Právě si prohlížíte Estrogén

Estrogén

Estrogény sú hormóny, ktoré sa nachádzajú v rôznych oblastiach mužského tela. Majú v tele muža rôzne úlohy, pomáhajú pri dozrievaní spermií, regulujú sexuálne libido, podporujú tiež anabolizmus, sú neoddeliteľnou súčasťou riadenia lipidov, rastu kostí, metabolizmu glukózy ale aj funkcie kostrového svalstva. Vznikajú premenou testosterónu v tele skrz enzým aromatázy. Testosterón sa v tele muža ešte premieňa aj na DHT, viď obrázok nižšie.

Za normálnych okolností zhruba 0,3 až 0,4 % Testosterónu sa aromatizuje na E2 a zhruba 10 % TST konvertuje pomocou enzýmu 5-a-reduktázy na DHT. Bežné hladiny E2 u zdravých mužov so sérovou hladinou TST do 500 ng/dl sa by mali pohybovať v rozsahu od 20 do 40 ng/dl, kde denná produkcia estradiolu predstavuje zhruba 45 g za deň.  Počas TRT s nízkymi dávkami TST hladiny E2 sa môžu hýbať v rozsahu 40 až 50 ng/dl. Počas steroidového cyklu aj na úrovni 50 až 60 ng/dl. Ak pôjdete na krvné testy, tak žiadajte si nie CLIA test, pretože ten dokáže hladiny E2 umelo navyšovať, je jednoducho nepresný, ale lepšie je žiadať si citlivý LC/MS E2 test, ktorý bude poukazovať na presnejšie údaje. Krvné testy by sa mali robiť zhruba po 6-tich týždňoch od začatia užívania TST alebo iných AAS.

Čo je dôležité vedieť, každý z nás má iné množstvo enzýmu aromatázy v tele, čo samozrejme vytvára jedinečnosť a rozdielnosť medzi jednotlivými mužmi. Čo máme ale všetci spoločné je, že najviac enzýmu aromatázy sa nachádza v tukových bunkách. Čiže čím viac tuku máte, tým väčší predpoklad k vysokej hladine estrogénov.

Rozoznávame tieto tri druhy estrogénov:

  1. Estrón (E1)
  2. Estradiol (E2)
  3. Estriol (E3)

My sa celý čas budeme „baviť“ o estradiole (E2), prečo? Pretože to je ten estrogén, ktorý nás bude najviac zaujímať. Keďže E2 je 10 x účinnejší ako E1 a dokonca 100 viac účinnejší ako E3. Aj v krvných testoch u lekára Vám je meraná len hladina E2. Hladina E2 počas steroidového cyklu by mala byť pod kontrolou, nemala by byť veľmi vysoká ale ani veľmi nízka, pretože to potom prináša neželané negatíva, aké?

Príliš nízka hladina E2:

  • Osteoporóza (riedke kosti, to ale platí len pre dlhodobo nízku hladinu E2 na úrovni 10 až 20 pg/ml)
  • Znížené sexuálne libido
  • Únava, letargia a možné depresie
  • Zhoršený stav pokožky
  • Bolesti kĺbov
  • Znížená citlivosť penisu
  • V jednej štúdií, ktorej sa zúčastnilo 400 zdravých mužov vo veku 20 až 50 rokov sa zistilo, že nízke hladiny E2 zvýšili inzulínovú rezistenciu, zvýšil sa tiež tuk vo svaloch a boli namerané aj vyššie hladiny cukru na lačno.

Príliš vysoká hladina E2:

