Androgénne receptory sa nachádzajú:
- v kostrových svaloch,
- v koži,
- v pečeni,
- v srdci,
- v prostate,
- v mozgu,
- v nervovom systéme,
- v kostiach,
- v tukovom tkanive,
- v obličkách a tak ďalej.
Preto AAS majú v tele človeka mnoho účinkov a mnoho ich je takých, ktoré do dnes nie sú pochopené úplne alebo vôbec. Po prečítaní mojich článkov, by ste mali už vedieť, že užívanie AAS vedie k zvýšeniu hladiny hematokritu (HTC) a hemoglobínu (HB). Inak povedané, počas užívania AAS bude väčšina z Vás mať zvýšenú hladinu červených krviniek a červeného farbiva, ktoré sa viaže na kyslík a obsahuje železo. Zvýšená hladina je ale bohužiaľ neželaný efekt, ale prečo? Postupne si to prejdeme.
Muži prirodzene majú vyššiu úroveň červených krviniek ako ženy. Percento objemu krvi, ktoré zaberajú červené krvinky sa nazýva hematokrit. U mužov je referenčný rozsah 41 až 51 % a už žien je referenčný rozsah 36 a 47 %. Červené krvinky vďaka hemoglobínu prenášajú kyslík z pľúc do zvyšku tela, rovnako tiež transportujú aj oxid uhličitý. Referenčný rozsah hemoglobínu je 13,5 až 17 g/dl u mužov a 12 až 15,5 g/dl u žien. Hladiny hematokritu a hemoglobínu sa dajú ľahko odvodiť od seba, pretože medzi nimi existuje korelačný vzťah. Koncentracia hemoglobínu v g/dl vynásobená číslom tri dáva vždy hodnotu hematokritu v %, Čiže napríklad ak má niekto 15 g/dl hemoglobínu, tak jeho hodnota hematokritu je 3 x 15 = 45 %. Poďme si teraz povedať, čo sa deje, ak je hladina hematokritu vysoká a nízka:
- Nízka hladina = telo nemá dostatok kyslíka na svoje potreby, tomuto stavu sa hovorí anémia a jeho prejavmi sú únava, slabosť, zadýchavanie sa.
- Vysoká hladina = čím je vyššia hladina, tým je krv hustejšia, čiže zvyšuje sa viskozita krvi, čo prináša zvýšené riziko trombózy, ale aj pri vysokej hladine sa človek tiež výrazne zadýchava a pociťuje únavu
Ako som už spomenul, aj v obličkách sú androgéne receptory a práve tie sú zodpovedné za erytropoézu (tvorbu červených krviniek) v súvislosti s užívaním AAS, kedy sa zvyšuje hladina erytropoetínu (EPO) a práve EPO dáva signál kostnej dreni k produkcii červených krviniek.
AAS dokážu zvyšovať hladinu červených krviniek aj priamym vplyvom na kmeňové bunky, zároveň ich užívanie vedie k zníženiu hladín hepcidínu. Hepcidín je proteín, ktorý je kľúčový v regulácii metabolizmu železa, pretože reguluje množstvo železa, ktoré je absorbované gastrointestinálnym traktom. A práve železo je kľúčovou súčasťou hemoglobínu, pretože je zodpovedné za väzbu s kyslíkom. Ak sa hladiny hepcidínu počas užívania AAS znížia, tak vychytávanie železa sa zvýši. A práve príliš zvýšená hladina železa vedie tiež k zvýšeným hladinám hemoglobínu a zároveň aj hematokritu. Ak sa pozrieme na štúdie, tak počas užívania TST v dávkach 25 mg, 50 mg, 125 mg, 300 a 600 mg týždenne počas 20-tich týždňov sa hladiny hemoglobínu a hematokritu zvýšili, najmä u starších mužov. Konkrétne u mladých mužov šlo o zvýšenie o 1,42 g/dl, čo predstavovalo zvýšenie o 4 % a u starších o 2,94 g/dl, čo predstavuje 8 % zvýšenie. Bolo pozorované tiež zníženie hladín hepcidínu u mladších mužov ale výraznejšie u starších mužov. Hladiny hepcidínu sa sledovali podrobne a to v prvom týždni, v druhom, štvrtom, ôsmom a dvadsiatom, nižšie na grafe môžete vidieť ako sa jeho hladiny menili v jednotlivých skupinách.
