U mužov má endogénny TST a jeho produkt DHT jasný organizačný a aktivačný účinok na sexuálne správanie sa, vrátanie sexuálnej túžby (libida). Muži sa od žien značne líšia pokiaľ ide o libido, takže budeme sa venovať obom pohlaviam.
Vieme, že ak sa hypogonadálnemu mužovi (muž, ktorého semenníky produkujú malé množstvo androgénov) podáva testosterónová substitučná terapia (TRT), jeho libido sa zlepší. V medicíne prevláda názor, že koncentrácie TST u mužov podliehajú prahovému účinku so stanovenými základnými hodnotami normálnej hladiny celkového a voľného TST.
- Normálna hladina celkového TST sa hýbe od 450 až do 1 000 ng/dl
- Normálna hladina voľného TST sa hýbe v rozmedzí 1 až 2 % z celkového TST
Aký je to ten prahový účinok? Ak hladiny celkového alebo voľného TST klesnú pod normálne hodnoty, tak to bude mať negatívny vplyv na libido a sexuálne funkcie. Ak hodnoty stúpnu nad normálne hodnoty, tak prichádza len málo zmien v sexuálnom živote. Je tomu ale naozaj tak? Pretože bežná prax užívateľov AAS poukazuje na niečo iné, že? Prax teda poukazuje na to, že ak nejaký prah existuje, tak je určite vo vyšších hladinách, než o akých sa diskutuje v medicínskom prostredí.
Existujú štúdie, kde sa sledoval presne tento efekt a zdravým mužom bolo podaných 200 mg TST Enanthátu týždenne, a výsledok bol jasný, u mužov sa výrazne zvýšil sexuálny záujem. Rovnako tiež na tento efekt preukázala štúdia, kde bolo mužom podávaných denne 240 mg MethylTST.
Máme tu tiež aj AAS, ktoré vedia preukázať opak, sexuálne libido znížiť, áno „hovoríme“ o Nandrolóne. Máme k dispozícii aj dvanásť týždňovú štúdiu, kde trom rôznym skupinám bol podávaný Nandrolón:
- Skupina A, v nej boli muži, ktorých celkový TST bol menší než 11 nmol/l, dostávali 100 mg Nandrolónu Dekanoátu každý tretí týždeň
- Skupina B, v nej boli muži, ktorých celkový TST bol vyšší než 11 nmol/l, dostávali 200 mg Nandrolónu Dekanoátu každý tretí týždeň
- Skupina C, v nej boli len ženy, a im bolo podávaných 50 mg Nandrolónu Dekanoátu raz za 3 týždne
Ani v jednej skupine nebolo hlásené zvýšené libido. Nandrolón by nemal znižovať libido skrz zvýšenej hladiny prolaktínu, pretože jeho užívanie síce hladinu prolaktínu zvyšuje, ale len mierne, dokonca miernejšie ako samotný TST. Takže aké sú faktory, ktoré majú vplyv na sexuálne libido v súvislosti s užívaním Nandrolónu?
- Estrogény, v dávkach do 200 mg týždenne Nandrolón paradoxne vedie k zníženým hladinám E2 v krvi. V štúdiách pri týždennej dávke 100 mg Nandrolónu Dekanoátu po 6-tich týždňoch sa hladiny E2 znížili na 11 pg/ml a pri dávke 200 mg Nandrolónu Dekanoátu týždenne na 14 pg/ml. U mužov a ani u žien nie je do dnes stanovený vplyv estrogénov na libido u mužov či u žien. Ale všetko naznačuje, že tu exituje akási krivka v tvare U, ktorá hovorí, že príliš vysoká a príliš nízka hladina estrogénov spôsobuje zníženie libida.
- 5-alfa redukcia na DHN (oslabený androgén). Nandrolón konvertuje skrz 5-alfa redukciu na dihydro-nandrolón, ktorý vykazuje veľmi nízku androgénnu aktivitu. TST tiež podlieha 5-alfa reduktáze a premieňa sa na DHT, čo je silný androgén pôsobiaci v CNS a pohlavných tkanivách. A keď by sme sa pozreli na štúdie, videli by sme, že ak sa spolu s TST užíva inhibítor 5-alfa reduktázy, čím sa výrazne zníži hladina DHT, a spolu s ním sa znižuje aj sexuálne libido. Je preto zrejmé, že aj práve DHN u Nandrolónu bude mať negatívny vplyv na sexuálne libido.
- Negatívna spätná väzba (inhibícia) gonadotropínov. Nandrolón, ktorému chýba C-19 methylová skupina testosterónu, dokáže pôsobiť aj v progesterónových receptoroch, čím znižuje sekréciou gonadotropínov (LH a FSH).
- Zvýšený metabolizmus dopamínu (jeho rozklad). Toto je úplne nový predpoklad, ktorým môže Nandrolón prispievať k zníženiu sexuálneho libida. Nandrolón zvyšuje hladiny kyseliny homovanilovej (HVA) u ľudí. A práve HVA je metabolit rozloženého dopamínu. V jednej štúdii sa sledoval vplyv na hladinu HVA v týchto skupinách:
-Skupina A, užívala 100 mg Nandrolónu Dekanoátu týždenne, priemerné zvýšenie hladiny HVA o 17,6 pmol/l
-Skupina B, užívala 300 mg Nandrolónu Dekanoátu týždenne, priemerné zvýšenie hladiny HVA o 11 pmol/l
-Skupina C, užívala 100 mg TST Enanthátu týždenne, bez zmeny HVA
-Skupina D, užívala 300 mg TST Enanthátu týždenne, bez zmeny HVA
Čo je podstatou, prečo spomíname dopamín? Erotické podnety audiovizuálneho charakteru sú znížené a je znížená hladina dopamínu. Pretože dopamín napomáha k zvýšeným pocitom potešenia, túžby či odmeňovania, respektíve dopamín môže prispieť k väčšej citlivosti na sexuálne podnety a zvýšený sexuálny záujem.
Excitačný systém, je systém biologických mechanizmov, ktoré sú zodpovedné za vzrušenie a aktiváciu nervového systému a buniek v organizme. V skratke, excitačný systém stimuluje libido. Zatiaľ čo inhibičný systém, je systém biologických procesov, ktoré sú zodpovedné za potlačenie aktivácie nervového systému a buniek v organizme. Tento systém udržiava rovnováhu a zabraňuje prílišnej excitačnej aktivite.
Jadro excitačného systému je v mozgových dopamínových systémoch, ktoré spájajú hypotalamus a limbický systém, zahŕňajú tiež melanokortíny, oxytocín a norepinefrín. Inhibičný systém obsahuje mozgové epioidné, endokanabinoidné (ECB) a serotonínové (5-HT) systémy, ktoré sa aktivujú vždy počas obdobia sexuálnej inhibície a otupujú excitačný systém.
Liečivá, ktorá stimulujú aktiváciu dopamínových systémov môžu pochopiteľne zvyšovať libido. Zároveň liečivá, ktoré znižujú aktivitu ECB alebo 5-HT môžu tiež stimulovať libido. A poďme už konečne k AAS, tie dokážu aktivovať mechanizmy sexuálnej exctiácie riadením syntézy enzýmov a receptorov pre interaktívne neurochemické systémy dopamínu, norepinefrínu, melanokortínu a oxytocínu, ktoré následne pôsobia v hypotalamických a limbických oblastiach mozgu na stimuláciu sexuálneho vzrušenia, pozornosti a správania. Aktivácia týchto systémov samozrejme otupuje vplyv inhibičných mechanizmov, ako sú:
- Endogénne opioidy, ktoré sú uvoľňované v limbickom systéme, hypotalame a strednom mozgu počas orgazmu
- ECB, ktoré sprostredkujú sedáciu (stav umelého upokojenia)
- 5-HT, ktorý keď je zvýšený, vyvoláva pocit sexuálnej sýtosti
Estradiol (E2) celkovo uľahčuje uvoľňovanie dopamínu a TST zase zosilňuje syntézu oxidu dusnatého, ktorý riadi tiež uvoľňovanie dopamínu. Existuje akási súvislosť medzi androgénmi a estrogénmi a dopamínovou aktivitou a tiež aj libidom. Androgény a estrogény vedú k syntéze a uvoľňovaniu dopamínu v kľúčových mozgových centrách na podporu sexuálnych funkcií a dopamín stimuluje hlavný excitačný systém na riadenie libida a následného sexuálneho správania sa.
Záver je teda aký? Je jasné, že TST a DHT majú vplyv na libido u mužov, ale chemické modifikácie androgénov môžu ovplyvniť, či konkrétny androgén bude zosilňovať alebo potláčať účinok na sexuálne libido. Ale to sa bavíme viac menej len o jednej výnimke a tou je spomínaný Nandrolón. U mužov je to teda jednoduché, ich sexuálne libido riadi predovšetkým TST, aj keď tu je určitý vplyv aromatizácie, estrogénov, CNS a mozgu.
A čo ženy? Tie sa značne od mužov líšia v sexuálnom libide. U mužov sme písali o prahovom efekte, o ktorom sa hovorí v medicínskom prostredí, ale u žien sa o žiadnom prahovom efekte nehovorí. Je to zrejme preto, pretože hladiny TST u žien sú veľmi nízke a bolo by teda ťažké určiť referenčné hodnoty. Ženy sú silne ovplyvnené afektom (nálada, pohoda, energia) na libido. Vzhľadom na silné účinky nálady na libido u žien, depresia, úzkosť a stres zvyšujú u žien produkciu TST a iných hormónov nadobličiek. Všimnite si, že u mužov ja deje presný opak, kedy depresia, úzkosť a stres znižujú tvorbu TST.
Základným metúcim faktom je ťažkosť pri skúmaní účinkov androgénov na libido u žien, pretože reakcia ženských pohlavných orgánov (vaginálny sekrét) je zásadne oddelená od vnímania sexuálneho vzrušenia. Aby ste chápali, čo to znamená, u mužov erektilná odozva zvyšuje libido, čím prispieva k sexuálnej túžbe. Ale u žien reakcia pohlavných orgánov nie je vnímaná ako zvýšenie sexuálneho vzrušenia. Poviete si, že čo to tu píšem za hlúposť, že? Ale koľko je takých žien, ktoré majú sexuálnu túžbu ale sú vaginálne viac suché ako mokré, je tak? A o tomto píšem. U mužov je vždy sprievodným javom k sexuálnej túžbe erekcia, ktorá tú túžbu ešte zvyšuje, u žien neplatí to, že ich sexuálna túžba musí byť podmienená vagínálnou vlhkosťou, takže už sa rozumieme, že?
Napriek tomu je účinok hormónov na ženské libido samozrejme nepopierateľne silný. Počas ovulačného menštruačného cyklu je neskorá folikulárna fáza tesne pred ovuláciou charakterizovaná vysokým LH a TST, nízkym progesterónom a zvýšeným estrogénom, ktorý náhle klesá a zvyšuje sa hladina FSH. Ženy uvádzajú, že ich libido stúpa pred ovuláciou a vrcholí v čase ovulácie, po ktorom nasleduje pokles v rámci daného týždňa. Z tohoto môžete dedukovať, že TST, LH, FSH alebo tiež aj estrogény môžu mať u žien vplyv na zvýšenie sexuálneho libida. Najjasnejšie účinky TST na libido u žien pochádzajú z podávania HRT (hormonálna substitučná terapia) u žien, ktoré nemajú sexuálne problémy. HRT im zvyšuje náladu, pohodu a energiu. Samozrejme aj ich libido sa zvyšuje, otázkou ale je, či zvýšenie hladín TST a následne aj E2 sú priamym alebo nepriamym faktorom zvýšenia libida. Pri dlhodobom podávaní HRT ženám v menopauze a po menopauze dôjde nakoniec k zníženiu libida, prečo?
- Jednou z možností je, že ženy reagujú len na zvýšenie TST ako také, nie na množstvo. Ak sa koncentrácie TST ustália tak libido jednoducho klesá.
- Druhou možnosťou je, že existuje pokles citlivosti androgénnych receptorov súvisiaci s vekom, a čím sú ženy staršie, tým sa citlivosť receptorov znižuje.
Aký je teda záver? To že u mužov TST zvyšuje libido vieme a v podstate aj podávanie TST u žien robí to isté, čo je dokázané aj štúdiami aj praxou, ale u žien to nebude jediný faktor, pretože sú rozmanitejšie v dynamike svojho hormonálneho prostredia.