Právě si prohlížíte Ibuprofén (Ibalgin)

Ibuprofén (Ibalgin)

Tento liek od bolesti určite každý z Vás pozná. Ide o nesteroidný protizápalový liek, ktorý sa používa na zníženie bolesti, zmiernenie zápalu a zníženie horúčky. Poďme sa pozrieť na pár zaujímavosti v súvislosti s nim.

Aký ma Ibuprofén účinok na testosterón? Vo švédskej štúdii z roku 2009 sa zistilo, že Ibuprofén dokáže dočasne zvyšovať hladiny testosterónu u mužov. Pri rozklade TST v tele sú potrebné dve kľúčové enzýmy a to:

  • Enzým UGT2B17
  • Enzým UGT2B15

Čím je vyššia aktivita týchto enzýmov, tým menej TST v krvi bude, čím je hladina nižšia, tým viac TST je v krvi. Ľudia reagujú na tieto enzýmy rôzne. Existuje pomerne dosť ľudí, ktorí minimálne reagujú na UGTB17 alebo ho majú len veľmi málo prirodzene v tele, vďaka čomu môžu užívať vysoké dávky TST bez strachu o to, aby bol TST zistený v dopingovom teste. V klasickom dopingovom teste na TST sa sleduje pomer medzi glykozylovaným TST a epiTST v moči. Ak enzým UGT2B17 nefunguje tak ako má, tak v moči sa nájde minimum glykozylovaného TST.

A aký má teda vplyv Ibuprofén na glykozylovaný TST? V štúdii Ibuprofén výrazne inhiboval glykozyláciu TST, ale nedokázal ovplyvniť glykozyláciu epiTST. Zistilo sa dokonca aj, že u starších športovcov užitie Ibuprofénu po tréningu dokázalo dočasne zvýšiť hladinu TST. Čo je veľmi zaujímavé. Podstatou je, že Ibuprofén znižuje účinok enzýmu UGT2B17 aj UGT2B15 a to následne zvýši hladinu TST v krvi, keďže enzýmy ho nedokážu rozložiť.

Ak by sa teraz niektorí z Vás rozhodli užívať Ibuprofén pravidelne tesne pred súťažou, aby im nebol detekovaný TST, tak prečítajte si výsledky ďalšej štúdie z roku 2010. Hlavnou cestou deaktivácie a eliminácie AAS v ľudom tele je skrz enzým UGT2B17, ktorý rozštiepi AAS a vylúči ich močom z tela von. Ako som už spomínal, existujú ľudia, ktorí majú prirodzene málo enzýmu UGTB17, čím je vylučovanie AAS z tela močom negatívne ovplyvňované. Títo ľudia sú následne oveľa viac náchylnejší na poškodenie obličiek pri dlhodobom užívaní AAS. Zároveň však majú väčší potenciál pre svalový rast, pochopiteľne, pretože AAS sa držia aktívne dlhšie v tele. Je preto veľmi pravdepodobné, že užívanie Ibuprofénu by dokázalo v podstate zvýšiť účinok rôznych AAS ale zároveň výrazne zaťažiť obličky!

A čo Ibuprofén a imunitné bunky? Po náročnom tréningu dochádza vo svaloch k zápalovým reakciám. Svalové bunky sa poškodzujú a imunitné bunky putujú cez svalové tkanivo a snažia sa poškodenia napraviť. Imunitné bunky týmto spôsobom zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri obnove svalového tkaniva. V štúdií v roku 2003 na potkanoch, ktorým bol podávaný Ibuprofén v dávke 10 mg na 1 kg hmotnosti sa zistilo, že jeho podávanie zvýšilo počet ED2+ makrofágov, ide o makrofágy, ktoré sú spojené s tkanivovou reparáciou a protizápalovými reakciami v tele. EED2+ makrofágy sú súčasťou imunitného systému, konkrétnejšie sú typom bielych krviniek, ktoré sú silnou súčasťou imunitného systému. Opäť teda môžeme uvažovať o istej forme anabolického účinku? U mladých ľudí tento efekt nefunguje, mladí športovci ak užívajú Ibuprofén, tak vykazujú menšiu svalovú progresiu, ale u starších športovcov sa progresia zvyšuje! V roku 2008 bola vykonaná štúdia u mužov a u žien vo veku od 60 do 78 rokov s cieľom zistiť vplyv Ibuprofénu na svalovú hmotu a svalovú silu. Všetkým zúčastneným sa podával Ibuprofen hneď na začiatku tréningu v dávke 1,2g. Zistilo sa nasledovné:

  • Placebo skupina

-objem štvorhlavého svalu = nárast o 9 %

-svalová sila = nárast o 23 %

  • Svalová sila

-objem štvorhlavého svalu = nárast o 11 %

-svalová sila = nárast o 30 %

Takže ako môžete vidieť, oproti placebo skupine bol nárast svalového objemu o 3 % vyšší a svalovej sily o 7% vyšší.

Podobná štúdia bola vykonaná u mladších jedincov vo veku 20 rokov, užívali rovnakú dávku ako starší muži a ženy. Ale u nich to vyvolalo úplne iný efekt. Bola zaznamenaná znížená syntéza bielkovín vo svaloch a zistila sa aj znížená aktivita enzýmu cyklooxygenázy (COX) vo svaloch. Zatiaľ nie je známe, prečo u mladých ľudí to má iný efekt ako u starších ľudí. 

Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi. 

Napsat komentář