V tejto štúdií bolo ale divné to, že hladiny EPO sa nijako nezvyšovali. Otázkou je, ako podrobne sa tieto hladiny snažili merať, pretože hladiny EPO v ľudskom tele majú veľkú a rýchlu variabilitu, čo veľmi sťažuje dospieť k zisteniu skutočných hodnôt. Ale ďalšia štúdia sledovala hladiny hepcidínu a tiež aj EPO v rôznych časových bodoch u mužov, ktorým bol podávaný TST po dobu 6-tich mesiacov. Hodnoty hepcidínu a EPO sa merali v prvý mesiac, tretí, šiesty a v deviaty mesiac, čiže ešte aj 3 mesiace po skončení užívania TST. Meraním sa zistilo, že hladiny EPO boli zvýšené z počiatku a následne hladiny klesli na normálne. Opäť na grafe nižšie môžete vidieť porovnanie placebo skupiny a skupiny užívajúcej TST, ako hladiny EPO sa zvýšili len počas prvého mesiaca a potom postupne klesali a v 6-stom mesiaci boli v podstate skoro identické ako u placebo skupiny.
A podobný efekt je možné vidieť aj pri hladinách hepcidínu, ktoré sa tiež na začiatku štúdie výrazne znížili hlavne v prvom mesiaci a následne v šiestom mesiaci boli skoro rovnaké ako v placebo skupine, viď graf, ktoré môžete vidieť nižšie.
Aký je záver? AAS zvyšujú hladiny hematokritu a hemoglobínu prostredníctvom počiatočného zvýšenia EPO a súčasného zníženia hepcidínu, ktoré sa potom pomaly a postupne vrátia späť do normálnych hodnôt. Čo by som ešte chcel spomenúť, ak sa pozrieme aj na iné štúdie, kde boli použité vyššie dávky AAS (štúdia Haarlem), kde týždenne bolo užitých v priemere 898 mg rôznych AAS týždenne, tak zvýšenie hematokritu vykazovalo v priemere len 3 % na konci cyklu. A preto existuje predpoklad, že užívanie AAS má istú hranicu, do akej vedia zvýšiť tvorbu červených krviniek. Najčastejšie to bude 3 až 6 %-tné zvýšenie, čo sa inak nepovažuje v medicíne za ťažké ale za stredné zvýšenie.
Ak si vezmete do úvahy, že červené krvinky prenášajú kyslík, tak v prípade ich zvýšenej hladiny by mali vytrvalostné aktivity výrazne uľahčiť. V cyklistike ide zrejme o najviac užívaný doping, EPO, kde podaním 750 ml zhustených červených krviniek dokáže zvýšiť ich hladinu v tele o 26,5% a to má za následok zvýšenie absorpcie kyslíka o 12,8 %. Týmto sa zvyšuje aeróbna kapacita a vytrvalosť, zároveň sa znižuje srdcová frekvencia. Vo všeobecnosti po podaní EPO sa prenos kyslíka zvyšuje zhruba o 5 až 13 %. Užívaním AAS sa celkovo hladina červených krviniek nikdy nezvyšuje v takej miere ako u EPO. Nárast červených krviniek pri AAS je postupný a zdĺhavý.
Zo štúdií je zrejmé, že väčšinou sa hladiny červených krviniek zvýši v priemere len o 3 až maximálne o 10 %. Zároveň sa štúdiami zistilo, že na zvyšovanie hladiny červených krviniek má vplyv ich dávka, aj dĺžka ich užívania a vek jednotlivca! Tu si ale treba uvedomiť jednu podstatnú vec, že pri AAS je hladina červených krviniek zvýšená postupne a dlhodobo a takýto efekt bohužiaľ neprináša žiadnu pomoc pri aeróbnej aktivite, ale nastáva paradoxne opak. Dokonca užívaním AAS je možné vyvolať stav polycytémie (zvýšená hladina červených krviniek), čo ma za následok:
- zahusťovanie krvi, so zvýšeným rizikom vzniku krvných zrazením, trombózy
- bolestí hlavy
- dochádza aj ku stavu erytrémie, čiže krv je výrazne tmavo červené
- zníženie vytrvalostnej aktivity
- zväčšenie sleziny a pečene, kvôli nadbytočnému hromadeniu červených krviniek v týchto orgánoch
- celková únava a slabosť
- zvýšenie krvného tlaku skrz zvýšený objem krvi, s ním súvisiaca zvýšená záťaž srdca
Spomenul som hneď ako prvé negatívum možnosť vzniku trombózy. Štúdiami sa zistilo, že zvýšenie hematokritu o 5 % zvyšuje pravdepodobnosť vzniku trombózy o 33 %, to ale platí predovšetkým pre staršie osoby. U osôb do 40 rokov je riziko trombózy veľmi nízke. Ako je ale možné eliminovať možnosť vzniku trombózy? Nasledovne:
- Znížiť dávku užívaných AAS pod 500 mg týždenne, čo asi nie každý z Vás bude chcieť urobiť, že?
