Právě si prohlížíte Clomid a Enclomifén

Clomid a Enclomifén

Clomid sa v medicíne využíva na liečbu plodnosti u žien a v menšej miere aj u mužov na zvýšenie produkcie spermií. Je to selektívny modulátor estrogénového receptoru, ktorý pôsobí blokovaním negatívnej spätnej väzby estrogénov na hypofýzu, čo vedie k zvýšeniu hladín LH a FSH.

Clomid, rovnako ako Tamoxifén je anti-estrogén, obe tieto látky sú v podstate syntetickým estrogénom, vďaka čomu sa dokážu naviazať na estrogénne receptory a blokovať v nich účinok E2 v krvi. Tamoxifén v tomto smere je pomerne dosť účinný a je možné ho používať v boji proti gynekomastii, ale Clomid bohužiaľ nie, je výrazne slabší v tomto smere. Obe tieto látky vykazujú zmiešané estrogénové agonistické a antagonistické účinky. Clomid pôsobí ako antagonista estrogénu predovšetkým v hypotalame, hypofýze, čiže zmierňuje účinky estrogénov v nich. Ako agonista pôsobí v pečeni, rovnako ako Tamoxifén, ale v menšej miere, čo má zároveň aj súvis s hladinami cholesterolu. Clomid má veľmi mierny vplyv na hladiny celkového cholesterolu, HDL, LDL a triglyceridov, dokonca ani v štúdiách, ktoré trvajú 1 alebo 2 roky u mužov sa hladiny vyššie spomenutých markérov nijako výrazne nemenili. 

Clomid sa teda nezvykne používať s boji proti gynekomastii, ale skôr v PCT. Ak ste si prečítali článok o Tamoxiféne, tak viete, že u neho absentujú štúdie u hypogonodálnych mužov. Ale pri Clomide tieto štúdie máme a to je veľmi dôležité, respektíve smerodajné pre ľudí užívajúcich AAS. Nebudeme sa teda venovať iným štúdiám, ale len tým, ktoré nám ukazujú najdôveryhodnejšie výsledky, čiže štúdie s hypogonadálnymi mužmi. Poďme na to. V jednej štúdií dostávali muži so sekundárnym hypogonadizmom 50 mg Clomidu 3 x týždenne po dobu 2 mesiacov, tu sú výsledky:

  • Zvýšenie celkového TST z 8,3 nmol/l na 18,3 nmol/l, zvýšenie o 122 %
  • Zvýšenie voľného TST o 78 %

Táto štúdia bola menšieho rozsahu, pretože v nej bolo len 17 mužov starších mužov. Neskôr sa ale vykonala aj väčšia štúdia, v ktorej bolo až 173 starších mužov vo veku 50+ rokov so sekundárnym hypogonadizmom a tiež dostávali 50 mg Clomidu 3 krát týždenne po dobu 4 mesiacov. Škoda, že v štúdii nebola aj placebo skupina, aby sme si vedeli porovnať rozdiel medzi mužmi, ktorí by Clomid neužívali. V tejto štúdii bolo zaznamenané zvýšenie voľného TST o 104 %. Iné hodnoty sa neuvádzajú.

V inej štúdii od Shabsigha a kol. sa preukázalo zvýšenie celkového TST o 146,4 % u mužov s hypogonadizmom s priemerným vekom 39 rokov, no nemáme údaje o hladinách voľného TST a SHBG. V tejto štúdii bolo mužom podávaných 25 mg Clomidu denne po dobu 4 až 6 týždňov. Merala sa aj hladina E2 a tá bola zvýšená o 44,9 %. Čo je pochopiteľné, pretože so zvýšenou hladinou TST sa musí zvýšiť aj hladina E2.

Ďalšia štúdia od Katza a kol. sledovala mladých hypogonadálnych mužov s priemerným vekom 29 rokov, ktorí mali nízke LH (2,6 IU/ml) a nízke FSH (1,9 IU/ml). Mužom bolo podávaných 25 až 50 mg Clomidu denne v závislosti od reakcie na liek, tu sú výsledky:

  • Celkový TST sa zvýšil zo 6,7 nmol/l na 16,8 nmol/l, celkové zvýšenie o 151 %
  • Voľný TST sa zvýšil až o 312 % a to preto, lebo SHBG ostal nezmenený

Tejto štúdie sa zúčastnilo 86 mužov a priemerná dĺžka liečby bola až 19 mesiacov. Ani jeden z mužov neukončil štúdiu kvôli vzniku negatívnych účinkov.

Moskovic a kol. v ďalšej štúdii potvrdili rovnaké výsledky ako v predchádzajúcej štúdii, akurát, že v štúdii mali menšiu vzorku mužov a to len 29 mužov, títo muži boli liečení Clomidom až 3 roky. Zaujímavé je, že v tejto štúdii sa merala hustota kostnej hmoty krčka stehennej kosti a bedrovej chrbtice a zistilo sa zlepšenie počas celých 3 rokov. Priemerný vek mužov v tejto štúdii bol 44 rokov a hustota kosti krčka stehennej kosti klesá u mužov po 30-tom roku života a hustota kostí chrbtice po 40-tom roku života.

V roku 2018 bola publikovaná štúdia s hypogonadálnymi obéznymi mužmi, u ktorých dochádza k zvýšenej premene TST na E2, čo vedie k väčšej negatívnej spätnej väzbe na úrovni hypofýzy a hypotalamu. Obezita je tiež spojená so znížením SHBG a tým pádom sa znižuje aj celkový a aj voľný TST. Muži dostávali 50 mg Clomidu denne po dobu 12-tich týždňov a tu sú výsledky:

  • Celkový TST sa zvýšil zo 7,8 nmol/l na 23,9 nmol/l, čo predstavuje 205 % zvýšenie
  • Voľný TST sa zvýšil o 196 %

V placebo skupine sa nezmenili tieto hodnoty takmer vôbec, čiže Clomid tu jasne preukázal svoj účinok. Čo sa týka metabolických parametrov, neboli zaznamenané žiadne zmeny, okrem zníženie hladiny HDL v priemere o 20 %, čo nie je pozitívny efekt. V inej štúdii sa nezistila žiadna zmena HDL cholesterolu po priemernom období liečby 6 mesiacov u 125 mužov s hypogonadizmom, ale ich denná dávka bola len 25 mg denne a nie 50 mg denne, čiže zrejme vyššie dávky Clomidu budú znižovať hladinu HDL.

Štúdia Hela a kol. urobila porovnanie medzi Clomidom a Anastrozolom pri zvyšovaní tvorby TST u neplodných hypogonadálnych mužov. Muži boli rozdelení do 2 skupín, kde jedna skupina dostávala 25 mg Clomidu denne a druhá 1 mg anastrozolu denne počas 12-tich týždňov. Tu sú výsledky:

  • Zvýšenie TST po 6-tich týždňoch v skupine užívajúcej Clomid z 8,8 nmol/l na 19,9 nmol/l, čo je nárast o 126 %, táto hodnota už ostala počas celej štúdie až do konca
  • Zvýšenie TST po 6-tich týždňoch v skupine užívajúcej Anastrozol z 8,6 nmol/l na 14,3 nmol/l, čo je nárast o 67 %, táto hodnota už ostala počas celej štúdie až do konca

Ako môžete vidieť, Clomid bol účinnejší ako Anastrozol a jeho maximálny účinok v zvýšení tvorby vlastného TST sa prejavil v 6-ty týždeň, ďalej sa už hladiny TST nezvyšovali. Je teda jasné, že Clomid je účinný liek pri zvyšovaní TST pri rôznych formách hypogonadizmu, avšak nikdy sa nerobila štúdia na typ hypogonadizmu vyvolaného z užívania AAS a preto je stále otázne, aký presne účinok by mal Clomid v tomto prípade.

Najčastejšie negatívne účinky Clomidu

  • Pocity depresie a mrzutosti či precitlivenosti, najmä pri vyšších dávkach
  • Bolesti hlavy a návaly horúčav (zväčša u žien)
  • Vznik akné
  • Problém so zrakom je najčastejšie spomínaný negatívny účinok Clomidu, tento účinok je možné badať aj u Tamoxifénu ale len vo veľmi ojedinelých prípadoch a pri vysokých dávkach, no pri Clomide je to viac menej pravidlom aj pri nižších dávkach. Tento negatívny efekt optickej neuropatie sa vyskytuje tak ako v štúdiách tak aj v praxi u užívateľov AAS, ktorí následne Clomid užívajú v PCT. Objavili sa aj informácie o trvalom poškodení zraku už po pár dňoch užívania, pozitívnou správou je, že ide o ojedinelé prípady. O aké poruchy zraku sa najčastejšie jedná? Najčastejšie ide o:

-zhoršené periférne videnie

-zhoršené nočné videnie, videnie zábleskov, rozmazané videnie

-zvýšená citlivosť na svetlo

Všetky tieto negatívne účinky u 99 % z Vás po vysadení Clomidu do týždňa až dvoch zmiznú. Prečo sa to vlastne deje? Clomid ako vieme je zmiešaný agonista/antagonista estrogénového receptoru a estrogén je vazodilatátor a v oblasti okna sa vyskytujú rôzne proestrogénové účinky.

Niektoré štúdie naznačujú spojenie medzi užívaním Clomidu a zvýšeným rizikom vzniku zákalu.

 

Clomid je zmesou 2 izomérov:

  • E-froma = enclomifén, pohybuje sa v rozsahu 30 až 50 %, je viac anti-estrogénny
  • Z-froma = zuclomifén, pohybuje sa v rozsahu 50 až 70 %, je viac estrogénny

Enclomifén sa absorbuje rýchlejšie ako zuclomifén, čo vedie k tomu, že hladiny zuclomifénu v krvi sú približne dvojnásobné v porovnaní s enclomifénom. Half-life Clomidu je 5 až 7 dní, čo umožňuje akumuláciu v krvi počas dlhodobého užívania. V lete po poslednej dávke ostáva ešte zhruba mesiac.

Clomid znižuje hladinu IGF-1, zvyšuje hladiny SHBG a je pomerne dosť zle tolerovaný u užívateľov, predovšetkým z hľadiska zmien zraku či nálad.

 

Dávkovanie Clomidu

Tí z Vás, ktorí sa rozhodnú užívať Clomid pre zvýšenie produkcie spermií, si musíte prv uvedomiť, že je nutné dlhodobé užívanie a to 3 a viac mesiacov. Čo sa týka dávok, používajú sa nízke dávky, najčastejšie 12,5 až 25 mg denne. Ak sa rozhodnete užívať Clomid v PCT, tak jeho denná dávka sa pohybuje od 25 do 50 mg denne, v praxi by jeho užívanie v PCT mohlo vyzerať takto:

  • až 3. týždeň = 50 mg denne
  • až 6. týždeň = 25 mg denne

Určite budete vidieť rôzne PCT návrhy, kde sú použité dávky 100 až 150 mg Clomidu denne. Čo sú samozrejme zbytočne prehnané a nie je dôvod užívať takto vysoké dávky, pretože pre účinky, ktoré potrebujete bohato stačí u väčšiny z Vás 50 mg denne, výhodou tejto dávky je, že prináša so sebou minimum negatív.

Enclomifén

Ako som už vyššie písal, tak Clomid je zmes zuclomifénu a Enclomifénu, predpokladá sa, že práve Enclomifén je izomér zodpovedný za stimulačný účinok na sekréciu gonadotropínov a TST. Ako som už spomínal vyššie, tak Enclomifén je viac anti-estrogénny a Zuclomifén je viac estrogénny. O Zuclomiféne sa vie, že aj mierne antigonadotropný v dôsledku aktivácie estrogénových receptorov, čím môže mierne znižovať hladiny TST u mužov. 

Farmaceutická spoločnosť Repros Therapeutics Inc. Sa usilovala je schválenie lieku FDA pod obchodným názvom Androxal na liečbu sekundárneho hypogonadizmu a aj napriek niekoľkým klinickým štúdiám, ktoré preukázali výrazné zlepšenie hladín TST u mužov so sekundárnym hypogonadizmom a aj zachovanie plodnosti, chválenie FDA sa nepodarilo získať. Dôvodom bolo nedostatočne merateľné symptomatické zlepšenie. Zároveň nedokázal podporiť sexuálnu túžbu, zlepšiť erektilnú funkciu a dokonca negatívne vplýva na hladiny telesného tuku. Vo všeobecnosti cieľom je na trh priniesť liek, ktorý nie len zvyšovať hladiny LH, FSH a TST, ale aj zvyšovať libido a zlepšovať erektilnú funkciu.

Pozrieme sa na nejaké štúdie s Enclomifénom. Prvá štúdia, ktorú spomeniem mala malú vzorku, pacienti boli muži so sekundárnym hypogonadizmom, ktorí predtým dostávali substitučnú liečbu s TST (gél), boli rozdelení do 2 skupín:

  • Skupina užívajúca znovu TST gél
  • Skupina užívajúca 25 mg Enclomifénu denne

Enclomifén priniesol v podstate podobné hladiny TST ako v skupine mužov, ktorí užívali TST gél počas celého obdobie štúdie v trvaní 6 mesiacov. Hladiny celkového a voľného TST sa medzi oboma skupinami nijako výrazne nelíšili, s tým rozdielom, že hladina spermií v skupine užívajúcej TST gél bola výrazne nižšia, okolo 20 miliónov na ml. Skupina užívajúca Enclomifén mala počet spermií viac ako 7 x vyšší, konkrétne nad 150 miliónov na ml.

V inej štúdii, ktorej sa zúčastnilo 44 mužov so sekundárnym hypogonadizmom v trvaní 6 týždňov, boli muži rozdelení na tieto skupiny:

  • Skupina užívajúca 6,25 mg Enclomifénu denne
  • Skupina užívajúca 12,5 mg Enclomifénu denne
  • Skupina užívajúca 25 mg Enclomifénu denne
  • Skupina užívajúca TST gél 5 g denne

Nižšie v tabuľke môžete vidieť hodnoty celkového TST pred štúdiou a na konci štúdie, zároveň máte vyrátaný aj percentuálny nárast celkového TST.

Najvyššiu hladinu LH mala skupina užívajúca 25 mg Enclomifénu denne, výrazne vyššiu ako ostatné skupiny s Enclomifénom. V skupine užívajúcej 25 mg Enclomifénu denne žiadny z mužov nemal hladinu celkového TST nižšiu ako 300 ng/dl, čo je hraničnou hodnotou, ostatné skupiny na tom takto dobre neboli.

V ďalšej štúdii, ktorá trvala 16 týždňov bol podávaný Enclomifén mužov v dávke 12,5 mg počas 4 týždňoch, ak táto dávka nebola dostačujúca, tak po 4 týždňoch sa dávka zvýšila na 25 mg denne a to sa udialo u takmer 50 % účastníkov štúdie, že dávka musela byť zvýšená. Celkový nárast TST predstavoval + 106 %, čiže zo 7,2 nmol/l na 14,9 nmol/. Zvýšenie dávky z 12,5 na 25 mg neprinieslo nejak výrazne lepšie výsledky a 29 mužov z 85-tich ani po 16-tich týždňoch nemali hladiny TST nad minimálnymi referenčnými hodnotami 10,4 nmol/l.

Ak ste si pozorne pozreli výsledky, nijako sa nelíšia od výsledkov zo štúdií s Clomidom. Často krát nájdete diskusie na internete o tom, že Enclomifén je niečo ako super Clomid, bol by som rád, aby sme sa na to pozerali všetci triezvo a vnímali realitu taká aká je. V rámci účinkov na LH, FSH a TST medzi Enclomifénom a Clomidom v podstate existujú len minimálne alebo žiadne rozdiely. Prečo, keď Enclomifén poznáme už 50 rokov, až teraz o neho začal byť taký záujem? Predpokladalo sa, že ak Clomid pozostáva z Enclomifénu a Zuclomifénu, že práve zuclomifén je zodpovedný za nežiadúce účinky Clomidu a to bol dôvod, prečo sa začal byť taký záujem o Enclomifén. Dokonca primárne Enclomifén je zodpovedný za zvyšovanie hladín LH a FSH.

