Právě si prohlížíte Vplyv užívania AAS na endokrinný systém a HPTA

Vplyv užívania AAS na endokrinný systém a HPTA

HPTA je dôležitý regulačný systém v tele, ktorý riadi produkciu a uvoľňovanie hormónov (testosterónu a spermií) zodpovedných za reprodukčnú funkciu u mužov.

HPTA sa skladá z 3 častí:

  • Hypotalamus = je časť mozgu, ktorá produkuje a uvoľňuje hormón gonadotropín (GnRH), ktorý funguje ako spúšťač pre produkciu pohlavných hormónov. Čiže ak sa hypotalamus aktivuje, uvoľní sa GnRH a ten následne smeruje do hypofýzy.
  • Hypofýza = je to endokrinná žľaza v mozgu a je rozdelená na prednú a začnú časť. Pre HPTA je podstatná predná časť, pretože produkuje leutizačný hormón LH a folikulostimulačný hormón FSH. A práve tieto 2 hormóny sú kľúčové pre reguláciu produkcie pohlavných hormónov u muža.
  • Semenníky = mužské pohlavné žľazy, ktoré produkujú testosterón a spermie. A to práve skrz

-LH, ktoré sa viažu na Leydigove bunky v semenníkoch a spúšťajú tvorbu TST

-FSH, ktorý sa viaže na Sorteliho bunky v semenníkoch a spúšťajú tvorbu spermií

HPTA funguje na princípe negatívnej spätnej väzby. Čiže ak je hladina TST v krvi nízka, hypotalamus uvoľňuje GnRH, čo stimuluje hypofýzu k tvorbe LH a FSH a tie následne pôsobia v semenníkoch, čím sa zvýši tvorba TST a spermií. Následne ak je hladina TST dostatočne vysoká, tak negatívna spätná väzba zníži uvoľňovanie GnRH a tým sa zníži aj tvorba LH a FSH. A takto to funguje dookola v mužskom tele denno-denne.

Ako už isto viete, všetky AAS majú vplyv na HPTA, ale nie všetky rovnako. Napríklad taký Oxandrolón ale aj Oxymetholón potláča HPTA na miernej až strednej úrovni a to aj pri dlhodobom užívaní aj pri vyšších dávkach. Áno, správne čítate, ale ani pri dlhodobom užívaní väčšiny orálnych AAS sa HPTA nevypne. Iné to je už pri injekčnom TST alebo Nandrolóne. Tie sú silne supresívne voči HPTA, dokonca aj veľmi rýchlo.

Jednou z hlavným a podstatných príčin supresie HPTA sú práve estrogény, čiže AAS, ktoré aromatizujú, sú viac supresívnejšie ako AAS, ktoré nevykazujú estrogénnu aktivitu. Prečo? Pretože estrogény spomaľujú frekvenciu pulzu GnRH a zároveň zvyšujú expresiu prolaktínu.  U 19-Nor látok a u progestínov existuje ešte iný dôvod supresie HTPA a to v dôsledku potlačenia pulzatility gendrónu KNDy v hypotalame. Gendrón KNDy je štruktúra v hypotalame, ktorá zahŕňa niekoľko typov neurosekrečných buniek, ktoré produkujú rôzne peptidové hormóny a tie majú silný vplyv na HPTA. Čiže Gendrón KNDy je dôležitý pre správnu funkciu HPTA. A ten je negatívne ovplyvňovaný práve 19-Nor látkami ako je Nandrolón, Trenbolón a Trestolón.

Samozrejme aj samotnou androgénnou aktivitou AAS spomaľujú rýchlosť pulzovej frekvencie GnRH, čo je sprostredkované priamo ich aktivitou v androgénnych receptoroch v hypotalame. Ako môžete vidieť, tak čím silnejší androgén, tým bude silnejší vplyv na HPTA. Rovnako tiež čím viac aromatizujúci AAS je, tým silnejší vplyv na HPTA je. A u 19-Nor látok mame ešte samotný jedinečný faktor Gendrón KNDy.

Väčšina z Vás určite disponuje informáciou, že 19-Nor AAS sú najviac supresívne pre HPTA, ale pravda je taká, že najviac supresívny je práve Testosterón v porovnaní s ostatnými AAS mg na mg. Je viac supresívny ako Nandrolón a Trenbolón. Je tu jedna výnimka a tou je Trestolón, ktorý je viac supresívny ešte ako TST. Ako som už spomenul, tak prakticky skoro všetky orálne AAS sú mierne až stredne supresívne voči HPTA. Orálne AAS je možné užívať aj 12 týždňov v účinných dávkach bez toho, aby sa tvorba vlastného TST vypla. Neplatí to pre Methandienón, ten ma silný vplyv na HPTA a to už aj v pomerne krátkom čase. Trošku si to vysvetlíme, respektíve bližšie charakterizujeme:

  • Takmer všetky dostupné 17-AA orálne steroidy sú 5-alfa-androstan-3-óny, a tie sú len mierne až stredne supresívne, nikdy nepotláčajú LH na nulu a ani tvorbu TST. Samozrejme existujú výnimky. O tých píšem nižšie.
  • Methandienón nie je 5-alfa-adrostan-3-on, ale androstan-1,4-diene-one. Rovnako tiež dehydrochloromethyltestosterón (Turinabol), patrí do tejto skupiny, ale má veľmi nízku androgénnu aktivitu a zníženú aromatizáciu, a teda aj napriek tomu, že patrí do skupiny ako Methandienón, nie je tak supresívny a skôr je možné ho radiť k skupine AAS s minimálnou alebo miernou supresivitou.

Spomenul som fakt, že TST patrí k najsupresívnejším AAS pre HPTA, áno, je to tak, stačí tak nízka dávka ako je 7 mg denne na to, aby sa os HPTA úplne vypla. A napríklad taký Oxandrolón, ani pri dávkach 80 mg denne počas 12-tich týždňov sám o sebe nedokázal potlačiť fungovanie HPTA osi o viac ako 30 %. V zásade práve aromatizujúce AAS sú viac supresívne než AAS, ktoré vykazujú nulovú estrogénnu aktivitu. Čo je ešte dôležité vnímať, je fakt, že AAS s priamou väzbou na progesterónové a estrogénne receptory spôsobujú podstatnú supresiu HPTA a to dokonca priamo, bez ohľadu na ich „aromatické produkty“, ktoré vznikajú pri pôsobení enzýmu aromatázy.

 

Čo je to ale endokrinný systém?

Je to sústava žliaz a tkanív v tele, ktorá produkuje a uvoľňuje hormóny do krvného obehu. Tieto hormóny pôsobia na cieľové tkanivá a orgány v tele a tak regulujú rôzne procesy, rast a vývoj, metabolizmus, reprodukciu, telesnú teplotu, a tak ďalej.

Z akých žliaz sa skladá endokrinný systém? (ich popis je veľmi skrátený)

1.Epifýza, uvoľňuje serotonín a melatonín

2.Hypofýza, uvoľňuje RH, prolaktín, oxytocín, TSH v súvislosti so štítnou žľazou

3.Štítna žľaza, uvoľňuje tyroxín (T4) a trijódtryonín (T3) a kalcitonín, ktoré regulujú metabolizmus

4.Paratyroidné žľazy, regulujú hladiny vápnika a fosfóru

5.Pankreas, uvoľňuje inzulín, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi

6.Nadobličky majú vplyv na metabolizmus tela, stresovú odpoveď, regulujú elektrolyty, čiže vyrovnávajú hladiny soli a draslíka. Majú vplyv aj na krvný tlak.

7.Semenníky, produkujú TST a spermie

Všetky tieto žľazy sú pre fungovanie tela veľmi dôležité, zmena funkcie ktorejkoľvek časti HPTA môže spôsobiť problémy, pretože sa zväčša vždy následne jedná o reťazovú reakciu. A práve užívanie AAS má silný vplyv na HPTA!!! Ak začnete užívať AAS, napríklad TST, telo to samozrejme hneď zistí a zastaví jeho produkciu. Čiže Hypotalamus prestane produkovať GnRH, ktorý sa tým nemá ako dostať do hypofýzy a tá ostáva nečinná, čiže prestane produkovať LH a FSH, respektíve ich tvorba sa zníži na minimum. Čím sa tvorba vlastného TST úplne zastaví. Samozrejme, znižuje sa aj tvorba spermií. Treba si ale uvedomiť to, že v cykle je muž stále plne plodný, plodnosť sa znižuje postupom času, čím dlhší cyklus, tým je to horšie. Pri krátkych cykloch, ktoré sú 1 maximálne 2 x do roka nedochádza k nejakému extra veľkému poškodeniu HPTA systému. Dá sa ale predpokladať, že dlhoroční užívatelia AAS už sú takmer neplodní ale už aj neplodní. Určite Vás teraz beží hlavou otázka, čo sú to krátke cykly a čo je už dlhý cyklus z pohľadu poškodenie HPTA. Krátky cyklus je do 4 týždňov, po takto krátkych cykloch v podstate ani nie je nejako zásadne potrebná PCT. Akonáhle cyklus je dlhší ako 4 týždne, tak je to už silný zásah do HPTA. A preto po dlhých cykloch je nutné nasadiť PCT! Úspešnosť PCT zistíte len krvnými testami, kde sledujete hladiny:

  • LH
  • FSH
  • Celkového TST
  • Voľného TST
  • E2

Krvné testy sa ale robia až po PCT a to cca 3 až 6 týždňov po skončení PCT. Nie skôr. Pretože ak by sa urobil krvný test skôr, budú mať na jeho hodnoty vplyv ešte lieky používané v PCT.