  • Gynekomastia (predovšetkým v prítomnosti nízkej hladiny androgénov)
  • Zhrubnutie vnútorných stien tepien, čím sa ovplyvňuje prietok krvi
  • Zvýšené zadržiavanie tukov, hlavne v oblasti bokov a brucha
  • Depresie a zvýšená emočná citlivosť, znížená tolerancia voči stresu
  • Problémy s erekciou a nízke libido, aby som bol presnejší, tak vysoké hladiny E2 až tak nekorelujú s erektilnou dysfunkciou ako nízke hladiny E2. Štúdia vykonaná na viac ako 34 tis mužoch vo veku od 25 až do 65 rokov nezistila, aby vyššie hladiny E2 v krvnou obehu viedla s slabému sexuálnemu pudu alebo erektilnej dysfunkcii, skôr tento efekt bol pozorovaný u mužov s nízkou hladinou E2. Ale ak sú hladiny TST dostatočne vysoké, čo v steroidovom cykle určite sú, tak príliš vysoká hladiny E2 bude viesť k zhoršeným sexuálnym funkciám. Čo je príliš vysoká hladina? U každého to bude bohužiaľ veľmi individuálne.
  • Zbytočné zadržiavanie vody a s tým súvisiaci vysoký krvný tlak, aj keď častejšou príčinou je zvýšené zadržiavanie sodíka ako vysoké hladiny E2
  • Sťažené dýchanie
  • Možné zväčšenie prostaty
  • Únava a nespavosť
  • Negatívny vplyv na hlasivky (zjemnenie hlasu u mužov)
  • Negatívny vplyv na šľachy a väzy. Výskumníci vystavili šľachy a väzivá vysokej hladine endogénneho E2 a sledovali čo sa bude diať. Zistili, že E2 v šľachách znižujú tuhosť a tým aj výkonnosť, znižujú tiež mechanickú pevnosť väzov. Takže zatiaľ čo E2 sú síce prospešné pre svalovú silu a hmotu, tak na druhej strane zvyšujú riziko zranení a pretrhnutia väzov. Ešte si dovolím poznámku, že RH naopak posilňuje šľachy a väzivo, stimuluje prokolagénovú aktivitu v extracelulárnej matrcii. Inak povedané, RH má tendenciu vyvolať hromadenie kolagénu typu I v šľachách.

Ešte spomeniem jednu zaujímavosť. Je dobre známe, že E2 je potencionálny karcinogén. Existuje mnoho štúdií, prevažne u žien, kde počas estrogénnej terapie bol zaznamenaný zvýšený výskyt rakoviny. Áno, viem, poviete si, že štúdie boli robené zväčša u žien, ale tie sú omnoho viac tolerantnejšie voči E2 ako my muži. Hladiny E2 už žien môžu dosahovať výšku až 500 pg/ml, no u mužov len 50 pg/ml, čo je 10 násobný rozdiel! Na druhej strane, E2 v mužskom tele majú svoje opodstatnenie a aj dôležitú úlohu. Sú dôležité pre:

