi, pretože je menej finančne nákladný vďaka nižším dávkam a preto teda je aj viac užívaný.

Sekvencia aminokyselín u MT-2 je oveľa kratšia a u MT-1 je hustota peptídových reťazcov výrazne väčšia, kvôli ktorej si MT-1 vyžaduje výrazne vyššie dávkovanie na dosiahnutie rovnakého účinku ako MT-2 s kratšou sekvenciou aminokyselín. To zároveň dáva do popredia MT-2, pretože jeho užívanie bude výrazne lacnejšie, keďže ho potrebujete menej.

MT-1 a aj MT-2 sa môžu užívať dlhodobo, pričom na začiatku sa zvyknú aplikovať každý deň po dobu 2-3 týždňov, kým sa nedosiahne požadovaná pigmentácia (zhnednutie) a potom nasleduje udržiavacia fáza 2 dávok počas týždňa.

  • MT-1 = Začína sa užívať v dávke 1 mg denne počas prvých 2 alebo 3 dní a ak úroveň vedľajších účinkov to dovolí, tak sa dávka postupne zvyšuje každý ďalší deň o 0,25 mg kým sa nedostanete na dávku 2 až 5 mg denne, tento proces by mal trvať 2-3 týždne a potom nasleduje udržiavacia fáza, v ktorej sa bude užívať posledná užívaná dávka pri ktorej ste skončili raz za 3 až 4 dni.
  • MT-2 = Zvykne sa užívať len dávka a to 250 mcg (0,25 mg) na začiatok, v prípade ak nevoľnosť po aplikácii nie je nijako nepríjemná, tak dávku môžete postupne zvyšovať vždy o ďalších 250 mcg ak to je možné. Až kým sa nedosiahne denná dávka 1 až 1,5 mg. Tento proces by mal trvať 2-3 týždne a následne sa potom užíva MT-2 už len raz za 3 až 4 dni v dávke s akou ste skončili naposledy.

Aj MT-1 a aj MT-2 sa podáva samozrejme do tuku injekčne.

Najčastejšie negatíva spojené s užívaním MT-1 a MT-2

 Ich negatívne prejavy sú v podstate identické, keďže v praxi sa prevažne užíva MT-2, tak budem sa sústrediť na zoradenie vedľajších účinkov od najčastejších po menej časté podľa výsledkov štúdií u MT-2:

  • Nevoľnosť po podaní, vyskytuje sa u 85 % ľudí podľa štúdií
  • Sčervenanie tváre, vyskytuje sa u 75 % ľudí podľa štúdií
  • Únava, vyskytuje sa u 44 % ľudí podľa štúdií
  • Zvracanie, vyskytuje sa u 26 % ľudí podľa štúdií
  • Neželaná pigmentácia mimo kože, ako napríklad oči
  • U niektorých ľudí sa prejaví vysoký krvný tlak a bolesti hlavy
  • Opuch a bolesť v mieste aplikácie, začervenanie okolo miesta aplikácie

Všetky tieto negatívne účinky je možné zaznamenať aj pri MT-1, ale zväčša v menšom rozsahu. Čo ešte považujem za dôležité spomenúť, každou ďalšou aplikáciou sa negatívne prejavy zmierňujú, to znamená, že výrazné nevoľnosti zažijete na začiatku a tie postupne budú vo väčšine prípadov ustupovať, rovnako tak aj sčervenanie tváre či únava alebo zvracanie. Tiež aj potlačenie chuti do jedla časom začne ustupovať, aj keď neviem či tento efekt mám radiť k negatívnym alebo pozitívnym účinkom.

Počas ich užívania sa pripravte na to, že sa Vám môžu objaviť nové pehy aj znamienka a tie, ktoré už máte, Vám môžu poriadne sčernieť. Efekt sčernenia po vysadení by sa po niekoľkých týždňoch mal vrátiť do normálu.