- Užívanie nízkej dávky Aspirínu (50 až 100 mg každý alebo každý druhý deň), ten síce neznižuje hladiny hematokritu, ale zabraňuje zrážaniu krvi inhibíciou enzýmu cyklooxygenázy (COX) v trombocytoch, čím sa znižuje riziko trombózy, no na druhej strane zvyšuje sa riziko krvácania, napríklad v mozgu, preto je to také polovičné riešenie, kde odstránením jedného faktora prinesie iný závažný faktor. Ešte čo je dôležité spomenúť, že ak sa rozhodnete užívať Aspirín, tak ho už treba užívať a netreba ho počas cyklu vysádzať, pretože práve jeho cyklovanie výrazne zvyšuje riziko trombotických príhod.
- Poslednou možnosťou, tou najrozumnejšou je flebotómia, čiže vypustenie krvi. Je to veľmi efektívny spôsob zníženia hladín červených krviniek bez akýchkoľvek vážnych následkov. A to buď darovaním krvi alebo si nájdete lekára či sestričku, ktorá to urobí mimo svojej pracovnej doby. Nikdy to ale nerobte sami bez dozoru! Vždy by pri Vás mala byť osoba, ktorá dohliadne na Váš krvný tlak a Vaše reakcie, pretože nekontrolované vypustenie krvi môže viesť k smrti! Čo je ešte dôležité, že vypustením krvi strácate veľké množstvo železa, ktoré bude možno nutné následne doplniť, pretože inak budete pociťovať únavu a zadýchavanie sa. Ale dopĺňajte ho len vtedy, ak budete pociťovať tieto negatíva, ktoré som napísal, zopakujem ich ešte raz, únavu a zadýchavanie sa. Pretože pridávaním železa po odbere krvi budete výrazne znižovať obnovu hemoglobínu a hematokritu, čo tiež na druhej strane nie je úplne požadovaný efekt. Vedú sa často krát aj diskusie, či je vhodné ísť darovať krv v prípade ak práve človek užíva AAS. Je to neetické? Môže to inému človeku uškodiť pri prijímaní krvi od človeka, ktorý užíval AAS? Tak určite rôzne metabolity steroidov takto vedia byť prenesené, ale bude sa jednať o malé množstvo, čo by nemalo mať žiadny zásadný vplyv. Uveďme si príklad, ak by v krvi bolo počas cyklu 10 000 ng/dl Testosterónu, čo je ozaj vysoká hladina, pri darovaní krvi sa odčerpá 500 ml, čo je v 5 dl. Takže v 5 dl bude 50 000 ng Testosteŕonu a to je v prepočet len 0,05 mg. Čo je fakt veľmi nízka „dávka“. Takže z tohto pohľadu, by som vylúčil akýkoľvek negatívny dopad na ľudí, ktorí by prijali krv od užívateľa AAS.
Niektoré orálne AAS, najmä Stanozol a DehydrochloromethylTST (Turinabol) sú tiež fibrinolytické a pôsobia tak, že znižujú produkciu inhibítora tkanivového plazminogénu. Čo to znamená, že sú fibrinolytické? Znamená to, že majú schopnosť rozkladať krvné zrazeniny! Preto treba si dávať aj pozor, na spoločné užívanie Aspirínu spolu s niektorými orálnymi látkami sa môže efekt znižovania viskozity krvi stať až nežiadúcim. Čo sa týka ešte Aspirínu, ten ma ešte jednu celkom zaujímavú výhodu, je inhibítorom prostaglandínu, ktorý znižuje aktivitu RAAS. Tento efekt je prospešný pri užívaní aromatizovateľných AAS, pretože E2 aktivujú RAAS pôsobením na aldosterón. Okrem toho aj mnohé AAS priamo pôsobia na aldosterón, napríklad Oxymetholón znižuje jeho aktivitu, ale napríklad taký Drostanolón zase zvyšuje jeho aktivitu. Aldosterón je hormón produkovaný v nadobličkách a má kľúčovú úlohu v regulácii rovnováhy elektrolytov a tekutín v tele (je dôležitou súčasťou RAAS). Ak sa aktivita aldosterónu znižuje, zvýši sa vylučovanie draslíka z tela a zároveň sa znižuje aj krvný tlak. Ak sa aktivita aldosterónu zvyšuje, znižuje sa vylučovanie draslíka z tela a krvný tlak sa zvyšuje.
Poďme sa pozrieť na jednotlivé AAS a ich vplyv na zvyšovanie hladín červených krviniek.
