Právě si prohlížíte Hormóny štítnej žľazy (T3 a T4)

Hormóny štítnej žľazy (T3 a T4)

Ako iste už všetci viete, hormóny štítnej žľazy sú vylučované endokrinnou žľazou v prednej časti krku, ktorá sa nazýva štítna žľaza a váži zhruba 20 g. Dve hlavné hormóny štítnej žľazy sú:

  • T4 = tyroxín = pasívny hormón, ktorý sa premieňa na aktívny hormón T3
  • T3 = trijódtryonín = aktívny hormón, ktorý je zodpovedný za reguláciu metabolizmu, telesnej teploty a produkcie energie v tele človeka

Pasívny hormón T4 sa mimo štítnej žľazy v periférnych tkanivách premieňa na aktívny hormón T3. Prirodzená denná produkcia T4 u ľudí sa v priemere pohybuje okolo 88 mcg a u T3 okolo 28 mcg. Asi 1/5 T3 pochádza priamo zo štítnej žľazy a zvyšné 4/5 sú produktom konvertovania T4 na T3.

Rovnako ako AAS tak aj hormóny štítnej žľazy majú svoje nosné proteíny, skrz ktoré sú transportované v krvnom obehu. Väčšina sa viaže na globulín viažuci tyroxín (TBG), zvyšok sa viaže na transtyretín, albumín a niektoré lipoproteíny. Celkovo až 99 % hormónov štítnej žľazy sú skrz tieto nosné proteíny viazané a len 1 % ostáva ako dostupná voľná časť pre tkanivá na príjem a je zodpovedná za účinky hormónov štítnej žľazy. Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú veľké množstvo tkanív v tele a majú množstvo účinkov, tento článok bude predovšetkým o energetickom metabolizme a vplyvu hormónov štítnej žľazy na bielkoviny v kostrovom svalstve.

Začíname energetickým metabolizmom. V prípade ak v tele je nedostatok hormónov štítnej žľazy, ide o hypotryreózu, ktorá so sebou prináša nežiadúce naberanie na hmotnosti človeka. A naopak, ak v tele je príliš veľa hormónov štítnej žľazy, ide o hypertyreózu, ktorá so sebou prináša výraznú stratu hmotnosti. Tieto zmeny hmotnosti v súvislosti s hormónmi štítnej žľazy sú zrejme výsledkom zmien bazálneho metabolizmu zvýšením alebo znížením energetického výdaja. Existuje niekoľko teoretických mechanizmov, ktorým  hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú energetický výdaj. Pozrieme sa na 3 najzaujímavejšie, ktoré sú aj najviac spomínané vo vedeckej literatúre.

Prvé 2 mechanizmy majú úzku súvislosť s energiou, ktorá je potrebná na udržanie iónových gradientov v bunke. Bunky si vo všeobecnosti udržiavajú nižšiu hladinu iónov sodíka a vyššiu hladinu iónov draslíka. A tento proces udržiavania hladín iónov sodíka a draslíka sa vykonáva pomocou čerpadiel, ktoré sa nachádzajú na vstupe do bunky a práve tie si vyžadujú dávku energie na svoje fungovanie. Tieto čerpadlá nazývame ako sodíkovo-draselné čerpadlá. Energia, ktorú tieto čerpadlá potrebujú pochádza z ATP. A práve ATP sa používa v mnohých bunkových procesoch na energiu a práve tá pochádza z energeticky bohatých makroživín, ktoré jeme (sacharidy, mastné kyseliny a bielkoviny/aminokyseliny)

Niektoré dôkazy skrz štúdie naznačujú, že hormóny štítnej žľazy výrazne zvyšujú príjem iónov sodíka do bunky a vyplavujú ióny draslíka von z bunky, čo je opak toho, čo si bunky prirodzene udržiavajú. A to dáva signál čerpadlám aby vyvíjali výrazne vyššiu aktivitu k udržaniu nižších hladín iónov sodíka a vyšších hladín iónov draslíka, čím sa zvyšuje energetický výdaj.  Aj celkovo vo vedeckej literatúre sa uvádza, že tkanivá cicavcov vykazujú zvýšenie aktivity sodíkovo-draselných čerpadiel skrz T3.

Hore som spomenul, že 2 mechanizmy budú súvisieť s energiou, jeden sme si opísali a teraz druhý. V podstate niečo podobné sa deje aj s iónmi vápnika v bunkách. Svalové bunky sú akýmsi úložiskom  pre ióny vápnika (skrz retikulu v bunke v ktorej sa nachádzajú), ktoré hrajú dôležitú úlohu pri svalovej kontrakcii, pretože uvoľnenie iónov vápnika do celého zvyšku bunky vedie k svalovej kontrakcii. Pri zastavení kontrakcii sa ióny vápnika pumpujú späť do retikuly. A opäť tento proces si vyžaduje značnú mieru energie. Podstatou je, že hormóny štítnej žľazy výrazne regulujú expresiu týchto vápnikových púmp.

A tretí mechanizmus sa týka akéhosi pozitívneho narušenia oxidácie fosforylácie, ktorá je zodpovedná za tvorbu väčšiny ATP v tele. Táto oxidácia prebieha v bunkových mitochondriách. Hormóny štítnej žľazy zvyšujú expresiu proteínov zabudovaných v membráne mitochondrií a tým nechávajú protóny voľne vnikať hlbšie do mitochondrií bez toho, aby prešli enzýmom ATP a vyvolali syntézu ATP.  Inak povedané, energia sa uvoľní skôr ako teplo, bez potreby ATP.

Toľko k energetickým mechanizmom, prejdime k vplyvu hormónov štítnej žľazy na bielkoviny. T3 vedie k zvýšeniu syntézy bielkovín, to je pravdou, ale súčasne dochádza k rýchlemu rozkladu týchto bielkovín a bohužiaľ rýchlosť rozkladu je vyššia v porovnaní s rýchlosťou syntézy, takže výsledok je jasný, užívanie T3 spôsobuje rozklad bielkovín. Pozrieme sa na výsledky jednej štúdie kde subjekty dostávali 150 mcg T3 denne počas 7 dní:

  • Vylučovanie dusíka sa zvýšilo o 45%, čo je ukazovateľ rozkladu bielkovín
  • Oxidácia (rozklad) leucínu (aminokyselina) sa zvýšila o 74 %
  • Bolo zistené aj zvýšenie protosyntézy v celom tele, ale jej veľkosť bola výrazne menšia v porovnaní s odbúravaním bielkovín

V inej štúdii, kde sa užívalo 100 mcg T3 denne po dobu 2 týždňov priniesla podobné výsledky, kde protosyntéza v tele sa zvýšila o 9 %, ale oxidácia leucínu sa zvýšila o 24 % a rozklad bielkovín o 12 %. Čo bolo ale zaujímavé, v tejto štúdií sa sledovalo, čo sa udeje so svalmi a zistilo sa až 15 %-tné zníženie plochy prierezu svalových vlákien typu 2A. Ide o vlákna, ktoré majú schopnosť produkovať silu a rýchlosť. V ďalšej štúdii bolo podávaných 2 mcg T4 denne na 1 kg hmotnosti po dobu 6 týždňov, posledné 2 týždne bol pridaný aj 1 mcg T3 na 1 kg hmotnosti denne. Pri samotnom užívaním T4 sa zistilo potlačenie TSH z 1,8 na 0,3 mIU/l, hladiny T4 a T3 sa výrazne zvýšili. Pridaním T3 sa hladiny TSH znížili natoľko, že boli nedetekovateľné v krvi a hladiny T3 sa ešte viac zvýšili. V štúdii sledovali protosnytézu v celom tele a tá  bola samozrejme mierne zvýšená, ale rozklad bielkovín bol bohužiaľ vyšší, tak ako aj v predchádzajúcich štúdiách.

Pozrieme sa ešte na jednu štúdiu, kde bola podávaná nižšia dávka T3 po dobu 2 mesiacov. Z počiatku bola užívaná dávka 75 mcg T3 denne a neskôr sa dávka znížila na 62,5 alebo 50 mcg keď hladiny T3 v krvi presiahli hodnoty 4,6 nmol/l. Dusíková bilancia bola v druhom a treťom týždni významne zvýšená, čo bolo ale zaujímavé, že potom mala tendenciu sa vrátiť k nule. Čo naznačuje, že zrejme existuje nejaký mechanizmus, ktorý chráni bielkoviny pri dlhodobom užívaním T3. Celkovo na konci štúdie bol zistený pokles svalovej hmoty o 1,5 kg a pokles tuku o 2,7 kg. V deviatom týždni sa už strata svalovej hmoty nijako neprehlbovala.

A práve kvôli tomuto v podstate každý z Vás bude spolu s hormónmi štítnej žľazy užívať AAS, aby tento katabolický proces zvrátila. O tom ale neexistuje žiadna štúdia, ktorá by to dokazovala, ale je zrejmé z praxe, že to funguje! Čo vieme zo štúdií je nasledovné:

  • Užívanie hormónov štítnej žľazy zvyšuje výdaj energie o pár stoviek kcal
  • Užívanie hormónov štítnej žľazy zvyšuje pokojový metabolizmus o 10-15 % pri dávke 75 mcg denne
  • Užívanie hormónov štítnej žľazy mierne zvyšuje protosyntézu, no na druhej strane výraznejšie zvyšuje rozklad bielkovín, čiže hovoríme o katabolickom stave

Ešte sa vrátim ku katabolizmu spôsobeného užívaním exogénnej T3, dávka 100 mcg T3 denne už po 2 týždňoch znižuje CSA vlákna typu IIA v hypertrofovanom svalstve. Čiže aby ste tomu rozumeli správne, tak exogénna T3 katabolizuje prednostne hypertrofované svaly! Aj keď ako som už spomenul, z dlhodobého hľadiska zrejme existuje akýsi kompenzačný mechanizmus v tele, ktorý antagonizuje  bielkovinovo-katabolické účinky T3 s cieľom odvrátiť výraznú stratu svalovej hmoty.

 

Ako užívať hormóny štítnej žľazy a aké to prináša negatíva?

Vo všeobecnosti sa v kulturistike zneužíva skôr aktívny T3 ako pasívny T4. Dôvodom užívania T3 je pomoc pri spaľovaní tukov skrz zvýšenia ATP a metabolickej aktivity. T3 celkovo je zodpovedný za reguláciu príjmu rôznych živín do buniek a do mitochondrií týchto buniek, aby sa efektívne využili na výrobu a spotrebu energie. Mitochondrie každej jednej bunky v tele využívajú sacharidy (primárne), tuky ale aj bielkoviny na výrobu zdroja energie známeho ako ATP.  V tomto je naozaj veľmi účinný, čo ale nesie so sebou aj negatívne účinky:

  • Návaly horúčav a zvýšené celodenné potenie
  • Zvýšený krvný tlak
  • Búšenie srdca
  • Srdcová arytmia, tá vie pretrvávať aj po vysadení T3 pomerne dosť dlhú dobu
  • Časté bolesti hlavy
  • Možné trasenie rúk
  • Zvýšená podráždenosť
  • Zlý lipidový profil. T3 negatívne ovplyvňuje lipidový profil tým, že riadi proteín-2 viažuceho sterolový regulačný prvok, ktorý reguluje génovú expresiu LDL receptora. T3 sa tiež spája s ochranou LDL pred oxidáciou. Pri vysokých dávkach T3 je možné tiež vidieť pokles HDL-C v dôsledku zvýšeného prenosu cholesterylesterov z HDL na VLDL sprostredkovaného CETP a zvýšeného HL, ktorý je sprostredkovaný z katabolizmu HDL.
  • Nespavosť a únavu
  • Zvýšenie chuti do jedla, ale u mnohých nastáva aj opak a to zníženie chuti do jedla
  • Katabolizmus, tu sa ešte zastavím, je zrejmé, že T3 spôsobuje katabolizmus a to bez debaty, vo všeobecnosti sa odporúča užívať T3 spolu s AAS, aby sa zabránilo akýmkoľvek stratám. Už keď spomínam AAS, tak poukážem na ich vplyv na prirodzené deje v súvislosti so štítnou žľazou. Je známe, že androgény znižujú hladinu TBG = je to proteín, ktorého úlohou je transport T3 a T4 v krvi, čím reguluje ich hladiny. Ak sa jeho hladina znižuje, tak hladina voľného fT3 a fT4 sa môže zvýšiť. A tiež aj RH ma vplyv na prirodzenú produkciu štítnej žľazy a to tým, že zvyšuje periférnu konverziu T4 na T3.  

Užívanie hormónov štítnej žľazy samozrejme znižuje hladinu TRH (je hormón uvoľňovaný v hypotalame v reakcii na zistenie nízkych hladín hormónov štítnej žľazy) a ten následne dáva signál pre zníženie TSH (reguluje činnosť štítnej žľazy tým, že stimuluje štítnu žľazu k produkcii T3 a T4), vďaka čomu prestáva štítna žľaza produkovať, spomaľuje svoju činnosť, ale nikdy sa nevypne. Po vysadení T3 sa činnosť štítnej žľazy obnoví do 1-2 týždňov do normálu sama. A ani dlhodobé užívanie T3 a T4 chronicky nepotláča fungovanie HPT osi (hypotalamo-tyreoidálna os), pretože táto os je odolná a nie je nikdy chronicky potláčaná.

Vrátim sa ešte k hladine TSH, tá by počas užívania T3 mala byť po určitom čase na nule (alebo by ste mali mať veľmi nízke hodnoty)! Takto vlastne viete aj pri krvných testoch zistiť, či Vami užívaná T3 je naozaj skutočná alebo je to fake. Ešte je možný jeden kontrolný test a to sledovanie hladiny voľného T3, ktorý sa označuje ako fT3, ten by mal byť samozrejme zvýšený a to takto:

  • Pri dávke 50 mcg v priemere o 1,4 násobne viac oproti referenčným hodnotám
  • Pri dávke 75 mcg v priemere o 1,7 násobne viac oproti referenčným hodnotám
  • Pri dávke 100 mcg v priemere o 2 násobne viac oproti referenčným hodnotám

Takže ak užívate T3 a máte podozrenie, že sa nič nedeje a účinok je slabý, môžete si dať skontrolovať hladiny TSH a fT3. Spomínam to preto, lebo na trhu je veľmi veľa fake T3, viac ako ktorejkoľvek inej látky v podstate. Prvou dôležitou vecou je, že T3 sa vyrába v mcg a nie v mg. A je pomerne dosť ťažké pri bežných podmienkach vedieť správne nadávkovať T3 v tabletkách. Sledoval som jednu diskusiu, kde niekto zastupoval laboratórium, ktoré testovalo T3, konkrétne produkt Tiromel a každá tabletka mala inú koncentráciu. Takže samotná gramáž vie byť pri T3 naozaj veľký problém. Ale čo je ešte ďalší problém, to je to, že ako jedna z mála látok dokáže veľmi rýchlo degradovať. Ak sa robili testy T3 po exspirácii, tak naozaj ako jeden z mála liekov vykazoval rýchle znehodnotenie, aj keď samozrejme nie úplne! Takže máme tu dve aspekty, ktoré budú mať silný vplyv na Vami zakúpenú T3 na čiernom trhu. Mam s užívaním T3 naozaj bohaté skúsenosti a môžem potvrdiť, že prakticky všetka T3, ktorá sa tvári ako farmaceutická na čiernom trhu je fake, ktorý ale obsahuje účinnú látku, ale určite nie tak, ako deklaruje obal, bohužiaľ. Nechcem teraz týmto povedať, že na čiernom trhu sa nedá zaobstarať kvalitná T3, určite dá. Ja chcem len poukázať na to, že je to jeden z výrobkov, pri ktorom je veľmi veľká pravdepodobnosť, že tabletky budú obsahovať menej účinnej látky a preto budete vnímať aj rozdiely v skúsenostiach a hlavne v užívaných dávkach jednotlivcov, kde jeden bude užívať 75 mcg a bude spokojní a druhý ani pri dávkach 150 mcg nebude mať pocit spokojnosti.

T3 má half-life zhruba 2 až 3 dni. Jeho zneužívaná dávka je najčastejšie 37,5 až 75 mcg denne, nájdu sa aj takí, ktorí užívajú dávku 100 mcg denne, osobne v tom už nevidím veľmi význam. Užívať dennú dávku 25 mcg nemá naozaj zmysel, pretože prirodzená produkcia je zhruba 28 mcg denne. Preto dávka 37,5 mcg a viac má svoje opodstatnenie. Dennú dávku je vždy dobré rozdeliť na 2 až 3 x, nasledovne:

  • Denná dávka 50 mcg = 2 x 25 mcg
  • Denná dávka 75 mcg = 2 x 37,5 mcg alebo 3 x 25 mcg

Určite budete premýšľať, prečo je dobré dennú dávku T3 rozdeľovať na 2 alebo 3 x, keď aj tak má dlhý half-life. Má to 2 podstatné dôvody:

  • Aj napriek tomu, že jeho half-life je dlhý, zo štúdií vieme, že po užití T3 dochádza k rýchlym farmakodynamickým účinkom (rýchle zvýšenie hladín fT3)
  • Prejav negatívnych účinkov je ďaleko vyšší ak sa naraz užije celodenná dávka a výrazne nižší, ak sa denná dávka rozdelí na viac krát denne

Pri prvej skúsenosti s T3 je lepšie začať s nižšou dávkou a tá sa postupne zvyšuje, a to nasledovne:

Pondelok = 12,5 mcg ráno + 12,5 mcg poobede

Utorok = to isté, ak je všetko v poriadku, tak dávka sa zvýši

Streda = 25 mcg ráno + 12,5 mcg poobede

Štvrtok = to isté, ak je všetko v poriadku, tak dávka sa zvýši

Piatok = 25 mcg ráno + 25 mcg poobede a táto dávka zotrváva niekoľko týždňov

Pri opakovanej skúsenosti rovno môžete začať s dávkou 50 mcg od prvého dňa a tú následne neskôr zvýšiť na 62,5 mcg alebo až na 75 mcg.

Ako dlho užívať T3? Zvyčajne sa užíva 4 až 12 týždňov. Všetko záleží od prejavu negatív a od spokojnosti jednotlivca s výsledkami cyklu. Je možné ho kombinovať s Klenbuterolom, tu si treba uvedomiť, že obe tieto látky vedia mať výrazne negatívna, ktoré sa ich spoločným užívaním násobia. Preto ich spoločné užívanie je možné pre skúsených, ktorí už majú čo to za sebou. V prípade ich spoločného užívania je tiež lepšie dodržiavať nižšie dávkovanie. Mohlo by to vyzerať takto = 37,5 mcg až 50 mcg T3 denne + 60 až 80  mcg Klenbuterolu.

Celkom zaujímavou voľbou je spoločné užívanie T3 spolu s GW501516, pretože to nebude mať vplyv na prehlbovanie negatívnych účinkov, tieto dve látky v tomto smere nepôsobia synergeticky. Jedinú synergiu, ktorú vedia vytvoriť je v spaľovaní tukov. Ich dávkovanie by mohlo vyzerať takto = 50 až 75 mcg T3 denne + 10 až 20 mg GW501516 denne.

Má zmysel užívať nízku dávku T3 s cieľom zvýšiť energiu počas dňa? Áno, dá sa to a to predovšetkým v záverečných fázach prípravy na súťaž. Kedy výkon štítnej žľazy a tým aj výkon sympatického nervového systému je znížený. Nízka dávka 12,5 mcg až 25 mcg nebude mať katabolické prejavy, a aj tak, každý súťažný kulturista bude v tom čase „naložený“ AAS, takže reč o katabolizme je zbytočná. V praxi je možné často krát vidieť, ako vysadenie T3 je sprevádzané poklesom celkovej dennej energie, to mnohých láka užívať nižšie dávky T3 počas náročných príprav, s cieľom zvýšiť dennú energiu, mnoho ľudí sa naozaj následne cíti výrazne lepšie.

T4 má half-life zhruba 6-7 dní. Jeho zneužívaná dávka je najčastejšie 100 až 200 mcg denne. T4 sa ale v princípe v dnešnej dobe nezvykne užívať vo svete kulturistov vôbec. Jediný dôvod prečo sa celkovo o T4 hovorilo bol zrejme jeden článok, ktorý mu urobil veľkú popularitu. Ide o článok z roku 2006 od A.Robertsa, ktorý tvrdil, že spolu s RH je nutné užívať aj T4. Pretože T4 bude vďaka zvýšenej hladiny RH viac konvertovať na T3 a samotná T3 vraj zvyšuje účinky RH. A to tak, že zvyšuje hladiny IGF-1, hladina mRNA IGF-1 a tiež vraj zvyšuje transkripciu génu RH, ktorý nám dáva účinky RH, o ktoré sa zaujímame. Toto bol v podstate jediný článok, ktorý niesol tieto tvrdenia, žiadny iný nikdy neexistoval. Bohužiaľ, všetky tieto údaje nie sú pravdivé. Pri RH je nutné užívať T4 len vtedy, ak človek už má existujúcu hypotryreózu. V podstate užívanie RH dokáže takto nepriamo odhaliť hypotryreózu u ľudí, ktorí nevedia, že ju majú, ale neviem ju spôsobiť, to je dôležité chápať! Takže ak pri užívaní RH budete mať veľmi nízke hladiny T4 (pod referenčnou hodnotou), tak je veľmi pravdepodobné, že máte začínajúcu hypotyreózu a je nutné v tomto prípade vyhľadať lekára. To, že pri užívaní RH je hladina T4 mierne nižšia je len tým, že sa zvyšuje konverzia T4 na T3, neznamená to ale, že štítna žľaza prestáva pracovať, alebo aby jej bolo potrebné nejako pomáhať. Článok, od A.Robertsa z roku 2006 vychádzal z údajov o hlodavcoch a RH potkanov je úplne iný ako ľudský RH. Všetky tieto vyššie opísané procesy, ktoré boli v tejto štúdii zaznamenané, neboli nikdy zaznamenané u ľudí! Dokonca v štúdii hlodavce mali odobratú štítnu žľazu a užívali potkaní RH spolu s T3, podotýkam ešte raz, užívali POTKANÍ RH, nie ľudský, ktorý je iný! Takže, skutočnosť je taká, že hladiny T3 sa zvyšujú počas užívania RH u ľudí, to je pravda. Čo je ešte ale pravdou, je fakt, že T3 prispieva k zvýšeniu RH v REE o takmer 50 %, čo samozrejme výrazne prispieva ku lipolytickým účinkom, ale primárne lipolytické účinky RH nemajú nič spoločné s REE a ani so štítnou žľazou! Treba mať aj na pamäti, že T3 je katabolická a jej pridávanie k RH alebo zbytočné navyšovanie jej hladín nie je vôbec z tohto hľadiska prospešné! Spoločné užívanie T4 a T3 počas užívania RH dokonca môže viesť k tyreotoxikóze (nadmerné množstvo hormónov štítnej žľazy, čo vedie k zvýšenému tepu, nespavosti, nervozite, únave, svalovej slabosti, poteniu a tak ďalej)

Prirodzené hladiny hormónov štítnej žľazy a vplyv rôznych látok na ne

  • RH a jeho vplyv na hormóny štítnej žľazy

Ako už isto viete, aj RH ma vplyv na prirodzené hladiny hormónov štítnej žľazy. Nebavíme sa teraz užívaní T3, bavíme sa len o užívanie RH a jeho vplyve na hladiny hormónov štítnej žľazy, dobre? RH znižuje hladiny T4 v krvi a zvyšuje periférnu konverziu T3 (v tkanivách a bunkách) nezávisle od TSH. Inak povedané, RH zvyšuje konverziu T4 na T3, preto hladiny T4 počas jeho užívania klesajú a hladiny T3 stúpajú. Zmena hladín T4 a T3 bude počas užívania RH len mierna a stále v referenčných medziach u každého z Vás! Tento efekt je z hľadiska lipolýzy pozitívny, to je v poriadku. Jedinou obavou je, že RH dokáže odhaliť existujúcu, skrytú hypertyreózu, ale nedokáže ju spôsobiť ako sa o tom mnohí snažia presviedčať na rôznych fórach. V prípade ak by ste zaznamenali v krvných testoch výrazne zvýšené hladiny TSH nad referenčný rámec spolu so znížením hladín T4 pod referenčný rámec, to by aj naznačovalo už existujúcu hypertyreózu. Na druhej strane ale, treba samozrejme brať do úvahy aj to, že aj AAS majú vplyv na štítnu žľazu podobnými a čiastočne sa prekrývajúcimi spôsobmi ako je to pri užívaní RH. Preto netreba sa hneď vyľakať. Ak by ste pociťovali tieto príznaky:

