Užívanie steroidov so sebou prináša často krát aj tento nežiadúci efekt. Mnohí z Vás to zvyknú prisudzovať zlej kvalite spracovanie v prípade ak sa tento efekt vyskytne v súvislosti s užívaním orálnych AAS. Čo samozrejme nie je pravdou. Podstatu tohto problému treba hľadať inde. Androgény majú ulcerogénne účinky, o ktorých sa akosi veľmi nehovorí. Aké sú to ulcerogénne účinky? Týkajú sa schopnosti vyvolať tvorbu žalúdočných vredov alebo podráždiť žalúdočnú sliznicu. Skrz tieto účinky androgény predovšetkým zvyšujú citlivosť žalúdočnej sliznice na peptické pôsobenie žalúdočnej šťavy. Zistilo sa tiež, že estrogény majú v tomto smere veľmi prospešnú funkciu, pretože u žien v obdobiach života, keď majú hladiny estrogénov vyššie alebo vysoké, tak sa u nich žalúdočná hypersekrécia a peptické vredy nevyskytujú. To by bol jeden fakt a ešte tu máme histamín, poďme si povedať niečo o ňom.
Histamín má svoju zásadnú funkciu pri sekrécii žalúdočnej kyseliny prostredníctvom receptorov H2. Sliznica žalúdka je výrazne bohatá na histamín a dochádza k selektívnej akumulácii histamínu súvisiacej s bunkami, ktoré vylučujú kyseliny. Sekrécia žalúdočnej kyseliny je silne stimulovaná histamínom a množstvom analógov methyl-histamínu, vrátane ostatných typov histaminu. Takže, histamín je dôležitý pre sekréciu žalúdočnej kyseliny a zo štúdií vieme:
- estrogény vyvolávajú zvýšenie hladín histamínu
- progesterón nijako neovplyvňuje hladiny histamínu
- testosterón výrazne znižuje hladiny histamínu
- testosterón takmer úplne ruší aktivitu histidindekarboxylázy v obličkách, čo je enzým ktorý hrá dôležitú úlohu v syntéze histamínu v tele
Aby ste chápali, čím vyššia hladina histamínu, tým väčšie množstvo žalúdočných kyselín, a tým väčší predpoklad podpory refluxu. Dôležité je aj chápať, že histamín nestojí priamo za vznikom refluxu. Užívanie AAS má rôzne vplyvy na hladiny histamínu. Vo všeobecnosti ale platí pravidlo, že čím vyššia dávka orálnych, ale aj injekčných AAS (predovšetkým u Trenbolónu), tým väčší predpoklad vzniku refluxu. Na tento problém by bolo možné použiť tieto lieky:
- Ranitidín
- Famotidín
- Nizatidín
Určite ale nie Cimetidín, pretože ten zvyšuje hladiny prolaktínu v krvi, znižuje metabolizmus užívaných liekov, mení pečeňový metabolizmus estrogénov a tiež aj androgénov. Tieto účinky nemá Rinitidín, Famotidín a ani Nizatidín, aj keď Nizatidín vykazoval mierny účinok na zvýšenie hladín prolaktínu. Len pozor, je tu ešte jedna dôležitá vec, pri užívaní Ranitidínu a najmä Fomatidínu, ak je pečeň vystavená vysokej miere stresu skrz užívania orálnych AAS, tak dochádza k nezvratnému poškodeniu pečene, ktoré sa nevie už samé opraviť! Pretože tieto anti-histaminiká sú samé o sebe tiež hepatoxické a pomerne dosť. Tiež treba brať do úvahy, že tieto anti-histaminiká inhibujú acetylcholín, čo je veľmi nežiadúci efekt pre svalovú silu a celkovú stavbu tela.
Čo skutočne pomáha je zníženie dávky AAS, ja osobne začínam mať problém s refluxom pri Trenbolóne v dávke nad 200 mg týždenne, stačí, že dávku znížim na 150 mg týždenne, problém sa stratí. V tomto si teda pomôcť neviem, ale poznám ľudí, ktorí môžu užívať 400 mg Trenbolónu týždenne a tento problém nemajú. Takže opäť aj tento efekt bude individuálny. Pri orálnych AAS som mal problémy s refluxom najmä pri Oxymetholóne alebo Methandienóne, opäť zníženie dávky pomohlo.
Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi.