Právě si prohlížíte IGF-1 (Increlex/RhIGF-1) a IGF-1LR3 

IGF-1 (Increlex/RhIGF-1) a IGF-1LR3 

IGF-1 je hormón podobný inzulínu, ktorý je produkovaný v tele a má dôležitú úlohu pri raste a rozvoji bunkových štruktúr. Je to jeden z najdôležitejších rastových faktorov. Jeho hlavnou funkciou je podporovať bunkový rast, diferenciáciu a prežívanie buniek v mnohých tkanivách v tele.

Pozrime sa, čo sa píše v letáku od Increlexu: IGF-1 je základný hormonálny mediátor rastu tela. Rastový hormón (GH) sa za normálnych okolností viaže na svoj receptor v pečeni a iných tkanivách a stimuluje syntézu/sekréciu IGF-1. 

V cieľových tkanivách sa receptor IGF-1 typu 1, ktorý je homológny k receptoru inzulínu, aktivuje inzulínu podobným rastovým faktorom-1 (IGF-1), čo vysiela intracelulárny signál, ktorý stimuluje viaceré procesy vedúce k rastu tela. Metabolické pôsobenie IGF-1 sa zameriava z časti na stimuláciu príjmu glukózy, mastných kyselín a aminokyselín, aby metabolizmus podporoval rastúce tkanivo.

A ešte si pozrieme čo píšu vedci o IGF-1 v jednej zo štúdii: IGF-1 je peptídový hormón, ktorý sa podieľa na regulácii bunkového rastu, diferenciácii a proliferácii. Je primárne produkovaný v pečeni pri stimulácii rastovým hormónom. IGF-1 pôsobí hlavne väzbou na IGF-1 receptor, ktorý sa nachádza na bunkových membránach vo väčšine tkanív v tele. V štúdiách boli vyššie koncentrácie cirkulujúceho IGF-1 spojené s vyšším rizikom rakoviny prsníka, hrubého čreva, konečníka a prostaty. Zároveň tieto štúdie poukazujú na to, že vyššie koncentrácie IGF-1 sú spojené s vyššou hustotou kostných minerálov a nižším rizikom zlomením. Ďalej vedci predpokladajú, že diétny príjem ovplyvňuje cirkulujúci IGF-1, štúdie naznačujú, že vyšší príjem bielkovín a mliečnych výrobkov zvyšuje koncentrácie IGF-1. Príjem mlieka (najviac) a jogurtov spôsoboval zvýšenie hladín IGF-1, ale bielkoviny zo syra vôbec, čo naznačuje potencionálny rozdiel medzi bielkovinami, respektíve srvátkový proteín sa nachádzal v mlieku aj v jogurtoch, ale v syre nie, pretože vo väčšine syrov sa je odstránený a majú väčšinou kazeinovú bielkovinu. Zistilo sa tiež, že vyšší príjem vlákniny a celozrnných výrobkov bol spojený s vyššími koncentráciami IGF-1 v krvnom obehu. Zároveň požívanie alkoholu znižovalo hladiny IGF-1 v krvi, pravdepodobne kvôli etanolu a jeho toxicite v pečeni, čo zhoršuje syntézu IGF-1.

Prirodzené hladiny IGF-1 vekom klesajú, v čase puberty IGF-1 hladina je v podstate na svojom vrchole, dosahuje hodnoty medzi 350 až 600 ng/ml a potom sa už postupne znižuje každým rokom znižuje. Bežné referenčné hodnoty IGF-1 u dospelého muža sa pohybujú od 100 do 280 ng/ml. Nižšie na grafe môžete vidieť ako sa postupne vekom jeho hladiny znižujú.

Existujú rôzne izoformy (druhy) IGF-1, ktoré sú produkované bunkovými receptormi:

  • IGF-1Ea, vyskytuje sa v mnohých tkanivách, hrá dôležitú úlohu v raste a vývoji, zvyšuje sa vďaka zvýšeným hladinám RH
  • IGF-1Eb, nevyskytuje sa u ľudí, ale u hlodavcov
  • IGF-1Ec, vyskytuje sa predovšetkým v mozgu, ale aj vo svaloch a v nich sa zvyšuje jeho hladina skrz ťažkých tréningov

Presné biologické vlastnosti a funkcie u IGF-1Eb a 1Ec sú ešte predmetom výskumu do dnes.

IGF-1 sám o sebe má veľmi krátky half-life rádovo v minútach, preto bolo nutné ho upraviť a vytvoriť modifikovanú formu IGF-LR3 (Long R3), aby sa predĺžil jeho half-life a bolo ho možné ľahšie užívať pre účely liečby. IGF-LR3 má half-life niekoľko dní (vraj), vďaka čomu ostáva v tele dlhšie aktívny, má teda dlhodobý účinok a zároveň aj má lepšiu afinitu k IGF-1 receptorom. Zameriame sa teraz na half-life a preberieme si ho do detailu.

Half-life IGF-1 je v podstate naozaj krátky rádovo v minútach, ale jeho klírens (rýchlosť akou sa odstráni z krvi) závisí od hladín IGFBP-3, ktoré RH zvyšuje pravdepodobne v závislosti od dávky. Nikto presne nepozná half-life IGF-1 u zdravých dospelých ľudí, ale určite by sa IGF-1 mal podávať minimálne 2 krát a viac krát denne. Ak sa pozrieme na Increlex (obchodný názov pre liek obsahujúci IGF-1), tak pri ňom sa udáva priemerný half-life 5,8 hodín. Existujú štúdie, ktoré u Increlexu zaznamenali ale aj oveľa dlhší half-life a to v priemere až 17,8 hodín. To sa stále bavíme o obyčajnom IGF-1 bez úpravy. Ako je to možné? Je to možné vďaka existencii proteínov IGF-BP. Áno, existujú aj proteíny IGF-BP, ktoré viažu IGF-1 ale aj IGF-2, čím sa umožňuje ich prenos v krvi a zmena ich dostupnosti pre bunky, teda priamo ovplyvňujú biologickú dostupnosť a distribúciu IGF-1 a IGF-2 do tkanív. Takže IGF-BP modulujú aktivitu IGF-1 aj IGF-2 a to buď zosilnením alebo inhibíciou väzby IGF-1 či IGF-2 na ich receptory. Existuje viacero typov IGF-BP, ktoré sa podieľajú na rôznych aspektoch regulácie IGF a ich biologickej aktivity.

  • IGF-BP1, jeho hladiny sú vysoké ak sú vysoké hladiny E2 a to znižuje biologickú dostupnosť IGF-1
  • IGF-BP2
  • IGF-BP3 je dôležitý pre reguláciu a prenášanie IGF-1 a práve na IGF-BP3 sa viaže až viac ako 80 % IGF-1 v obehu
  • IGF-BP4
  • IGF-BP5
  • IGF-BP6

Určite ste na základe vyššie prečítaných viet pochopili, že neupravené IGF-1 vďaka proteínom IGF-BP vie mať predĺžený half-life z niekoľko minút až na niekoľko hodín. A čo IGF-LR3? Je síce pravdou, že IGF-LR3 má 4 až 5 krát vyššiu afinitu k väzbe k receptorom, ale veľmi rýchlo sa dostáva preč z krvi v dôsledku jeho rezistencie voči väzbe na IGF-BP, čiže nedokáže sa viazať na tieto proteíny a preto jeho half-life je kratší a odhaduje sa len na 2-3 hodiny. Je škoda, že IGF-1LR3 je navrhnutý tak, aby bol odolný voči IGF-BP, ak by tomu tak nebolo, tak by jeho half-life bol určite pozoruhodne dlhý.

Pre bežných užívateľov je preto IGF-1LR3 pomerne dosť nepraktický pre užívanie a ani nie veľmi opodstatnený, prečo? Pretože interakcie IGF-BP3 s IGF-1 je veľmi extrémne dôležitá pri myogénnych účinkoch ľudského kostrového svalstva. IGF-1LR3 je vhodný pre pokročilých a extrémne skúsených kulturistov, u ktorých slúži v podstate na zvýšenie zásob dostupných svalových vlákien, respektíve k úplnej maximalizácii hypertrofie svojej dostupnej zásoby vlákien, čo je zvyčajne veľmi dôležité u IFBB profi kulturistov. IGF-1LR3 je dokonca aj menej anabolické ako inzulín. Ale v prípade, že sa IGF-1LR3 užíva spolu s RH, vie to priniesť svoje výsledky, ak si teraz poviete, že to chcete skúsiť, tak Vás od toho hneď odradím, pretože je nutné ho užívať často a vo vysokých dávkach, čo je finančne náročnejšie ešte ako samotné užívanie RH. To čo som teraz napísal, je ale rovnako platné pre obyčajné IGF-1, nevidím zmysel v jeho užívaní u bežných užívateľov AAS, presne pre rovnaké dôvody.

IGF-1 (je možné v EU kúpiť pod obchodným názvom Increlex) je primárne určený len pre malú populáciu pacientov, ktorí majú závažný deficit IGF-1 v tele, inými slovami, ide o pacientov, ktorí zle reagujú na RH. Ak sa pozrieme na štúdie s Increlexom, tak je dokonca menej účinný pri zvyšovaní sérového IGF-1 v porovnaní s RH na mg, dávková odozva medzi nimi je nasledovná:

  • Dávka RH do tuku u 75 kg muža vo výške 3,8 iu denne, čo predstavuje 1,267 mg zvýši sérový IGF-1 zo 162 na 439 uq/l po 7 dňoch
  • Dávka 75 ug/kg Increlexu do tuku u 75 kg muža, čo predstavuje 6 mg denne zvýši sérový IGF-1 zo 156 na 342 uq/l po 7 dňoch

Ako môžete vidieť, je tu ohromný rozdiel, ale fakt, že ohromný. Užívanie samotného IGF-1 nedokázalo zvýšiť hladiny IGF-1 nad referenčné hodnoty.

 

Porovnanie RhIGF-1 (Increlex) a IGF-1LR3

Obe tieto látky sú porovnateľné, pokiaľ ide o svalový anabolizmus, pretože pôsobia predovšetkým na zvýšenie syntézy svalových bielkovín a zníženie odbúravania svalových bielkovín, ale nedokážu ovplyvniť kontraktilné vlastnosti svalov (schopnosť svalového tkaniva skracovať sa a generovať silu), hmotnosť, silovú kapacitu.

Načo teda slúžia? Slúžia na zvýšenie:

  • proliferácie svalových buniek = ide o delenie a množenie buniek, čoho výsledkom je tvorba nových buniek
  • diferenciácie svalových buniek = proces, kedy bunky získavajú svoju identitu, čiže transformujú sa do špecifických typov buniek svalového tkaniva so schopnosťou tvorby nového svalového tkaniva

Takže IGF-1 a IGF-1LR3 sú vhodné pre tých, ktorí dosiahli svoju prirodzenú hranicu zásob svalových vlákien a chcú sa posunúť ďalej. Líšia sa od RH a aj od inzulínu, čim? Tak RH primárne ovplyvňuje rast a metabolizmus tým, že pôsobí ako duálny efektor z pečene vylučovaným IGF-1 a zase inzulín je najsilnejším anabolickým hormónom, no silne potláča oxidáciu tukov. Inzulín je anabolický predovšetkým kvôli zásobám glykogénu. Skrátim to teda:

  • IGF-1 a IGF-1 LR3 = je vhodné pre skúsených kulturistov, ktorí dosiahli svoje hranice svalového rastu a chcú sa posúvať ďalej
  • RH = slúži na zníženie telesného tuku, svalový anabolizmus, určite estetické anti-aging účinky
  • Inzulín = najsilnejšia anabolická látka, ktorá bohužiaľ potláča oxidáciu tukov

Vrátim sa k porovnaniu IGF-1 a IGF-1LR3, ako som už spomenul, zásadný rozdiel medzi nimi je v tom, že IGF-1LR3 sa nedokáže viazať na izoformu IGFBP-3, čím sa znižuje jeho účinok v porovnaní s obyčajným IGF-1, ktorý tým pádom dokáže pôsobiť viac systémovo a IGF-1LR3 viac lokálne. Zároveň IGF-1 znižuje IGFBP-4, ale IGF-1LR3 ho zvyšuje. IGFBP-4 sa viaže rovnako ako IGFBP-3 na IGF-1, ale zrejme s menšou silou a celkovo majú podobné účinky, aj keď IGFBP-4 ma aj iné väzbové lokality, čím dokáže mať odlišnú distribúciu a funkcie.

 

IGF-1 vs RH

Aký je rozdiel medzi IGF-1 LR3 a RH v rámci účinkov, v čom je podstatný rozdiel? Nižšie v tabuľke si môžete pozrieť zásadné rozdiely.

Videli ste teraz v tabuľke rozdiely medzi týmito dvoma látkami. Určite Vás napadne aj otázka spoločného užívania  IGF-1 alebo IGF-1 LR3 s RH, má to zmysel? Samozrejme má. Niečo sme si už v iných článkoch napísali o užívaní inzulínu spolu s RH. Inzulín je viac proteínová anabolická zlúčenina vo svaloch, ale IGF-1 či IGF-1 LR3 primárne stimuluje proliferáciu a diferenciáciu svalových buniek, preto IGF-1 a IGF-1 LR3 používajú zväčša veľmi skúsení kulturisti, ktorí chcú zvýšiť počet svalových vlákien.

Vo všeobecnosti IGF-1 je v podstate to, čo je dôležité pre anabolizmus celého tela. RH je v podstate exergonický hormón, ktorý uvoľňuje mastné kyseliny a glukózu do krvného obehu. IGF-1 je endergonický a spolu s inzulínom a inými izoformami IGF-1 spôsobuje, že RH má anabolické účinky. Aktivita IGF-1 odráža všetky kombinované anabolické účinky, zatiaľ čo RH a IGF-1 sú súčasne duálne efektory.

Zhrniem to prehľadne v jednej vete = RH je silnejší ako IGF-1, ale zase IGF-1 je silnejšie ako IGF-1LR3 v sile zvýšiť veľkosť tela a svalov, hovoríme o mitogénnych a myogénnych účinkoch.

V rámci spoločného užívania RH a IGF-1 sa v tele deje ešte jedná veľmi pozitívna vec a to taká, že IGF-1 ostáva v tele dlhšie aktívnejším v kombinácii s RH a to vďaka tomu, že RH zvyšuje hladiny IGFBP3 a akú úlohu má IGF-BP3 som už písal. Zároveň ako iste už všetci viete, RH znižuje citlivosť na inzulín, preto hladina glukózy zvykne počas užívania RH stúpať a práve IGF-1 zvyšuje citlivosť na inzulín, čo má prospešné účinky pre lepšie hladiny glukózy v krvi. Obe tieto látky aj napriek tomu, že ich endokrinné, metabolické a anabolické účinky sa značne prekrývajú, tak majú odlišné účinky na metabolizmus glukózy, citlivosť inzulínu a diferenciáciu prechondrocytov.

 

Trenbolón a Testosterón vo vzťahu k prirodzeným hladinám IGF-1

Ak si porovnávame Trenbolón a TST k mg na mg, tak v tele muža majú tieto účinky:

  • Trenbolón znižuje sérové hladiny IGF-1, ale zvyšuje veľkosť svalov viac ako TST
  • TST zvyšuje sérové hladiny IGF-1 čím zvyšuje celkovú telesnú hmotnosť viac ako Trenbolón

Sérový IGF-1 je mierou pečeňou vylučovaného cirkulujúceho IGF-1 v krvnom obehu. A práve tento sérový IGF-1 zvyšuje delenie buniek, čo vedie k rastu kostí, spojivových tkanív a v podstate všetkých tkanív, čo z nás robí väčších ľudí.

Trenbolón zvyšuje aktivitu izoforiem IGF-1 (IGF-IEa, IGF-IEc) vo svaloch, čím sa zvyšuje odozva satelitných buniek (odrážajúca hypertrofiu) na tieto izoformy = v skratke povedané = Trenbolón dokáže urobiť viac výsledkov s nižšou hladinou IGF-1.

Opäť môžete vidieť, ako dôležité sú izoformy pre účinok IGF-1, že aj s nižšou hladinou IGF-1 je možné dosiahnuť lepšie výsledky len vďaka izoformám.

 

IGF-1 a MGF

Endogénny ľudský MGF je izoformou IGF-IEc, často krát je zamieňaný s izoformou IGF-IEb, čo samozrejme je úplne odlišná izoforma. MGF/IGF-IEc je mechanosenzitívna izoforma IGF-1, čiže reaguje na zaťaženie. Takže áno MGF je v tele prirodzene stimulovaný zaťažením (tréningom). MGF sa primárne podieľa na oprave (regenerácii) svalov a nie na remodelácii svalov (hypertrofia). Exogénne podávanie MGF zrejme nerobí nič iné ako len dysfunkčné ukladanie kolagénu = nekróza vo svalových vláknach, určite nevytvára hypertrofiu. Tu si treba uvedomiť, že svalová regenerácia nie je to isté čo svalová remodelácia (hypertrofia) a MGF dokáže vyvolať len svalovú regeneráciu = myogenézu, ale aj to za určitých podmienok. V podstate myogenéza je odpoveď na stimuláciu tréningom so zaťažením. Výsledkom MGF je teda ukladanie kolagénového tkaniva do svalu = nekróza, čiže zápal môže spôsobiť zväčšenie svalov, nehovorím, že nie, ale je to niečo ako pri Synthole, veľkosť svalov je spôsobená zápalom.

Pri prirodzenom procese RH v tele pôsobí ako duálny efektor v zhode s IGF-1 a tak podporuje ideálnu aktivitu MGF prostredníctvom súhry vzájomne súvisiacich rastových faktorov. Vtedy je to iné, ale pri exogénnom podávaní MGF to neplatí.

 

IGF-1 a jeho dávkovanie

Ak sa pozrieme na účinné dávkovanie Increlexu vo výskumných materiáloch, tak sa tam uvádza, že účinnou dávkou je 0,10 uq na kg a to 3 až 5 krát denne. Ak sa pozrieme na účinok IGF-1 u muža s hmotnosťou 75 kg a výškou 175 cm, tak denná dávka 6 mg Increlexu viedla k zvýšeniu hladín IGF-1 zo 156 na 342 ug/l po 7 dňoch užívania, čo som už aj spomínal vyššie v článku, tento výsledok je nič moc a hladiny IGF-1 boli stále veľmi nízke v porovnaní s tým, čo dokázalo 3,8 iu RH denne u toho istého muža po 7 dňoch. Ak čítate s porozumením, začínate chápať, že na dosiahnutie naozaj dobrých výsledkov je nutné užívať naozaj vysoké denné dávky IGF-1 a to je jedno či Increlexu alebo IGF-1LR3, ktorý je v podstate podobne účinný, aj keď o niečo menej, ako obyčajné IGF-1. Ak denná dávka 6 mg u 75 kg človeka v podstate nepriniesla žiadna zázrak, jeho hladiny IGF- 1 sa dostali v podstate k horným referenčným hodnotám. Z toho jasne vyplýva, že denná dávka IGF-1 musí byť ešte vyššia ako 6 mg u 75 kg človeka a samozrejme musí byť rozdelená na viac krát, teda 3 až 5 krát denne, áno správne čítate. A keď si vezmeme do úvahy, že 75 kg bude mať málo kto z Vás, tak dosť pochybujem, že si niekto bude môcť finančne dovoliť užívať 10 až 15 mg IGF-1 alebo IGF-1LR3 denne.

Inak aj v štúdiách u ľudí sa využívajú takto vysoké dávky IGF-1, napríklad v jednej Mexickej štúdii s HIV chorými pacientmi sa vyskytovali dávky Increlexu 5 mg 2 x denne, spolu 10 mg.

Ak sa pozrieme na príbalový leták Increlexu, tak má sa vždy užívať spolu s jedlom alebo po jedle, samozrejme je to preto, aby sa pacient nedopracoval k hypoglykémii. Z toho je ale zrejmé, že jeho užívanie s jedlom nijako neznižuje účinnosť.

Dúfam, že ste pochopili myšlienku a podstatu. IGF-1 je skutočne dobrá vec, má svoje opodstatnenie, ale nie v smiešnych dávkach ako je 50, 100 či 150 mcg  raz alebo dva krát denne ako to väčšina z Vás robí. Alebo chcete mi povedať, že poznáte niekoho, kto pri týchto dávkach vybudoval svalovú hmotu, z ktorej by mi spadla sánka? Určite nie! Dokonca takto nízke dávky nebudú mať ani anti-katabolické účinky v diétach.

Ešte sa vrátim k IGF-1LR3, keďže má veľmi slabú väzbu k izomérom, je lepšie ho podávať lokálne a do svalu, pretože jeho systémový účinok bude obmedzený. Ako som už spomínal, je nutné ho užívať viac krát denne a tým pádom aj miesta aplikácie striedať, čiže ak si zvolíte napríklad rameno, tak napríklad 2 dávky do ľavej strany a 2 dávky do pravej strany. Pri obyčajnom IGF-1 to nie je až tak nutné riešiť, pretože má oveľa lepšie predispozície na systémový účinok ako IGF-1LR3.

Tak a teraz ešte k dĺžke jeho užívania, je nutné ho užívať dlhodobo rovnako ako RH. Aj tu mnohí z Vás robia chybu, že ak si zvolia užívanie IGF-1, užívajú ho 3-4 týždne a tak prestanú. Dôvod? Vraj kvôli zníženiu účinku IGF-1 skrz znecitliveniu tela naň. Ak sa pozrieme na užívanie Increlexu v medicíne, užíva sa dlhodobo niekoľko mesiacov až rokov. Tiež čo by som ešte rád podotkol, ľudia užívajúci RH, ho užívajú koľko? Minimálne 3 a viac mesiacov, zväčša dokonca až 6 a viac mesiacov a ten spôsobuje výrazné zvýšenie hladín IGF-1 a tu nedochádza z necitliveniu? Tu už je to v poriadku? Je pravdou, že zhruba po 6 mesiacoch užívania RH v konštantných dávkach sa hladina IGF-1 začína znižovať, ale to bude zrejme kvôli zmenám v dynamike väzbových proteínov alebo desenzibilizácie receptorov, na ktoré sa viaže RH. Aj to sa dá riešiť a to užívaním inzulínu, ktorý zvyšuje hladiny na IGF-1. Takže v rámci výskumu s štúdií akýkoľvek čas na zníženú schopnosť aktivovať receptory IGF-1 nie je klinicky významný pre zvýšenú rýchlosť rastu a telesnú veľkosť, čo ale neznamená, že k čiastočnej a miernej desenzibilizácii dôjsť môže, ktorá ale nijako nebráni pozitívnej rýchlosti rastu a telesnej veľkosti.

Na rozrábanie IGF-1 môžete použiť BA vodu alebo normálny fyziologický roztok, nepotrebujte na to kyselinu octovú, ako to mnohí skúšajú s cieľom zlepšiť jeho stabilitu, zbytočnosť. Pri rozrobení v BA vode vydrží IGF-1 určite dostatočne dlho na to, aby nedegradoval kým ho spotrebujete, samozrejme ak je skladovaný v chladničke. Tí z Vás, ktorí by ste chceli presnejšiu informáciu, neviem Vám ju poskytnúť, ale podľa testov z laboratórií je to niekoľko mesiacov.

 

Negatívne účinky spojené s IGF-1

  • Je snáď najsilnejším prostriedkom so svojej tendencii zvyšovať rast čriev a viscerálnych orgánov ako sú pečeň, srdce, pľúca, žalúdok, obličky a podobne…
  • RH môže priamo stimulovať vznik gynekomastie, pretože receptory, na ktoré sa viaže sa môžu u mnohých mužov (aj keď nie u všetkých) nachádzať aj v prsnom tkanive. Tiež dokáže stimulovať vznik gynekomastie nepriamo skrz zvýšenej produkcie IGF-1, ktoré má tiež svoje receptory v prsnom tkanive a práve zvýšená hladina E2 zvyšuje expresiu týchto receptorov. Takže áno, aj samotné užívanie IGF-1 dokáže za predpokladu zvýšenej hladiny E2 stimulovať vznik gynekomastie u mužov.
  • Možné vypadávanie vlasov, aj keď nejde o veľmi častý vedľajší účinok
  • Hypoglykemické stavy postihujú zhruba 1/3 užívateľov, IGF-1 potláča produkciu glukózy v pečeni, stimuluje periférne využitie glukózy a môže znížiť hladinu cukru v krvi, čím spôsobí hypoglykémiu. Má tiež inhibičný vplyv na vylučovanie inzulínu.
  • Bolesti hlavy podľa štúdií sa vyskytujú takmer u 50 % užívateľov
  • Bolesti žalúdka a vracanie, pocit nafúknutého brucha sa vyskytuje zhruba u 1/3 užívateľov
  • Dlhodobo vysoké hladiny IGF-1 podľa štúdií môžu viesť k vzniku cukrovky typu 2
  • V epidemiológii prevláda názor, že pokles aktivity RH a IGF-1 súvisiaci s vekom je evolučne zachovaný mechanizmus na podporu dĺžky života predovšetkým odvrátením chorôb starnutia ako je rakovina/novotvary. Zároveň sa vychádza z pozorovaní, že jedinci s väčšími telesnými rozmermi majú tendenciu umierať výrazne skôr ako ich menší vekovo zodpovedajúci jedinci a práve tí majú nižšie hladiny RH aj IGF-1. Existuje predpoklad, že RH a IGF-1, respektíve ich vysoké hladiny spôsobujú skoršie starnutie. Celý anti-agingový marketing okolo RH je tak trošku dvojsečný. Na jednej strane užívanie RH a sním súvisiace zvýšenie hladín IGF-1 zvrátia isté aspekty starnutia, ktoré sú estetického charakteru (zlepšenie zloženia tela v prospech svalovej hmoty a úbytku tuku, zlepšenie kvality pokožky, eliminovanie vrások, zvýšenie centrálnej adipozity). Mnohí „steroidoví guru“ prezentujú RH skrz výsledkov liečby u mnohých chorých pacientov ako zázračný liek, treba si ale uvedomiť, že je niečo iné, ak sa RH podáva ľudom s prirodzeným deficitom, kde liečba s RH prinesie metabolické a aj kardiorespiračné výhody, ale iné je, ak sa RH podáva zdravému človeku, kedy následne hladiny IGF-1 stúpajú ďaleko nad referenčné hodnoty u väčšiny z nich. Nájdu sa takí, ktorí tvrdia, že užívanie RH a s ňou suvisiaca zvýšená hladina IGF-1, predlžuje život, ale opäť pripomeniem základnú podstatu, ktorá platí pre mnohé iné látky. Nízka hladina TST je pre život muža životu nebezpečná, optimálna je kardioprotektívna, vysoká hladina zvyšuje srdcové negatívne riziká. Optimálna produkcia štítnej žľazy je kardioprotektívna, ale nízka produkcia štítnej žľazy a tiež aj príliš vysoká, je nepriaznivá pre kardiovaskulárny systém. A to isté môžeme povedať o RH a IGF-1. Všade platí princíp niečo za niečo, ale určite by som si nedovolil tvrdiť, že zvýšené hladiny RH a IGF-1 sú prospešné pre zdravie, alebo aby predlžovali život. Samozrejme, určite existujú spôsoby, u ktorých sa dá bojovať s rizikami do určitej miery, existuje veľmi zaujímavý protokol užívania RH, kde hladiny IGF-1 sú v celku pod kontrolou, ide o štúdiu od Rudmana a o nej budem písať v inom článku. Som do značnej miery celkovo presvedčený, že vysoká androgénnosť a vysoké hladiny IGF-1 dôvodom urýchlenia biologických hodín u ľudí, inak povedané, spôsobujú starnutie a nie len po vizuálnej stránke, aj keď tú je v podstate vidieť ako prvú, veď pozrite sa na mladých 20-25 ročných kulturistov, ktorí vzhľadovo a predovšetkým na tvári vyzerajú ako 30-35 roční muži.

 

Pozitívne účinky spojené s IGF-1

  • Nespôsobuje zadržiavanie vody
  • Zvýšenie proliferácie a diferenciácie svalových buniek
  • Podpora regenerácie šliach
  • Podpora straty tuku
  • IGF-1 hrá dôležitú úlohu pri tvorbe a udržiavaní kostnej hmoty, zvyšuje hustotu kostí
  • Zvýšenie inzulínovej senzitivity, pokles ketolátok
  • Znižuje hladinu mastných kyselín a triglyceridov v krvi
  • Zvyšuje počet T-buniek (lymfocyty T = typ bielych krviniek) a zrejme aj pozitívne podporuje imunitný systém
  • Urýchľuje hojenie rôznych zápalových procesov

 

IGF-1 LR3 a krvné testy

Určite by ste očakávali, že užívaním IGF-1 sa Vám systémovo zvýšia hladiny IGF-1 v krvi, ktoré si viete overiť aj krvným testom, že? U IGF-1LR3 je zvláštne, že jeho užívanie systémovo neprináša veľké zmeny v hladinách IGF-1, dokonca často krát je vidieť mierny pokles hladín IGF-1 a tiež zníženie hladín IGF-II. Zrejme to je preto, že sa veľmi rýchlo dostáva z krvi preč skrz rezistencii k väzbe IGF-BP ako som už niekoľko krát spomenul.

Vlastne jedinou možnosťou, ako by ste mohli zistiť, či naozaj užívate IGF-1LR3 je zmerať si hladinu cukru v krvi, ktorá by mala krátko po jeho aplikácii klesať. Ale aj to nie je úplne presvedčivý dôkaz o tom, či vo vialke máte skutočne IGF-1LR3.

 

IGF-1 a šľachy

Počas tréningu často krát dochádza k mikrotraumatizácii šliach so sklonom ku kumulatívnemu efektu = hromadenie poškodenia alebo stresu v šľachách v dôsledku opakovaného zaťažovania. Následkom toho „preťažené“ šľachy vedia priniesť značné nepohodlie skrz bolesti. Postupom času sa tieto stavy môžu zmeniť na chronické a neustále, alebo z času na čas obťažovať. Rýchlosť regenerácie svalov je omnoho vyššia v porovnaní so šľachami, pretože svaly sú dobre prekrvované a tak dochádza k zrýchlenej syntéze proteínových štruktúr. V momente, keď dodatočne podnecujeme syntézu svalových bielkovín užívaním anabolických steroidov, nepriamo vystavujeme naše šľachy ešte väčšiemu riziku nedostatočného zotavenia a zranenia. Pretože svaly sa budú regenerovať ešte rýchlejšie a budú pripravené k ďalšiemu tréningu, no šľachy nie. Ak chceme podporiť regeneráciu šliach. Ako ukázal výskum, tak IGF-1 dokáže urýchľovať syntézu kolagénu a tým pomôcť znížiť riziká rôznych zrazení. V štúdii sa tiež zistilo, že spoločné užívanie RH a IGF-1 bolo ešte účinnejšie v zlepšení hojenia v kolagénovom tkanive. Štúdia bola vykonaná na potkanoch a nie u ľudí. Potkany dostávali RH, alebo IGF-1 alebo RH s IGF-1 spolu. Zaujímavé v tejto štúdii bolo, že samotné podávanie RH nepreukázalo žiadne  významné zlepšenia. U ľudí RH vo vysokých dávkach jasne preukazuje zlepšenie syntézy kolagénu, ale tento efekt je zrejme len veľmi mierny v nízkych dávkach.

Je veľmi pravdepodobné, že tento efekt nastáva aj u ľudí a preto IGF-1 by bolo možné využiť s cieľom zvyšovať regeneráciu šliach počas náročných cyklov a predovšetkým u tých, ktorí sú zameraní silovo. Samozrejme, ale aj tu platí, že dávky by museli byť skutočne dostatočne vysoké a preto zrejme bude jednoduchšie pre väčšinu z Vás užívať RH dlhodobo a ťažiť zo zvýšených hladín IGF-1 aj v tomto smere aj za cenu možných negatív spojených s užívaním RH.

 

IGF-1 a rakovina

V letáku Increlexu sa uvádza, že počas jeho užívania existuje zvýšené riziko vzniku nádorov a rastov (rakovinových aj nerakovinových). Je viac než zrejme, že IGF-1 má svoju negatívnu úlohu pri vývoji rakoviny. V jednej štúdii sa zistilo, že muži s vysokou hladinou IGF-1 majú 5,1 krát vyššiu pravdepodobnosť vzniku karcinómu prostaty.

Na molekulárnej úrovni sa rovnaké procesy podieľajúce sa na raste svalov nachádzajú aj v rakovinových bunkách a nádoroch. Kombinácia RH a IGF-1 dokáže dať akýmkoľvek nádorom rastový stimul.

Diskusia k tomuto článku na www.anabolicculture.net, ide o českoslovneské diskusné fórum, ktoré sa venuje problematike užívania steroidov, kde som hlavným moderátorom. Budem rád, ak sa staneš jedným z nás a stretneme sa tam! Ďakujem za prečítanie môjho článku, zdieľaj medzi svojími známymi. 

Napsat komentář