  • Lepší lipidový profil (cholesterol), respektíve veľmi dôležitý je pomer TST k E2, čím vyšší TST, tým vyššie hladiny E2, a to preto, aby sa vyrovnali účinky TST na lipidy, náladu a pôsobenie inzulínu. Ak budú hladiny TST vyššie a hladiny E2 nižšie, tak kardiovaskulárne rizikové faktory sa negatívne zvyšujú
  • E2 hrá významnú úlohu v regulácii syntézy rastového hormónu a IGF-1, existuje pozitívna korelácia medzi hladinami E2 a hladinami sérového IGF-1 a zase naopak, vyzerá to tak, že E2 používa negatívnu spätnú väzbu na obmedzenie sekrécie rastového hormónu.
  • Sú dôležité pre reprodukčný systém, pretože E2 funguje ako parakrinný faktor a vykonáva svoju prácu v Sorteliho bunkách semenníkov, kde pomáha zárodočným bunkám dozrievať a deliť sa. Mení tiež os hypotalamus-hypofýza-gonáda, ktorá riadi produkciu TST a tvorbu spermií. Čiže má vplyv na spermatogenézu.
  • E2 je dôležitý pre zdravie kostí, E2 je kľúčový hormón pre rast a údržbu mužských kostí, ako aj pre celkové zdravie kostry. Robí to tak, že podporuje diferenciáciu a aktivitu osteoblastov a potláča diferenciáciu a aktivitu osteoklastov. Pri hladine E2 nižšej ako 11 pg/ml je už takmer vždy spojený zo zvýšeným úbytkom kostnej hmoty.
  • Imunitné funkcie a protizápalové účinky
  • Majú pozitívny vplyv na kognitívne funkcie
  • E2 majú pozitívny vplyv na metabolizmus glukózy, zdá sa, že selektívne urýchľuje hromadenie telesného tuku v subkutánnych oblastiach a zároveň obmedzuje hromadenie vo viscerálnych oblastiach.
  • Podporu sexuálneho libida, dokonca jedna štúdia so 423 mužmi na TRT zistila, že vysoké hladiny TST spolu s vyššími hladinami E2 zvyšujú libido. Ale vo všeobecnosti Hyper- a hypo- estrogeniizmus je považovaný za veľmi škodlivý pre mužskú sexualitu. Štúdiami sa zistilo, že podávanie liekov, ktoré blokujú proces aromatizácie TST na E2, môže viesť k zmenám behaviorálneho účinku TST a významne ovplyvniť sexuálne funkcie. To znamená, že TST sa musí premeniť na E2, aby bolo umožnené správne mužské sexuálne správanie sa. Tiež sa zistilo, že muži, ktorí majú nedostatok aromatázy, majú tiež nízku sexuálnu túžbu a už aj malé dávky E2 im dokázali zlepšiť sexuálne fungovanie. Takže celkovo účinky TST na mužskú sexualitu sú dvojaké, ovplyvňujú libido priamo cez androgénne receptory a nepriamo cez estrogénne receptory skrz jeho premeny na E2.
  • E2 prispieva k vazomotorickej stabilite a to tým, že E2 má vplyv na tvorbu oxidu dusnatého (NO). Existujú priame mechanizmy, ktoré zahŕňajú naviazanie sa na estrogénové receptory na endotelových bunkách a tvorbu väčšieho množstva NO. To zase spôsobuje, že krvné cievy sa viac rozšíria. Celkovo štúdie naznačujú, že E2 dokáže zlepšiť endotelovú funkciu u zdravých mužov. Endotel je tenká membrána, ktorá lemuje vnútro krvných ciev a srdca a nachádza sa aj na lymfatických cievach.
  • Pre funkciu mozgu a má podstatný vplyv aj na jeho vývoj
  • A tak ďalej…

 

Vrátim sa ku karcinogénnym vlastnostiam E2 u mužov. Dlhodobo sa za hlavú príčinu rakoviny prostaty považoval vplyv vysokej hladiny androgénov (predovšetkým DHT), ale už zhruba 15 rokov máme štúdie, ktoré naznačujú, že úloha E2 v prostate je rovnako dôležitá. A aby som nezabudol, aj prolaktín má negatívny vplyv a výrazne zhoršuje stav už existujúcej rakoviny prostaty. Takže, aj E2 a aj prolaktín zvyšujú proliferáciu buniek v prostate (proces delenie a rozmnožovania buniek). A verte mi, v každom normálnom steroidovom cykle, kde je základom testosterón, bude hladina estrogénov vyššia alebo vysoká. Neznamená to, že ak človek nemá akné, vyšší krvný tlak, či zvýšenú citlivosť bradaviek, že hladina E2 je primeraná. Každý z nás má úplne iné usporiadanie estrogénnych receptorov v rôznych častiach tela, rôznu hustotu receptorov a rôznu citlivosť. Často krát sa niektorí z Vás bránia užívaniu IA aj kvôli tomu, že nechcú obmedzovať dosiahnuté svalové zisky, hlavne v objemovo zameraných cykloch. Pretože zistilo sa, že IA vedia znižovať hladinu IGF-1, čo síce pravda, ale nejedná sa až o tak zásadný vplyv. Najsilnejší vplyv na hladinu IGF-1 by mal mať práve Letrozol, o niečo menší Anastrozol a minimálny alebo žiadny Exemestán. Ale v štúdiách muži užívajú len inhibítory bez steroidov, a tam sa hladina IGF-1 dokázala napríklad pri Letrozole znížiť o 15% pri dennej dávka 2,5 mg, ale v prípade ak sa užívajú AAS spolu s inhibítormi, tak zníženie hladiny IGF-1 je minimálne alebo dokonca žiadne!  Zároveň výhodou dlhodobého užívania IA počas cyklu je, že vďaka IA sa takto znižuje aj hladina prolaktínu! Čo je pomerne významné pozitívum hlavne v cykloch s 19-Nor látkami (Nandrolón, Trestolón a Trenbolón). Zároveň netreba zabúdať na fakt, že vysoká hladina E2 zvyšuje účinnosť prolaktínu. Čo je inak často podceňovaný fakt a užívatelia zbytočne užívajú počas cyklov vysoké dávky inhibítorov prolaktínu, stačí užívať dostatočné dávky IA.

