Staršie generácie budú určite do dnes niesť so sebou presvedčenie, že TST a jeho užívanie vedie k zväčšovaniu prostaty, najmä v súvislosti s rakovinou prostaty. Staršia generácia užívateľov AAS sa opierala o informácie zo štúdií na potkanoch, kde nespochybniteľne chybne sa určoval anabolicko androgénny pomer jednotlivých AAS (o tom podrobnejšie píšem v článku o SARMs). Tiež mali k dispozícii štúdie, napríklad z roku 1941, ktorá preukázala, že po kastrácii dochádzalo k zníženiu markéru metastatického karcinómu prostaty. Tiež po liečbe estrogénmi u mužov dochádzalo k níženiu hladín TST u mužov a to následne malo vplyv na zníženie markérov metastatického karcinómu prostaty. Jednou z ďalších štúdií, ktorá ich musela v tomto myslení len a len utvrdiť bola štúdia, v ktorej bolo podávaných 25 mg TST Propionátu denne a opäť sa vyššie spomínaný marker zvýšil. A takto by so mohol pokračovať ďalej.
V roku 2009 prišlo konečne ale k posunu a bol vydaný článok od Morgentalera a jeho kolektívu, ktorý zmenil pohľad na túto problematiku. V článku bol vysvetlený Morgantalerov model nasýtenia, ktorý predpokladal, že existuje limit pre schopnosť androgénov stimulovať rast rakoviny prostaty, pretože po nasýtení androgénnych receptorov v prostate už by nemalo viesť k efektu ešte väčšej aktivácie androgénneho receptora. A čo je veľmi zaujímavé, že stropná koncentrácia TST, pri ktorej sa predpokladá, že dochádza k stropnému efektu na rast prostaty je veľmi nízka, ide o hypogonadálny rozsah (čiže ešte nižší rozsah ako je normálny prirodzený u hladín TST u mužov). A do dnešného dňa zatiaľ táto hypotéza platí a nebola nikým vyvrátená, aj keď nemáme ešte dostatok informácii, aby sme to mohli tvrdiť so 100 %-tnou istotou, hlavne z dlhodobého hľadiska užívania TST, pretože pri krátkodobom užívaní táto hypotéza nám zatiaľ plne potvrdzuje vyššie opisovanú hypotézu. Toľko k možnému zhubnému rastu prostaty, prejdime k nezhubnému zväčšovaniu prostaty v súvislosti s užívaním AAS.
A čo teda vysoké dávky AAS a ich vplyv na benígny nezhubný rast prostaty? Poďme sa pozrieť na štúdiu z roku 1995, kde zdraví muži vo veku od 21 do 39 rokov užívali 100, 250 alebo 500 mg TST Cypionátu týždenne. Ani v jednej skupine sa nijako nezmenila veľkosť prostaty! Merali sa aj hladiny PSA, čo je glykoproteín, ktorý produkuje prostata, a práve ľudia s rakovinou prostaty zvyknú mať tieto hladiny zvýšené. Tento markér sa vo všeobecnosti používa na určenie rozsahu rakoviny prostaty a jej odpovede na liečbu. Hladiny PSA v podstate celkom dobre korelujú s objemom prostaty, aj keď nie úplne dokonale, pretože hladiny PSA sa vedia zvýšiť aj v dôsledku infekcie či zápalu prostaty, čo nemá nič spoločné s rakovinou či benígnym zväčšením. No vráťme sa k štúdii, v štúdii ani u jednej skupiny nebol zaznamenaný nárast hladín PSA. V inej, neskoršej štúdii boli pozorované podobné výsledky aj pri dávke 600 mg TST E týždenne počas 20-tich týždňov. Hladiny PSA sa nijako nemenili ani u mladých a ani u starých mužov. Nebolo zaznamenané zväčšenie objemu prostaty ani u jedného z mužov. Určite už poznáte štúdiu HAARLEM, kde bolo sledovaných 100 mužov užívajúcich AAS v priemernej týždennej dávke 898 mg týždenne po dobu 13-tich týždňov. V tejto štúdii bolo zaznamenané mierne zvýšenie hladín PSA v priemere z 0,71 mcg/l na 0,93 mcg/l, čo bolo stále ešte v referenčných hodnotách a len 2-ja muži zo 100 mali hladiny PSA nad referenčné hodnoty. Teraz sa určite budete zamýšľať nad tým, že či teda AAS zväčšujú alebo nezväčšujú prostatu. V HARLEEM štúdii je nutné podotknúť, že väčšina mužov predtým užívala steroidy a je viac než isté, že ich prostata bola zmenšená pre dlhodobo nižšiu prirodzenú tvorbu vlastného TST. Takže ich prostaty sa v podstate užívaním AAS vrátili do normálnej veľkosti. Takže ak si vezmete do úvahy, že len 2-ja zo 100 mali hladiny PSA nad referenčné hodnoty, čo proste vždy v každej rozsiahlej štúdii sa nájdu výnimky, tak môžeme si byť takmer istí, že užívanie AAS má len minimálny vplyv na zväčšovanie prostaty. Pretože v tejto štúdií užívali muži naozaj rôzne AAS, doslova celú škálu a tým pádom výsledok z tejto štúdie je pre nás oveľa viac hodnotnejší ako štúdie, kde bol podávaný len TST.
Aký je teda záver? Užívanie AAS po dobu 20-tich týždňov zrejme nemá žiadny vplyv na zväčšovanie prostaty. Vyššie dávky rôznych AAS zrejme dokážu zvýšiť hladiny PSA, ale len MINIMÁLNE! V súčasnosti (rok 2023) neexistujú dôkazy o tom, aby AAS dokázali spôsobiť rakovinu prostaty alebo jej benígne zväčšovanie, a to ani pri vysokých dávkach.
Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi.