Právě si prohlížíte Meldónium (Mildronate)

Meldónium (Mildronate)

Je to liek s kardioprotektívnym a antiischemickým účinkom vyvinutý v Lotyšsku. V medicíne sa využíva najmä v Rusku a niektorých východoeurópskych krajinách na liečbu srdcových ochorení a porúch cirkulácie.  V roku 2016 bol zaradený do zoznamu zakázaných látok Svetovej antidopingovej agentúry pre jeho potenciálne ergogénne účinky = účinky podporujúce športový výkon. Konkrétnym práve kvôli jeho schopnosti zvýšiť srdcovú efektivitu a vytrvalosť, čo môže mať vplyv na športový výkon, obzvlášť vo vytrvalostnej sfére športu. Športovcom Meldónium dokáže zlepšiť toleranciu na fyzické zaťaženie, zlepšiť zotavenie a zvýšiť efektivitu energetického metabolizmu, sú to všetky atraktívne výhody v športoch, kde sa kladie dôraz na výdrž a vytrvalosť. Tento liek v podstate preslávila Mária Sharapová, ktorá sa priznala k jeho užívaniu.

V medicíne sa primárne využíva na:

  • Zlepšenie prekrvenia a kyslíkového zásobovania tkanív,
  • Liečbu ischemickej choroby srdca,
  • Liečbu chronickej srdcovej nedostatočnosti,
  • Zlepšenie výkonnosti a vytrvalosti v podmienkach fyzickej a psychologickej záťaže.

Meldónium je inhibítorom syntézy karnitínu a tým mení metabolizmus tukov na energeticky efektívnejšie využívanie cukrov. Týmto spôsobom zlepšuje efektivitu využitia kyslíka (tento účinok sa využíva predovšetkým pri ischémii srdca). Otázkou je, či toto je skutočnou výhodou pre športovcov, pretože v podstate zhoršuje využitie mastných kyselín (tuku) a zvyšuje spotrebu glukózy, ktorej v tele je pomerne dosť málo, uvedieme si príklad u 70 kg vytrvalostného športovca:

  • V pečeni má zhruba 70 až 120 g glukózy
  • V krvi zhruba 25 g glukózy
  • A asi 300-400 g predstavuje svalový glykogén

Primárne pri svalovej záťaži sa budú využívať zásoby svalového glykogénu, ktoré pri intenzívnej záťaži postačia na 2 až 2,5 hodiny, samozrejme v závislosti od záťaže srdca, svalov a nervovej sústavy. A práve ten sa bude spotrebovávať namiesto telesného tuku. Na druhej strane, tento efekt je veľmi dôležitý v podmienkach fyzickej záťaže alebo v strese, kde je pre telo efektívnejšie využívať glukózu kvôli nižšej spotrebe kyslíka v porovnaní s oxidáciou tukov. Takže myslím, že začínate veľmi dobre chápať, pre koho je Meldónium vhodný. Je vhodný v podmienkach krátkodobých až strednodobo dlhých športových výkonov! Tým, že presúva preferenciu tela na využívanie glukózy, umožňuje športovcom okamžite získať rýchlu energiu s nižšou spotrebou kyslíka! A to je veľmi výhodné v športoch, kde je rozhodujúci rýchly a intenzívny výkon, napríklad šprint na 100 metrov. Meldónium nie je vhodný pre dlhodobo vytrvalostnej záťaži, aj keď na druhej strane, pri dostatočnom dopĺňaní glukózy by to už zmysel dávalo. A to je dôležitý fakt, počas užívania Meldónia je vždy potrebné dbať na užívanie dostatočného množstva glukózy! Opíšem Vám zážitok jedného športovca, ktorí ho užíval a podcenil dostatočný príjem glukózy, citujem: „Zažil som nebezpečnú situáciu počas intenzívneho tréningu. Znížil som príjem glukózy a môj srdcový tep sa dostal do stavu zrýchlenej frekvencie a asi 10-15 minút som nedokázal ovládať svoj dych. Čiže mal som intenzívny tlkot srdca s hyperventiláciou!“ Toto je inak stav, ktorý je nebezpečný a môžete kľudne skončiť kvôli v nemu v nemocnici s vážnym stavom! Pochopili ste teda určite správne, že Meldónium dokáže výrazne znížiť vaše zásoby glykogénu. Ak sa pozrieme na štúdiu s Meldóniom, tak dokázal znížiť hladinu glukózy v krvi o 1 až 2 mmol/l. Rovnako tiež Meldónium dokázalo znížiť hladinu plazmatického inzulínu v krvi o 31% čo je dokonca viac v porovnaní s Metformínom, ktorý znížil hladinu inzulínu o 29 %. V prípade ich spoločného užívania došlo až z 47 %-tnému zníženiu koncentrácii inzulínu. Čo jasne dokazuje na zvýšenie citlivosti tela na inzulín počas užívania Meldónia.

Tým, že Meldónium inhibuje oxidáciu mastných kyselín, sa logicky naskytne otázka, či bráni strate tuku. Meldónium potláča nadmernú lipolýzu, ale nemusíte sa báť, nezabráni  strate tuku, pretože existuje množstvo ďalších mechanizmov, ktorými telo dokáže spaľovať tuk. Tuk je možné spáliť a využiť ako teplo vo vnútri adipocytov za predpokladu, že štítna žľaza funguje správne. Zdravá pečeň je dlhodobo schopná glukuronidovať tuky, čo vedie k zníženiu telesného tuku. A tiež veľká časť kostrového systému aj tak spaľuje tuk v kľudovom stave. Napriek tomu sú ľudia, ktorí hlásia, že sa im na Meldóniu akosi stále podarí nabrať nejaký ten tuk navyše.

Najčastejšie vedľajšie účinky spôsobené užívaním Meldónia:

  • Závraty
  • Zrýchlená srdcová aktivita
  • Zmeny krvného tlaku
  • Zmätenosť
  • Bolesti brucha a hlavy
  • V celku tento liek má pomerne bezpečný klinický profil

Meldónium existuje v tabletovej ale aj v injekčnej forme. Obe formy majú rovnaký half-life, ktorý sa u ľudí pohybuje od 4 do 6 hodín, ale jeho metabolity v tele je možné detekovať dlhodobo, rádovo aj niekoľko týždňov až mesiacov po skončení užívania. Meldónium sa v jednom prípade podarilo zistiť aj 162 dní po skončení jeho užívania. Injekčná forma sa v medicíne podáva vždy intravenózne (čiže do žily), nikdy nie do svalu, kvôli rýchlemu nástupu účinku, pretože nástup účinku pri perorálnej forme trvá zhruba 30 minút.

V medicíne sa najčastejšie využívajú dávky od 500 do 1000 mg denne, ktoré sú rozdelené na dva až tri krát denne po dobu niekoľkých týždňov až mesiacov. V ojedinelých prípadoch sa denná dávka môže vyšplhať aj na 2 000 až 3 000 mg denne. 

Poďme k praxi. Je málo ľudí, ktorí sa podelili o skúsenosť s Meldóniom a zväčša bola negatívna, v zmysle, že nevnímali žiadne zmeny a mnohí ani pri dlhodobom užívaní. Bohužiaľ na trhu je obrovské množstvo fake produktov! Takže sú aj takí, ktorí hlásia dobrú náladu a zvýšenie vytrvalostného výkonu pri dávkach 1000 až 1500 mg denne. Existujú záznamy o tom, že ruským vojakom v rokoch 1979 až 1989 bol podávaný Meldónium s cieľom zvýšiť ich odolnosť vo vyšších nadmorských výškach so znížením obsahom kyslíka. V jednej štúdií bol Meldónium podávaný spolu s Lizinoprilom (liek na tlak), čo prinieslo zlepšenie cvičebnej schopnosti a periférnu cirkuláciu u jedincov s chronickým srdcovým zlyhaním. V roku 2015 bola publikovaná štúdia, ktorá preukázala zvýšenie vytrvalostného výkonu športovcov, zlepšenie rehabilitácie po cvičení, ochranu pred stresom a zvýšenú aktiváciu funkcií CNS. Hlavný problém u tých, ktorí nepociťovali výhody z užívania Meldónia vidím v tom, že ho užívali krátko. Pretože tí, ktorí si ho chválili, ho užívali rádovo v týždňoch. Mnohí z nich opisovali, že mali počas kardio-tréningov, behu a podobných aktivitách nižšiu tepovú frekvenciu. Napríklad pri 1,5 hodinovom behu u jedného z nich klesla tepová frekvencia zo 130-140 bpm na 120-125 bpm. Iní zase pozorovali rýchlejšie zotavenie medzi silovými sériami v tréningu s väčším objemom.

Účinná dávka sa inak môže rozrátavať aj na hmotnosť jedinca a je určená v rozmedzí 15 až 20 mg na 1 kg hmotnosti, ale denná dávky by nemala prekročiť 2 000 mg. Jedna z dávok by sa mala užiť zhruba 30-60 minút pred tréningom a celkovo sa môže užívať 6 až 18 mesiacov, následne je ideálne ho vysadiť. Chcel by som ešte raz zdôrazniť, že väčšina Meldónia ponúkaného na internete je z veľkej časti fake, preto možno aj ľudia majú s ním negatívnu skúsenosť. Každopádne, netreba čakať nikdy od Meldónia zázraky a treba ho vnímať ako mierne stimulačný a netoxický liek. Mnohí spolu s ním užívajú s cieľom zvýšiť svoju vytrvalosť aj ďalšie látky ako Telmisartan, Endurobol a ďalšie lieky. Inak u cyklistov je užívanie Telmisartanu (80-160 mg denne)  spolu s Meldóniom (1000-2000 mg denne) a nízke dávky TST (100 až 150 mg týždenne) veľmi bežné. Mnohí tiež užívajú Nandrolón v nízkych dávkach a aj RH v denných dávkach 2 až 4 iu.

Opíšem Vám skúsenosť profesionálneho atléta, ktorý 3-4 dni po intenzívnom tréningu má problém sústrediť sa v práci dlhšiu dobu a potrebuje prestávku. Hneď ako začal užívať vyššiu dávku B-Komplexu, Aspirínu a Meldónia sa tento problém vytratil. Po intenzívnom tréningu dokáže bez problémov vykonávať pracovné úlohy s vysokou mierou pozornosti. Čo je odrazom notropického účinku Meldónia. A dokonca v tomto prípade atlét mal aj mierne problémy so zaspávaním.

Mnohých napadlo užívať Meldónium spolu s Trenbolón aby zamedzili zadýchavaniu sa, ale nijako to dotyčným nepomohlo. Na záver už len spomeniem, aby bolo jasné, že tento liek sa využíva u profi športovcov, tak napríklad v roku 2015 v Baku bolo zistené užívanie Meldónia nie len u Márie Šarapatovej, ale aj u ďalších 65 športovcov (zo 762) a z toho 13 z nich boli na medailových pozíciách. V tom čase nebol ešte zakázaný.

Napsat komentář