Aká hladina estrogénov by mala byť v cykle? Ako ste už iste pochopili, nie príliš nízka a ani nie príliš vysoká. Podľa dostupných informácii je ideálnou hladinou počas steroidového cyklu, kde sa užíva aj TST, o niečo málo vyššia ako je norma (niekde okolo 50 až 60 ng/dl), pretože zase pre telo tiež nie je dobrý veľký nepomer testosterónu a E2. Zároveň mierne vyššia hladina E2 poskytuje dobré prostredie pre lipidový profil, ktorý užívaním predovšetkým orálnych AAS dostáva zabrať. Netreba zabúdať aj na to, že užívanie všetkých IA znižuje hladinu E2 a tým sa znižuje aj hladina HDL, čiže dobrého cholesterolu, preto zdôrazňujem, že mierne zvýšená hladina E2 počas cyklu zase nie je na škodu, a to hlavne u tých, ktorí užívajú pomerne vysoké dávky TST. Mierne vyššie hladiny E2 podporujú lipolýzu (spaľovanie tukov, ale len v obmedzenej miere), čo je ale dôležitejšie, sú veľmi dôležité pre metabolizmus glukózy (ukladanie sacharidov vo forme svalového glykogénu). U mnohých súťažných kulturistov môžete vidieť chybu v tom, ako tesne pred súťažou znížia hladinu E2 na minimum, čím obmedzia ukladanie sacharidov a na pódiu majú mäkký a plochý vzhľad svalov. Mierne vyššia hladina E2 Vám zároveň výrazne pomôže k príjemnému pumpovaniu počas tréningu. Existujú aj štúdie, ktoré preukazujú, že IA dokážu negatívne podporiť inzulínovú rezistenciu a zároveň podporiť ukladanie tuku! A to hlavne v prípade ak sa užívajú v zbytočne vysokých dávkach, kedy výrazne znížia hladinu E2. Ako už vieme, tak E2 u mužov sú dôležitým regulátorom hladiny cukru v krvi a tvorby tuku. Treba preto myslieť na to, že hladiny E2 v cykle naozaj by mali byť o niečo málo vyššie ako udávajú normy a nie nižšie, nikdy nie nižšie! Ešte aby som upresnil informácie o zníženej inzulínovej citlivosti, tá bola pozorovaná predovšetkým pri Anastrozole. Letrozol zase naopak preukázal zvýšenú citlivosť na inzulín, čo môže byť spôsobené tým, že Letrozol je omnoho viac aktívnejší vo vnútri buniek ako Anastrozol. Na druhej strane ale existuje mnoho štúdií, ktoré nepreukazujú žiadne zmeny citlivosti na inzulín pri Anastrozole alebo Letrozole, čiže ešte bude nutné túto tému doštudovať a trošku viac sa jej povenovať.

Aký je teda záver? Referenčný rozsah E2 sa vzťahuje na normálne bežné fyziologické stavy u zdravých mužov, ale nie na suprafyziologické hladiny Testosterónu v dôsledku jeho exogénneho užívania. Počas cyklu mierne zvýšené hladiny E2 nad referenčný rozsah si nevyžaduje žiadnu potrebu znižovať E2.

 

Aké IA poznáme, vďaka ktorým vieme hladinu E2 v cykle redukovať a sú aj bežne dostupné?

  • Anastrozol

-je reverzibilný inhibítor, to znamená, že sa naviaže na enzým aromatázy a bráni mu jeho aktivite, čím dočasne zabráni tvorbe nových E2

-jeho half-life je cca 46 až 50 hodín, preto ho stačí užívať každý druhý deň

-odporúča sa užívať 0,25 mg každý druhý deň pri dávke od 200 do 400 mg TST týždenne

-odporúča sa užívať 0,5 mg každý druhý deň pri dávke  nad 400 mg TST týždenne

  • Letrozol

-je reverzibilný inhibítor, čiže funguje rovnako ako Anastrozol, akurát, že jeho účinok je silnejší, preto sa zvykne užívať len vo výnimočných prípadoch

-jeho half-life je o niečo dlhší ako pri Anastrozole, a to 48 až 55 hodín, je ho možné užívať každý druhý deň

-v prípade problémov s E2 aktivitou sa odporúča užívať 1,25 až 2,5 mg každý druhý deň po dobu 2-3 týždňov

-ak ho chcete užívať počas cyklu ako preventívu, malo by stačiť užívať 0,625 mg každý druhý deň, pri vysokých dávkach TST 1,25 mg každý druhý deň, ale to len u ľudí citlivých na estrogénne pôsobenie

  • Exemestán

-je ireverzibilný inhibítor, ktorý na rozdiel od predchádzajúcich inhibítorov priamo zabíja enzým aromatázy, ale nezabúdajte na to, že enzým sa vytvára stále nový, takže je naivné sa domnievať, že s Exemestánom sa zbavíte enzýmu aromatázy navždy

-jeho half-life je 24 hodín, preto je možné ho užívať každý deň

-odporúča sa užívať 12,5 mg každý druhý deň pri dávke od 200 do 400 mg TST týždenne

-odporúča sa užívať 25 mg denne pri dávke nad 400 mg TST týždenne

Ešte jedna dôležitá poznámka, žiadny inhibítor aromatázy nezabíja E2! To je často krát mylná predstava mnohých z Vás. To znamená, že ak už máte zvýšenú hladinu E2 v krvi a nasadíte jeden z inhibítorov, tak ten zabráni tvorbe NOVÝCH estrogénov, ale hladina už existujúcich E2 v krvi sa bude znižovať sama postupne prirodzenou cestou. E2 v tele muža má half-life zhruba 12-14 hodín, ale vo všeobecnosti platí, že vymiznutie E2 z krvného obehu bude trvať niekoľko dní. Takže na to, aby hladina E2 v krvi začala evidentne klesať je nutné užívať inhibítor aromatázy aspoň 1 až 2 týždne. Niektorí z Vás aj napriek tomu, že budú užívať IA, budú pociťovať zvýšenú citlivosť bradaviek a budú mať pocit, že im IA nezaberá, to ale nie je pravda. Musíte si uvedomiť, že ak máte v oblasti hrudníka množstvo E2 receptorov s vysokou citlivosťou, tak aj to malé množstvo E2 môže spôsobovať spolu s prolaktínom problém a bude nutné nasadiť u niektorých z Vás SERMS. Ide o selektívne anti-estrogény, ktoré pôsobia predovšetkým v oblasti hrudníka/pŕs. Najčastejšie sa pre tieto účely používa Tamoxifén, viac info nižšie.

Inhibítory aromatázy sú spojené s vypadávaním vlasov, bohužiaľ. Vypadávane vlasov sa zvykne urýchliť na začiatku užívania IA, v čase kde hladiny E2 rýchlo klesnú, čo má za následok zvýšenie krehkosti vlasov, ich lámaniu a následnému vypadávaniu. Efekt vypadávania vlasov je možné vidieť aj u SERMs trošku iným spôsobom, v tomto prípade ide o alopéciu ženského typu (plešatosť temena hlavy a prednej časti pokožky hlavy)

Mnohí z Vás sa určite budú pýtať na Tamoxifén, je to liek, ktorý patrí do SERMs skupiny (spolu s Clomidom, Raloxifénom…). SERMs sú anti-estrogény a nie IA. Aký je medzi nimi rozdiel? Pri užívaní IA sa v tele bude postupne znižovať hladina E2, ale pri užívaní anti-estrogénov sa hladina E2 neznižuje! SERMs sú látky, ktoré obsadia estrogénne receptory a nedovolia už existujúcim E2 sa naviazať sa na nich. Čiže áno, môžete nasadiť Tamoxifén v steroidovom cykle v prípade, že budete mať problém s tvorbou gynekomastie. Ale dovolím si tvrdiť, že 90 % z Vás nedokáže posúdiť vznik gynekomastie a bude užívať Tamoxifén úplne zbytočne. Prečo? Pretože skoro každý ak zacíti čo i len menší náznak citlivosti bradaviek, už to vníma ako tragédiu a začína riešiť problém s gynekomastiou. Ale počas užívania AAS je úplne normálne, že citlivosť bradaviek je zvýšená a tiež, že sa aj mierne zväčšia mliečne žľazy v nich. Zvýšenú citlivosť mnohí môžu pociťovať krátko po užití orálnych AAS alebo 24-48 hodín po podaní injekcie. To ale nie je dôvod pre okamžité užívanie Tamoxifénu. Je oveľa lepšie preventívne užívať počas cyklus IA a chodiť zároveň priebežne na krvné testy. Krvný test je dobré si urobiť pred cyklom a následne počas cyklu aby sa dali hodnoty porovnávať a pracovať s nimi. Takže kedy je vhodné vlastne nasadiť Tamoxifén? V podstate len vtedy, ak máte skutočne problém s gynekomastiou, vtedy môžete užívať súčasne Tamoxifén spolu s IA, ale ideálne len po určitú dobu, respektíve do doby, kedy problémy s gynekomastiou odznejú, vtedy sa Tamoxifén vysadí a užíva sa už len IA. Tamoxifén je dobré užívať čo najkratšie, pretože sa jedná o pomerne všestranne toxický liek (pečeň, oči, genotoxický …), zároveň tiež znižuje hladinu IGF-1 a zvyšuje riziko krvných zrazenín. Počas steroidového cyklu v prípade problémov s gynekomastiou sa Tamoxifén užíva v dávke 10 až 40 mg denne po dobu 4 až 8 týždňov. Ak problém nepominie, je nutné to riešiť s lekárom.

 

Správne by to malo vyzerať takto počas steroidového cyklu v súvislosti a IA, SERMs či D2-agonistov:

1.Cyklus s TST + ďalšie látky, ktoré vykazujú estrogénnu aktivitu

-od začiatku cyklu by sa mal užívať IA

-po ruke by ste mali mať Tamoxifén (alebo Raloxifén), ktorý ak by bolo nutné, tak ho zaradíte do cyklu

 

2.Cyklus s TST + 19-Nor látky (Nandrolón, Trestolón),

-od začiatku cyklu by sa mal užívať IA

-po ruke by ste mali mať Tamoxifén (alebo Raloxifén)

-po ruke by ste mali mať D2 agonistu, čiže napríklad Cabergolin

 

3.Cyklus s TST + DHT

-od začiatku cyklus nízka dávka IA

-po ruke by ste mali mať Tamoxifén (alebo Raloxifén)

 

Ak by ste do ktoréhokoľvek cyklu pridali rastový hormón, tak je ideálne zaradiť nízke dávky D2 agonistu od začiatku užívania RH.

 

Ktoré AAS vykazujú estrogénne pôsobenie a ktoré nie?

Medzi AAS, ktoré vykazujú estrogénne pôsobenie patrí:

  • Testosterón, priamo skrz enzým aromatázy sa premieňa na E2
  • MethylTST, čiže orálna forma TST
  • Nandrolón (zhruba na úrovni 20 % v porovnaní s TST, aromatizuje na estrón a estriol)
  • Boldenón (zhruba na úrovni 50 % v porovnaní s TST, aromatizuje na E1 a na E2)
  • Trestolón (zhruba na úrovni 35% v porovnaní s TST, ale jeho metabolit s estrogénnym účinkom je 4 x silnejší ako E2)
  • Oxymetholón, nepremieňa sa na E2, ale sám o sebe vykazuje estrogénnu aktivitu
  • Methandienón

 

Medzi AAS, ktoré nevykazujú estrogénne pôsobenie patrí:

  • Trenbolón
  • Primobolan
  • Drostanolón
  • Oxandrolón
  • Stanozol
  • Fluoxymesterón
  • ChlorodehydromethylTST (Turinabol)