U niektorých ľudí sa stáva, že po užívaní MT-1 a MT-2 sa na ich tele objavia biele alebo čierne škvrny. Nie je to priamym dôsledkom užívania týchto peptídov, ich užívanie poukáže už na existujúci problém u daného jedinca. Biele škvrny sú zväčša dôsledkom idiopatickej hypomelanózy čriev, kde dochádza k zníženiu počtu melanocytov a melanínu v týchto konkrétnych oblastiach. Biele škvrny môžu byť tiež výsledkom plesňovej infekcie, o ktorej ani nemusíte vedieť, že ju máte, ale užívanie MT-1 či MT-2 skrz pigmentácie Vám tieto škvrny „zvýrazní“

Čo by som ešte rád spomenul, trošku úsmevná téma, ale dlhodobé užívanie MT-1 či MT-2 vedie aj k stmavnutiu penisu u mužov a klitorisu aj pyskov u žien, rovnako tiež u niektorých žien a aj mužov sa prejaví výrazné stmavnutie bradaviek či análneho otvoru. Budem úprimný, stmavnutie týchto častí tela nie je veľmi pekné na pohľad, pretože je v tom vidieť značnú neprirodzenosť.

Počas užívania si môžete tiež všimnúť zmenu subepiteliálnej vrstvy u jaziev na rovnakú farbu ako zvyšok pokožky. Určite každý z Vás má aspoň jednu jazvu a tie sú zväčša výrazne svetlejšie ako zvyšok pokožky v okolí. A práve užívanie MT-2 (ale aj MT-1) dokáže farbu zjazvenia zmeniť, čím sa aj dosť skryje ich viditeľnosť.

Z praxe som ešte nezažil, aby sa niekomu zmenila farba očí počas užívania MT-2, ale veľa ľudí sa na to pýta, tak odpoveď ste práve dostali. Čo ale môžem určite potvrdiť je, že takmer každému stmavnú vlasy, u ľudí čo mali tmavo hnedé vlasy ich po čase majú takmer čierne. Ale tento efekt sa vytratí po vysadení MT-2. Vrátim sa ešte k očiam, nájdete na internete rôzne diskusie o tom, že MT-2 dokáže byť nebezpečné pre oči na základne jedného človeka, ktorý užíval dlhodobo MT-2 a mal následne problémy so zrakom. Je to jediný prípad, na základne ktorého sa spustila vlna pochybnosti o bezpečnosti MT-2 v súvislosti s očami. Preto by som tomu nevenoval žiadnu pozornosť.

Zaujímavá vlastnosť MT-2 je spojená s alkoholom, zistilo sa, že MT-2 u zvierat má pozitívny vplyv na kontrolu impulzov a príjem alkoholu. Potkany, ktorým bol podávaný MT-2 nemali taký záujem o alkohol ako predtým a uprednostňovali čistú vodu. Výskum tiež ukázal, že MT-2 pôsobí synergeticky s Natrexonom, čo je liek používaný na liečbu závislosti na alkohole.

Dôvody, pre ktoré sa rozhodnete užívať MT-2

Takže jeho hlavné účinky, ktoré budete vnímať pri jeho užívaní sú:

  • Stimulácia hnednutia kože skrz pôsobenia na MC1R, čím sa zvyšuje produkcia melanínu
  • Potlačenie chuti do jedla skrz pôsobenia na MC4R, skrz čoho vplýva na energetický metabolizmus
  • Zlepšená sexuálna túžba skrz pôsobenie na MC3R a MC4R v centrálnej časti mozgu

K hnednutiu ešte dodám, že odporúčam zvoliť si priemerné dávkovanie alebo skôr nižšie a chodiť na slnko. Je to ideálna kombinácia, kedy stačí užívať 250 až 500 mcg denne alebo každý druhý deň. Mnohí robia tú chybu, že nemajú čas chodiť na slnko a úplne zbytočne užívajú vysoké dávky MT-2 aby dosiahli efekt zhnednutia. Osobne považujem za oveľa lepšiu voľbu užívanie nižších dávok MT-2 s nižším prejavom pocitových negatív a chodenie na slnko. Ako sedenie v kancelárii, občasné chodenie na slnko a užívanie vysokých dávok MT-2 s výrazným nepríjemnými pocitovými účinkami. Jedinou nevýhodou nižších dávok MT-2 je, že u nich nedochádza k požadovaným účinkom sexuálne vzrušenia, to si už vyžaduje dávky od 1 mg vyššie.

Spomeniem ešte tiež, že v štúdiách s MT-2 sa zistilo tiež zníženie hladín cukru v krvi a aj hladiny cholesterolu. A tiež, aj keď nie s takou silou ako MT-1, sa u MT-2 pozoroval zvýšený katabolizmus tukov vo svaloch a strata tuku okolo vnútorných orgánov u zvierat.

Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi. 

Napsat komentář