Ak by som mal zhrnúť výsledky rôznych štúdií s rôznymi AAS, tak nezdá sa, aby aromatizácia mala nejaký zásadný vplyv na erytropoézu, pretože ak si porovnáme štúdie, kde bol užívaný len TST, ktorý aromatizuje a štúdie, kde boli podávané len DHT, ktoré nearomatizujú, tak u oboch bol značný vplyv na erytropoézu. Okrem toho, zistilo sa, že zvýšená erytropoéza bola zistená aj u mužov, ktorí mali deficit enzýmu aromatázy. Rovnako tiež sa nezdá aby enzým 5-alfa redukcie mal vplyv na erytropoézu, pretože v štúdiách ak sa TST užíval spolu s inhibítorom 5-alfa-reduktázy, tak či tak bol hematokrit a hemoglobín zvýšený v rovnakom rozsahu ako to bolo v skupine, ktorá inhibítor neužívala. Toľko na úvod, poďme k jednotlivým AAS.
TST je erytropoetický, ale len mierne, no so zvýšenými dávkami sa efekt stupňuje vzhľadom na vyvolaný myotrofický (podpora rastu svalovej hmoty, zväčšenie svalových buniek, svalovej sily) a androgény účinok.
Rovnako tiež MethylTST, čiže orálna forma TST nie je nijako výrazne erytropoetická a ani Fluoxymesterón. Erytropoetický účinok u týchto AAS je skôr mierny, no so zvyšujúcou dávkou sa stupňuje. Teraz aby bolo jasné, platí také nepísané pravidlo, že čím viac je AAS androgény, tým menej bude erytropoetický. MethylTST a Fluoxymesterón sú látky výrazne androgéne.
Ale taký Methandienón, ten pri dávkach 0,6 mg na 1 kg výrazne podporuje nie len myotrofické procesy ale aj erytropoetickú aktivitu. Je to pomerne dosť vysoká dávka, ale aj pri nižšej dávke je jeho potenciál k zvýšeniu hladiny červených krviniek pomerne dosť vysoký v porovnaní s TST, MethylTST alebo Fluoxymesterónom. Androgéna aktivita Methandienónu je mierna.
A čo Drostanolón? Áno, aj Drostanolón je tiež pomerne dosť erytropoetický a len mierne myotrofický. Ak by sme ho porovnali s Methandienónom, tak Drostanolón je miernejší v zvyšovaní hladiny červených krviniek, ale na druhej strane je oveľa silnejší ako TST. Drostanolón je stredne androgénou látkou.
Oxymetholón sa v štúdiách preukazuje ako silný stimulátor erytropoézy, silnejší ako Methandienón. V podstate patrí medzi látky, ktoré zvyšujú hladinu červených krviniek naozaj veľmi výrazne. Oxymetholón je iba mierne až stredne androgénou látkou.
Boldenón je označovaný na rôznych fórach ako látka, ktorá by mala výrazne zvyšovať hladinu červených krviniek. Do dnes som nepochopil, prečo. Neexistuje o tom žiadny dôkaz. Boldenón chemicky vznikol z Methandienónu. Myšlienkou bolo vytvoriť injekčnú formu Methandienónu a vznikol z toho Boldenón. Androgéna schopnosť Boldenónu je priemerná a o niečo vyššia ako jeho anabolická schopnosť. Anabolická účinnosť Boldenónu je zhruba o 50 % nižšia ako pri TST. V princípe má Boldenón len veľmi málo spoločné s Methandienónom a jeho schopnosť zvyšovať hladinu červených krviniek je nižšia v porovnaní s Methandienónom. Dovolím si tvrdiť (môj osobný názor), že jeho schopnosť zvyšovať hladinu červených krviniek je veľmi podobná, respektíve o niečo vyššia ako je to pri TST.
Primobolan je veľmi mierny androgén, vykazuje erytropoetické vlastnosti, ktoré sú veľmi podobné práve Drostanolónu.
Nandrolón je mierne až stredne androgény a pomerne dosť dokáže stimulovať zvýšenie hladiny červených krviniek. Ale ani zďaleka nie tak ako Oxymetholón.
Asi jedinou výnimkou je práve Trenbolón, ktorý je silne androgény a tu neplatí to pravidlo, o ktorom som písal na začiatku, že čím silnejší androgén, tým menší vplyv na zvyšovanie hladiny červených krviniek. Trenbolón patrí medzi tie látky, ktoré majú výraznejší erytropoetický účinok, zhruba o 8 až 10 % viac v porovnaní s TST.