  • Suchá a šupinatá pokožka
  • Citlivosť na chlad
  • Lámavé vlasy a nechty
  • Pomalé pohyby a myšlienky
  • Depresia

Tak až vtedy je naozaj na mieste vyhľadať lekársku pomoc. Ale v prípade, ak tieto príznaky nemáte a len v krvných testoch vidíte mierne zvýšenie hladín TSH či nižšiu hladinu T4, bez vyššie spomenutých prejavov, tak by sa všetky hladiny mali upraviť do normálnu po vysadení RH a AAS. Ak by sa tak ale nestalo, opäť je nutné riešiť lekársku pomoc.

  • Trenbolón a jeho vplyv na hormóny štítnej žľazy

Mnohí z Vás pridávajú T3 k Trenbolónu, pretože počuli o jeho vplyve na hormóny štítnej žľazy. Zvyknete pridávať len 25 mcg denne ako náhradu prirodzenej dennej dávky. Poďme si vysvetliť pár faktov a dospieť k nejakému výsledku.

Trenbolón zlepšuje funkciu štítnej žľazy znížením TBG (globulín viažuci tyroxín) u ľudí. V dôsledku toho sú hladiny T4 mierne znížené, ale absorpcia T3 a T4 na bunkovej a tkanivovej úrovni je pozitívne zvýšená! Trenbolón vo všeobecnosti nearomatizuje a preto nemá žiadny účinok (ani zoslabujúci a ani zosilňujúci) na prolaktínovu odpoveď na TRH (hormón uvoľňujúci tyrotropín) a zároveň má minimálny vplyv na hladiny prolaktínu alebo ju znižuje. Pridanie exogénneho T3 k spoločnému užívaniu s Trenbolónom nie je vôbec potrebný, ako sa mnohí z Vás mylne domnievajú, respektíve, ak tak učiníte udeje sa nasledovné = Pridaním 25 mcg denne T3 k Trenbolónu bude mať za následok supranormálny účinok na bunkovej a tkanivovej úrovni, čím sa zvýši čistý rozklad bielkovín (katabolické účinky). To znamená, že tí z Vás, ktorí sa zameriavajú na naberanie každého gramu svalovej hmoty navyše, je pridanie T3 k Trenbolónu nezmysel.

 

  • AAS a ich vplyv na hormóny štítnej žľazy vo všeobecnosti

Androgénne látky vo všeobecnosti znižujú hladiny TBG, čo má za následok mierne zníženie hladín T4 a zvýšené vychytávanie T3 a T4 na bunkovej a tkanivovej úrovni (to čo som písal pri Trenbolóne, u neho je tento efekt najvýraznejší zo všetkých AAS). Vždy sa jedná len o mierne zmeny, ktoré budú v medziach referenčných hodnôt. Ak by ste zaznamenali v krvných testoch mimo referenčných hodnôt počas užívania AAS, je lepšie vyhľadať lekársku pomoc a poradiť sa.

 

  • TRT a jej vplyv na T3

Existujú rôzne diskusie o tom, či má TRT vplyv na T3 a našlo sa pár jedincov, ktorí tvrdia, že áno, že hladiny T3 počas TRT vedia byť podstatne dosť znížené a hľadajú súvislosť s HCG a progesterónom. Základná vec, ktorú si treba uvedomiť je, že existuje vplyv veku na hypofýzu, ktorý znižuje funkciu štítnej žľazy prirodzene a práve krvné testy u mužov, ktorí užívajú TRT zvyknú mať už po 40-tke a znížená produkcia T3 je jednoducho už prirodzená v ich veku.

Našiel som aj diskusie, kde pár jedincov začalo poukazovať na vplyv progesterónu a HCG na T3, s tím, že počas TRT je nutné užívať nie len HCG aj progesterón. Podstatné je vedieť, že normálny zdravý muž nepotrebuje užívať exogénny progesterón, jednoducho nepotrebuje ho k ničomu! Je pravdou, že existujú nejaké štúdie, ktoré poukazujú na fakt, že T3 moduluje sekréciu progesterónu, ktorý je regulovaný HCG, ale to sú štúdie u žien, kde existuje súhra medzi HCG a funkciu štítnej žľazy, no to sa netýka nás mužov.

 

  • Diéta a jej vplyv na hormóny štítnej žľazy

Počas diét si môžete v krvných testoch všimnúť zníženie hladín voľnej T3, čo je prirodzený adaptačný mechanizmus, ktorý šetrí proteínový katabolizmus. Takže opäť, netreba sa zľaknúť, netreba premýšľať o užívaní T3 a ani vyhľadávať lekársku pomoc.

T3 a beta-2-adrenergné receptory

Klenbuterol a Salbutamol pôsobí na beta-2-AR, verím, že to už určite všetci viete. T3 pozitívne ovplyvňuje expresiu (zvyšuje počet) a citlivosť beta-2-AR v tkanivách, to znamená, že užívanie T3 zvyšuje citlivosť tela na Klenbuterol a Salbutamol, a tým pádom zvyšuje ich účinky. Čo samozrejme je istým spôsobom pozitívny efekt a preto aj mnoho ľudí užíva T3 spoločne s Klenbuterolom a Salbutamolom s cieľom dosiahnuť lepšie výsledky. Čo samozrejme má svoj význam, je ale dôležité si uvedomiť, že v prípade ak si takúto kombináciu zvolíte, je nutné užívať nižšie dávky práve kvôli spomínanému zvýšeniu účinku Klenbuterolu či Salbutamolu.

 

Hormóny štítnej žľazy a estrogény

Áno, aj estrogény majú vplyv na hladiny hormónov štítnej žľazy, pozrieme si na to trošku detailnejšie. Estrogény zvyšujú TBG, čo vedie k zníženiu hladín fT4 a fT3 a to následne môže viesť k miernemu zvýšeniu hladín TSH.

Estrogény zároveň zvyšujú hladinu prolaktínu, ktorý negatívne ovplyvňuje funkciu štítnej žľazy. Čím vyššia hladina prolaktínu, tým výraznejší negatívnejší vplyv na prirodzenú produkciu T3 a T4.

Ako máte možnosť vidieť, tak počas cyklu, kedy užívate AAS spolu s T3 je vhodné (ako vždy) udržiavať hladiny estrogénov v referenčných medziach, aby sa hladiny voľnej T3 v krvi zbytočne neznižovali.

 

T3 a inzulínová rezistencia

Existujú štúdie, ktoré preukazujú, že užívanie T3 má určitý vplyv na citlivosť inzulínu, ale stále nemáme dostatok informácií o tomto vzťahu medzi T3 a inzulínovou rezistenciou do dnes. Niektoré štúdie naozaj preukázali mierne zvýšenie hladín glukózy v krvi a zhoršenú citlivosť na inzulín u ľudí užívajúcich T3, ale do dnes nie je vysvetlený a pochopený tento účinok.

Tiež v štúdiách u diabetikov, ktorí užívajú anti-diabetika alebo inzulín sa zistilo, že ak začali užívať T3, tak hladiny glukózu v krvi sa podstatne zvýšili, dôvodom bola inzulínová rezistencia. Pacienti boli nútení užívať vyššie dávky anti-diabetik alebo inzulínu.

Mnoho ľudí, ktorí sú odkázaní na celoživotné užívanie liekov na štítnu žľazu (T3 alebo T4) tak v staršom veku majú inzulínovú rezistenciu, je spôsobená užívaním liekov na štítnu žľazu alebo samotnou chorobou (zníženou produkciou štítnej žľazy)? Zatiaľ nemáme odpoveď na túto otázku.

V praxi sa ukazuje, že užívanie T3 v kulturistickom prostredí dokáže mierne zvyšovať hladiny glukózy v krvi, no stále by sa mali nachádzať v referenčných hodnotách. Ak by ste zaznamenali opak, je určite nutné vysadiť T3 a pozrieť sa na hladiny glukózy po vysadení, pretože tu následne existuje veľký predpoklad toho, že hladiny glukózy v krvi boli vyššie už pred začatím užívania T3 a to znační, že niečo nie je v poriadku a vyhľadanie lekára je na mieste.

Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi. 

Napsat komentář