Ďalšou dôležitou vecou pri užívaní AAS je zníženie tvorby hepcidínu! Hepcidín je peptídový hormón produkovaný pečeňou a ten redukuje hladinu železa v tele. Železo je dôležitý minerál, ktorý má vplyv tvorbu červených krviniek. No tým, že hepcidín prestane regulovať hladinu železa, tak sa tvorbu červených krviniek výrazne zvýši (Hematokrit) a následne sa zvyšuje aj hladina Hemoglobínu, ktorej úlohou je prenášať kyslík z pľúc do tkanív. Tomuto efektu laicky hovoríme „hustá krv“. Tá spôsobuje sťaženie práce srdcu pri pumpovaní a zároveň sa človek aj viac zadýchava, zvyšuje sa krvný tlak, bolesti hlavy a je tu veľký predpoklad ku vzniku krvných zrazenín! Tu je ideálne sa takejto krvi zbaviť. No bohužiaľ klasické darovanie krvi bude nemožné, pretože nebudete spĺňať normované hodnoty. Preto jediný spôsob je vypustiť si krv iným spôsobom ako darovaním. Mnohí z Vás to robia sami a krv si vypustia zo žily, čo je celkom dosť nebezpečné a nikdy by ste to nemali robiť sami. Je možné nájsť lekára, ktorý Vám zabezpečí Flebotómiu (odber krvi) vo väčšom množstve pod jeho dozorom. Zvykne sa takto odobrať 0,5 l krvi. Následne telo túto odobratú krv rýchlo nahradí vodou. Krv sa tak stane redšou, zníži sa krvný tlak a aj srdce bude pracovať omnoho jednoduchšie.  

Normálna hladina červených krviniek u mužov je v rozmedzí 40 až 54 % podielu v krvi. (čiže 0,4 až 0,54). Je tu samozrejme nutné sledovať aj hladiny Hemoglobínu. Tie by sa mali pohybovať v rozmedzí 13,5 až 17,5 g/dL.

Zabudnite na užívanie aspirínu v cykle s cieľom znižovať hladinu červených krviniek, je to obyčajný mýtus!

Rovnako tiež výška dávky užívaných AAS má svoju úlohu pri narušení endokrinného systému a HPTA. Ak sa už človek rozhodne užívať AAS, musí si zvoliť výšku dávky a tej by sa mal aj držať. Skúsení užívatelia AAS vedia, že prvé 2-4 týždne sa v cykle dokopy nič nedeje po vizuálnej stránke a tiež po stránke silovej. Bohužiaľ, hoci anabolické procesy naberajú na obrátkach po podaní prvej injekcii alebo užití prvej tabletky, je nutné vyčkať, kým sa dostavia výsledky. A práve menej skúsení užívatelia majú po prvých týždňoch pocit, že im dávka, ktorú majú nastavenú nevyhovuje a začnú dávky zvyšovať, čo je chybou! Pretože telo si ako tak zvykne a nastaví svoje procesy na už danú dávku a zase nastane zásah. Zároveň čo je veľmi odporúčané, je dávky si čo najviac rozdeliť do menších dávok. Čiže ak sa užívateľ rozhodne užívať  testosterón v dávke 500 mg týždenne, je lepšie si dávku rozdeliť na 250 mg každý tretí až štvrtý deň, ako ju aplikovať naraz v jednej dávke. Málo kto si uvedomuje, aký je to tlak pre telo spracovať takto vysokú dávku, ako je 500 mg naraz. Z mojich vlastných skúseností môžem povedať, že úplne najideálnejšie je aplikovať AAS každý deň v malých dávkach. Áno, každý deň v dávke napríklad 75 mg TST inzulínovou ihlou vo večerných hodinách.

Ďalšou vecou, ktorá je naozaj nápomocná, je užívanie HCG v cykle. To sa užíva preventívne s cieľom zabrániť atrofii semenníkov. Pretože HCG sa v tele správa ako hormón LH, tým vlastne zabránite vypnutie tvorby vlastného TST počas cyklu. Takto si vytvárate cestu k lepšej účinnosti PCT. HCG sa užíva v malých dávkach 2 x do týždňa, malé dávky sú 250 až 500 iu. Tejto téme sa budem venovať v inom článok oveľa viac podrobnejšie.

Tak po prečítaní tohto článku by ste mali mať stručný prehľad o endokrinnom systéme a o HPTA. V ďalších článkoch sa budem venovať podrobnejšie jednotlivým pod-témam.

Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi. 

Napsat komentář