Je veľký rozdiel medzi exogénne podávaným estrogénom a estrogénmi, ktoré sú produkované aromatizáciou androgénov, čo si málo kto uvedomuje. Prečo to spomínam? Už nie raz som sa stretol s tým, že niektorí z mužov chceli do svojich cyklov zaradiť aj užívanie estrogénov (hlavne u powerlifterov), len bohužiaľ si neuvedomujú isté podstatné fakty. Exogénne podávané estrogény zvyšujú IGFBP-1, čo znižuje biologickú dostupnosť IGF-1 a sú zároveň oveľa menej účinné ako prirodzený estradiol. Exogénne podávané estrogény veľmi výrazne zvyšujú hladinu SHBG, a to dokonca viac ako samotný estradiol alebo aromatické produkty odvodené od aromatizujúcich androgénov. A práve aromatické produkty aromatizujúcich androgénov majú prospešné účinky na sexuálne funkcie u mužov, majú pozitívny vplyv na lipidy, rast kostí, metabolizmus glukózy aj lipidov, funkciu svalov a tak ďalej. Znie to možno zvláštne, ale je to tak.

 

Mali by s vysoké hladiny E2 znižovať alebo nie?

Určite ste si už všimli, že prevláda rôzny názor nie len u ľudí užívajúcich AAS ale aj u lekárov, o tom, či hladiny E2 treba alebo netreba korigovať počas užívania TST alebo počas užívania AAS. Budem teraz písať o postojoch lekárov u TRT, čo sa dá v podstate hneď preniesť aj na steroidové cykly. Mnoho lekárov striktne dodržiava a celkovo tlačí na dodržiavanie referenčných hodnôt E2 s tým, že chce, aby jeho pacienti mali hladiny E2 počas TRT niekde v rozmedzí 30 až 40 ng/dl. Akonáhle u pacientov po 6-tich týždňoch užívania TST zistia hladiny E2 vyššie ako 40 ng/dl, nasadia im IA a po 4 týždňoch užívania IA cez krvné testy sledujú ako sa hladiny E2 zmenili. Poprípade niektorí lekári znižujú dávku TST v TRT. Potom máte takých lekárov, ktorí nevidia dôvod v znižovaní hladín E2 ak sú v rozmedzí 50 až 60 ng/dl, pretože to považujú za prirodzený proces, že so zvyšujúcou dávkou TST sa zvyšuje aj hladina E2 a telo vie, prečo to robí. No v prípade ak hladiny E2 začnú stúpať nad 60 ng/dl, tak sa tým začnú zapodievať. A je tu ešte jedna kategória lekárov, ktorí absolútne neriešia hladiny E2 a aj ich zvýšené hladiny vnímajú ako pozitívny efekt, ktorý vyrovnáva pomer TST k E2 s ohľadom na to, že je to prirodzený proces v tele, ktorý treba zachovať. Tak a vyberte si, čo je najlepšie. Za mňa je ideálne sa držať v mierne vyššej hladine E2, pretože uznávam myšlienku toho, s vyššou hladinou TST je potrebné mať aj vyššiu hladinu E2.

Tiež existujú dôkazy v štúdiách, že samotne vysoké hladiny E2 nie sú až tak dôležité, ale že dôležitý je práve pomer TST k E2 a to je to, prečo si myslím, že E2 je lepšie nechať vo vyšších hladinách počas užívania TST alebo aj iných AAS.

 

Mozgová aromatáza, prečo nie je dobrý nápad znižovať ju 

Užívaním inhibítorov aromatázy znižujú účinok enzýmu aromatázy, čo na prvý pohľad je pre fajn z hľadiska znižovania hladín E2 v krvi, kvôli možným nežiadúcim estrogénnym účinkom. Podľa štúdií zmena normálnej produkcie aromatázy dokáže viesť k zápalu mozgu. Hladiny aromatázy a E2 boli merané v poranených mozgoch a zistilo sa, že enzým aromatázy sa zvýšil, aby chránil poškodené neuróny a spojenia medzi nimi. A preto inhibícia normálnych hladín aromatázy môže viesť k zápalu v zdravom mozgu a k poškodeniu. Tiež sa zistilo, že nedostatočné množstvo mozgovej aromatázy môže poukazovať na neurodegeneratívne ochorenia ako je napríklad Alzheimerova choroba, a tiež sa takto vedia vytvárať plaky, ktoré mozog poškodzujú.

Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi. 

Napsat komentář