Právě si prohlížíte AAS a srdce

AAS a srdce

Užívanie AAS má nepochybne vplyv na srdce, pozrieme sa teraz bližšie na to. Počas celého života srdce zásobuje všetky bunky v tele živinami a kyslíkom skrz neustále pumpovanie krvi cez kardiovaskulárny systém. Srdce je rozdelené na dve samostatné pumpy a to na ľavú a pravú stranu, ktoré sú od seba oddelené „stenou“, ktorú nazývame interventrikulárna priehradka. Pravá strana pumpuje odkysličenú krv cez pľúca aby ju znovu okysličila a ľavá strana pumpuje okysličenú krv cez systémový obeh, čím zabezpečuje prietok krvi do všetkých buniek tela. Funkciu srdca môžeme rozdeliť na 2 veci:

  • Diastolickú (napĺňa srdce krvou)
  • Systolickú (pumpovanie krvi cez pľúcny obeh a systémový obeh)

AAS vedia ovplyvniť diastolicko systolické fungovanie srdca. Okrem toho tiež ovplyvňujú štruktúru srdca, konkrétne hrúbku stien komôr. Všetky tieto zmeny sú spájané s mortalitou alebo nežiadúcimi srdcovými príhodami. Echokardiografia môže byť použitá na vytvorenie obrazu štruktúry a funkcie srdca. Využíva sa na to ultrazvuk, áno presne ten istý ultrazvuk, ktorý sa používa u tehotných žien na ukazovanie bábätiek. Výskumníci začali túto techniku aplikovať na užívateľov anabolických steroidov v 80-tých rokoch minulého storočia. Úplne prvá štúdia z roku 1985, ktorá aplikovala echokardiografiu sledovala a porovnávala tieto tri skupiny:

  • Kulturistov, ktorí užívali AAS
  • Kulturistov, ktorí neužívali AAS
  • Skupina ľudí, ktorá neužívali AAS a ani nešportovali

Urobili sa merania ľavej komory, kde sa sledovala hrúbka jej zadnej steny a hrúbka septy (stena oddeľujúca ľavú a pravú komoru). Merali sa tiež vnútorné rozmery na konci systoly a diastoly. Takto vedeli vypočítať aj zlomkové skracovanie (koľko krvi je vytlačené z ľavej komory počas systoly vzhľadom k celkovému objemu krvi). Aké boli výsledky? Neboli zistené žiadne extra závažné rozdiely, aj keď priemerná hrúbka septy bola nasledovná:

  • U kulturistov, ktorí užívali AAS = 13,7 mm
  • U kulturistov, ktorí neužívali AAS = 12,4 mm
  • Skupina ľudí, ktorá neužívali AAS a ani nešportovali = 9,2 mm

Normálny referenčný rozsah septy je od 6 do 10 mm. Ale športovci majú vždy hrubšiu septu, a navrhnutý limit u športovcov je do 12 mm. Takže ako vidíte, užívanie AAS má silný vplyv na hrúbku septy, a to my vidíme len priemernú hodnotu, ale v štúdii boli zistené aj väčšie hrúbky ako 13,7 mm, čo je naozaj ďaleko za limitom určeným u športovcov.

Hrúbka zadnej steny ľavej komory bola u všetkých kulturistov, čiže aj u tých ktorí užívali a aj u tých, ktorí neužívali AAS,  v priemere rovnaká a to 9,4 mm (referenčný rozsah = 6 až 10 mm). Čo je potešujúce, keďže neexistoval rozdiel medzi skupinami, ale problém je to, že vznikol tu nepomer medzi hrúbkou septy a zadnej steny ľavej komory, čo je nežiadúci efekt. Dobre, toto bola vôbec prvá štúdia, ktorá sledovala vplyv AAS na srdce, čo zistili ďalšie? Zistili to isté, že dlhodobé užívanie AAS vie spôsobiť zvýšenie hrúbky ľavej komory a septy, tiež poškodenie diastolickej a systolickej funkcie srdca.

Pozrieme sa na Haarlem štúdiu z Holandska, kde 100 užívateľov AAS bolo podrobených sledovaniu. Ich priemerná týždenná dávka bola 898 mg rôznych AAS. U 31 z nich bolo urobené aj echokardiografické meranie a prinieslo nasledovné zistenia:

  • Zníženie ejekčnej frakcie ľavej komory o 4,9 %, ide o % krvi, ktoré je vytlačené z komory počas systoly. Normálna ejekčná frakcia sa pohybuje od 50 do 70 %. Všetky tieto subjekty aj napriek zníženiu o 4,9 % boli v referenčnom rozsahu. Čo vlastne znamená, ak sa ejekčná frakcia znižuje? Znamená to, že ľavá komory pumpuje krv horšie.
  • Klesol pomer E/A o 0,45. Ide o pomer medzi Emax a Amax, zníženie pomeru poukazuje na diastolickú dysfunkciu, čo znamená, že ľavá komora sa ťažie napĺňa krvou, čo môže znamenať, že je tuhšia.
  • Objem ľavej predsiene sa zvýšil o 9,2 ml, čo naznačuje diastolickú dysfunkciu ľavej komory
  • Hmota ľavej komory sa zvýšila o 28,3g, tento nárast možno pripísať zväčšeniu septy, ako aj hrúbky zadnej steny ľavej komory.

V tejto štúdii sa zistilo, že všetky tieto negatívne prejavy korelovali s priemernou týždennou dávkou AAS. Čiže čím vyššia dávka, tým negatívnejší dopad. Štúdia preukázala aj pozitívnu správu a to takú, že po 8 mesiacoch od skončenia užívania AAS sa všetky sledované parametre vrátili do normálu, takže nemalo by ísť o nezvratné zmeny.

Aký je teda záver? Je jasné, že užívanie AAS má vplyv na funkciu a štruktúru srdca, nevieme ale určiť do akej miery tieto zmeny súvisia so srdcovými problémy či dokonca s úmrtnosťou.

Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi. 

Napsat komentář