Podarilo sa teda takto eliminovať negatívne účinky? Je mi to veľmi ťažké posúdiť, pretože ak čítam diskusie tak mnoho ľudí aj napriek tomu, že užíva Enclomifén má stále problémy s videním a indexom citlivosti. Otázkou ale je, či skutočne užívajú Enclomifén, pretože trúfol by som si tvrdiť, že väčšina výrobkov stále obsahuje pôvodný Clomid. Ak sa zamyslíme, tak naozaj by mal mať Enclomifén nižšiu mieru negatív, prečo?  Pretože už neobsahuje Zuclomifén, ktoré vykazuje estrogénne účinky a preto by nemal vykazovať až tak výrazne negatívny vplyv na oči a tiež na zmeny nálad v rámci citlivosti. Rovnako tiež by nemal mať negatívny vplyv na znižovanie sexuálneho libida. Zároveň Enclomifén má kratší half-life a to len zhruba 10,5 hodín, preto v prípade akýchkoľvek problém je možné ho vysadiť a do 2 dní je z tela v podstate úplne eliminovaný. Takže áno, teoreticky by Enclomifén mal mať výhodu v miernejších negatívnejších účinkoch.

Ako som pred chvíľou spomenul, tak jeho half-life je zhruba 10,5 hodín a preto jeho dennú dávku je možné rozdeliť na 2 x  a to ráno a večer. A aké dávky sa užívajú? Úplne rovnaké ako pri Clomide, tu sa nič nemení, aj keď existuje tu snaha o preferovanie nižších dávok a to konkrétne 12,5 až 25 mg denne. Ja osobne by som nikdy si nezvolil nižšiu dávku ako 25 mg denne, stačí sa pozrieť na výsledky štúdií a tam nájdete jednoznačnú odpoveď prečo.

Mnohé diskusie na internete riešia, či je vhodné Clomid alebo Enclomifén užívať počas steroidového cyklu s cieľom zabrániť atrofii semenníkov a s cieľom podporiť tvorbu LH a FSH, aj napriek užívaniu AAS, je to vôbec možné? Obe tieto SERMs fungujú veľmi dobre v čase PCT, keď v tele už nie sú takmer žiadne androgény a väčšina negatívnej spätnej väzby v tomto čase je spôsobená práve estrogénom. Ale ak v tele máte dostatok androgénov skrz užívania AAS, tak SERMs nedokážu už robiť svoju prácu, pretože inhibičný účinok androgénov je jednoducho silný. Napriek tomu, nájdete výpovede ľudí, ktorí tvrdia, že sú v TRT a Enclomifén im pomohol zabrániť atrofii semenníkov, budem úprimný, teoreticky pri skutočne nízkych dávkach TST v TRT je to aj možné, pretože ak hladina TST v krvi nepresiahne 500 ng/dl, čo ešte môžeme považovať za normálne fyziologické hladiny, tak Clomid alebo Enclomifén by mali mať dostatočný priestor pre svoj účinok. Ale v prípade, ak je Vaše LH dlhodobo vypnuté, tak už ani v TRT Vám tieto SERMs nepomôžu. Nemal by som, ale napíšem to, úplne najlepšie by tieto SERMs vedeli fungovať pri orálnych AAS, ktoré nikdy nie sú tak supresívne ako injekčné AAS, a tu vidím reálne možnosť zachovať si pomerne dosť vysokú produkciu LH a FSH, a tiež aj TST počas cyklu len s orálnymi AAS. Ešte teda upresním pri akej dávke TST by tieto SERMs mohli fungovať, niekde okolo dávky 100 mg TST týždenne, čím vyššia dávka, tým väčší predpoklad, že sa pozitívny účinok týchto SERMs na hladiny LH a FSH eliminujú na nulu.

Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi. 

Napsat komentář