Takže skúsim to zhrnúť a zoradiť AAS do skupín
- AAS, ktoré významne zvyšujú hladinu červených krviniek
-Oxymetholón
-Trenbolón
-Testosterón
-Nandrolón a zrejme aj Trestolón
-Methandienón
- AAS, ktoré mierne zvyšujú hladinu červených krviniek
-Boldenón
-Oxandrolón
-Turinabol
-Drostanolón
-Primobolan
-Stanozol
-Testosterón
-Fluoxymesterón
-MethylTST
Treba si ale zapamätať jednu vec, samotná dávka a aj citlivosť jednotlivca k užívaniu konkrétneho AAS je tiež kľúčový faktor. Pretože pri vysokých dávkach TST sa bude zvyšovať hladina červených krviniek už pomerne dosť. A tu možno máme aj odpoveď, prečo práve pri Boldenóne sa zvykne hovoriť, že hladinu červených krviniek zvyšuje extrémne. Pretože ten ako jediný AAS sa prakticky stále užíva v pomerne dosť vysokých dávkach. Je bežné, že niektorí z Vás aj pri prvej skúsenosti užívajú 500 – 600 mg a viac Boldenónu týždenne. Čo si pri žiadnom inom AAS nikto nedovolí, možno ešte keď pri Primobolane alebo Drostanolóne. Ale pri Boldenóne sa dávky bežne šplhajú aj na 800-900 mg týždenne. Takže ako som už písal, samotný Boldenón nie je nijak výrazne silnou látkou v z hľadiska zvyšovania hladiny červených krviniek, ale jeho vysoká dávka je vinníkom. A to platí pre všetky AAS!
Máme tu ešte ale ďalšiu vec a tou je vek, čím mladší jedinec je, tým menší vplyv bude na zvyšovanie hladiny červených krviniek, čím starší jedinec je, tým tento efekt sa bude negatívne zhoršovať. Nemám bohužiaľ nijaké špecifické dáta, ktoré by som mohol použiť zo štúdií a dôjsť k nejakému presnejšiemu záveru s cieľom jasne označiť vekové hranice. Ale zo skúseností si dovolím tvrdiť, že do veku 35-40 rokov bude tento efekt miernejší a vo veku nad 40 rokov sa efekt zvyšovania hladiny červených krviniek bude zhoršovať a vo veku nad 50 rokov je to ešte výraznejšie!
Máme k dispozícii jednu štúdiu z roku 1973, bohužiaľ neviem sa dopracovať k číslam, ale len k výsledkom v poradí. Sledoval sa vplyv jednotlivých AAS na erytropoézu a výsledok štúdie bol takýto (látky sú zoradené od najsilnejšej po najslabšiu z hľadiska zvyšovania erytropoézy):
- Nandorolón Dekanoát
- Nandrolón Phenylpropionát
- Oxymetholón
- Testosterón Propionát
- Testosterón Cypionát
- Testosterón Enanthát
V tejto štúdii sa ešte zistilo, že Primobolan nezvyšuje priamo erytropoézu, ale zvyšuje erytropoetínovú odpoveď! Čo to znamená? Tak napríklad Testosterón priamo zvyšuje erytropoézu, čiže priamo zvyšuje tvorbu červených krviniek v kostnej dreni. Ale Primobolan stimuluje produkciu erytropoetínu (EPO), hormónu, ktorý reguluje erytropoézu, a teda čím vyššie hladiny EPO, tým vyššie hladiny červených krviniek.
Takže, vieme už, že mnohé AAS sú hematinickým činidlom (zvyšujú hladiny hemoglobínu a pomer hematokritu), čím sa zvyšuje viskozita krvi a to môže spôsobiť u ľudí so žilovou nedostatočnosťou zníženie prietoku krvi do končatín, kde je už viditeľná venózna nedostatočnosť. To znamená, že krv sa zo žíl predovšetkým na nohách nedostáva efektívne späť do srdca. Čoho prejavom sú opuchy nôh a členkov, bolesť a ťažkosť nôh, kŕčové žily a tieto prejavy sa zvyknú zhoršiť v teplom počasí.
Ešte by som rád poukázal na graf z HAARLEM štúdie, kde sa zistilo zvýšenie hematokritu len o 3 % a neboli zistené žiadne skutočne vysoké hodnoty, okrem jedného muža zo 100. Tiež môžete vidieť, ako sa hladiny postupne znižovali.
T0 poukazuje na hodnoty pred začatím užívania AAS
T1 poukazuje na hodnoty po skončení užívania AAS
T2 poukazuje na hodnoty po 3 mesiacoch od ukončenia užívania AAS
T3 poukazuje na hodnoty po 1 roku od ukončenia užívania AAS
Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi.